Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesEl Bastardo


Patagonie 2008

Byla to výjimečná sezóna, počasí jedna báseň! Stephan Siegrist, Alexandr a já jsme měli také tentokrát před očima velký cíl, traverz celé skupiny Cerro Torre. Ovšem nebyli jsme sami, koho tato myšlenka napadla. Rolando Garibotti, Argentinec, který momentálně žije v Americe, měl rovněž v plánu tuto velkou výzvu uskutečnit.
Patagonie a Torres
Patagonie a Torres, foto: Huberbuam


Když jsme 13. ledna dorazili do El Chaltén, slyšeli jsme ze všech stran, že Rolando po svém téměř úspěšném pokusu v listopadu už skoro dva měsíce horečnatě čeká na nejbližší šanci. A nyní vyvstala otázka: Kdo bude první?

V únoru 2005 jsem se Švýcarem Andi Schnarfem uskutečnil první traverz Cerra Standhardt a Torre Egger. A najednou se loňského listopadu dostaly dva týmy ještě o krok dál. Ital Ermanno Salvaterra se svým týmem, stejně jako Garibotti spolu s Američanem Hansem Johnstonem dosáhli po překročení Torre Egger ještě Col de Conquesta. Oba týmy však zastavily nepříznivé podmínky v severní stěně Cerro Torre, kterou jak Salvaterra tak i Garibotti znali ze společného prvovýstupu z listopadu 2005.

Fitz Roy
Fitz Roy, foto: Huberbuam


Když jsme tedy teď v půli ledna dorazili do Patagonie, bylo počasí už dobrých osm týdnů skoro neustále typicky patagonské. Hory skupiny Cerro Torre byly kompletně zledovatělé, podmínky podle toho tedy velice špatné. A teď, předpověď počasí na neuvěřitelné další tři dny neskutečně dobrá! Přesně čas, který potřebujeme k plánovanému traverzu. Jediný problém jsou teploty, které ani v noci nad 3000 metrů nemají klesat pod nulu. To znamená, že v těchto dnech bude na zledovatělých Torres extrémně vysoké nebezpečí ledových lavin a tyto nepříznivé podmínky nás donutily náš vysněný traverz odložit... Ale přece nenecháme tři dny pěkného počasí nevyužité! Na rozdíl od Torres stojí skupina Fitz Roy až ve druhé řadě. To znamená, že větry vanoucí z Tichého oceánu přes kontinentální ledovec narazí nejprve na první bariéru, kterou tvoří Torres a jim taky odevzdají většinu srážek. Horský masív Fitz Roy tedy dostane jen zlomek sněhové nadílky. Proto se zde taky netvoří obrovské ledové převěje, pověstný do prostoru volně visící led, který dělá lezení na Torres tak nebezpečné. A skutečně nacházíme ve skupině Fitz Roy ideální cíl: neprostoupenou západní stěnu "Silla".

Noční nástup ke stěně Silla
Noční nástup ke stěně Silla, foto: Huberbuam


Alexandr se o tuto stěnu pokoušel již o rok dříve s Mario Walderem z Východního Tyrolska. Museli se však kvůli spartánské výbavě svého původního cíle vzdát a zvolili k prvovýstupu mnohem lehčí linii k sousednímu vrcholu "Desmochada" a cestu nazvali "Puerta Blanca". Tentokrát však víme, jaký materiál potřebujeme na tak rozsáhle technicky komplikovaný výstup, jakým západní stěna "Silla" bezesporu je. Dvojitá sada Camalotů až do velikosti 5, což už něco váží, se tentokrát rozdělí mezi čtyři lidi, neboť kromě Alexandra, Stephana a mne je to opět Mario Walder, který se i v tomto roce s námi pokusí o prvovýstup v této stěně.

Thomas v prvních metrech západní stěny Silla
Thomas v prvních metrech západní stěny Silla, foto: Huberbuam


Prvních 200m je převislých, Thomas a Stefan večer fixují ještě 3 délky
Prvních 200m je převislých, Thomas a Stefan večer fixují ještě 3 délky, foto: Huberbuam


Počasí je výborné a naše čtveřice vyráží. První den zdoláváme spodní část stěny do místa, kde začíná 600 metrů vysoký monolitický Headwall. Zde trávíme první noc. Příští ráno pomalu pronikáme do příkrého světa Headwallu. Lezení je charakterizováno velkými zářezy a obávanými dlouhými spárami. Po celkem dvanácti velmi dlouhých lanových délkách ve fantastické žule dosahujeme markantního dvojvrcholu "Silla". Horolezecká odměna!

Alexander ve 4. délce
Alexander ve 4. délce, foto: Huberbuam


Pohled do hloubky
Pohled do hloubky, foto: Huberbuam


Alexander a Mario na štandu
Alexander a Mario na štandu, foto: Huberbuam


Thomas při jumarování
Thomas při jumarování, foto: Huberbuam


Vrchol Torre Silly
Vrchol Torre Silly, foto: Thomas Huber


O dva dny později přichází do El Chaltén zpráva, na kterou všichni čekají: Garibottimu s Haleym se to podařilo! Přes vysoké riziko přelezli traverz celé skupiny Cerro Torre. Čtyři dny boje, ale povedlo se. A to se počítá. Na svůj úspěch si poctivě a tvrdě vydělali!

Na těsném vrcholu Torre Silla
Na těsném vrcholu Torre Silla, foto: Huberbuam


My dáváme naší cestě jméno "El Bastardo", což ale v žádném případě nemá být nějaká narážka na úspěch Garibottiho s Haleym! Spíše je to pojmenování našeho Maria, kterého kdysi nechtěl pokřtít farář, protože je nemanželské dítě…

Stefan a Alexander lezou Torre Egger cestou Titanic a Thomas, Mario a Luna Cerro Standhart cestou Festerville
Stefan a Alexander lezou Torre Egger cestou Titanic a Thomas, Mario a Luna Cerro Standhart cestou Festerville, foto: Huberbuam


Nechceme však zůstat stranou, neboť jen o několik dní později je opět hlášeno pěkné počasí! Ještě jednou celé čtyři dny bez větru a srážek, jen s tím, že by mělo být ještě tepleji! Opět rozhodujeme, že pokus na Torres je příliš nebezpečný. Za to jsme namotivováni udělat traverz skupiny Fitz Roy. Štěstí však není na naši straně. Náš plán brzy zastavuje kamenná lavina, která nám výrazně poškozuje lana. Přesto jsme stihli vylézt "Aguja de la S" a "Aguja Saint Exupery" a díky píli Alexandra a Stephana ještě vrcholy "Mocho" a "Aguja Rafael Juarez". Já jsem sešel do údolí potom, co mi žulový blok doslova slisoval prst.

Alexander – Torre Eggers
Alexander – Torre Eggers, foto: Huberbuam


Čtyři dny trvale pěkného počasí hory úplně změní… V těchto dnech jsou celé Torres jedním velkým vodopádem. Ve velkém stylu se rozpouštějící se ledová hmota řítí v obrovských ledových krách z vrcholů hor. Přes našeho přítele Maria Waldera a Petra "Lunu" Ortnera se taková kra převalila v jinak poměrně bezpečné "Kompressorroute". Přátelé mohli mluvit o velkém štěstí, že přežili a vyvázli jen s lehkými odřeninami.

Stefan v Titanicu
Stefan v Titanicu, foto: Huberbuam


V El Chaltén se opět událo to, čemu už nikdo z nás nechtěl věřit. Další čtyři dny krásného počasí, pouze s výraznějším ochlazením. To by se mohlo hodit! Ovšem, jak nás varoval Karl Gabl z meteorologického institutu v Innsbrucku, ukazuje jeho předpověď na první dva dny typický blizard - nad 3000 metrů vítr 50 až 70 km/h. A náš meteorolog měl mít pravdu. Nebe je modré, není až tak zima, podmínky jsou výborné, ale lézt se nedá. Vítr je příliš silný. Sice čekáme, ale potají již víme, že nic dalšího už nepodnikneme.

Pod vrcholem Torre Egger
Pod vrcholem Torre Egger, foto: Huberbuam


Třetího dne se vítr zklidňuje a dalších 30 hodin má být dobré počasí. Poslední šance pro poslední cíle. Alexandr a Stephan lezou "Titanic" na Torre Egger, zatímco já, Mario a Luna stihneme "Festerville" na Cerro Standhardt. Tentokrát by byly podmínky pro celý traverz výborné a riziko obhájitelné, ale přece jen je 30 hodin velmi krátká doba.

Stefan na vrcholu Torre Egger
Stefan na vrcholu Torre Egger, foto: Huberbuam


A tak to tedy tentokrát skutečně bylo s Patagonií a dobrým počasím. Povětrnostní situaci na měsíc únor nazval Karl Gabl "Patagonkou". Co to znamenám doufám nepotřebuje dalšího vysvětlení...

Přetržené lano
Přetržené lano, foto: Huberbuam


Lezení na Festerville
Lezení na Festerville, foto: Huberbuam


Lezení na Festerville
Lezení na Festerville, foto: Huberbuam


Luna
Luna, foto: Huberbuam


Jsem opět doma, šťastný u své rodiny. Byly to úžasně strávené chvíle. Mnoho nádherných vrcholů a co víc je třeba si přát a vědět. A jestli jsem já nebo přátelé smutní, protože nás někdo jiný předběhl v našem snažení o traverz skupiny Torres? Ne. Neboť jsme nezameškali žádnou šanci. Náš vnitřní pocit a naše zkušenosti v zacházení s rizikem nám v této sezóně i přes dny hezkého počasí nedaly ani jednou pro uskutečnění našeho cíle zelenou. Garibotti a Haley si na sebe vzali to riziko, hráli s velmi vysokými sázkami a nejistými kartami a měli to štěstí, že byli první.

Thomas Huber, přeložil Martin Stolárik

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Thomas Huber | Vydáno dne 11. 04. 2008 | Počet komentářů: 6 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Thomas Huber, překlad Martin Stolárik

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Český prvovýstup v Mexiku (08.03.2018)
Dawn Wall: Je to tam (22.11.2016)
Ohníčkáři (26.09.2016)
Cordillera a Divina Providencia (03.12.2015)
Stračena s Hačikou na Mt. French (2356), Nový Zéland (09.02.2015)
Yosemity v plamenech aneb můj deník (23.01.2015)
Blouděním vpřed (27.03.2013)
Pallavicini na Grossglockner (28.09.2012)
Asterix a Obelix (27.07.2012)
Matterhorn (4478m) (08.07.2012)
Mont Blanc s láskou (14.10.2011)
Tři jehly Francouzských Alp (12.10.2011)
Dülfer na Cimu Grande (09.10.2011)
S dvaatřicítkou v Raxu (29.09.2011)
Extrémní mixy v Tatrách (24.03.2011)
Poctivá klasika s pivakem (03.03.2011)
Zimní lezení ve Velické dolině (25.02.2011)
Techtl Mechtl s Albertem Prechtem (01.11.2010)
Bergellská žula (25.10.2010)
Hore Zdar 2008 (24.09.2010)
Peruánská kráska Ranrapalca (09.09.2010)
Sass Ciampac (16.08.2010)
Pytel na Mittelegi (04.08.2010)
Gerlinde Kaltenbrunner na Everest (25.05.2010)
Třináctiletý Romero na Everestu (24.05.2010)
Prvovýstup na Mt. Bradley na Aljašce (12.05.2010)
Adieu, stará Váho (25.04.2010)
Prvovýstup v Himaláji (31.03.2010)
Dülfer na Fleischbank (02.02.2010)
Parádní prvovýstupy v čínských horách (22.10.2009)
Severní stěnou Bischofsmütze (27.08.2009)
Christakante (11.08.2009)
Oberreintal (20.07.2009)
Flatzer Wand (02.07.2009)
Jak se leze ženám na Hohe Wandu (01.06.2009)
Vzpomínka na Trikolóru (17.03.2009)
Nekonečný příběh (22.12.2008)
Plotny, plotny a zase plotny (19.11.2008)
Jo klasika je holt klasika... (09.10.2008)
Chamonix 2008 (03.09.2008)
Nesselbergkar (26.08.2008)
Everestské statistiky (17.07.2008)
Eiger má výročí (16.06.2008)
Dachstein (26.05.2008)
Jahňací štít (22.03.2008)
Horolezectví v Ekvádoru (06.02.2008)
Nebeský běžec Christian Stangl (28.01.2008)
Dolomity a Courmayer léto 1981 (02.01.2008)
Bergell, léto 1980 (02.01.2008)
Zimní lezení 1982 (01.01.2008)
Měl jsem z pekla štěstí! (19.12.2007)
Jedinečné lezení v kanadských Rocky Mountains (14.12.2007)
Kopold opět v Himálaji (25.09.2007)
Frisbeeplatte (04.09.2007)
Grossglockner - Stüdlgrat (20.08.2007)
Sólo na Lhoce (29.05.2007)
Raxalpe - malé velké hory (24.05.2007)
Bellavista (14.03.2007)
Když je to žluté, pak je to Svíčka. (08.02.2007)
Když to nejde nahoru, zaplať pánbůh, že to jde dolů. (14.12.2006)
Špek na Eiger (07.12.2006)
MANASLU 8163 m. (20.10.2006)
Severní stěna Matterhornu (15.09.2006)
Na zkušenou v Bergellu (07.09.2006)
Reprezentanti na Suškách (10.08.2006)
Reprezentační poločas (26.07.2006)
Ďůro alpinismo (26.05.2006)
Pallavicini na Grossglockner v zimě (06.01.2001)Komentář ze dne: 11.04.2008 10:55:01     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Fotky supr
Standardní Huberovská kvalita, to znamená super extra třída ve všem.
0 0

Komentář ze dne: 11.04.2008 11:48:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (tomas.frank@horolezeckaabeceda.cz)
Titulek: BOMBA fotky...
... jen mohly být o fous větší...
Článek si nechám na chvíli klidu (takže k obědu), fotéčky jsem ocenil hnedlinka :-)
A hnedlinka bych někam vypadnul.
0 0

Komentář ze dne: 11.04.2008 11:58:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: BOMBA fotky...
Thomas nám dovolil stáhnout fotky z webu Huberbuam a tam jsou takovýhle. Tak jsme rádi i za to. Alespoň se můžeš těšit na plnou kvalitu až Huberovci vydají nějakou knihu z Patagonie.
0 0

Komentář ze dne: 11.04.2008 12:35:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Tomáš F. (@)
Titulek: Re: Re: BOMBA fotky...
Hmm. Už jsem tam hledal... Máš recht. Škoda.
0 0

Komentář ze dne: 11.04.2008 14:06:42     Reagovat
Autor: [Roadrunner] - Jan Virt (virt_jan@post.cz)
Titulek: Super
Super clanek i fotky. Od nich bych ani nic jineho necekal. Lepsi pocasi jim vyjit nemohlo.
0 0

Komentář ze dne: 11.04.2008 22:56:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - José (pepi.klecka@seznam.cz)
Titulek:
Nádherné fotky, fajn článek, krásné místo.. nejvyšší čas někam vyrazit
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (834 hl.)
 
Blue Water (541 hl.)
 
Edelrid (550 hl.)
 
Edelweiss (535 hl.)
 
Mammut (569 hl.)
 
Maxim (404 hl.)
 
Metolius (487 hl.)
 
Millet (587 hl.)
 
Petzl (255 hl.)
 
PMI (426 hl.)
 
Sterling (2668 hl.)
 
Tendon (549 hl.)
 
Jiné (359 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8764