Sonntagsarbeit, osmá délka, výlez do plotny s vodními žlábky
*****

foto: 37    topo: 6
Sonntagsarbeit
Autor: Petr Jandík - 7- (2 délky, povinně) často 5 a 6, 300 m
Oberreintalturm (1800 m), Oberreintal, Wettersteingebirge, Německo
Garmisch-Partenkirchen

výstup nástup období orientace
4 h 50 min / 300 m 30 min V-X SZ
chata východisko sestup útvar, výška stěny
Oberreintalhütte
1530 m 3 h 20 min
Garmisch-Partenkirchen  (730 m) 30 min Wetswand, 270 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
Žehličky lepené
kvalita: dobrá
2 x 50 m poloviční expresky: 12
vklíněnce: sada
friendy: střední velikosti
smyčky: 2 popruhy
helma
charakter cesty
Plotny, kouty, vodní žlábky. Nádherná cesta, velkolepá, jedna z nejhezčích ve své kategorii
popis nástupu
start:  Oberreintalhütte ,  Od Oberreintalhütte loukou mezi stromy za chatu a pravou stranou údolí obcházíme práh doliny a po znatelné stezce vyjdeme pod západní stěnu
čas:  30 min
popis sestupu
Slanění Západní roklí. Z vrcholu jdeme po hřebeni dál na západ a po pěšince a suti postupně dolů, kolem impozantního okna v hřebeni. Sutí postupuje opatrně, abyste neshazovali kameny. Zhruba ve třetině rokle začíná 5 slanění, 4x20 m a 1x 40 m (poslední). Z hřebene vede též těžko nalezitelná slaňovací dráha na druhou stranu do Scharnitzkaru - 5x50 m. Westschlucht je nebezpečná za bouřky, teče tam dost vody i s občas nějakým tím kamenem. Slanit se dá také přes cestu Westwand, ale to je vhodné jen nejsou-li ve stěně jiná družstva.
čas:  30 min
východisko
Garmisch-Partenkirchen, 730 m
popis příjezdu
Z Mnichova po silnici 95 do Garmisch-Partenkichenu. Zaparkujeme u olympijského stadionu a jdeme po asfaltce ke vstupu do soutěsky Partnachklamm. Tou projdeme (po 18. hodině zdarma, jinak 2 Eura, členové DAV/OEAV 1 Euro) a dáme se po lesní makadamové silnici doprava, až dojdeme na její konec (sklad materiálu pro chaty Oberreintalhütte a Reintalangerhütte). Dále po cestě směr Reintalangerhütte - Oberreintalhütte nejprve pro pravé, pak levé straně potoka - odbočka doleva na Schachen-Oberreintal. V serpentinách vyjdeme hang a dojdeme k Oberreintalhütte.


Nástup se dá výrazně zkrátit na horském kole. Trochu je problém se procedit soutěskou Partnachklamm. Přes den vás tam nepustí, takže až po 18. hodině, nebo zaparkovat v Elmau. Z Elmau je cesta vyrovnaná, tam i zpátky je polovička do kopce. Kola se nechávají zamčená u stromů pod začátkem hangu k chatě. Byl tam vidět i přeštípnutý zámek, tak spíš to chce použít ne úplně drahé kolo :-)
prvovýstupci
Hans Didl Bader a Wolfgang Amadeus Henke  -  15.8.1994 zdola po přípravě
popis cesty
Podobné lezení jako Kalte Nummer, ale o dobrý stupeň těžší, V téhle kategorii patří k abslolutním TOP cestám v Oberreintalu. Nabízí geniálně krásné délky počínaje stěnovým a spárovým lezením po plotny a vodní žlábky. Cesta byla vylezena po přípravných pracech o několika nedělích, což vedlo lezeckou komunitu v Oberreintalu ke spolupráci na jejím pojmenování. Prvovýstupci ji sice chtěli dát název Sabbatschänder, ale ten se neujal a cesta se jmenuto Sonntagsarbeit - práce o nedělích.
Cesta má dvě délky 7-, první je spíše technická, druhá vyžaduje i sílu při nalezení do plotny s vodními žlábky v osmé délce.


Oberreintalturm - Z stěna


Zobrazit místo Oberreintal-Wettersteingebirge na větší mapě
popis cesty
Kletterführer Wetterstein Nord, Christian Pfanzelt, Panico Alpinverlag

Schéma a popis na bergsteigen.at