SP Chamonix - obtížnost, Stráník bronzový

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 11. 07. 2021


Pondělí, úterý

V pondělí 12.7. začíná v Chamonix krátce po závodě ve Villars další závod Světového poháru v obtížnosti za neúčasti většiny olympioniků, kteří se soustředí na přípravu na olympijský závod. Aktuálně: Martin Stráník třetí!

Finále: Vypadalo to zpočátku, že stavěči po sérii topů v ženském semifinále hodně přitvrdili, ale italská olympionička Laura Rogora si došla do topu pro své již druhé vítězství ve Světovém poháru dospělých. O značný kus níž dolezla usměvavá Američanka Natalia Grossman (41+) a o tři chyty níž dolezla Bulharka Totkova, která získala bronz. Její výkon jde strmě nahoru. Letos 18. v Innsbrucku, 6. ve Villars a hned na to v Chamonix bronz. Stejný výkon 38+ měla i Slovinka Vita Lukan, ale horším semifinále získala čtvrté místo.

Nás zajímalo hlavně finále můžů a Martin Stráník. Zpočátku se výsledky finále vyvíjely podle očekávání. Každý soutěžící dolezl o něco výš, než jeho předchůdce. Do platilo i pro Martina, který se ujal vedení a zajistil si miminálně 6. místo, i pro Seana Baileyho. Ten Martina přelezl o 2+ chytu a odsunul ho na druhou příčku. Pak z těch papírově lepších spadl pod Martinovým nejvyšším bodem Slovinec Luka Potočar a Martin měl zajištěné páté místo, pak Francouz Paul Jenft a Martin už měl jistou bramborovou medaili. Stefano Ghisolfi vyrovnal Martinův výkon a lepším semifinále ho odsunul na průběžné třetí místo. Pak už byl na startu jen vítěz kvalifikace Švýcar Sascha Lehmann. Ulezl 29 chytů a bylo posekáno. Martin Stráník má svůj vůbec první bronz v obtížnosti a  po pěti letech se opět postavil na bednu. Supr výkon a velká gratulace!

 

Martin Stráník 1
Martin Stráník 1

 

 

Martin Stráník 3
Martin Stráník 3

 

 

Martin Stráník 2
Martin Stráník 2

 

Odkaz na výsledky: obtížnost muži obtížnost ženy

 

Semifinále: U žen se topovalo jak na běžícím páse. Začala to Francouzka Nolwen Arc, která byla v kvalifikaci na 20. místě, za Eliškou Adamovskou, Ta sice v semifinále topovala taky, ale bohužel až po časovém limitu, takže jí bylo uznáno 54 chytů, ale ne top. Kdyby bývala stihla top v limitu, pomohlo by jí to jen o jedno íésto dopředu, finále by to tak jako tak nebylo, Ale to předbíhám. Ve finále bylo 26 lezkyň, Eliška startovala jako devátá a dosáhla v tu chvíli průběžného druhého místa. Zbývalo ještě 16 lezkyň s lepší kvalifikací, takže měla zajištěné nejhůř 18. místo. Jenže jak bylo ráno v kvalifikaci všecno proti, večer v semi to bylo spíš naopak. Z těch šestnácti, co lezly po ní, se před Elišku dostalo jen osm, takže z toho bylo nakonec nádherné 10. místo, nic lepšího ve světovém poháru ještě Eliška neměla. Nechala za sebou takové závodnice, jako je Japonka Momoko Abe, nebo Slovinka Lučka Rakovec.

Pořadí žen: Topovaly: 1. Natalia Grossman (USA), 2. Aleksandra Totkova (BUL), 3. Julia Chanourdie (FRA), 4. Dinara Fachritdinova (RUS), 5. Vita Lukan (SLO), 6. Laura Rogora (ITA), 7. Natsuki Tanii (JPN), 8. Ashia Shiraishi (USA), 9. Nolwenn Arc (FRA). První netopující 10. Eliška Adamovská 54. O dvě místa jí tak uteklo finále, ale aby se tam dostala, musela by nejen topovat rychleji, ale být ještě v kvalifikaci o jedno místo lepší. 

Fantastický byl výkon Martina Stráníka v mužském semifinále. Jeho šesté místo patří do kategorie snů. Startoval jako desátý, za ním pak šlo ještě 16 papírově silnějších závodníků s lepším výsledkem z kvalifikace. Výkon 43 zařadil Martina na průběžné druhé místo za Slovince Luku Potočara a těžko se dalo předpokládáat, že z těch následujících šestnácti ho přelezou jen tři. Za Martinem tak zůstali Marcello Bombardi, Hannes Puman, Yannick Flohé, olympionik Alberto Ginés López, nebo známý Domen Škofic. Když i poslední startující v semifinále, vítěz kvalifikace Japonec Satone Jošida spadl už pod jednatřicátým chytem, bylo jasné, že Martin zůstane na 6. místě a postoupí do finále.

Pořadí mužů: 1. Sascha Lehmann (SUI) 47+, 2. Stefano Ghisolfi (ITA) 46, 3. Paul Jenft (FRA) 45+, 4. Luka Potočar (SLO) 45, 5. Sean Bailey (USA) 43, 6, Martin Stráník (CZE) 43. Do finále je ještě doprovodí Kanaďan Victor Baudrand a Ital Marcello Bombardi. 

Kvalifikace: Nejlepší ženy jsou Slovinka Lučkja Rakovec a Aeričanka Natalia Grossman, třetí bulharka Totkpova. 17. Eliška Adamovská, které se, jak psala na FB lezlo špatně a všechno bylo proti. NIcméně do semifinále postoupila. 33. Michaela Smetanová, 61. Eliška Novotná. Startovalo 62 žen.

Nejlepší muži jsou Japonec Jošida Satone se dvěma topy, Španěl Alberto Ginés López a Slovinec Domen Škofic. 15. Martin Stráník postoupil do semifinále, 60. Štěpán Volf, 62. Jáchym Cink a 65. Jan Vopat. Startovalo 73 mužů.


Z českých závodníků jsou registrováni  Martin Stráník, Jáchym Cink, Štěpán Volf, Jan Vopat, Eliška Adamovská, Markéta Janošová, Michaela Smetanová a Eliška Novotná. Kdo z nich bude opravdu startovat se uvidí až při závodě. V minulém závodě ve Villars ze všech registrovaných nastoupil jen Martin Stráník.

Z olympioniků startuje Španěl Gines López, Němci Jan Hojer a Alex Megos, Rakušané Jakob Schubert a Jessica Pilz, Francouzka Julia Chanourdie, Italka Laura Rogora. Ostatní se soustřeďují na přípravu na olympijskou kombinaci. 

Odkaz na výsledky: obtížnost muži obtížnost ženy

Přímý přenos/záznam: 

Semifinále: pondělí 12.7.  19:25

 

 Finále  úterý 13.7. 20:25