Koutek v osmé délce
***

foto: 7
Henkelgalerie
Autor: Jiří Binder - 5+, 250 m
Kugelstein (650 m), Kugelstein, Grazer Bergland, Rakousko
Peggau, parkoviště pod dálničním mostem

výstup nástup období orientace
2 h  / 250 m 10 min IV - X V
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Peggau, parkoviště pod dálničním mostem  (400 m) 30 min Kugelstein, 230 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
sportovní, borháky a nýty
kvalita: dobrá
1 x 50 m poloviční expresky: 10
smyčky: 3
helma
charakter cesty
stěna
popis nástupu
start:  Od parkoviště pod mostem ve směru příjezdu několik desítek metrů a doprava k nejnižšímu bodu stěny. Doleva podél stěny a zakrátko doprava zřetelná stezka k nástupu. Pod nástupem plotna s železným stupem. Cedule s označením cesty.
čas:  10 min
popis sestupu
Z vrcholu doprava po temeni stěny zřetelnou stezkou. Stále se držet vlevo od stěny dokud nenarazíme na polní cestu, ta se napojí na větší polňačku a teprve z ní v sedélku odbočuje doprava stezka, kterou dojdeme zpět k parkovišti.
čas:  30 min
východisko
Peggau, parkoviště pod dálničním mostem, 400 m
popis příjezdu
Z Prahy nebo od Brna nejlépe na Vídeň, dále po dálnici A2 směr Graz, za Wiener Neustadtem v Seebensteinu odbočíme na dálnici S6 směr Bruck a.d. Mur. Z Brucku po S35 směr Graz až ke sjezdu Peggau/Badel, dále směr Murhof a za můstkem doleva směr Deutschfeiststritz. Zaparkovat pod dálničním mostem.
prvovýstupci
F. Horich  -  1976
popis cesty
Ve své obtížnostní kategorii pěkná cesta a pěkné lezení. V některých schematech docela přísně hodnocená jako max 5, nejtěžší místo je ale reálně spíš 6-, jinak max. 5 až 5+. Dobře odjištěno, ale určitě ne přejištěno.
Bohužel kombinace vápenky dálnice a železnice požitek z cesty trochu degraduje a je třeba počítat s tím, že ten randál nejde překřičet. I přes to cesta stojí za vylezení a vzhledem k dostupnosti je vhodná třeba na den příjezdu nebo odjezdu z oblasti.
popis cesty
G. Grabner, K. Schall, M. Ostermayer: Grazer Bergland.
K. Schall, G. Grabner: Genusskletter-atlas Österreich Ost Band 2 - STEIERMARK.
Oba průvodce vydal Schall-Verlag (www.schall-verlag.at). Pro cesty do obtížnosti cca 7 stačí výběr Genuss.. - jsou v něm všechny zajímavé cesty celého Grazer Berglandu do obtížnosti 7.
www.bergsteigen.at