Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku

Google+KONG Duck - užitečná kačka


Kong Duckzajímavý matroš

„Tahle kačka lanko tlačká ....“, dětinsky si maně pobroukávám při zkoušení nové hračky, šplhátka DUCK značky KONG. A ejhle, nejen lano, taky „ ... popruh tlačká“!


DUCK patří do rodiny miniaturních blokantů, určených k použití v nouzových situacích, do zálohy. Nad konkurencí má navrch díky unikátní vlastnosti: narozdíl od jiných drží nejen na repkách a lanech, ale také na popruzích! To je umožněno vtipnou konstrukcí. Příčně zoubkovaný výstředník totiž „tlačká“ proti válcové ploše s půlkulatým vhloubením, do něhož samočinně a hezky lehne lanko – zatímco popruh jako oporu využívá zbývající válcovou plochu po obou stranách onoho „járku“.

 

Kong Duck
Kong Duck coby šplhadlo, foto: Vladimír Procházka

 

 

V návodu je zapovězeno použití jednoduchého popruhu (povolen pouze ve dvou vrstvách). Výrobce se patrně „sichruje“ před možným „nahryznutím“ vláken při sevření zoubků proti válci příliš natvrdo, případně proklouznutí. Obé hrozí u příliš tenkého popruhu. My jsme však najednoducho zkoušeli s macatějším popruhem (viz foto) a bez problémů – tím však nechceme nabádat k nedovoleným či dokonce nebezpečným praktikám! To jen „co ta kačka umí“....

 

 

Kong Duck
Kong Duck s jednoduchým popruhem, foto: Vladimír Procházka

 

 

Pro nasazení na lano je potřeba odklonit postranici se zarážkou výstředníku, tím se otevře potřebný prostor. To jde velmi snadno obouruč, jednou rukou pochopitelně obtížně, ale po určité době nácviku i to lze (mně jako pravákovi kupodivu snáze levou rukou). Pak už stačí procvaknout karabinu. Bezpečné řešení, karabina procházející oběma postranicemi i cylindrem „to“ vše drží pohromadě. Šikovné a důležité je, že v díře lze otočit i masivnější karabiny se šroubem (třeba i starou třítunovku Clog).
Když už je „příchňapek“ na laně či popruhu, manipuluje se s ním krásně pohodlně. K snadnému odblokování (třeba při sestupu po fixu) je na zadku výstředníku ergonomicky perfektně umístěné žebro. DUCK stačí vzít do hrsti, žebro odmáčknout palcem a šplhadlo posunout. Pro druhou možnost uvolnění je tu šňůrka, za niž stačí zatáhnout.

 

 

Kong Duck
Kong Duck, repro: Vladimír Procházka

 

 

Přes mini rozměry (25 x 31 x 64 mm) a malou váhu (70 g) je DUCK bezpečný a pevnostně plnohodnotný univerzální blokant pro lana průměru 8 až 13 mm (drží i na 6 mm repce) a popruhy šíře 10 až 15 mm, s mnoha možnostmi využití a veškerou potřebnou certifikací, pochopitelně. Hodí se k sebejištění na fixech, přešplhnutí převisu, k vydrápání se z ledovcové trhliny. Funguje též jako samosvorná kladka, ovšem s větším třením (neb opěrný cylindr s dírou pro karabinu není otočný). DUCK lze s výhodou využít i k pohotovému zkrácení či prodloužení sebejištění na štandu a podobně. Chválíme!

 

 

Kong Duck
Kong Duck jako kladka, foto: Vladimír Procházka

 

 

 

 

Kong Duck
Kong Duck, zkrácení štandu, repro: Vladimír Procházka

 

 

Za příležitost tuto zajímavou pomůcku vyzkoušet děkujeme firmě LANEX, distributorovi značky KONG v ČR.

Vladimír „Chroust“ Procházka II.

 

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Vladimír Procházka ml. | Vydáno dne 31. 08. 2012 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Vladimír Chroust Procházka II

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Vlad přes palubu! (06.03.2019)
Tau a Vlad (15.10.2018)
TIBLOC 2018 (23.05.2018)
Trango Big Bro's (26.12.2016)
Solární karabiny Grivel (15.12.2016)
CT NIMBLE SET EVO PRO NY 12cm (03.12.2016)
GRIVEL má Oscara (28.06.2016)
Vtipná drzost (05.08.2015)
Cepíny jako designový objekt (27.06.2012)
Já ti ho tam našroubuju.. (27.02.2012)
Kong Futura system (07.02.2012)Komentář ze dne: 31.08.2012 19:03:52     Reagovat
Autor: neregistrovaný - vonkreuz (@)
Titulek: Jumarování
Jak se s tím jumaruje při občasné potřebě pohybu vzhuru? Je mi jasné, že to nebude tak pohodlně jako s klasickým jumarem. Používám Camp Lift pro občasné jumarování a jsem spokojený, až na to, že s ním nelze jumarovat po napnutém laně. Najde se někdo, kdo porovná Ducka a Petzl Tiblock (ten už mám) - myslím tím někoho, kdo používal delší dobu obě pomucky? Díky
0 0

Komentář ze dne: 23.10.2012 00:07:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Mi-Ra (@)
Titulek: Re: Jumarování
Mám Kačenu nově do-koupenou a Tiblocka už delší dobu. Na obou hračkách si cením nejvíc asi jednoduchosti použití a CENY. Tak tedy k tomu porovnání:
- Kačka nek@#ví lano. Nemá zoubky a pracuje jen přítlakem, zatímco špatně usazený tiblock mi vyrobil na metru lana chlupatou ozdobu z opletu přesně uprostřed, při nouzovém použití jako hrudní blokant.
- Tiblock, pokud je používán v dobrém a přehledném dosahu ruky, spolehlivě přidupává svými zpětnými zoubky. Kačena měla tendenci projíždět, pokud byla zatížena málo (použití jako ruční blokant), ale při pádu a plném dotížení chytne spolehlivě a...nezk@#rví lano.
- U obou dvou bych doporučil použití "O" karabiny, sám jsem ještě nezkoušel -nemám, ale jak tiblock, tak kachna mají problém, že na širokých "D" HMS trochu tancují. Tiblock si navíc rozumí jen s kulatým průřezem karabiny. Kachna měla zase nedovíravou tendenci při překřížení "D" karabiny, což asi není nebezpečné, stále je vše kotveno, ale blbě to vypadá a myslím, že spojovací nýtek taky asi není blahem bez sebe. Tak proto asi "O" čka, jak je nakresleno i v návodu.
- Nesporná výhoda Kačky je ale to, že pokud dojumaruješ až po uzel, tak zataháním za šňůrku se zahryzlá Kačka pustí. Tiblock neeooddělááš z lana ani kdyby ses tam po... Což jej předurčuje k použití vespod a tím menší přehlednosti -> a chlupaticám na laně když se podaří.
Takže to bylo co se lana týká, ploché smyce jsem ještě nezkoušel, ale moc se na to těším. V tomto směru je Kachna jasný vítěz proti tipblocku.
Kamenujte mne, rád se dozvím další názory a uživatelské zkušenosti.
1 0

Komentář ze dne: 27.03.2013 10:32:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladan (@)
Titulek: Re: Re: Jumarování
A jak to vidíš s popolézáním na fixu,vypadá,že by to mělo být v pohodě.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
07.06.2019 - 08.06.2019
SP Vail /(B)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (311 hl.)
 
letní (262 hl.)
 
je mi to jedno (231 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 804