Odlez do 2. délky
****

foto: 10    topo: 3
Pace di Chiostro
Autor: Petr Jandík - 4c, 5a, 5a, 4c, 5a, 4c, 4c, 210 m
Pizzo Monaco, San Vito lo Capo, Sicílie, Itálie
Kemp Bahíra

výstup nástup období orientace
3 h  / 210 m 15 min XI - III Z
chata východisko sestup útvar, výška stěny
  Kemp Bahíra   Z pilíř, 160 m
jištění - druh, kvalita lano vybavení další vybavení
BH, skoby, vklíněnce, Friendy
kvalita: Jak si kdo udělá
2 x 50 m jednoduché expresky: 12
vklíněnce: sada
friendy: malé a střední
smyčky: Do hodin a na štandy
helma
charakter cesty
Všechno možné, plotny, kouty, stěny
popis nástupu
start:  Z ulice jdeme přímo k Pizzo Monaco - samostatné menší věži na pravé straně Monte Monaco. Kolem údolní stěny doprava k viditelnému Západnímu žebru, které napravo rámuje stěnu. Od nástupu je viditelná stará smyčka na hrotu a při bedlivějším pozorování nýt.
čas:  15 min
popis sestupu
Z vrcholu V směrem k sedlu mezi Monte Monaco a Pizzo Monaco, na konci asi 2m slezeme a vpravo za rohem je nerezový slaňák s řetězem.
východisko
Kemp Bahíra
popis příjezdu
Z kempu La Bahíra do San Vito, první křižovatku za cedulí městečka doprava a zaparkovat nejblíž věži Pizzo Monaco.
prvovýstupci
A. Gogna, M. Marantonio, M. Bonamini, R. Manfré  -  12.10.1981
popis cesty

Pěkná cesta nad mořským zálivem San Vito, logickým směrem podél Z pilíře Pizzo Monaco. Nejstarší cesta na Pizzo Monaco, tradičního ražení. V cestě je jen málo skob a nýtů, štandy jsou až na poslední dva na dvou nýtech. Rozmanité lezení po plotnách koutech a rampách. V některých místech trochu vadí palmy, v horních partiích křoviny a opuncie.
Nástup na evidentním západním pilíři, je vidět stará smyčka na hrotu a nýt.  1. Vlevo od hrany pilíře až na pohodlnou polici, 40m, 4c, 2 skoby a nýt

  2. Vzhůru pod žlutý převis (možnost mezištandu - 2 nýty) a vlevo kolem převisu pod stěnku s ostrými chyty a jí na štand. 1 nýt, 2 skoby. na štandu 3 nýty.

  3. Převislou stěnkou podél spáry (erární friend) na polici se starým štandem (skoba, starý nýt, provázané smyčkou). Koutem vzhůru a lehkým terénem na polici s opunciemi pod dalším výšvihem. Na hraně police smyčka v hodinách. Erární friend, nýt-skoba, na štandu 2 nýty.

  4. Výšvihem vzhůru (kroužek, skoba) ke komínu zarostlém palmami a lehčím terénem přes stupně (smyčka v hodinách) na předvrchol. Skrz křoví pod poslední výšvih. Štand na hrotech nebo friendu.

  5. Výšvihem na vrcholový hřeben


  6. Sestup: Po hřebeni dále na východní stranu, na konci sestup 2 m a doprava k nerezovému slaňáku. Slanění 45m na zem, lze též 30+15 nebo 20+25. Možnost přesednout je v sedle odštěpené věžičky a na balkóně pod ní.


    Úzkou pěšinou v úbočí skratou ve křoví dojdeme k nástupu.

popis cesty
Roccia di Sole, Versante Sud