Bereich Preinerwandplatte (vpravo) a Obere Preinerwand (nalevo)
*****

foto: 5    topo: 1
Raxagonia
Autor: Jan Polák - 6, 90 m
(1783 m), Höllental, Rax-Schneeberg, Rakousko
Prein an der Rax

výstup nástup období orientace
50 min / 90 m 2 h  IV - X JZ
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Prein an der Rax  (850 m) 15 min Obere Preinerwand, 100 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
borháky
kvalita: dobré
2 x 50 m poloviční expresky: 10
helma
charakter cesty
Stěnové lezení s perfektním zajištěním borháky.
popis nástupu
start:  Z parkoviště po štěrkové cestě až do místa, ze kterého je poprvé vidět celou Preiner Wand. Zde odbočuje pěšinka vedoucí doprava pod stěnu k lezeckým sektorům a pod nástup zajištěné cesty „Hans von Haid Steig“. Po ní na další rozcestí, kde sledujeme i nadále značení na „Hans von Haidsteig“. Jeho se držíme až pod vlastní nástup na zajištěnou cestu. Pokračujeme dále suťovým polem pod stěnou až téměř do sedla ve kterém leží chata Seehütte. Těsně pod ním odbočíme na úpatí stěny.
Pro přístup pod stěnu je možno použít i lanovku Raxseilbahn. Z její horní stanice (1547 m) po cestě na chatu Otto Haus a dále pohodlnou cestou k chatě Seehütte. Odtud jen několik minut sestup pod jihozápadní stěnou Preiner Wandu k nástupu. (cca 1,5h)

čas:  2 h 
popis sestupu
Z vrcholu doleva na turistickou cestičku a po ní do sedélka nedaleko chaty Seehütte. Odtud pod stěnu a nebo zpět do východiska. (Čas na sestup k parkovišti cca 1 h)
čas:  15 min
východisko
Prein an der Rax, 850 m
popis příjezdu
Do Höllentalu se dostanete po dálnici A2 vedoucí z Vídně na Graz. Z ní odbočte zhruba na 60 km na silnici E7 vedoucí na Glognitz a Semmering. Asi po 20 km odbočte na Gloggnitz a z něj pokračujte po silnici B27 na Payerbach a Reichenau. Již z odbočky v Glognitzu je značení na Höllental, které usnadňuje rozhodování na křižovatkách a tak byste neměli nikde moc bloudit. V Reichenau odbočte na Prein a pod jižním úbočím masivu Raxalpe dojeďte až do Preinu. Před jeho koncem je před velmi ostrou zatáčkou odbočka doprava na místní komunikaci vedoucí na východisko pod stěnu – parkoviště na konci cesty u závory (odbočka je značena směrovkou „Klettergebiet Preinerwand/ Griesleitenhof“).
prvovýstupci
Th. Behm, M. Faiman  -  2000
popis cesty
Krásná několikadélková cesta s perfektním jištěním. První dvě délky jsou na můj vkus zbytečně krátké. V poslední délce nádherné sokolíkovíé lezení. Nástup je vlevo od cesty Dreienziansteig (3), která je značena modrými barevnými skvrnami.
popis cesty
Kletterführer Höllental, Th.Behm