SP Meiringen, finále

Autor: redakce <redakce(at)horyinfo.cz>, Zdroj: IFSC, Vydáno dne: 10. 04. 2022


Vítězství favoritů

V sobotu se konala semifinále a finále žen, v neděli semi a finále mužů a rozdělovaly se první letošní medaile v boulderingu. Zvítězili favorité - Slovinka Janja Garnbret a Japonec Tomoa Narasaki. Česká účast bohužel skončila už v kvalifikaci, i když Eliška Adamovská nepostoupila jen těsně.

 

Natalia Grossman, Janja Garmbret a Andrea Kümin
Natalia Grossman, Janja Garmbret a Andrea Kümin, foto: foto © Jan Virt/IFSC

 

 

 
V sobotu se dočkala olympijská vítězka Janja Garnbret ze Slovinska emotivního vítězství ve finále ženského závodu Světového poháru IFSC v boulderingu Meiringen 2022.
 
Poté, co topovala na flash třii ze čtyř boulderů, dosáhla třiadvacetiletá závodnice dosáhla v zahajovacím závodě sezóny čtyř topů z pěti pokusů a možná by flashovala všechny, ale dopustila  se chybného startu na prvním problému. Přelezením těžkého závěrečného boulderu získala impozantní 32. zlatou medaili ze Světového poháru ve své dosavadní kariéře.
 
"Dnešní vítězství pro mě bylo poctou. Hodně to pro mě znamená, protože není samozřejmé, že vyhrajete pokaždé - každý závod je příběh sám o sobě. To, že jste loni vyhráli všechno, ještě neznamená, že to dokážete i příští rok, takže pro mě každé vítězství hodně znamená. Proto jsem byla tak dojatá!" řekla Janja Garnbret.
 
Stříbrnou medaili v Meiringenu vybojovala úřadující mistryně světa v boulderingu Natalia Grossman z USA. Dvacetiletá Američanka, která Garnbretové šlapala na paty, dokončila soutěž se třemi topy a čtyřmi zónami. Na třetím místě je Švýcarka Andrea Kümin, která si připsala první medaili ze Světového poháru v kariéře. 
 
   Osiuki Ogata, Tomoa Narasaki a Mejdi Schalck
Ošuki Ogata, Tomoa Narasaki a Mejdi Schalck, foto: foto © Jan Virt/IFSC

 

V mužském finále měl silný start Japonec Tomoa Narasakiho, který přlezl první boulde na flash za necelou minutu. Na dalších dvou boulderch netopoval a před posledním boulderem byl na šestém místě. Pak ale dal na čtyřce druhý top a poskočil ze dna na vrchol výsledkové listiny. Díky dvěma topům a třem zónám získal dvojnásobný mistr světa v boulderingu Narasaki pátou zlatou medaili ve Světovém poháru IFSC ve své kariéře.

"Cítím, že energie diváků vygenerovala mou sílu a konečně jsem mohl dosáhnout vrcholu. Byl to pro mě úžasný okamžik!" řekl Narasaki.
 
"Cíl pro letošní sezónu je pro mě zcela jasný - stát se potřetí celkovým vítězev. Dnes jsem zjistil, že styl boulderových cest se mi zdá dynamičtější, takže možná budu muset udělat nějaké úpravy v přípravě pro nadcházející závody," dodal.
 
Stříbrnou medaili získal Narasakiho týmový kolega Yošijuki Ogata. Zakončil finále dvěma topy a třemi zónami a odešel se svou dosud šestou medailí ze Světového poháru IFSC. Čtyřiadvacetiletý závodník obsadil druhé místo kvůli vyššímu počtu pokusů.
 
Francouz Mejdi Schalck, který loni debutoval na seniorském okruhu sportovního lezení, získal svou druhou medaili ze Světového poháru IFSC. Vycházející hvězda se umístila na třetím místě díky tomu, že měla více pokusů než Narasaki a Ogata, ačkoli jako jediný závodník topoval druhý boulderu - který zahrnoval skok do trhlinové formace, před dalším dynamem do závěrečného převislého, dvojitého top chytu.
  
Na závěr víkendového dění byly uděleny medaile celkovým vítězům IFSC Světového poháru v boulderingu mužů 2021. Druhou medaili večera - tentokrát zlatou - získal Japonec Yoshiyuki Ogata, který se s 255 body umístil na prvním místě v seriálu Světového poháru 2021. Na druhém místě se umístil Japonec Fudži Kokoro, rovněž s 255 body, a na třetím český olympionik Adam Ondra s 200 body.
 
Další zastávkou na turné seriálu Světového poháru IFSC 2022 bude jihokorejské město Soul, kde se od 6. do 8. května uskuteční závody Světového poháru v boulderingu a v rychlosti. 
 
Záznam finále lze shlédnout na Olympic channel, Muži , Ženy