Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesBezingi před sezónou


Údolím pod ledovcem Bezingi na SV k selu BezingiMájový výlet

Rozhoduji se na poslední chvíli, že vyrazím na český 8. květen a ruský 9. máj kamkoli ke Kavkazu. Jsem sám. Volno je v letadle do Nalčiku, odkud se Bezingi zdají jako nejlákavější destinace.
Sněží už v Moskvě, jejíž terény jsem p. t. čtenářům měl již tu čest představit a kde se pilně dnem i nocí trénuje tanková a raketová přehlídka.

Alpbáza Bezingi
Alpbáza Bezingi, foto: Martin Veselý


Dovolal jsem se celkem rychle řediteli alpbazy Bezingi. Takže vím, že sněží a asi se lézt nedá, ale zajistí mi vstup do pohraniční zóny a v Nalčiku se uvidí. Na letišti v Moskvě ještě sleduji předávání prezidentského žezla. O takové okázalosti se ruským carům ani nezdálo. V Nalčiku na mne čeká ředitel alpbazy Alij Chusejevič. Je dobrá předpověď počasí, takže přeci jenom pojedeme na Bezingi. Jedeme přes ředitelství tábora v Čajkovského ulici, kde dokupuji tolik potřebné pivo a další potraviny a čekám až dorazí povolení do „pogranzony“. Přes ulici je policejní oddělení pro boj s organizovaným zločinem, a zdá se, že si tu činnost – chránit sami sebe – náležitě užívají: oplechované, oplocené a odrátované, ve vratech samopalník… slibuji Alimu, že tohle fotit nebudu a když fotím direkci tábora, Ali asistuje, aby mě odnaproti nesejmuli. Papír přijel a mohu do hor. Lada Niva je skromné a průbojné auto, řídí Aliho zástupce a synovec Murat. Ještě se zastavujeme pro další pivo (už i muslimové…) a jedeme na pohraniční post. Nová pohraniční stanice vypadá velkoryse, nově, čistě a upraveně, že bych hádal, že jsem ve Švýcarsku, nebýt jemně jedovatých zelených střech. V kontextu Kavkazu působí nepatřičně a nadutě. V devět večer jsem v táboře.Pik Ural 4273m, Ulluauz 4676m, vzadu Koštantau 5152m, úbočí piku Brno, s ledovcem Mižirgi a střechami tábora Bezingi
Pik Ural 4273m, Ulluauz 4676m, vzadu Koštantau 5152m, úbočí piku Brno, s ledovcem Mižirgi a střechami tábora Bezingi, foto: Martin Veselý


Dva dny dobrého počasí ze čtyřech… Dva výšlapy na ledovce.

Aklimatizační kolečko po ledovici Mižirgi z tábora Bezingi, po levé i pravé moréně. Výška se nabírá hned z tábora a pohodlně se i v zimě dojede nad 2900 m. Ledovec je bez lavin a trhlin, podle situace lze z levé morény dobře vyjít doleva na ledovec do doliny Toplyj Ugol do výšky 3430 m. Hory dovolily se i kochat nádherným výhledem do severní stěny Mižirgi – Dychtau.Mižirgi (5025 m), Pik Puškina (5100 m ), Dychtau (5204 m)
Mižirgi (5025 m), Pik Puškina (5100 m ), Dychtau (5204 m), foto: Martin Veselý


Druhý den v mlze a za sněžení začíná třídenní výšlap na ledovec Bezingi
Z tábora se jde k řece asi 100 m dolů a pak při pravé moréně na ledovec, čím dříve se dostanete na střed ledovce, tím je to bezpečnější. Moréna je tady čerstvá, nepříjemná a dlouhá. Zleva padají šutry, zprava jsou trhliny v čele ledovce. Sám ledovec naopak je bez velkých trhlin a jde to po něm rychle. Dobrá možnost přejít na ledovec je na N 43°06,234‘ E 043° 07,913‘. Po osmi kilometrech pochodu „lednikem“ přenocuji v jednom z hotelů světového řetězce Shelterstone® ve výšce 2700 m.

Ložnice patří ke skvostům apartmánu
Ložnice patří ke skvostům apartmánu, foto: Martin Veselý


Třetí ten ráno mlha a sněží. Vařím a rozhoduji se vrátit do tábora. Mlhy je trochu méně a vidím, že jsem přešel dohodnutý včerejší cíl – na dva kusy rozpadlý kámen, asi osm metrů vysoký „Parus“ (plachetnice). Největší kamínek na ledovci, tenhle šutr stál před sedmnácti lety jako jeden kus v ohybu ledovce. Za tu dobu doplachtil o 2 km sem na úroveň bivaků Barankoš, teď kotví na N43°04,271‘ a E 043° 05,464‘. Jsem kousek od nejslavnější kavkazské stěny a nevidím z ní nic. V mlze je tenhle ledovec trochu víc na palici, než bych si přál.

Kámen "Parus"
Kámen "Parus", foto: Martin Veselý


GPSka se hodila. Malá obrazovka zahání samotu. Při pochodu nahoru k večeru ověřuji, zda jsem se nedostal příliš blízko Bezingijské stěny, z níž padají laviny i docela daleko do ledovce a při návratu kontroluji, že jdu zpět po svých stopách, zapadlých sněhem. V poledne se vracím se do tábora. Sněží. Je devět večer, sněží ještě víc. Pochvaluji si, jak jsem se moudře vrátil. Je deset večer. Hvězdy, jasné nebe, obrysy hor. Nadávám si, že jsem vyměkl a nezůstal na ledovci. Plán byl jasný - 2 bivaky a dojít na "Avstrijskije nočovky". A tak čtvrtý den ráno běžím nad táborem cestou po úbočí piku Brno nad ledovcem Bezingi směrem na bivak Misseskoš, abych viděl aspoň kousek té velké stěny, dokud jí mraky nezahalí. Cestou se zdravím se všemi přítomnými „kursanty“ Specnazu, co se přišli kochat před zahájením manévrů.

Ledovec Bezingi, část Bezingijské stěny: vpravo Gestola (4860 m), vlevo Katyntau (4974 m)
Ledovec Bezingi, část Bezingijské stěny: vpravo Gestola (4860 m), vlevo Katyntau (4974 m), foto: Martin Veselý


Trochu víc než hory


Mladíci dávnověku 80-tých let pamatují Kavkaz díky „bramborovému razítku“ AB OBMEN v pase jako jediné jakž takž dostupné velehory a Elbrus jako nejvyšší evropskou horu. Naštěstí dnes není Kavkaz z českých zemí nedostupnějším horstvem a dle nových učebnic ani nepatří do Evropy. Řekl bych, že je mu to jedno a mě taky. Kavkaz - to je i rododendron u cintorínu ve Skaláku, jména Pavel Černík, Zdeněk Studnička, Jarda Kotrč a další, co se nevrátili, zažloutlá kniha rodičů Expedice Kavkaz. Při pohledu do ní kladu si otázku, má-li cenu dál fotit. Pak první životní ledovec pod Kazbegem, výprava s tátou a Poldou Páleníčkem pod Elbrus a… Takže i když nebyly v Evropě, do mého světa tyhle hory patří.

Jaro pod Kavkazem
Jaro pod Kavkazem, foto: Martin Veselý


Slovníček:
Čechi – na Kavkaze výraz pro Čečence, (pouze plurál)

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Martin Veselý | Vydáno dne 10. 07. 2008 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Martin Veselý

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (1072 hl.)
 
Levou a listuju pravou (457 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (420 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1949