Káňa na stredohrot, ve spodní polovině stěny
****

foto: 9    topo: 4
ĽAVOU ČASŤOU STENY (Na pamiatku Ing. Jána Káňu)
Autor: Petr Jandík - VI, A2, 200 m
Stedohrot, Malá studená dolina, Vysoké Tatry, Slovensko
Hrebienok

výstup nástup období orientace
13 h  / 200 m 30 min I - XII SV
chata východisko sestup útvar, výška stěny
Téryho chata
2015 m 3 h 
Hrebienok  (1285 m) 1 h  SV stěna, 200 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
skoby, vlastní
2 x 50 m poloviční expresky: 15
skoby: 8
vklíněnce: sada
friendy: sada
smyčky: prodlužovačky, žebříčky
helma
charakter cesty
Výstup s volným lezením a více místy A2, kompletně vyskobovaný, populární a často lezený. Klíčová místa jsou nad nad tupou vežou.
popis nástupu
start:  Téryho chata ,  Malým hangem pod S stěnu Žluté stěny, kterou obejdeme zleva pod nástup
čas:  30 min
popis sestupu
Z vrcholu V hrebeňom kúsok dole. Pred jeho strmým schodom doľava do sutinového žľabu. Ním dole na úroveň Vyšnej štrbiny v Prostrednom. Traverz cez rebro do štrbiny. Z jej JV časti vhĺbením S steny nadol na sutinový pás na Dubkeho lávku.
Dubkeho lávkou doprava dole naprieč celou S stenou Prostredného hrotu až sa lávka zúži v ostrý hrebienok. Ním dole do štrbiny za Žltou stenou. Zo štrbiny dolava, na S, dole kuloárom a v jeho pravej časti okolo dvoch hladkých platňovitých prahov dolu do dolinky pod Sedielkom. Odtiaľ šikmo dolava nad Dolné Spišské pleso a po trávach a skalách na terasu nad pleso a k Téryho chate ešte 1/2 hod.
čas:  1 h 
východisko
Hrebienok, 1285 m
popis příjezdu
Poprad - Starý Smokovec, pozemní lanovkou na Hrebienok, po značeném chodníku přes Zamkovského chatu na Térinku.
prvovýstupci
Milan Kriššák a Michal Orolin  -  14. X. 1967, 1. zima Milan Kriššák a Michal Oro
popis cesty
(A). Nástup cca 40 metrů vlevo od nástupu Korosadowicze, vlevo od nevýrazného černého pilíře. Roz­lámanou stěnkou doprava (1) na pilíř a jím vzhůru. Potom v jeho pravé části k obrovským blokům pod kolmou stěnku (2). Stěnkou vzhůru do lehčího (3) trávnato-skalného terénu a jím dvě délky (4, na konci doprava) na trav­natou polici pod další stěnku (5). Jí přímo vzhůru do trhliny, která se dále rozšiřuje na 10 cm (kolík) a jí 8 metrů vzhůru na další travneté police. Z polic traverz 6 metrov vlevo na dobrou plošinu (7).
(B). Z plošiny úzkým šikmým komínek 20 metrů (8, V+, VI) a dále (9) již lehčeji na tupou věž.(C). Z pravé strany věže otevřeným koutem (A2) na dobré stanoviště (11). Dalším koutem 4 m (A2) a traverz doleva asi 10 metů pomocí dvou nýtů (12, 2e). Za traverzem pomocí skob a klínu hore (A2) pod šikmo do­prava ubiehajúcu strechu až pod biely vylom (13, A2). Jeho ľavou časťou až na hranu stěny (A2). Hranou stěny doprava a žebrem, výše V hřebenem asi 6 délek na vrchol.


popis cesty
Koutil, Vysoké Tatry,


Andráši - Paryski, Vysoké Tatry, Výběr horolezeckých výstupov