Sternschnuppe, konec 8. délky
****

foto: 26    topo: 4
Sternschnuppe
Autor: Petr Jandík - 7 (6, A0), 370 m
Feuerhörndl (1750 m), Reiteralpe, Berchtesgadenské Alpy, Německo
Oberjettenberg

výstup nástup období orientace
370 m 2 h  VI-IX SZ
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Oberjettenberg  (641 m) 3 h  SZ stěna, 300 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
nýty
kvalita: dobrá
2 x 50 m poloviční expresky: 12
smyčky: 2x na štandy
helma
charakter cesty
Plotny, drsná skála, vodní kapky
popis nástupu
start:  Od parkoviště v Oberjettenbergu po asfaltce kolem vojenského zařízení, první zkratkou kolem horních kasáren, kde začíná lesní cesta ve směru Neuer Treunsteiner Hütte. Po ní cca 250 metrů až odbočuje cesta doleva, přicházející zakrátku na lesní silnici. Po ní doleva až k velkému polomu a doleva úvozem ještě několik strmých zatáček až u mužíku odbočíme doprava na podstatně užší pěšinu. Ta vede strmě vzhůru až k prvním skalám a doleva pod nimi do Wartsteinkaru (ca. 1350 m, 2 h). Výše v karu je místo na odkládání ruksaků, hůlek a podobně. Pod skalami dále doleva traverz přes dva žlaby a pár metrů nahoru k nástupu. Na nástupu je napsaný název cesty na prvním lepeným borhákem.

čas:  2 h 
popis sestupu
Od konce cesty pěšinou prolézáním v kosodřevině k horní stanici vojenské lanovky. Vpravo od ní začíná údržbářská ferrata (na začátku varovná cedule o nebezpečí vysokého napětí, kterou ignorujeme), po které sestoupíme do karu k uloženým batohům. Za další dvě hodiny sestoupíme dolů k parkovišti.
čas:  3 h 
východisko
Oberjettenberg, 641 m
popis příjezdu
Kolem Salzburgu na Bad Reichenhall, dále v Unterjettenbergu odbočíme na Berchtesgaden a po chvíli na Oberjettenberg. Zde zaparkujeme na Wanderparkplatz.
prvovýstupci
Fritz Amann A Josef Brüderl  -  26.9.1998
popis cesty

Oblíbená nýty slušně zajištěná cesta v pevné drsné skále. Většinou položené plotny s několika kolmými místy. Relativně těžké klíčové místo s kroky 7, lze přehákovat 6, A0. Po dešti zůstávají některé místa déle mokrá, ale díky hrubé struktuře skály se dají i tak dobře lézt. Nástup je uprostřed položené plotny u nýtu, nad kterým je červenou barvou napsaný název cesty.Na štandech je vždychy jeden lepený borhák a jeden nýt.


I když je cesta kompletně vynýtovaná, cca po 5 metrech, je třeba ji brát vážně. Není to ceta pro někoho, kdo dosud lezl jen na překližce. Nerezové nýty jsou na bílém vápenci špatně vidět a lezec bez zkušeností se může zaprásknout do neodjištěného terénu a to nemusí být bez následků. Proto je dobré mít s sebou sadu vklíněnců a pár friendů pro takový případ. V cestě byl kvůli ztrátě orientace již jeden smrtelný pád.popis cesty