Přechod nad vodou ...


foto: 10    topo: 1
Le Pas de l'Échelle
Autor: Veronika Dušánková - C, 650 m
Chalancon (850 m), Drôme, Alpes de Haut Provence, Francie
Chalancon

výstup nástup období orientace
1 h 30 min / 650 m 5 min III-X J, JZ
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Chalancon  (800 m) 20 min Vallée de l'Oule
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
kramle, ocelová lana
kvalita: velmi dobrá
není potřeba helma
ferratový set
charakter cesty
Zajištěná cesta (via ferrata)
popis nástupu
start:  Parkoviště se nalézá za vesničkou Chalancon, před mostem přes řeku. Je opatřeno informační cedulí. Z parkoviště po silnici proti proudu asi 2minuty. Lze nastoupit tyrolským traverzem nebo po žebříku. Vše dobře viditelné od silnice.
čas:  5 min
popis sestupu
Z vrcholku vede pohodlná pěšinka po celém hřbetu útesu. Sestupová cesta je od konce ferraty dobře poznatelná a značená.
čas:  20 min
východisko
Chalancon, 800 m
popis příjezdu
Od Nyons po silnici D94 směrem na Rosans a Serres. Po přibližně 27 kilometrech odbočit doleva na Rémuzat a po silnici D61 až do La Motte Chalancon. Zde se opět dáme doleva na silnici D135 a po ní dojedeme až do vesničky Chalancon.
prvovýstupci
Communauté des Communes du Diois  -  2005
popis cesty
V případě, že jste majiteli kladky, která je určena na lanové dráhy, můžete si hned na začátku zpestřit nástup „tyrolským traverzem“. Ten je dlouhý přibližně 40 metrů. Pokud tuto kladku nevlastníte, je možné nastoupit ferratu po ocelovém žebříku.


Přechod nad vodou ...
Tím sestoupíme až k potoku Ruisseau d´Aiguebelle. Odtud pokračujeme krátkým traverzem ve stěně, za kterým nás čeká další sestup po žebříku až na suťovou polici. Po suťové polici mírně stoupáme až do míst, kam je upevněn příjezd tyrolského traverzu. Pokračujeme dál traverzem.
... a skrz voduPo chvíli je potřeba slézt o pár metrů níž, do pěkné kompatní stěnky, kterou opět traverujeme – chvíli vzhůru a chvíli vertikálně až pod velký převis. Kromě ocelového lana jsou zde upevněny i kramle.... traverzemNásleduje pevná kolmá stěna, ve které se nám do cesty postaví malý převis. Tento úsek je ohodnocen klasifikací „C“. Po několika shybech se dostáváme do nejvyššího patra útesu. Po dlouhém traverzu v horním patře útesu se dostáváme na konec prvního úseku ferraty. Ti, kteří již nechtějí pokračovat dál, zde mohou trasu ukončit.... a další traverzDruhá etapa ferratky je poměrně krátká, ale příjemná. Vede oranžovou rozpukanou skálou a kromě exponovaného sestupu a dalšího traverzu nás zde čeká ještě jeden převísek. Úsek je opět velmi dobře zajištěn, kromě ocelového lana jsou zde i kramle, delší kramle a dlouhé kramle …...Poslední kolmá stěnka


popis cesty
Článek o ferratě je
zde na Horyinfo