Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesDer Elbsandsteinführer


Perfektní titulní fotka s Berndem Arnoldem naVelké klasické výstupy Saského Švýcarska

Když mi ve schránce přistála pošta od Horoknih s recenzním výtiskem první invaze Panica na východ, měl jsem z toho velkou radost. Jméno autora průvodce, fenoména saských pískovců Bernda Arnolda je zárukou kvality a vydavatel Panico je také znám jako původce kvalitních průvodců nejen obsahem, ale i grafickým zpracováním, papírem, tiskem i vazbou svých knih.


Fotografie bosého borce ve spáře způsobuje už pomalu slintání, vždyť je to sám autor na údolce na jednu z šílených věží Teufelsspitze, kam je nejlehčí cesta za VIIIa.

 

Perfektní titulní fotka s Berndem Arnoldem na
Perfektní titulní fotka s Berndem Arnoldem na, foto: repro horyinfo

 

Panoráma Schrammsteinů od Franka Richtera na předsádce vžene pomalu slzu do očí. Vepředu Jungfer, kde jsem v rajbasu na Dietrichweg málem umřel hrůzou, Vorderer Torstein, Meurerturm, Schrammtorwächter, Schrammsteinnadel, Ostervorturm...

 

Schrammsteiny na předsádce
Schrammsteiny na předsádce, foto: repro horyinfo

 

 

 

Na medvěda
Na medvěda, foto: repro horyinfo

 

Nic netušící čtenář si libuje nad obrázkem reliéfu Eiszeit na Dreifingerturm, ale nad obsahem už by měl zpozornět. Obsah je graficky rozdělen na dvě části. Do strany 14 jsou editorialy, říkající, že jde o 3. vydání, turistické informace, ubytování a informace o Národním parku Saské Švýcarsko.

 

Informace o Národním parku
Informace o Národním parku, foto: repro horyinfo

 

Ale teď pozor, šedý podtisk odděluje část, obsahující faksimile původního vydání Arnoldova průvodce z let 1990, resp. 1992, takže místo standardního průvodce jde o do moderního obalu vložené skeny východoněmeckého samizdatu, odpovídající svým obsahem, grafikou i kvalitou tisku době vzdálené 21 let. Ve svém editorialu o tom Achim Pasold z Panica říká, že když začali místo do Alp jezdit do Saska, opatřili si všechny aktuální průvodce na tuto oblast, ale tento Arnoldův výběr se jim stal něčím podobným jako byla kniha Im Extremen Fels Waltera Pauseho pro alpské horolezce.

 

Úvod Bernda Arnolda
Úvod Bernda Arnolda, foto: repro horyinfo

 

Nadýchněme se tedy a ponořme se do stránek původně tištěných laserovou tiskárnou se všemi nedokonalostmi tehdejších strojů s rozlišením 300 bodů na palec a více než na kvalitu tisku se zaměřme na obsah, který stojí za to. Jedná se vlastně o prvního topoprůvodce Saským Švýcarskem, proloženého různými historickými články. Najdeme tu pojednání o klasifikaci, o lezeckých pravidlech, doporučení ohledně jištění a máme úvod za sebou.

 

Hup o 21 let nazpět. Mapka oblastí
Hup o 21 let nazpět. Mapka oblastí, foto: repro horyinfo

 

Vlastní obsahovou část uvozuje mapka oblastí, zařazených do Mistrova výběru. Nejvíce věží je v oblasti Rathen - 20 kousků. Názvy občas poněkud matou, populární a profláklý Höllenhund je tu označen jako Höllenhundspitze. V Brandu, který je Arnoldovu bydlišti Hohnsteinu nejblíž, je věží 5. Další zahrnuté oblasti jsou Lilienstein, Gebiet der Steine (11 věží), Bielatal (2 věže), Schrammsteiny (9 věží, ale s kompletním popisem Falkensteinu, což je věž která vydá za 10 jiných), Affensteine (14 kousků) a Schmilka (10 věží). U Schmilky trochu překvapí absence Bussardwand a Turm am Verborgenen Horn.

 

Seznam oblastí a věží
Seznam oblastí a věží, foto: repro horyinfo

 

Popis oblasti má v úvodní části možnosti příjezdu lodí, po kolejích a po silnici, tyto informace mohou být za 21 let již částečně zastaralé. Následuje mapka oblasti s vyznačenými vrcholy a u některých oblastí abecední rejstřík popsaných věží, ve kterém lze krásně vidět rozdíl kvality tisku mezi samizdatem před 21 lety a dneškem, protože čísla stránek jsou nově dosazovaná, aby souhlasila s aktuálním číslováním stránek. U některých oblastí však tento rejstřík chybí.

 

Popis věže se soupisem existujících cest.
Popis věže se soupisem existujících cest., foto: repro horyinfo

 

Detail věže uvádí její popis, kudy se k ní dostat, způsob sestupu, výšku stěny, rozsah obtížnosti a pro lezce jaké úrovně ji lze doporučit. Nakonec je uveden doporučený smyčkový materiál na jištění. Následuje seznam existujících výstupů na věž (21 let starý a tím pádem dnes již ne kompletní), kde jsou tučně uvedeny cesty zařazené do výběru a zobrazené na ručně kreslených půdorysech a topech.

 

Popisný list věže
Popisný list věže, foto: repro horyinfo

 

Zde je poněkud matoucí způsob číslování, kdy se v půdorysu někdy stejné číslo vyskytuje u dvou různých cest. Bývá to zpravidla tam, kde je věž zobrazena z různých stran, nebo jsou na jednom půdorysu víceré věže, ale třeba u Wartturm je to asi jen chyba.

 

Půdorys věže, nebo souvěží
Půdorys věže, nebo souvěží, foto: repro horyinfo

 

Topa věží jsou asi nejcennější věcí na tomto výběrovém průvodci, protože tu jsou zakresleny nejen kruhy, ale i polohy důležitých smyček a hodin. Naopak jako negativum lze hodnotit, že u seznamu uvedených cest v topu není zopakovaná obtížnost, takže abyste zjistili co je cesta zač, musíte zalistovat o dvě stránky zpátky na seznam cest.

 

Topo věže
Topo věže, foto: repro horyinfo

 

Některé věže mají pro zpestření přidané historky o prvovýstupech, které jsou ale tištěné menším písmem a špatně čitelné. Když se k tomu ještě přidá v některých případech švabach, už to skoro nejde.

Výjimkou z historické věrnosti jsou v Panicovském vydání kromě čísel stránek ještě důležitá upozornění na věci nově vzniklé. Týká se to například věže Wartturm, ze které v roce 2000 upadl dost podstatný kus. V topu obsahujícím pochopitelně původní vzhled věže je šedivě vyznačeno, které kusy tam již dnes nejsou. Podobně je tomu u Falkensteinu, kde je u historických a dnes již výjimečně používaných sestupů dodatečně zmíněna před několika lety zřízená slaňovací dráha přímo od vrcholové knížky a dokreslena do schématu sestupů.

 

Topo severozápadního rohu Falkensteinu
Topo severozápadního rohu Falkensteinu, foto: repro horyinfo

 

Samostatnou hodnotou průvodce je desetidílné topo Falkensteinu, i když neobsahuje cesty vzniklé za posledních 21 let. Tady se bez vysvětlení o co jde ,objevuje u cest kromě obvyklého hodnocení obtížnosti saskou stupnicí také hodnocení stupnice P, o které se lze domnívat, že popisuje asi morální náročnost a odjištěnost cest. Ze známých cest má Schusterweg P2, Südriß P3, to je nejobvyklejší standard. Několik cest má hodnocení P4. P5 jsem nikde nenašel, to už by byla i na Sasko příliš velká vražda, neyvskytuje se ani P1.

Samozřejmě je otázkou, zda nechávat tento výběr pietně v historické podobně, nebo text přesadit, topa doplňovat a aktualizovat a udělat z toho regulérního průvodce současného standardu. Z ekonomického hlediska je asi jednodušší udělat to tak, jak to Panico udělalo, protože zdrojové texty patrně nejsou a musely by se přepisovat a protože vzhledem k existenci dostatku aktuálních průvodců na Sasko je tento spíš v úloze sběratelské kuriozity a dodatečného inspiračního zdroje, než regulérního průvodce. Kuriozitu podporují i různé unikátní fotky, například Wolfgang Güllich sólující Dolch na Rohnspitze, nebo Stefan Glowacz v 1000-Mark-Wand.

 

Kvalitativní rozdíl historie a současnosti
Kvalitativní rozdíl historie a současnosti, foto: repro horyinfo


Arnoldův výběrový průvodce může být inspirací i pro lezce, kteří to v Sasku znají. Arnold to tam zná lépe a jeho výběr je určitě dobré poznat. Těžiště vybraných cest je v obtížnostech středních a vyšších, kolem VIII až X stupně, najdou se ale i trojky a pětičky. Celkové hodnocení knihy záleží na tom, zda se na ni diváme jako na historický dokument, nebo jako na standardního průvodce. U standardního průvodce vadí špatná kvalita a obtížná čitelnost textu, u historického dokumentu naopak oceníme pietní přesnost, a že nebyla čitelnost dodatečně vylepšována novou sazbou, ale může naopak rušit moderní obal a předmluvy. Proto tuto dvojtvářnou věc do plusů a mínusů záměrně neuvádím. 

Domnívám se, že více lidí bude knihu používat jako průvodce, než jako historickou památku a přimlouval bych se za nové vysazení textů a popisek obrázků, byť i by se tím zvedla cena knihy. Čitelnost textů by se tím podstatně zvýšila. Na stranách 253 a 257 chybí číslování cest. Opravené stránky k vytištění lze stáhnout ze stránky Panica, stejně jako v knize chybějící rejstřík věží. 

+

  • Topa věží se smyčkami a hodinami
  • Kompletní topo Falkensteinu
  • Inspirativní hodnota

-

  • u cest v topech nejsou klasifikace

Informace:

Název: Der Elbsandsteinführer
Oblasti: Rathen, Brand, Lilienstein, Gebiet der Steine, Bielatal. Schramsteine, Afensteine,Schmilka

Autor: Bernd Arnold

Počet stran:  352
Cena: Horoknihy 541 Kč (19,80 € - Panico) 
e-shop: www.horoknihy.cz 
Jazyk: německy
ISBN 978-3-936740-87-5

Cena za stránku: 1,54 Kč

Pro srovnání:

Průvodce Dubských skal - cena za 1 stranu 0,71 Kč/str. (černobílé s barevnou vložkou).
Rosolův průvodce Tisé první vydání - cena za 1 stranu 0,85 Kč/str. (černobílé s barevnou vložkou).
Moravské skály (Skýpala, Wolf a kol.) Cena za 1 stranu 1,15 Kč (černobílé s barevnou obálkou
Escalade en Drôme Provençale (FFME+CAF), cena za 1 stranu 1,32 Kč (celobarevné)
Frankenjura Band 1 + 2, celobarevné, (Panico, Německo), 1,33 Kč/str.
Vltavská žula (Obst, černobílé s barevnou přední stranou obálky, na kopírce, vazba plastovým hřebenem) 1,35 Kč/str.
Černobílý Der Elbsandsteinführer (Panico) s barevnou předmluvou a obálkou 1,54 Kč/str.
Celobarevná Frankenjura Süd (Panico, Německo), 1,73 Kč za stránku
Celobarevný Best of extrem (Panico, Německo) 1,88 Kč/str. za stránku
Celobarevný Eiskletterführer Bregenz bis Garmisch (Panico) 2,21 Kč za stránku (počítáno z ceny v cizině)
Celobarevný Scialpinismo in Dolomiti (Versante Sud) 2,38 Kč za stránku  (počítáno z ceny v cizině)
Silvretta Skitouren & Skibergsteigen (Panico) 2,66 Kč za stránku

Za saskými lahůdkami

Jezdíte do Saska na písek?
  
Ne, nezajímá mne (Počet hlasů: 162)
(14.10 %)
Ne, ale chystám se tam (Počet hlasů: 243)
(21.15 %)
Ano, zajedu tam jednou za pár let (Počet hlasů: 253)
(22.02 %)
Ano, jezdím tam každoročně (Počet hlasů: 228)
(19.84 %)
Ano, jezdím tam pravidelně (Počet hlasů: 263)
(22.89 %)Celkem hlasovalo: 1149


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 03. 05. 2013 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Josef Rakoncaj: Měl jsem kliku (07.10.2021)
Kniha JAMES 100 ROKOV (23.09.2021)
Dolomiten Mehrsellängen (13.08.2021)
Leonidio & Kyparissi (16.02.2021)
Rakoncaj: Měl jsem kliku (15.11.2020)
Nové průvodce na Kokořínsko (13.07.2020)
Bergverlag Rother 100 (29.06.2020)
Průvodce Lužické hory východní část (18.01.2020)
Taxisovy Paměti (10.01.2020)
Arco plaisir (05.12.2019)
Hra o trůny Himaláje (17.10.2019)
Moravské skály III (26.09.2019)
Nový průvodce Arco (18.09.2019)
Rockprojects - Salzkammergut (21.06.2019)
Rother GeoSuche (07.06.2019)
Elbtal Kletterführer, aneb jak nám Němci vypálili rybník (16.03.2019)
Vyšla Ročenka ČHS 2018 (14.03.2019)
Navždy první (15.02.2019)
Lezecký průvodce Tisá, Rájec, Sněžník, Špičák 2018 (27.12.2018)
Průvodce Moravské skály II - Severní Morava (17.12.2018)
Moravské skály I. (03.10.2018)
BERG 2018 (25.04.2018)
Prachovské skály (01.02.2018)
Hochtouren Westalpen 2 (25.01.2018)
Do Šárky s telefonem (19.09.2017)
Reedice Kamaráda ze skal (23.08.2017)
Labské údolí - Levý břeh (26.07.2017)
Nový průvodce na Arco (16.06.2017)
Adlerweg (08.06.2017)
Ferraty v ČR (17.04.2017)
Karwendel (03.04.2017)
DIE WELT DER BERGE 2017 (02.03.2017)
BERG 2017 (18.02.2017)
Pád nebes - Reinhold Messner (18.12.2016)
Panico jde do digitality (21.07.2016)
Elbsandsteingebirge mit hund (18.07.2016)
BERG 2016 (17.02.2016)
Alaska und Yukon (24.11.2015)
Kalymnos - rock climbing guidebok (06.09.2015)
OSTAŠ BOULDERTOPO (26.08.2015)
30 let edice Rother Wanderführer (26.07.2015)
Benefiční kalendář 2016 Bohumila Svatoše (04.06.2015)
Vltavská žula - horolezecký průvodce (29.05.2015)
Wetterstein nord (19.05.2015)
Longlines (10.04.2015)
BERG 2015 (02.04.2015)
BERGVERLAG ROTHER : 95+30 = 2015 (22.02.2015)
Im extremen Fels (17.02.2015)
Sportclimbing Tirol (09.02.2015)
Nové průvodce Panico (21.12.2014)
Padající hvězda (04.12.2014)
Lexikon lezců a klubů Saského Švýcarska (17.09.2014)
Oltrefinale (13.08.2014)
HRDĚ, TVRDĚ, MAZANĚ aneb horolezci v Českém Ráji (02.07.2014)
Nový průvodce: Costa Amalfi (29.04.2014)
Berg 2014 (21.03.2014)
HoroLezec 2013 (13.02.2014)
DOLOMITEN (29.01.2014)
Krok za krokem, ten první byl učiněn. (15.01.2014)
Nový průvodce: Sportovní lezení na Sicílii (27.12.2013)
Krásné knihy (23.12.2013)
DPM Climbing (15.12.2013)
Mára Holeček v magazínu Climb (09.11.2013)
Průvodce Vertical Life (07.10.2013)
Outdoor Guide zadarmo (25.09.2013)
P.R.A.C.H.T.E.L (25.09.2013)
Dietrich Hasse. Ein Leben im Lot (13.09.2013)
Berchtesgaden Ost (10.06.2013)
LAWINEN (08.06.2013)
Rax a Schneeberg 2013 (09.04.2013)
BERG 2013 (04.03.2013)
Scialpinismo in Dolomiti (24.01.2013)
IM HIMALAYA IST VIELES ANDERS (15.01.2013)
Průvodce XEIS AUSLESE Auswahlkletternführer Gesäuse (09.12.2012)
Escalade en Drôme Provençale (26.10.2012)
Outdoor, Adidas magazín-katalog (25.10.2012)
Panico: Südlicher Frankenjura (17.10.2012)
ANNAPURNA TREKS (20.09.2012)
Corno Stella (09.07.2012)
100 Jahre Sächsischer Bergsteigerbund (01.05.2012)
Nezvěstní z Everestu (15.04.2012)
Berg 2012 (20.02.2012)
Traumtreks Europa (13.01.2012)
Hot Ice, ledolezecký průvodce (06.01.2012)
Báječná léta na laně (05.01.2012)
Archiv vrcholových knížek (15.12.2011)
Montana 5 (09.11.2011)
Katalogy Hudy a Petzl (06.07.2011)
Nový průvodce na Panťák a Frýdštejn (01.07.2011)
Silvretta Skitouren & Skibergsteigen (30.06.2011)
Šplhouni v Ábíčku (02.02.2011)
Ledolezecký průvodce od Bregenz po Garmisch (14.01.2011)
Horolezci v Hospodářských novinách (12.01.2011)
Vychází ročenka českého horolezeckého svazu (07.01.2011)
Topoprůvodce Coronn.com (16.11.2010)
Zajímavá filmová kolekce - First Ascent Series 2010 (05.11.2010)
Vyšel bulletin Horské služby (04.10.2010)
Sex v divočině pro horolezce - recenze knihy (20.09.2010)
Vyšla Annapúrna 4 (02.09.2010)
Zajímavé články - Tiské stěny: Stop magnéziu a lezení po dešti (23.08.2010)
Frankenjura: Průvodce Panico (19.07.2010)
Strhující příběh ze života George Leigha Malloryho (19.02.2010)
CAO News prosinec 09 (12.01.2010)
CAO News listopad 09 (07.12.2009)
CAO News říjen 09 (02.11.2009)
CAO News září (25.09.2009)
Stáhněte si srpnové CAO News (26.08.2009)
Stodvacáté číslo CAO News (03.08.2009)
červnové CAO News je tady (22.06.2009)
Stáhněte si květnové CAO News (22.05.2009)
Průvodce Tisá (14.05.2009)
Dubnové CAO News (20.04.2009)
CAO News - březen 2009 (16.03.2009)
Vitaland doporučuje Horyinfo (06.03.2009)
Únorové CAO News ke stažení (16.02.2009)
První CAO News roku 2009 (15.01.2009)
CAO News - prosinec 2008 (16.12.2008)
CAO News - listopad 2008 (14.11.2008)
CAO News - říjen 2008 (20.10.2008)
Montana 5/2008 (16.10.2008)
CAO News - září 2008 (16.09.2008)
CAO News - srpen 2008 (24.08.2008)
CAO News - červenec 2008 (30.07.2008)
CAO News - květen 2008 (19.06.2008)
CAO News - květen 2008 (21.05.2008)
CAO News - duben 2008 (15.04.2008)
CAO News - březen 2008 (21.03.2008)
Skialpinizmus – horské lyžovanie (05.03.2008)
CAO News - únor 2008 (25.02.2008)
CAO News - leden 2008 (17.01.2008)
Tatranské siluety - Anton Marec (21.12.2007)
CAO News - prosinec 2007 (18.12.2007)
Křest knihy Třetí Everest (11.12.2007)
CAO News - listopad 2007 (20.11.2007)
Prachovské skály (05.11.2007)
Časopis Reflex doporučuje lezecké průvodce (18.10.2007)
CAO News - říjen 2007 (08.10.2007)
CAO News - září 2007 (10.09.2007)
Srpnové CAO News (14.08.2007)
Červencové CAO News (31.07.2007)
Letní Vertigo (21.06.2007)
Červnové CAO news (15.06.2007)
Květnové CAO News (15.05.2007)
Dubnové CAO News (02.05.2007)
CAO News březen 2007 (13.03.2007)
Malý Kežmarský štít (11.03.2007)
CAO News únor 2007 (15.02.2007)
CAO News leden 2007 (16.01.2007)
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III (13.01.2007)
Prosincové CAO News (14.12.2006)
Nový časopis Vertigo (10.12.2006)
Listopadové CAO News (20.11.2006)
CAO News č. 10 (20.10.2006)
Výstava fotografií Jana Červinky (15.10.2006)
Outside (15.10.2006)
CAO News č. 9 (13.09.2006)
CAO News č. 8 (16.08.2006)
Horyinfo v novém kabátě (30.07.2006)
CAO News č.7 (17.07.2006)
Letní Everest (13.06.2006)
CAO news 6/2006 (12.06.2006)
Nová Montana (11.06.2006)
Průvodce Tisá (09.06.2006)
CAO News 5/2006 (17.05.2006)
CAO News 4/2006 (07.04.2006)
Dubské skály (05.04.2006)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (1067 hl.)
 
Levou a listuju pravou (454 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (417 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1938