Jižní rokle
***

foto: 8    topo: 3
Südschlucht
Autor: Vladimír Fuka - III, 200 m
Grosse Bischofsmütze (2455 m), Gosaukamm, Dachsteingebirge, Rakousko
Filzmoos-Aualm

výstup nástup období orientace
1 h 30 min / 200 m 2 h  V-IX J, Z
chata východisko sestup útvar, výška stěny
Hofpürglhütte
1705 m 45 min
Filzmoos-Aualm  (1366 m) 45 min 150 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
bh, štandy zdvojené; několik pochybných skob
kvalita: velmi dobrá
2 x 50 m poloviční expresky: 5
vklíněnce: základní sada, zkušení se bez nich obejdou
smyčky: 3
helma
charakter cesty
Jednoduchá cesta na nejvyšší vrchol Gosakammu. Slouží zároveň pro sestup. Místy trochu lámavé. Nejdříve vede sevřenou strží, pak pevnou položenou stěnou
popis nástupu
start:  Hofpürglhütte ,  Od Hofpürglhütte směrem Annaberg a Theodor Körner Hütte (Austriaweg) a po 200m doprava po pěšině kolem cvičných skal po vrstevnici do ledovcového údolí mezi Mosermanndl a Kamplbrunnspitz (Eiskar). Odtud stále po pešině vzhůru zhruba severním směrem do sedla Eiskarsattel (2009 m, výhled na Torstein). Sutí stále vzhůru k mistu kde suťová plošina končí a cesta se přimyká ke stěnám vlevo. Odtud je cesta značená barvou na skále. Dva prudší skalní stupně (1. 10m II a 10m I, 2bh; 2. 20 m II+ a 15m II 3 bh) je možno odjistit a na sestupu z nich lze slanit. Pod strží mezi Kleine a Grosse Bischofsmütze s nástupem cesty je suťový žleb se sněhovým polem, které do léta sahá až ke stěně (cepín doporučen). V pozdním létě je už sníh dostatečně daleko od stěny.
čas:  2 h 
popis sestupu
Stejnou cestou, slanění urychlí dvojité lano.
čas:  45 min
východisko
Filzmoos-Aualm, 1366 m
popis příjezdu
Po dálnici Linz-Salzburg, směr Radstadt, před ním odbočit na Filzmoos a po placené silnici (automat, vybírá i v noci) za 4 Eura na parkoviště u Aualm.
prvovýstupci
J. Auhäusler, J. Steiner  -  1879
popis cesty
Začátek cesty závisí na roční době. V časném létě se nastupuje ze sněhového pole u stříbrného kruhu na pilíři vlevo od strže. V pozdním létě už sníh ustupuje od stěny a ke kruhu je třeba dolézt (asi 5-6m). Možné je to buď přímo (asi III+) pod ním pevnou spárou přes jeden nýt (nad ním se vyplatí ještě založit menší friend či abalak), nebo lehčím, ale rozlámaným, pilířkem se starou skobou trochu zleva.


První dvě krátké délky (možno spojit) vedou vhloubením vlevo nad strží. V první délce (II+) je několik skob nevalné kvality, v druhé (I) pak mezijištění není třeba. Od štandu druhé délky je lépe přejít pěšky po široké římse asi 15m pod nástup třetí délky (nýt). Odtud se polezou dvě délky uzavřenou strží. První kolmou stěnku (III-) lezeme zprava přes nýt, ale nad ní je třeba se vrátit na štand doleva do hlavní strže. Cesta přes stupně vpravo končí ve slepé uličce s jednou starou skobou. Další délka vede logicky úzkou strží nejdříve lehce a pak přes oklouzanou stěnku (III, nýt) do sedélka s úzkým průlezem (Mützenscharte).


Ze štandu opět asi 15 m pěšky k nástupu další délky (bh). Odtud stěnkou přes úzký průlez (bh - prodloužit) a další položenou stěnkou přes jednoduchý a zdvojený (mezištand pro slanění) borhák na štand (III-). Odtud doprava do položeného žlábku přes dva borháky na štand do zářezu těsně pod hřebenem (II+). Dále vede cesta lehce (I, na začátku 2 skoby) asi 50m po vrcholovém plató k vrcholovému kříži.

popis cesty
D. Herzog, H. Sudra - Topo-Führer Hofpürglhütte, AV Sektion Linz - k dostání na chatě za 6 eur.
Kurt Schall/Tomas Jekel - Dachsteingebirge & Gosaukamm, Verlag Kurt Schall, Wien, 1986.