Nodrwandsteig 4
****

   topo: 1
Mauerläufersteig
Autor: Petr Jandík - D/E, 400 m
Bernadeinwand (2143 m), Alpspitze a okolí, Wettersteingebirge, Německo
Garmisch-Partenkirchen

výstup nástup období orientace
4 h 30 min / 400 m 30 min i-XII S
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Garmisch-Partenkirchen  (709 m) 35 min S stěna, 250 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
lana, kramle, kolíky
kvalita: vynikající
není potřeba helma
ferratový set
charakter cesty
Velmi těžká a silová ferrata stinnou severní stěnou
popis nástupu
start:  Z horní stanice lanovky Osterfelderkopf po štěrkové cestě směr Hochalm dolů k severní stěně Bernadeinwand. Z cesty kolem stanice vleku po vrstevnici pod stěnu a po značkách k nástupu.
čas:  30 min
popis sestupu
Z vrcholu doprava do sedla mezi Bernadeinkopf a Alpspitze, kousek nahoru na Nordwandsteig a jím doprava na cestu vedoucí ke stanici lanovky na Osterfelder.
čas:  35 min
východisko
Garmisch-Partenkirchen, 709 m
popis příjezdu
Od Mnichova do Garmisch-Partenkirchenu a dále na Grainau na parkoviště u údolní stanice lanovky Alpspitzbahn.
popis cesty
Těžká a namáhavá zajištěná cesta, kdo má problém s úvodními pasážemi, měl by to otočit, bude hůř. Kdo zvládá při skalním lezení čtyřku a víc, nebude mít problémy.

Ferrata je mix silových vertikálních pasáží, lanových žebříků a mostů. Na 400 metrů dlouhé ferratě je jen málo odpočinkových míst a i dlouhé pasáže se musí lézt v kuse.Kolmou nástupovou stěnou (D/E) na rampu (A) k další kolmé pasáži (D). Potom kousek lehce (A), po rampě ke kolmé stěně (C/D) vedoucí k jeskyni. Zde začíná dlouhý centrální pilíř, kterým velmi strmě (D/E a C/D) na velkou polici (A). Traverz v kolmém (C/D) vede k lanovému žebříku, ze kterého je nutno obtížně přestouput (D) do kolmé stěny. Rampa (C) as kolmý stupeň (C/D) vedou k mírně převislému traverzu (D) Poté dosáhneme velkou plotnovitou rampu (A), na jejímž konci je stupňovitý terén (B) Malý převisek (D) vede ke hraně, kde začíná lanový most (B, jde ho i obejít). Za mostem následuje stupňovitý terén a je to již jen kousek na vrchol ke kříži.Nástup z údolí lanovkou Alpspitzbahn (15 min, 26 EUR tam a zpět, provozní doba 8:00 až 17:30), nebo pěšky (2,5 až 3 hodiny).Zobrazit místo Wettersteingebirge- Alpspitze na větší mapě
popis cesty
Wetterstein Nord, Panico 2014