Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesMára to bude zkoušet, dokud...Pátý pokus na Gasherbrumu I

Dokud co? No řekněme, že dokud to nevyleze a na ty další možnosti radši nebudeme myslet. Ozdobit se prvovýstupem na osmitisícovky v alpském stylu by se mu určitě líbilo a tak se vydává znovu v polovině července na Gasherbrum I a tahat čerta za ocas bude tentokrát se Zdeňkem Hákem, který si výškové ostruhy vydobyl vylezením a sjetím afghánského Nošaku.


Tohle bude už pátý pous, tak doufejme, že se štěstí už konečně unaví a sedne na Máru s Háčkem v podobě pěkného a stálého počasí. Těch útěků na pokraji průšvihu už bylo hodně a nejištěném slézání sedmdesátistupňových ledových skluzavek je už Mára docela rutinér.

 

Mára Holeček
Mára Holeček, foto: Petr Jandík

 

První pokus proběhl v roce 2009 se Zdeňkem Hrubým. Tehdy se museli vrátit kvůli prasklému Zdeňkovu žaludečnímu vředu. Mára Zdeňka odspouštěl ledovou strání, sám ji slézal. Dopadlo to dobře, ale prvovýstup nebyl. Dostali se kousek pod klíčovou štítovou stěnu. Mára si pak vyšel sám na Gasherbrum I normálkou, cestu si prošlapal a šel bez fixů, takže mu už nikdo s normálkářů nemůže od té toby říkat, že neví o čem mluví. 

Druhý pokus v roce 2013 opět se Zdeňkem Hrubým ztroskotal vlastně na tom, že se Zdeněk nestihl dotrénovat za měsíc pauzy po úspěšném výstupu na Talung. Honil spoustu jiných věcí, trénink a obnovení svalové hmoty šlo stranou. Kvůli tomu Zdeněk po dni výstupu zjistil že nemá formu a rozhodli se pro návrat, který se změil v tragédii, když se Zdeňkovi kvůli chvilkové nepozornosti vycvaklo slaňovací lano z expresky a následoval kilometrový pád s pochopitelně fatálními následky a Márův sólosestup, který dopadl dobře. Možná jeden z největších Márových výkonů.

 

Zdeněk Hrubý
Zdeněk Hrubý, foto: Petr Jandík

 

Třetí pokus proběhl s Tomášem Petrečkem o 2 roky později.. Tentokrát byli oba partneři fit a ve formě, ale důvodem ke dramatickému návratu bylo počasí, které je nadlouho uvěznilo ve výšcenad 7500m. Podívejte se na video.

 

No a loňský čtvrtý pokus, kdy kombinací onemocnění dvou expedičních týmů vznikl jediný a na Gasherbrum vyrazil Mára s Ondrou Mandulou. Dostali se až do vrcholové stěny, ale stejně jako rok předtím je uvěznilo počasí a dolů se dostali opravdu s odřenýma ušima. Odnesli to omrzlinami, se kterými se Mára již vyrovnal a dostal se opět do formy na pátý pokus. Připomeňme si čtvrý pokus na videu Ondry Manduly:

 

Gaserbrum I from Ondrej Mandula on Vimeo.

 

Držíme palce ať už to je jen o vlastních schopnostech a ne o tom, jestli bude týden sněžit a ať to tam Mára s Háčkem pošlou. Novinky expedice budete moci sledovat na Hudy blogu


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 21. 06. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (693 hl.)
 
letní (576 hl.)
 
je mi to jedno (479 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1748