Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+Deník expedice Argut 2008 - 9


V peřeji AtlantySoutěska Atlanty

Poslední den na samotném Argutu přinesl zase hezké počasí, krásnou okolní přírodu, další kritické místo, nebezpečnou soustavu peřejí Atlanty a baňu.
Ústí řeky Šavla do Argutu
Ústí řeky Šavla do Argutu, foto: Petr Jandík


V noci ještě trochu sprchlo, ale ne moc, takže se množství vody v trikách a neoprénech sušících se venku nijak podstatně nezvýšilo. Rýžová kaše na sladko se moc nevyvedla, možná by se víc než k snídani hodila k výstavbě administrativní budovy, pokud by se jí navařilo víc. Soukání se do mokrých a brrrr studených trik a neoprénů zpříjemnil alespoň náznak slunce. Skupina turistek naproti také vařila a balila. Na Milanův návrh, a taky abychom se zahřáli, jsme k nim zajeli na zdvořilostní návštěvu. Byly to už zralé dámy tak kolem padesátky a své putování kolem Argutu měly rozplánované na 17 dní. Chvíli jsme pokecali, hlavně Milan, který byl dlouhou dobu ženatý s Ruskou a pak se vydali dál po klidném a širokém řečišti Argutu. Sluníčko začalo svítit, ale bylo zima.

Žulové kopce a hory v okolí řeky
Žulové kopce a hory v okolí řeky, foto: Petr Jandík


Údolí Argutu se zase začalo zužovat do romantického kaňonu lemovaného skalnatými vrcholky nižší části severočujského hřebenu. Tu a tam nějaké menší peřejky nás jen příjemně pohoupaly, sluníčko už zahřálo. K romantice údolí patřilo i stádečko koní, které přišlo k řece pít a vzbudilo v nás debaty, jestli jsou to koně divocí, nebo jen vypuštění na pastvu. Vzhledem k odlehlosti těchto míst jme se přiklonili spíše k teorii koní divokých.br />
Vrchol Severočusjkého hřebene
Vrchol Severočusjkého hřebene, foto: Petr Jandík


Jsou ti koně divocí, nebo ne?
Jsou ti koně divocí, nebo ne?, foto: Petr Jandík


V čase oběda jsme se pomalu dostali na místo, kde se Argut rozlévá více doširoka a na jeho pravé straně jsou i mělké písčiny, snad aby se nadechl před následující divokou soutěskou, která nese jméno Atlanty.

Milan dělá oběd
Milan dělá oběd, foto: Petr Jandík


Přistáli jsme u mělčiny. Já s Milanem jsme měli službu a připravovali oběd – chleba paštikou a cibulí a salám, zatímco ostatní šli po pravém břehu prozkoumat soustavu peřejí, jejíž hučení bylo slyšet až k nám. Zanedlouho jsem se tam dostal taky. Na pravém břehu jsem na skále, připomínající sedícího baseta, zastihl naše gajdy ve vášnivé diskusi s ostatními odborníky na peřeje v naší výpravě.

Vášnivá diskuse, kudy se to pojede
Vášnivá diskuse, kudy se to pojede, foto: Petr Jandík


začátek peřejí Atlanty. Vpravo za křovím kámen připomínající baseta
začátek peřejí Atlanty. Vpravo za křovím kámen připomínající baseta, foto: Petr Jandík


Zajímavé struktury. Šlo by to vylézt?
Zajímavé struktury. Šlo by to vylézt?, foto: Petr Jandík
Detail peřejí z hlavy kamenného baseta
Detail peřejí z hlavy kamenného baseta, foto: Petr Jandík
Atlanty, závěrečný sifon
Atlanty, závěrečný sifon, foto: Petr Jandík


Peřeje Atlanty vypadají dost nebezpečně a nejhorší je asi závěr, kde se velká část proudu dere do sifonu pod obrovskou kamennou desku. Celé to lemují bizardní skály a balvany neuvěřitelných tvarů, kreré z nich voda dokázala vymodelovat. Závěry diskuse našich odborníků vyústily v plán, že to celé pojedeme co nejvíce vlevo. Podél levého kraje bylo několik vracáků, kde jsme mohli zastavit a prohlédnout další cestu. V posledním z nich jsme přistáli a šli se po levém břehu podívat zblízka na kritické místo, jehož skály zdobí řada pomníčků těch, kteří ho nezvládli.

Detailní prohlídka peřejí
Detailní prohlídka peřejí, foto: Petr Jandík


Co dokáže voda udělat ze žuly
Co dokáže voda udělat ze žuly, foto: Petr Jandík


Co dokáže voda udělat ze žuly
Co dokáže voda udělat ze žuly, foto: Petr Jandík


Opatrně jsme sjížděli po levé straně a čekali na sebe ve vracáku. Ještě jednou jsme se šli podívat na kritické místo s pomníčky utopených. Zatímco jel první raft, vedený Robertem, byli jsme připraveni pod peřejí k případné záchraně, fotili a natáčeli video. Pak jsme vyrazili do vln my. Najeli jsme příliš vlevo, narazili na skálu a ta nás odrazila víc doprostřed toku, než jsme si přáli, blíž místu, kde mizí voda do hloubi pod skalami. Zabírali jsme zpátky, co to šlo a Standa nás poslal do elegantních hodin, kterými jsme se sifonu vyhnuli. První Tomáš to na videu komentuje lakonicky: „... a tyhle pomníčky.... zůstanou tak, jak jsou“.

V peřeji Atlanty
V peřeji Atlanty, foto: Petr Jandík


V peřeji Atlanty
V peřeji Atlanty, foto: Petr Jandík


Několik z těch, kterým se průjezd nepodařil
Několik z těch, kterým se průjezd nepodařil, foto: Petr Jandík


V peřeji Atlanty
V peřeji Atlanty, foto: Petr Jandík


Pod Atlanty už byl proud celkem klidný, jen občas jsme se pohoupali na nějakých vlnách a dojeli ke kempovišti jen pár stovek metrů před ústím Argutu do Katuně, ke kterému je potřeba překonat poslední výraznou peřej, zvanou celkem přiléhavě „Vorota“ protože se tam řeka dere mezi dvě skály. Nechali jsme si ji na poslední den. Nejprve jsme museli vítězně vybojovat bitvu o tábořiště se stádečkem krav, které si usmyslely, že jim tráva chutná nejvíc právě na tábořišti.

Tráva chutná nejlíp na tábořišti
Tráva chutná nejlíp na tábořišti, foto: Petr Jandík


Pak jsme si dali kafe a relaxovali. Vyrazil jsem na procházku k památníku vodáckých expedic na místě zvaném Kafé Argut. Je to taková trojnožka z klád, na kterou je navěšené všechno možné, co tam vodáci pověsili, od pamětní cedule Michajla Jurjeviče Kolčevnikova, otce vodní turistiky na Altaji, přes zlomená pádla až po podprsenku, klasický telefon a krk od kytary. Naše parta tam přidala zlomené pádlo s nápisem Ahoj Česko. Z Kafé Argut je pěkně vidět soutok šedobílého Argutu a modrozelené Katuně a ta hra barev stojí za fotku.

Kafé Argut a památka na nás
Kafé Argut a památka na nás, foto: Petr Jandík


K dispozici je mobil
K dispozici je mobil, foto: Petr Jandík


Nebo raději klasický telefon?
Nebo raději klasický telefon?, foto: Petr Jandík


Šedý Argut se vlévá do modrozelené Katuně
Šedý Argut se vlévá do modrozelené Katuně, foto: Petr Jandík


Kousek od tábořiště se kluci rozhodli postavit baňu – parní lázeň na ruský způsob. Základem je udělat hromádku z kamenů, kolem kterých se rozdělá oheň a udržuje se, dokud nejsou pořádně rozpálené. Pak se přes tu hromadu natáhnou klacky, přes ně se dá plachta a je hotovo. Pak už stačí vlézt dovnitř a polévat kameny vodou. Na ochlazení po páře tu je hned po ruce pěkně ledový Argut. Kapacita našich kamenů vydala na čtyři várky. Prohřát si takhle kosti opravdu není po týdenním ráchání ve studené vodě špatné.

Základ pro baňu - hromádka kamenů
Základ pro baňu - hromádka kamenů, foto: Petr Jandík


Baňa
Baňa , foto: Petr Jandík


Poslední večer u Argutu jsem měl trochu blbý nápad – přitáhl jsem si k ohni karimatku, abych si mohl lépe vyslechnout ohnivou debatu levicově zaměřeného profesora sociologie s pravicovým miliardářem o tom, zda seniorům platit, nebo neplatit studium a vůbec komu a jak platit nebo neplatit vzdělání. Skoro to vypadalo, že večer nebude muzika, ale generální už pak přestal diskutovat a vzal si kytaru, takže večer pokračoval již v obvyklých kolejích a jediným jeho zpestřením byly jiskry, které mi propálily silonovou nafukovačku, jak se později ukázalo, když mne noc překvapila nadstandardní tlačivostí a chladem odspodu.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 16. 07. 2009 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
07.06.2019 - 08.06.2019
SP Vail /(B)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (308 hl.)
 
letní (258 hl.)
 
je mi to jedno (228 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 794