Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesPískomil on line


Minulost i předpověď srážek pro pískaře a nejen pro ně

Pískomil je velmi užitečný program, který každou hodinu sosá data z předpovědi počasí a srážkového radaru a vytváří z nich minulost i budoucnost srážek v určeném místě. Ulehčuje tak dilema předvíkendového dne, kdy je třeba rozhodnout kam jet, a jestli tam, kam chceme jsou skály dost vyschlé a jestli nebude pršet. Tento program je k dispozici on line na Horyinfu a dokonce i ve verzi pro PDA a mobilní telefony. Připomínáme jej, protože včera začala pískovcová sezóna. Aktualizace: Přidány Moravské pískovce.
Odlez od prvního
Odlez od prvního, foto: Petr Jandík


Když oznámil Jizva svou pomůcku pro pískovcové lezce, Pískomila, velice se nám zalíbila, protože zbavuje adepta pískovcového lezení nutnost průběžně sledovat srážky již dva dny před odjezdem, když některé oblasti vyžadují až 72 hodin sucha, aby se mohlo lézt. Použití Pískomila v praxi však poněkud naráželo na fakt, že to je program, který musíl být pořád puštěný, aby si každou hodinu stáhl data z předpovědi srážek a srážkového radaru. To, co je pro soukromé použití na individuálním počítači problém, je naopak typická úloha pro webový server, který běží tak jako tak 24 hodin denně a naopak má možnost poskytnout kompletní historii v kterémkoliv okamžiku.

Pískomil - dva z grafů pro český Ráj
Pískomil - dva z grafů pro český Ráj, foto: redakce


Pískomil běžící na serveru horyinfo.cz si stahuje obrázky z předpovědního serveru www.medard-online.cz a radarová data o srážkách z www.chmi.cz. V těchto obrázcích najde pozice odpovídající zadaným oblastem a na základě toho vykreslí pro každou zadanou oblast graf říkající množství spadlých srážek v minulosti a také předpověď, jak se mají podle předpovědního modelu Medard vyvíjet do budoucna. Pod každým grafem je k oblastem napsaná zároveň minimální doba sucha, aby tam bylo možné lézt. Rozmezí evidovaných hodnot je šest dní, od předvčerejška do popozítří, graf zobrazuje najednou buď 24 nebo 48 hodin, podle volby, takže celkový pokrytý interval je sedm dní.

Pískomil - výběr zobrazeného data a intervalu
Pískomil - výběr zobrazeného data a intervalu, foto: redakce


Pískomila vyvoláte kliknutím na příslušný odkaz na hlavní stránce Horyinfa.

Vyvolání Pískomila
Vyvolání Pískomila, foto: redakce


Pokud na Pískomila přicházíte poprvé, zobrazí se vám informační úvod, kde si zvolíte den, který chcete vidět a rozmezí 24 nebo 48 hodin. Pokud vám vyhovuje nastavený standard zítřek a 48 hodin, stačí kliknout na tlačítko zobrazit. Poté se zobrazí grafy všech nastavených oblastí. Grafy jsou uspořádány do regionů, pod každým grafem je vypsána minimální bezdešťová doba dané oblasti. V grafu jsou spadlé srážky zobrazené červeně, předpokládané srážky modře. V uplynulém období od teď do minulosti se mohou konfrontovat předpovězené a spadlé srážky. Překrývající se sloupečky dostávají ve společných místech fialovou barvu a je vidět, jak se předpověď plní. Světle růžová barva znamená nedostupnost radarových dat pro obarvený časový interval, světle modrá nedostupnost předpovědi a šedá nedostupnost obojích dat.

Pískomil - graf ukazuje světle oranžovou nedostupnost dat radaru, červenou spadlé srážky, modrou předpovězené srážky a fialovou shodu předpovědi se skutečností
Pískomil - graf ukazuje světle oranžovou nedostupnost dat radaru, červenou spadlé srážky, modrou předpovězené srážky a fialovou shodu předpovědi se skutečností, foto: redakce


Samozřejmě, každého zajímají jiné oblasti. Naše provedení Pískomila má oblast působení danou Českou Republikou a jejím blízkým okolím, všechny oblasti v dosahu lze do Pískomila zahrnout. Máte-li zájem o nějakou oblast, která dosud není zařazená, můžete si pomocí předpřipraveného mailového formuláře objednat její zařazení jednak v sekci konfigurace, jednak v oddíle informací "O aplikaci Pískomil". S rostoucím množstvím oblastí by se ztrácela přehlednost. Proto si můžete v sekci konfigurace zapnout jen grafy oblastí, které vás zajímají.

Pískomil - přehled oblastí s možností je vypnout
Pískomil - přehled oblastí s možností je vypnout, foto: redakce


Abychom ještě zlepšili praktičnost celé aplikace, je název každé oblasti zároveň aktivním odkazem do databáze cest a kliknutím se zobrazí všechny cesty z dané oblasti v naší databázi. I když mezitím byla na některých jiných webech zavedena na Pískomilovi založená signalizace mokrosti nebo suchosti skal, řešení zvolené na Horyinfu je dovedeno dále směrem k uživatelskému komfortu.
Dáváme čtenářům možnost navrhnout zařazení nových oblastí, které jsme schopni realizovat velmi pružně, neomezujeme jen na Českou Republiku, ale zařazujeme i Sasko a jiné blízké zahraničí a také jsme připravili verzi Pískomila pro PDA, kde je použíté větší písmo a jiné uspořádání usnadňující prohlížení grafů na malých obrazovkách chytrých mobilů.

Pískomil na PDA, v tomt případ iPhone má větší písmo, aby to šlo číst
Pískomil na PDA, v tomt případ iPhone má větší písmo, aby to šlo číst, foto: redakce


Přejeme všem, ať vás Pískomil nezklame a jestli do něj chcete zařadit další oblasti podle vašeho gusta, napište nám. Nám už při zkušebním provozu zachránil kus lezení, když se na nás v Tisé v neděli hnal hustý mrak vypadající jako slejvák. Pohledem do ajfónu jsme zjistili, že pršet nemá a zůstali jsme ve skalách, zatímco malověrní prchli do Refugia nebo Turisťárny. Víra v Pískomila se vyplatila, spadlo jen pět kapek a pak dokonce vyšlo sluníčko.

Doga, údolní cesta, Irena drtí stavění 6
Doga, údolní cesta, Irena drtí stavění 6, foto: Petr Jandík[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 08. 04. 2010 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 14.05.2009 12:08:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Máte dojem, že nefunguje?
Pokud jsou grafy prázdné a zároveň nemají světle modrý podklad, znamenající, že předpovědní data nejsou k dispozici, znamená to že v bodech, pro které je graf vytvořen prostě nejsou srážky předpokládané. Jestli se může, nebo nemůže léz zjistíte ještě kombinací pohledu do minulosti a délkou podešťového limitu.

Modrá data, to jest předpověď se každých 6 hodin může měnit podle toho, jak se zpřesňuje výhled do budoucna. Jakmile překročíme čáru "teď", už se nemění nic. spadlé srážky jsou faktem, i když je třeba počítat s tím, že radar taky může někdy kecat. Chcete-li si ověřit, že to, co ukazují grafy je pravda, koukněte se na Medarda že to je pravda.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (801 hl.)
 
Blue Water (460 hl.)
 
Edelrid (463 hl.)
 
Edelweiss (507 hl.)
 
Mammut (527 hl.)
 
Maxim (372 hl.)
 
Metolius (444 hl.)
 
Millet (531 hl.)
 
Petzl (220 hl.)
 
PMI (385 hl.)
 
Sterling (2627 hl.)
 
Tendon (527 hl.)
 
Jiné (304 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8168