Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesEdelrid CRUX II


Logo na pucování botBouldermatka

Bouldermatka Edelrid Crux II je známá pro své obří rozměry a velmi kvalitní zpracování. Pod kameny ji nelze přehlédnout a pokud ji máte na zádech místo batohu, tak si vás každý všimne.


Jestli nejste šťastlivci, kteří Crux II mají a třeba o ní uvažujete čtěte dále.

Rozměry:
Jak už bylo napsáno, patří Edelrid Crux II k těm největším bouldermatkám, které si můžete pořídit. S rozměry 210 x 115 x 10 cm je to opravdu obr, kterým si vystelete zem i pod dlouhým traverzem nebo vysokým highballem. Nejenom, že se na bouldermatku trefíte, můžete se na ní i relativně pohodlně vyspat a to ve dvou lidech. Před nákupem, si rozmyslete, jestli se vám vejde do kufru od auta.

10 cm tloušťky je dostatečných na většinu boulderů normální výšky, i když na higbally to nestačí. Tloušťka je asi rozumným kompromisem mezi funkčností, hmotností a rozměrem po sbalení.

Co jistě překvapí, je nízká hmotnost celého monstra. 8,4 kg na zádech nikoho nezabije a díky vymakaným popruhům je nošení snadné a pohodlné.

Konstrukce a nosný systém:
Konstrukce je jednodílná složená ze 4 vrstev a 3 různě tvrdých pěn. Pěna nesmí být příliš tvrdá, aby byl dopad bezpečný, nesmí být, ale ani moc měkká, abyste ji při došlapu neprošlápli úplně na zem. Právě kombinace pěn s uzavřenými a otevřenými póry zaručuje optimální tlumení dopadů.

 

Tři vrstvy pěnovky
Tři vrstvy pěnovky, foto: Jan Horák

 

Materiál je odolný, a co mě potěšilo nejvíce je, že neklouže. Bouldermatku nijak nešetřím a po několika měsících používání na ní není vidět žádné větší opotřebení. Látka drží, nic se netrhá, přezky jsou na svém místě. Co potěší, je malý kobereček s logem Edelrid uprostřed na čištění lezeček.

 

Logo na pucování bot
Logo na pucování bot, foto: Jan Horák

 

U bouldermatky těchto rozměrů je velmi důležitý nosný systém. Musí hravě unést celou váhu, musí být pohodlný a musí jít nastavit na různě velké postavy. To se Edelrid podařilo na jedničku. Popruhy jsou velmi široké a na ramenou nedřou ani netlačí. Lze je zastrčit do jednoho ze tří popruhů pro optimální nastavení výšky, resp. délky zad uživatele. Délku popruhů lze snadno nastavit pomocí kovových přezek, které jsou nerozbitné. Popruhy jsou zakončeny barevně odlišnými oky z prošitého popruhu a usnadňují dotažení. 

 

Nosný systému 
Nosný systém, foto: Jan Horák

 

 

Velmi se mi líbí zesílení v místě, kde je samotný popruh přichycený k bouldermatce. Přišití je o dost širší a umožňuje tak rozložení tahu při dotahování popruhů. Popruhy jsou celkově hodně dlouhé. Při ideálním nastavení délky na moji postavu (182cm) mi popruhy plandají u kotníků a občas se za něco zachytí.

Popruhy lze úplně sundat, ale nelze je přidělané nikam zastrčit, tak aby se neušpinily.

 

 
foto: Jan Horák

 

Na třech stranách bouldermatky jsou přišitá masivní madla, opatřená gumovým zesílením, které je profilované. Madla se dobře drží a usnadňují přenášení z místa na místo v rozloženém stavu.

 

Držátka 
Držátka, foto: Jan Horák

Spodní strana bouldermatky je opatřena odolným zipem, který slouží jednak při skládání, ale hlavně k přenášení drobných věcí, jako je mágo nebo lezečky. Po uzavření zipu vznikne prostor, který se dá využít jako batoh.

 

zip 
zip, foto: Jan Horák

Skládání bouldermatky:
Jednodílné bouldermatky se o trochu hůře skládají než několikadílné a stejně tak, je to i v tomto případě. Popravdě složit Crux II připomíná zápas sumo, kdy není jasný, kdo vyhraje. Nejdříve je potřeba přehnout jednu třetinu a zapnout zip. Vše zajistit popruhem, který je opět neuvěřitelně dlouhý. Následuje přehnutí další části, což už není žádná sranda. Naštěstí si lze zase pomoci popruhy a vše dotáhnout. Když se vám tohle podaří, tak máte vyhráno.


 
foto: Jan Horák

 

Parametry:
Rozměry: 210 x 115 x 10 cm
Hmotnost: 8,4Kg
Orientační cena: 8490Kč

Hodnocení
U Edelrid Crux II dostanete, přesně to, co si za velké peníze koupíte. Velmi kvalitní, obrovskou přistávací plochu, která se dobře nosí, ale téměř nikam se nevejde. Zpracování je perfektní a funkčnost pod skálou také.

Plusy:

  • + nízká hmotnost na svoji velikost
  • + precizní zpracování
  • + pohodlný nosný systém
  • + vymakané detaily

 

 

 

 

Mínusy:

  • vysoká cena
  • dlouhé popruhy
  • obtížné skládání

 

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Honza Horák | Vydáno dne 23. 07. 2014 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Horák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 23.07.2014 13:02:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Resch (@)
Titulek: zkušenost s lehkými bouldermatkami
Bohužel musím říci, že zkušenost s lehkými bouldermatkami obecně mně od nich spíše zrazuje. Neumím to říci o téhle konkrétní a bude jen dobře, pokud bude v tomto směru výjimečná, ale dvě jiné bouldermatky, které mě při nahazování na záda fakt překvapili svou nízkou váhou nemají příliš dobrou životnost pěny. Lidově řečeno, brzy se "proskáčou" nebo jinými slovy promáčknou. Bylo by myslím na čase, začít brát u bouldermatek v potaz i tenhle důležitý parametr, na který nikdo moc při nákupu nemyslí. Zejména skalní (nikoli občasné) bouldristy bude asi bolet, když bude moci po třech letech svého na oko skvělého neprošoupaného miláčka vyhodit proto, že už prakticky netlumí pády. A může to být i mnohem rychleji. Obecně je tedy dobré zeptat se někoho, kdo bouldermatku už delší dobu má, je-li na blízku.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (707 hl.)
 
letní (582 hl.)
 
je mi to jedno (485 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1774