Na hřebeni strávili celkem 15 dní a přechod pojali velmi čistým stylem - bez depozitu zásob, bez sestupu na chaty, bez podpůrného družstva. Jejich výkon navíc umocňují ne vždy ideální podmínky. V době přechodu bylo dost teplo a sníh nebyl vždycky nosný, na závěr se probíjeli již bez jídla a pití orkánem v Belianských Tatrách.
To, že se takovýto výkon podařilo slovenským horolezcům zopakovat po 35 letech jen vyzdvihuje sólový výkon Pavla Pochylého, který šel bez spacáku, dehydrované jídlo si na přechod připravoval sám a nakonec ho polovinu vyhodil a šel o hladu. K jeho vybavení sice patřily léky, dnes považované za doping, ale uvažme jaký pokrok v materiálu a jídle za těch 35 let nastal, jak se odolávalo počasí tehdy a dnes, o kolik je dnešní výbava lehčí a účinnější.
Špičkovým výkonem, jaký je bezesporu přechod kompletního hřebene v zimě, se mohou chlubit v historických dobách i čeští horolezci. V současné době se několikrát o hřeben pokoušel Libor Hroza.
Chronologie přechodů hřebene Tater:
1953 první zimní přechod hřebene Vysokých Tater od Laliového sedla po Kopské bez podpůrné skupiny dvojicí Matras - Mlezák.
1970 přechod hlavního hřebene celého Tatranského masivu pod názvem Expedice Tatry 1970, z větší skupiny došli na konec Ivan Dieška a Ondrej a Pavol Pochylí.
1974 první úplný zimní přechod Belianských, Vysokých a Západních Tater bez přerušení a podpůrné skupiny a s přechodem všech vrcholů od východu na západ čtveřicí Zdeněk Kopelent, Zdeněk Lukeš, Jan Mach a Josef Moulis.
1979 Sólový zimní přechod kompletního hřebene Západních, Vysokých a Belanských Tater Pavla Pochylého
1979 kompletní zimní přechod dvojice bratří Melichových, která původně vyrazila ve trojici se Zdeňkem Vraným (přechod nedokončil) a na určitém úseku šli s Pavlem Pochylým společně.
2013 Přechod Západních, Vysokých a Belianských Tater Mišo Sabovčík a Adam Kadlečík
Odkazy:
Článek o sólovém přechodu Pavla Pochylého zde
Článek Expedice Tatry 1970 zde
Fotogalerie K2 studio zde
Facebook K2 studia zde
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat