Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+Deník expedice Argut 2008 - 7


Lehčí peřej před prahem BělyjPrší

Nepovedená snídaně, peřej Bělyj, propršelý oběd u řeky Jungur a krátké sólíčko Jungurskou spárou, hledání tábora, déšť a zima, to všechno jsou atributy dnešního dne.
Tvorba snídaně se zkomplikovala
Tvorba snídaně se zkomplikovala, foto: Petr Jandík


Ráz tohoto dne na řece předznamenaly lívance, které se druhému Tomášovi nepovedly, ale hlavně proto, že Robert omylem zabalil celozrnnou mouku místo běžné hladké. Nakonec jsme to jídlo překřtili na celozrnnou kaši a snědli ji. Někteří si i statečně přidali, nejspíš aby udělali Tomášovi radost.

Každodenní dofukování raftů
Každodenní dofukování raftů, foto: Petr Jandík


Křovím a trním jsme sešoupali rafty zpátky na řeku a vypluli pod zamračenou oblohou, slibující déšť. Po řece jsme pluli středně těžkým terénem plynule a bez zastavování. První zastávka byla u prahu Bělyj. Je to peřej dlouhá asi 800 metrů a dlouho jsme ji studovali. Její horní část jsme projeli s nárazem na kámen a Standa pak další kus prokroutil elegantní otočkou. V drobném dešti jsme docela zmrzlí zastavili na oběd u ústí říčky Jungur.

V kaňonu Argutu se střídá žula s břidlicí
V kaňonu Argutu se střídá žula s břidlicí, foto: Petr Jandík


Mokro shora i zdola
Mokro shora i zdola, foto: Petr Jandík


Čistá, namodralá voda dělala při mísení s bíle kalným Argutem zajímavé barevné efekty. I v dešti se nám podařilo udělat oheň, u kterého jsme se s radostí hřáli. Kousek od ohniště byl vidět komín s boční spárou. Standa neodolal a vyrazil sólo nahoru a mně nezbylo, než lézt taky a zachránit tak čest horolezeckého stavu. Neoprénové boty nejsou jako lezečky ideální a mokrá břidlice docela klouže. Nahoře se zjistilo, že se to nedá obejít a je nutno slézt stejnou cestou dolů. V hrůze, že mi ty neoprénové boty ujedou, jsem se držel víc, než bylo zdrávo, a k opuchlým, hnisajícím kloubům, které jsem si pořídil při cvičném převracení raftu první den, přibyla ještě rozříznutá dlaň.
Autor zachraňuje v Jungurské spáře čest horolezců
Autor zachraňuje v Jungurské spáře čest horolezců, foto: Milan Tuček


Mladý Petr hledá kamínky do zahrady
Mladý Petr hledá kamínky do zahrady, foto: Petr Jandík


Mladý Petr se pokoušel chytat v Junguru ryby, protože v kalném Argutu jsme od začátku plavby nepotkali ani jednu, ale v Junguru taky nechytil nic. Proto jsme plánovaný oběd – rybičky s cibulí, česnekem a hořčicí. už ničím nerozšířili.

 Standa v Jungurské spáře
Standa v Jungurské spáře, foto: Petr Pavlinec
Malý ohýnek nás moc neohřál a tak jsme vlezli do raftů a odrazili dál. Brzy jsme dopluli na místo původně plánovaného kempu. Jenže bylo teprve 12 hodin a rozhodli jsme se raději jet dál.

Lehčí peřej před prahem Bělyj
Lehčí peřej před prahem Bělyj, foto: Petr Pavlinec
Peřej Bělyj
Peřej Bělyj, foto: Petr Jandík


Chvilka klidné plavby v kaňonu Rychlého Argutu
Chvilka klidné plavby v kaňonu Rychlého Argutu, foto: Petr Jandík


Poprvé jsme za celou dobu potkali nějaké lidi – skupinu turistek se dvěma chlapy. Snažili jsme se cestou najít další tábořiště, ale Argut je tady sevřen do úzkého skalnatého kaňonu, který je divoký a nádherný, ale míst k táboření, kde by byl rovný plácek a dřevo na oheň, je poskrovnu. Nezdály se nám ani další dvě možnosti a vzali jsme až tu třetí na levém břehu. Raft a věci jsme táhli do kopce skoro padesát metrů, ale kempovací místo bylo docela hezké, pod skoro kolmou vysokou břidlicovou stěnou. Problémem bude dřevo na oheň. Jediné, co tu bylo, byl starý srub, ze kterého už zbylo jen několik posledních trámů. My jsme taky ubrali něco zásoby a tak si myslím, že po nás zbylo dřeva tak ještě na jednu partu a bude konec.

Přístřešek z raftů
Přístřešek z raftů, foto: Petr Jandík


Pršelo sice už jen trochu, ale postavili jsme z raftů přístřešek. To se udělá tak, že se rafty postaví, nakloní k sobě a šikmo opřou o pádla tak, aby mezi nimi byl asi tak metr. Pak se přes oba přehodí plachta a podepře se tyčemi udělanými ze slepených pádel, takže je z raftů jakýsi stan.

Kuchyně jede naplno
Kuchyně jede naplno, foto: Petr Jandík


Pomalu přestalo pršet, ideální pro vaření a zahřátí družstva. Tentokrát byla o ruční řetězovou pilu docela tahanice, protože to byla nejrychlejší možnost jak se řezáním klády ze starého srubu zahřát. Když v kotlíku bublala čočková polévka a ve druhém čaj, byla nálada už lepší. Pohanka s hovězím z konzervy už skoro zahnala chmury a náladu zcela vylepšilo Pjať ózěr, kterými se tentokrát pěkně cinknul Sváťa a přátelsky se klátě u ohně vykládal Robertovi, že a proč hlasoval pro jeho vyloučení z raftařské federace. Jak je vidět, problémy dobrovolných občanských sdružení jsou všude dost podobné.

Sváťa, Robert a Standa
Sváťa, Robert a Standa, foto: Petr Jandík


Petr a první Tomáš se zahřívají řezáním zbytků srubu
Petr a první Tomáš se zahřívají řezáním zbytků srubu, foto: Petr Jandík


Raději jsem opustil vášnivě diskutující skupinku a šel vylézt na břidlicovou stěnu nad námi. Napřed pěšinkou, pak asi trojkovým, ale velmi lámavým koutkem, který jsem opustil exponovaným traverzem šťasten, že se mi nic neulomilo pod rukou. Tady hodit tlamu by opravdu, ale opravdu nebylo zdravé. Pokud by mi jako doktor nestačil Robert se svou lékárnou, k opravdovému doktorovi by to bylo na několik dní. Mobilní signál na řece vůbec není a satelitní telefon nemáme. Nakonec by se v případě úrazu musel doplout celý Argut a kus Katuně k nejbližší vesnici a pak objednat pro postiženého vrtulník. Protože nás skupina turistek, pochodující po břehu ještě nedohonila, je vidět, že po řece je doprava rychlejší, než po souši.

Kaňon Rychlého Argutu - tudy jsme připluli
Kaňon Rychlého Argutu - tudy jsme připluli , foto: Petr Jandík
Náš tábor z břidlicové stěny
Náš tábor z břidlicové stěny, foto: Petr Jandík


Zanechal jsem morbidních úvah a v přicházejícím podvečeru vychutnával exponovaný pohled z vrcholu stěny na naše malinkaté tábořiště dole a na klikatící se kaňon řeky proti i po proudu. Záhyby jsou zde markantní, a tak je vidět jen několik zatáček dopředu a několik zpátky. Dole na tábořišti byl Sváťa už pěkně v ráži a Roberta se možná i něco z jeho výkladů dotklo, protože odešel spát do jeskyně plné netopýřího guána, které možná mělo tepelně izolační účinky a hlavně tam na rozdíl od našeho raftostanu s občas někde děravou plachtou neprší. Chvilku jsem ještě postál u ohně a lokl z kolující láhve Pjati ózjer, dal na šňůru sušit devoldovské triko s dlouhým rukávem, spoďáry a neoprén v naději, že přes noc nebude pršet a že nebudu muset ráno lézt do mokrých věcí a zalezl do spacáku. Špunty v uší, geniální to vynález mne odizolovaly od zvukových projevů ostatních sedmi spolunocležníků a se brzy dostavil blahý spánek.

Na dva skalní zuby, tvořící vrchol stěny asi neradno lézt
Na dva skalní zuby, tvořící vrchol stěny asi neradno lézt, foto: Petr Jandík


Mapa dnešní etapy s vyznačením peřejí.
Mapa dnešní etapy s vyznačením peřejí., foto: Petr Jandík


A nakonec Googlovská satelitní mapa sedmé etapy:


Zobrazit místo Argut rafting na větší mapě

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 07. 06. 2009 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
07.06.2019 - 08.06.2019
SP Vail /(B)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (308 hl.)
 
letní (258 hl.)
 
je mi to jedno (228 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 794