KG-Ausbildungsweg - vodní žlábek v šesté délce
****

   topo: 2
KG-Ausbildungsweg
Autor: Petr Jandík - 4+, 720 m
Alpspitze (2628 m), Alpspitze a okolí, Wettersteingebirge, Německo
Garmisch-Partenkirchen

výstup nástup období orientace
5 h  / 720 m 30 min VI-IX S
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Garmisch-Partenkirchen  (709 m) 2 h  S stěna, 600 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
borháky
kvalita: dobrá
2 x 50 m poloviční expresky: 12
vklíněnce: sada
friendy: sada
smyčky: na prodloužení
helma
charakter cesty
plotny, vodní žlábky, rajbas, stěnka, koutek. Cesta rovnoměrné obtížnosti
popis nástupu
start:  Z horní stanice lanovky Osterfelderkopf po cestičce směr Alpspitzz Klettersteig pod severní stěnu. U rozcestníku doleva, nástup je na začátku tunelu. Pokud nevyhrajete běžecký závod od první lanovky, už tam asi někdo bude, zejména o pěkném víkendu.
čas:  30 min
popis sestupu
Z vrcholu po ferátě, pokud končíte na suťovém poli Herzl (již zdola viditelný tvar srdce) traverzovat doprava po pěšinkách k pravé - Z hraně Alpsitze (vyšlapané cestičky, mužíky) až k ferátě a po ní dolů.
čas:  2 h 
východisko
Garmisch-Partenkirchen, 709 m
popis příjezdu
Od Mnichova do Garmisch-Partenkirchenu a dále na Grainau na parkoviště u údolní stanice lanovky Alpspitzbahn.
prvovýstupci
Udo Knittel a Rupert Kunze  -  24. 9. 1994
popis cesty
4+ v první délce, dále většinou kolem 4, málokdy lehčí. Nejdelší cesta v severní stěně poskytuje i přes svou frekventovanost pevnou, drsnou a neoklouzanou skálu a parádní čtyřkové lezení. Na štandech jsou obvykle dva borháky, někdy boirhák a hodiny. Mezijištění borháky, občas tu a tam hodiny nebo normální skoba. Celá cesta je značena červenými puntíky, což usnadní orientaci v lehčích pasážích uprostřed spodní části stěny. Výstup lze ukončit na suťovém pásu Herzel po 8 délkách, nebo pokračovat podle počasí a času nahoru. Pokud chcete stihnout poslední lanovku, nesmíte se nikde dlouho motat.

V horní části se dá jít kus současně, než začnou opět štandy. Po sedmi délkách (většinou 3) se na hraně stěny slaní 15 m a po ferátě se dojde na vrchol. Na sestup není tak úplně blbé mít ferátové rukavice, i když se to dá i bez nich.Nástup z údolí lanovkou Alpspitzbahn (15 min, 21 EUR tam a zpět, provozní doba 8:00 až 17:30), nebo pěšky (2,5 až 3 hodiny).Zobrazit místo Wettersteingebirge- Alpspitze na větší mapě
popis cesty
Wetterstein Nord, Christian Pfanzelt, Panico 2003