Sbohem Králi

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: redakce, Vydáno dne: 24. 03. 2022


Nejtěžší drytoolová cesta Vysokých Tater

Během třídenního pobytu Andrzeje Drygela a Dariusze Sokołowského v horské chatě Morskie Oko se Łysému podařilo realizovat projekt sportovní trasy na Kazalnici Mengusovskou.

Cesta se nachází na výběžku pilíře Kazalnice. Dne 14. března byla vylezena "čtyřek" a "devítek", neboli šuk a paragánů..

Cesta se skládá ze tří délek:
- 1. délka obtížnosti V , má asi 30 metrů. Jedná se o lezení v trávě s dobrým jištěním hroty.
- 2.délka obtížnosti D11, dlouhá 25 metrů, začíná spárou s dobrými místy pro hroty, po několika metrech spára mizí. Pak nás čeká několik kroků po plotně, kterou se dostaneme na štand. Klíčovým místem této délky je přechod ze spáry do plotny. Délka je jištěna skobami a nýty.

 

- 3. délka obtížnosti D14+, dlouhá 20 metrů, se leze trhlinou ve střeše. V samotné střeše je cca. 14 kroků. Nejobtížnější kroky jsou samozřejmě na konci střechy. Jištěno nýty.
Na konci každé délky je stanoviště se skobami nebo nýty.


Trasa se jmenuje "Loučení s Królem". Je věnována památce Darka Króla, skvělého člověka a přítele.
Paweł "Pablo" Sikorski a Krystian Kostecki se podíleli na práci na cestě, často v obtížných podmínkách, a bez nich by nevznikla.
Cesta můž být i jako varianta nástupu např. Pilíře Kazalnice, Hrany pilíře a dalších. Provedení takové kombinace bude docela klasickou zimní výzvou.


Foto s popisem trasy pořídil Krystian Kostecki. Zdroj: Facebook Centrum Wspinaczkowe GEKO.