Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Elbtal Kletterführer, aneb jak nám Němci vypálili rybník



Nový topoprůvodce na Labák

Malé nakladatelství Geoquest Verlag vydalo topogafického výběrového průvodce Labáku - pravého i levého břehu. Na 612 stranách kvalitního papíru, který má svou váhu, je popsáno a hlavně nakresleno kolem 137 skal z pravého i levého břehu Labského údolí.


 

Obálka Kletterführer Elbtal
Obálka Kletterführer Elbtal, foto: repro horyinfo

 

Průvodce s výbornou grafikou je v zásadě německý, doplněný anglickými zkrácenými překlady. Objevuje se v něm samozřejmě i čeština a to v podobě názvů sektorů, skal a skal a cest. Jeho zásadním přínosem jsou topa - nákresy stěn s průběhem cest a umístěním borháků a kruhů, případně důležitých smyček. Průběh cest je kreslen barvou vyjadřující obtížnost. Patrně inspirováno průvodci Frankenjury od Panica, jsou lehké cesty od I do VI modré, od VIIa do VIIIc červené, IXa - XIIb černé. Toto rozdělení je hrubší, Schwertner ve Frankenjuře používá ještě zelenou, to dává lepší představu o obtížnosti cest. Topa ukazují také umístění vrcholové knihy, pokud je na zobrazeném pohledu vidět, a schématicky vegetaci. V některých případech jsou topa dost přesná, v jiných spíše schématická, ale to v zásadě nevadí. 

Mapa Pravého břehu a sektoru Krkavčí ostroh
Mapa Pravého břehu a sektoru Krkavčí ostroh, foto: repro horyinfo
 
Fotoplánek Krkavčího ostrohu a Klárka
Fotoplánek Krkavčího ostrohu a Klárka, foto: repro horyinfo

 

Sektory

Názvy sektorů jsou uváděny česky, pokud nemají zažitý německý název. Pokud ano, mají název německy s českým názvem v  závorce. České názvy víceméně odpovídají používaným názvům sektorů v českých průvodcích a v databázi ČHS, i když rozdíly jsou a nejen kvůli chybám v češtině. Ostroh Španělské stěny je nazván Španělská stěna, U Josefovy hlavy je chybně U Josefy hlavy, Metropole a Ostroh Duhové věže jsou spojené dohromady. U Levého břehu je sektor Mordor nazván zcela jinak, jako Hauptsektor - Main sector a přitom tu není český název. To může být matoucí. Také Ostroh Labské panny je nazván jen Labská panna.

Část sektorů Pravého břehu
Část sektorů Pravého břehu, foto: repro horyinfo

U každého sektoru je fotografie z druhého břehu s popiskami skal popsaných v průvodci, popis příjezdu autem a příchodu pěšky. V navazující mapce jsou popsané skály zvýrazněné, u zakreslených přístupových cest jsou časy příchodu. Skály v mapách mají německé názvy a české v závorkách. Sektor je také značen barevným podkladem čísla stránky, který jde do spadávky a je tím pádem viditelný i z boku knihy. V případě sektorů s omezením od ochrany přírody jsou uvedena sezónní omezení německy a anglicky a je výrazně uveden odkaz na stránku regionu na horosvazu, to je třeba ocenit. U sektoru jsou GPS souřadnice parkoviště a QR kód, ve kterém jsou souřadnice zakódované. Dají se zkopírovat do schránky v telefonu a vložit například do aplikace mapy.cz. Je otázka jak moc validní tyto informace jsou, protože v oblasti parkování se stále přiostřuje vnímání situace místními obyvateli a ne každé v knize doporučené parkoviště jím musí být i v budoucnu. I německá důkladnost má své meze a tak korektorům uniklo, že příhraniční sektor Levého břehu U hranic je nadepsán jakoby měl být na pravém břehu, ale mapka je v pořádku, takže se tím asi nikdo nezmate.

 

Fotoplánek sektoru
Fotoplánek sektoru, foto: repro horyinfo

 

Skály
Názvy skal jsou uváděny primárně německy, v závorce česky. Výška skály je udaná v nejvyšším bodě, je tu topo nákres a GPS souřadnice, které povětšinou odpovídají souřadnicím v databázi ČHS a na mapy.cz. To je logické, protože prapůvodním zdrojem souřadnic je databáze giplebuch.de, ze které čerpali všichni. Kromě topa je tu seznam cest. Možná by bylo dobré u skal, které jsou tradičním hnízdištěm a tím pádem bývají každoročně na jaře zavřené, uvést ještě upozornění, aby si návštěvník zkontroloval aktuální stav v aplikaci Skály ČR nebo na webu horosvazu, ale to bychom chtěli po autorech příliš.

Synagoga
Synagoga, Populární Advokát chudých je u nás VIIb, zde VIIc, foto: repro horyinfo

Cesty
U cest je uváděn název podle původního pojmenování. To znamená cesty pojmenované prvovýstupcem česky mají název česky a německy v závorce a cesty pojmenované původně německy mají v závorce český překlad. Názvy anglické, nebo jinak jazyčné překládány nejsou.
Autoři spoléhají na nákresy, proto tu nejsou textové popisy cest a to opravdu v 99% stačí. Blbé je to jen tam, kde je cesta nakreslená špatně a pár takových případů tam je. Bez textového popisu nemáte šanci na takovou chybu přijít.
Klasifikace u cest je uváděná jednak v saské pískovcové stupnici, jednat ve francouzské. Je upravovaná spíše k měkčímu hodnocení, které by více korespondovalo s obvyklou tvrdostí klasifikace v Sasku. Například známá Údolka na Želvu, psaná tradičně za VII, je v německém průvodci za VIIc. Překlasifikovat přesně a správně těch uvedených přes 2000 cest není snadný úkol a není divu, že se to nepovedlo úplně všude. Každopádně nyní nastane v klasifikaci ještě větší zmatek, než dosud, protože české průvodce i databáze uvádějí jiné stupně, než tento německý průvodce. Autoři cest jsou uváděni jen příjmením, z data prvovýstupu je uváděn jen rok. Místo popisu je charakterizace cesty ve stylu průvodců z Frankenjury. Hustotu jištění udává pětistupňová stupnice piktogramů:

 

Stupnice odjištěnosti
Stupnice odjištěnosti, foto: repro horyinfo

 

5 - Tři kroužky znamenají velmi husté jištění, jako na sportovních cestách . Takových cest je v průvodci 39.
4 - Dva kruhy je cesta „dobrá, ale částečně vzdušná a s runouty. V knize 434 cest.
3 - Jeden kruh má být cesta „náročná s možnými delšími pády, se kterými je třeba počítat. 877 cest.

2 - Prázdné kolečko je pro „tradiční, dobrodružné a částečně nebezpečné cesty”, těch je 751.

1 - Přeškrtnuté kolečko: „špatná cesta, zvláště nebezpečná a s velkým nebezpečím zranění”. 126 kusů.

 

Když se podívám na některé známé labské cesty, je mi nastavení této stupnice poněkud záhadou. Perfektně odjištěná „Špinavá holka” (horyinfo, ČHS) na Diktátora má sice borháky po dvou - třech metrech, ale hodnocení jen stupněm 4 (piktogram dva kruhy). Pokud to není omyl, pak by tři kroužky musely mít borháky ještě hustší. Na fotce v knize je vidět cesta "Bohužel" od Peterky, ohodnocená třemi kroužky. Lezec tam má kruh u nohou a když se natáhne, na další dosáhne. Vezměme namátkou další známé cesty:
Vojěch - Stará cesta - 1, Skříň - Vzpomínková - 2, Severní Tyršovka - Sonáta vertikálního života - 2, Antigravitační komplex - 2, Krunýř - Ranní chládek - 3, Želva - Hladká hrana - 1, Údolka - 3, Flóra - 3, Duhová věž - Šepot květin - 1.

Překlady většinou odpovídají, ale najdou se různé kuriozity. Autoři jsou Němci, kteří česky neumí a protože původně vycházeli z rádoby češtiny v databázi gipfelbuch.de bylo mnosžtví oprav tak veliké, že i po české korektuře zbylo ještě hodně chyb, především v diakritice. Dochází tak k rozkošným názvům, jako třeba sektor Katedrální steny místo Katedrálních stěn. Roztomilý je také překlad názvu skály Madloň jako Mandelbaum - tedy Mandloň. Trošku rozdíl :-). Přitom cesty na skále jako Pan Madlo mají přeložené správně jako Herr Henkel, takže je to mohlo trknout. S ohledem na to, co průvodce poskytuje především, a to topa, jsou tyhle chyby spíš tak pro pobavení a používání průvodce nijak nevadí.

V průvodci jsou sem- tam i chyby věcné. Ve více případech je skála v jiném sektoru, než má být a cesta je na jiné, zpravidla sousední skále, než má být. Například na Rybářské baště je cesta Krautaal kreslená, jako že začíná společně s Vorvaným Vorvaněm, ale podle textového popisu má začínat o dvě cesty vlevo spolu s Úhoři netáhnou a s Vorvaněm se potká až u druhého kruhu. Takový omyl je bez textového popisu cesty neodhalitelný a má své praktické následky, protože Vorvaň je klasika se vším, co k tomu patří, ne zrovna přejištěná, zatímco Ůhoři netáhnou mají na úvodním úseku nýt a dva kruhy. Poslední dvě cesty kreslené na Rybářské baště patří na sousední Železný Zekon. Celkově je ale množství věcných chyb v poměru k celkovému obsahu zanedbatelné a uvádím to spíš pro zajímavost. 

Rybářská bašta s chybami
Rybářská bašta s chybami. Nástup Krautaal č. 7 má být zakreslen u čtyřky - Úhoři netáhnou,
správná klasifikace cesty Úhoři netáhnou je VIc, RP VIIIa, Dvě poslední cesty vpravo patří na Železný zekon.
foto: repro horyinfo

 

Autoři jsou zaměření hlavně na sportovní lezení a leckde si v popisech stěžují ma malé zajištění cest a jako samostetné cesty uvádějí i různé propojky a kombinace, které se u nás do průvodců ani databází pro nevýznamnost vůbec nedávají. Druhý autor Jörg Andreas je navíc kontroverzní postava Labského údolí a coby prvovýstupce má po několika sporných počinech od OVK Labské pískovce zaracha. Jeho zrušený provovýstup Maskenball na Josefovu hlavu je v průvodci uveden byť i s pouznámkou, že v něm momentálně chybí borhájky. Cesta byla komisí zrušena a vytlučena a její uvedení do přůůvodce je od autorů provokace  a matení veřejnosti.

Kniha má 525 stran a obálku a pokud necháme stranou chyby v češtině, nastavila laťku proklatě vysoko. Je škoda, že domácího hřiště nevyužili čeští autoři. Náš svaz a OVK v čele s Jeníkem Pletichou namáhavě vyjednávají o možnostech lezení s ochranou přírody, naši správci skal mění jištění placené ČHS, naši prvovýstupci osazují jištění, které si platí, ale smetanu slíznou Němci. Když vezmu Piškotovy průvodce na Labák, které patří ke špičce domácí produkce, dostává se ve srovnání s tímto výběrem ohledně grafiky, informačního fondu a provedení tak na úroveň dvou třetin. Zahraničním návštěvníkům, neznalým češtiny, toho naše průvodce nabízí pramálo, vlastně nic. Díky koncentraci na textové popisy ani mnoho nabídnout nemohou. V tomto je topoprůvodce o míle vepředu, protože jej může použít kdokoliv - topa jsou univerzální, textu není nezbytné rozumět a je pro kohokoliv. Dá se předpokládat, že celkovou popularitou tento průvodce předčí všechny dosavadní i když je to jen výběr. Prostě se polezou hlavně cesty z tohohle výběru a ostatní budou jen pro místní znalce. Připomíná mi to situaci ve Francii, pro kterou dělá nejlepší průvodce anglický Rockfax a francouzské pokusy o odvetu k nelibosti domácích dost pokulhávají. 

S váhou 1139g představuje průvodce do labáckých kopců ideální tréninkovou zátěž do batohu. Pokud se někomu takhle trénovat nechce, může si počkat na digitalizaci průvodce v mobilní aplikaci Vertical-life, která se chystá.

Průvodce lze momentálně s jistými obtížemi koupit v e-shopu nakladatelství GeoQuest na stránce https://geoquest-shop.de. Nedá se platit kartou, ale jen bankovním převodem z účtu a dodání fungujícího kódu SWIFT bylo na týdenní korespondenci s majitelem nakladatelství, kterým je právě jeden z autorů Gerald Krug. Nepříjemnost je cena za poslání do ČR, která je 10 EUR. Ani samotné doručení nebylo nijak jednoduché. Protože GeoQuest není zařízen na diakritiku, adresa byla zasilatelské firmě Hermes Parcel Service předána zkomolená. Po investigaci jsem zjistil, že pro Hermes u nás doručuje firma InTime a pak už šlo chybnou adresu nechat opravit a průvodce konečně došel.

Dá se předpokládat, že bude ke koupi v hospodě U Kosti  v Dolním Žlebu a po digitalizaci by se měl dostat i do distribuce Vertical-life, takže by měl být ke koupi i včetně dat ke stažení do telefonu. Smlouva by se měla podepisovat v nejbližší době. Tím bude průvodce dostupný jak papírově tak digitálně, tak elektronicky a je dost důležité, aby digitalizovaná podoba prošla ještě jednou českou korekturou. Doufejme, že k tomu dojde.

Název: Kletterführer Elbtal - Climbing Guide Labské Údolí.
Autoři: Gerald Krug a Jörg Andreas
Počet stran: 528 + obálka
Hmotnost: 1139g
Počet cest: 2217
Rozměr: 19 x 19 cm
Cena: 40 EUR, poštovné do ČR 10 EUR.

 Obálka průvodce

Obálka průvodce, foto: repro horyinfo

 

Úvod
Úvod, foto: repro horyinfo

 






[Akt. bodový průměr: 5,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 16. 03. 2019 | Počet komentářů: 5 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Tatranské hrebene - názvoslovie (13.03.2024)
Mechanical advantage (20.12.2023)
Skály na Vidláku (13.07.2023)
Křest průvodce Vidlák (03.07.2023)
Kalymnos 2023 (15.06.2023)
EVEREST 1922 (06.10.2022)
50 věží - exponované túry (13.07.2022)
Křest průvodce Český Kras (27.05.2022)
Lékaři na horách (24.02.2022)
Josef Rakoncaj: Měl jsem kliku (07.10.2021)
Kniha JAMES 100 ROKOV (23.09.2021)
Dolomiten Mehrsellängen (13.08.2021)
Leonidio & Kyparissi (16.02.2021)
Rakoncaj: Měl jsem kliku (15.11.2020)
Nové průvodce na Kokořínsko (13.07.2020)
Bergverlag Rother 100 (29.06.2020)
Průvodce Lužické hory východní část (18.01.2020)
Taxisovy Paměti (10.01.2020)
Arco plaisir (05.12.2019)
Hra o trůny Himaláje (17.10.2019)
Moravské skály III (26.09.2019)
Nový průvodce Arco (18.09.2019)
Rockprojects - Salzkammergut (21.06.2019)
Rother GeoSuche (07.06.2019)
Vyšla Ročenka ČHS 2018 (14.03.2019)
Navždy první (15.02.2019)
Lezecký průvodce Tisá, Rájec, Sněžník, Špičák 2018 (27.12.2018)
Průvodce Moravské skály II - Severní Morava (17.12.2018)
Moravské skály I. (03.10.2018)
BERG 2018 (25.04.2018)
Prachovské skály (01.02.2018)
Hochtouren Westalpen 2 (25.01.2018)
Do Šárky s telefonem (19.09.2017)
Reedice Kamaráda ze skal (23.08.2017)
Labské údolí - Levý břeh (26.07.2017)
Nový průvodce na Arco (16.06.2017)
Adlerweg (08.06.2017)
CAO News 5/2006 (06.05.2017)
Ferraty v ČR (17.04.2017)
Karwendel (03.04.2017)
DIE WELT DER BERGE 2017 (02.03.2017)
BERG 2017 (18.02.2017)
Pád nebes - Reinhold Messner (18.12.2016)
Panico jde do digitality (21.07.2016)
Elbsandsteingebirge mit hund (18.07.2016)
BERG 2016 (17.02.2016)
Alaska und Yukon (24.11.2015)
Kalymnos - rock climbing guidebok (06.09.2015)
OSTAŠ BOULDERTOPO (26.08.2015)
30 let edice Rother Wanderführer (26.07.2015)
Benefiční kalendář 2016 Bohumila Svatoše (04.06.2015)
Vltavská žula - horolezecký průvodce (29.05.2015)
Wetterstein nord (19.05.2015)
Longlines (10.04.2015)
BERG 2015 (02.04.2015)
BERGVERLAG ROTHER : 95+30 = 2015 (22.02.2015)
Im extremen Fels (17.02.2015)
Sportclimbing Tirol (09.02.2015)
Nové průvodce Panico (21.12.2014)
Padající hvězda (04.12.2014)
Lexikon lezců a klubů Saského Švýcarska (17.09.2014)
Oltrefinale (13.08.2014)
HRDĚ, TVRDĚ, MAZANĚ aneb horolezci v Českém Ráji (02.07.2014)
Nový průvodce: Costa Amalfi (29.04.2014)
Berg 2014 (21.03.2014)
HoroLezec 2013 (13.02.2014)
DOLOMITEN (29.01.2014)
Krok za krokem, ten první byl učiněn. (15.01.2014)
Nový průvodce: Sportovní lezení na Sicílii (27.12.2013)
Krásné knihy (23.12.2013)
DPM Climbing (15.12.2013)
Mára Holeček v magazínu Climb (09.11.2013)
Průvodce Vertical Life (07.10.2013)
Outdoor Guide zadarmo (25.09.2013)
P.R.A.C.H.T.E.L (25.09.2013)
Dietrich Hasse. Ein Leben im Lot (13.09.2013)
Berchtesgaden Ost (10.06.2013)
LAWINEN (08.06.2013)
Der Elbsandsteinführer (03.05.2013)
Rax a Schneeberg 2013 (09.04.2013)
BERG 2013 (04.03.2013)
Scialpinismo in Dolomiti (24.01.2013)
IM HIMALAYA IST VIELES ANDERS (15.01.2013)
Průvodce XEIS AUSLESE Auswahlkletternführer Gesäuse (09.12.2012)
Escalade en Drôme Provençale (26.10.2012)
Outdoor, Adidas magazín-katalog (25.10.2012)
Panico: Südlicher Frankenjura (17.10.2012)
ANNAPURNA TREKS (20.09.2012)
Corno Stella (09.07.2012)
100 Jahre Sächsischer Bergsteigerbund (01.05.2012)
Nezvěstní z Everestu (15.04.2012)
Berg 2012 (20.02.2012)
Traumtreks Europa (13.01.2012)
Hot Ice, ledolezecký průvodce (06.01.2012)
Báječná léta na laně (05.01.2012)
Archiv vrcholových knížek (15.12.2011)
Montana 5 (09.11.2011)
Katalogy Hudy a Petzl (06.07.2011)
Nový průvodce na Panťák a Frýdštejn (01.07.2011)
Silvretta Skitouren & Skibergsteigen (30.06.2011)
Šplhouni v Ábíčku (02.02.2011)
Ledolezecký průvodce od Bregenz po Garmisch (14.01.2011)
Horolezci v Hospodářských novinách (12.01.2011)
Vychází ročenka českého horolezeckého svazu (07.01.2011)
Topoprůvodce Coronn.com (16.11.2010)
Zajímavá filmová kolekce - First Ascent Series 2010 (05.11.2010)
Vyšel bulletin Horské služby (04.10.2010)
Sex v divočině pro horolezce - recenze knihy (20.09.2010)
Vyšla Annapúrna 4 (02.09.2010)
Zajímavé články - Tiské stěny: Stop magnéziu a lezení po dešti (23.08.2010)
Frankenjura: Průvodce Panico (19.07.2010)
Strhující příběh ze života George Leigha Malloryho (19.02.2010)
CAO News prosinec 09 (12.01.2010)
CAO News listopad 09 (07.12.2009)
CAO News říjen 09 (02.11.2009)
CAO News září (25.09.2009)
Stáhněte si srpnové CAO News (26.08.2009)
Stodvacáté číslo CAO News (03.08.2009)
červnové CAO News je tady (22.06.2009)
Stáhněte si květnové CAO News (22.05.2009)
Průvodce Tisá (14.05.2009)
Dubnové CAO News (20.04.2009)
CAO News - březen 2009 (16.03.2009)
Vitaland doporučuje Horyinfo (06.03.2009)
Únorové CAO News ke stažení (16.02.2009)
První CAO News roku 2009 (15.01.2009)
CAO News - prosinec 2008 (16.12.2008)
CAO News - listopad 2008 (14.11.2008)
CAO News - říjen 2008 (20.10.2008)
Montana 5/2008 (16.10.2008)
CAO News - září 2008 (16.09.2008)
CAO News - srpen 2008 (24.08.2008)
CAO News - červenec 2008 (30.07.2008)
CAO News - květen 2008 (19.06.2008)
CAO News - květen 2008 (21.05.2008)
CAO News - duben 2008 (15.04.2008)
CAO News - březen 2008 (21.03.2008)
Skialpinizmus – horské lyžovanie (05.03.2008)
CAO News - únor 2008 (25.02.2008)
CAO News - leden 2008 (17.01.2008)
Tatranské siluety - Anton Marec (21.12.2007)
CAO News - prosinec 2007 (18.12.2007)
Křest knihy Třetí Everest (11.12.2007)
CAO News - listopad 2007 (20.11.2007)
Prachovské skály (05.11.2007)
Časopis Reflex doporučuje lezecké průvodce (18.10.2007)
CAO News - říjen 2007 (08.10.2007)
CAO News - září 2007 (10.09.2007)
Srpnové CAO News (14.08.2007)
Červencové CAO News (31.07.2007)
Letní Vertigo (21.06.2007)
Červnové CAO news (15.06.2007)
Květnové CAO News (15.05.2007)
Dubnové CAO News (02.05.2007)
CAO News 4/2006 (06.04.2007)
CAO News březen 2007 (13.03.2007)
Malý Kežmarský štít (11.03.2007)
CAO News únor 2007 (15.02.2007)
CAO News leden 2007 (16.01.2007)
Sicherheit und Risiko in Fels und Eis Band III (13.01.2007)
Prosincové CAO News (14.12.2006)
Nový časopis Vertigo (10.12.2006)
Listopadové CAO News (20.11.2006)
CAO News č. 10 (20.10.2006)
Výstava fotografií Jana Červinky (15.10.2006)
Outside (15.10.2006)
CAO News č. 9 (13.09.2006)
CAO News č. 8 (16.08.2006)
Horyinfo v novém kabátě (30.07.2006)
CAO News č.7 (17.07.2006)
Letní Everest (13.06.2006)
CAO news 6/2006 (12.06.2006)
Nová Montana (11.06.2006)
Průvodce Tisá (09.06.2006)
Dubské skály (06.04.2005)



Komentář ze dne: 19.03.2019 10:56:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - P. (@)
Titulek: vzácná shoda
Jako by mi některé postřehy a formulace byly trochu povědomé :)
Chyb věcných - v malůvkách a tak - je v průvodci bohužel o dost víc než málo. Mimochodem, pokud se podle něj poleze, asi se často začnou v klasikách přicvakávat jištění vedlejších či křížících cest, jejichž autoři svoje háky dávali naschvál aspoň trochu stranou, víc nahoru a tak.
Je to samozřejmě záležitost autorů a jejich svědomí, ale já bych s elektronickou verzí vyjel teprve po důkladné opravě, zdaleka ne (především!) pouze jazykové. Z tohohle bych měl dost nepříjemnej vnitřní pocit.
Mimochodem, to co je na zde v článku zmiňované Rybářské baště označeno jako Železný Zekon, ve skutečnosti není Železný Zekon. Ten je ještě dál vpravo za šartou, v obrázku už není vidět, je to samostatný masiv, na který vedou 4 hotové cesty. Autoři tam evidentně nezašli.
Pokud jde o nástup Krautaalu, to asi tak zásadní roli nehraje, považoval bych to za jednu z celkem nezásadních chyb, i když máš pravdu, že to je v popisu psané jinak. Ale poté, co Zbynďa do Vorvaně přidal dole borhák, už je to docela normální cesta, žádné velké klasické dobrodružství. A jestli těžkou cestu (Krautaal, IXc) nastoupíš VIIb/c nebo VIIIa (ještě v Pavoukově průvodci byla cesta Úhoři netáhnou za VIIc, v posledním českém jsme to zdvihli na VIIIa, a podle Němců nově IXa - ??? - kdyby z toho udělali VIIIb, asi bych to chápal spíš) není snad tak úplně zásadní, půjde spíš o tah lana, a ten by mohl být lepší zprava, nebude to dělat takový cikcak. Ale to je fuk.
1 0

Komentář ze dne: 19.03.2019 11:40:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (@)
Titulek: Re: vzácná shoda
Ahoj Piškote.
Jestli těmi "Povědomými formulacemi" myslíš, že jsem od tebe opisoval, pak se mýlíš. Když vyšla tvoje recenze, měl jsem tu svou už v podstatě hotovou, akorát jsem nestihl udělat fotky. Kdybych sebou víc hodil, mohl jsem něco podobného psát třeba já o tobě.

Samozřejmě vím, že jako autor dvou průvodců na Labák, výkonný lezec a prvovýstupce máš o oblasti podstatně větší znalosti než já a respektuju to.
Vorvaně jsem lezl ještě bez borháku. Toho nakresleného ve schématu u Němců jsem si samozřejmě všiml.

Pokud se týká digitalizace, doporučoval jsem už lidem z Vertical Life aby nechali udělat českou korekturu. Jestli se to stane, na to už nemám vliv.

Ještě bych podotkl, že na rozdíl od tvých průvodců Němci velmi pečlivě uvedli všechna omezení z hlediska ochrany přírody včetně odkazů na databázi ČHS, kde jsou texty povolení uvedeny. U tebe se člověk pomalu ani nedozví, že je Pravý břeh rezervace :-)

Věcná korektura topo obrázků by byla zřejmě také žádoucí, jak pravíš, ale to je asi spíš věc vydavatele, než digitalizátora. Pochybuji, že by Vertical Life investoval peníze do opravy něčeho, co má dodat vydavatel. Takže je buď možnost tlačit na Kruga, aby topa opravil, nebo se smířit s překreslením reality.
Kdybys průvodce s topy udělal ty, mohli u vertical life digitalizovat toho tvého.
0 0

Komentář ze dne: 19.03.2019 12:09:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: vzácná shoda
OK, tak je to prostě shoda. Není důležité.
Opravy chyb v zákresech považuju samozřejmě za věc autorů průvodce, snad jsem to ani jinak nepsal, a určitě jsem to nijak jinak nemyslel.
O podobném průvodci jsme trochu uvažovali. Ale teď jsem vlastně rád, že jsme s tím nezačali. Bylo by nepříjemné mít v tom třeba rok práce a teď by vyšlo tohle... A myslím, že v první řadě bylo třeba vydat pokud možno kompletního textovýho průvodce. Tohle je "nadstavba".
0 0

Komentář ze dne: 20.03.2019 05:11:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jenik Pleticha (jenik.pleticha@email.cz )
Titulek: Žádný vypalený rybník
Podle mě zas ten průvodce není , taková senzace nebudu to rozvádět do podrobna, ale uvedu dvě názory.
1.Vychvalovaný topy nemusí u každého masívu být přínosem , pokud někdo to nebude dobře znát nemusí se správně zorientovat ani podle jištění. To ukáže čas
2. Uvedena obtížnost i francouzská není zrovna nejlepší nápad lezci se budou podle toho orientovat na jakou cestu výkonostně mají a pak budou dost překvapeni že i když se o Labském lezení mluví jakoliv, tak pořád je piskovcová oblast a né žádný sportovní lezení na vápně.
Průvodce jsi nepořídím , protože je pro mě lepší používat poslední vydaný průvodci pro Pravý a Levý břeh v Labském údolí.
0 0

Komentář ze dne: 20.03.2019 13:21:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Žádný vypalený rybník
Jeníku, vypálenej rybník spočívá podle mne v tom, že průvodce vyhověl požadavkům trhu a teď už není možné udělat a vydat průvodce lepšího, protože je už trh obsazený tímhle. Že má chyby, na to přijdou lidi až časem a je otázka, jestli jsou takové, aby si koupili jiného, lepšího průvodce, pokud by existoval. Z principu je mi líto, že takového průvodce neudělal nikdo od nás.
Topo průvodce jsou standard dnešní doby. Tvoje námitky uznávám ale doba ukáže, jak se to celé vyvine. Jde o to, že Labák by mohla být mezinárodně navštěvovaná oblast a lidi, co nemluví česky nemají jinou možnost, než použít tohohle topoprůvodce.
Dělat topo úplně na všechno je obtížné, ale lid si topa žádá. Doba, kdy jako průvodce stačilo vyjet databázi cest a přidat pár mapek už začíná být pryč i u nás.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci