Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesNa skok v Kapadocii I.


Kapadocie Za bizarními věžemi a dalekou historií do Střední Anatolie.

Květnové svátky již tradičně kladou otázku, jak s nimi naložit a co nejlépe využít volno, které přinášejí. Arco? Nějaké vzdálenější skalky? Nebo snad výlet do hor? Všechny možnosti znějí skvěle a o to těžší je se rozhodnout. My se však pro letošní rok vzdáváme lezení a necháváme volný průchod cestovatelským choutkám. Listujeme atlasem a prstem po mapě projíždíme pomalu celý svět. Zadání není nikterak jednoduché: Mělo by tam být teplo, slunečno a musí to být „opravdová cizina“. Ne, že zase skončíme někde pod Vídní!


Po dlouhém zvažování pro a proti je rozhodnuto! Jedeme do Turecka! Tam přece bude již teplo i na začátku května a navíc tam nebude před na začátku sezony moc lidí! A protože nejsme příznivci válení u moře, zapichujeme prst doprostřed Střední Anatolie do oblasti známé pod jménem Kapadocie. Tady, v místech, kde kdysi bylo srdce Chetitské říše, později nezávislé království a nakonec veliká římská provincie zmiňovaná i v Bibli, strávíme celý týden!

Kapadocie
Kapadocie, foto: Jan Polák


S dobrou mapou se tu neztratíte
S dobrou mapou se tu neztratíte, foto: Jan Polák


Kapadocie nás vítá s otevřenou náručí v podobě obchodníků, kteří se snaží vnutit cokoliv, jen by z toho kápla nějaká lira, neuvěřitelně bizardní krajinou, deštěm a zimou. Prší každý den a průměrná teplota kolem 10º C tak úplně neodpovídá našim představám a hlavně vybavení, které máme s sebou. Pro spacáky je to jen tak tak na hranici komfortu, tenisky (naše jediné boty) se ani nesnaží uschnout a ty dvě trička v batohu se taky ukazují jako ne zcela dostatečný šatník. Ale lidí je tu zatím skutečně málo! Kromě nás je v kempu jen jeden „blázen“ ze Švýcarska, který jede na kole do Číny a jinak ani noha. Alespoň se nemusíme strachovat ze zástupů turistů u největších místních atrakcí! Optimisticky si říkáme, že nemůže přece pršet pořád a vyrážíme na výlet do jednoho z mnoha údolí v okolí městečka Göreme, do údolí Zemi Valley. Bohužel se však opět potvrzuje, že optimismus je jen nedostatek informací.

Zemi Valley
Zemi Valley, foto: Jan Polák


Prastará obydlí....
Prastará obydlí...., foto: Jan Polák


Stejně jako ostatní údolí v této oblasti vzniklo Zemi Valley erozí v mohutné vrstvě sopečného tufu a je plné skalních věží nejroztodivnějších tvarů a velikostí. Jako všude, jsou v nich i tady vytesány nejen starobylé kostely a kaple, mnohé přes 1000 let staré, ale i příbytky, z nichž jsou některé dodnes využívané a obydlené.

... a bezpečnostní dveře.
... a bezpečnostní dveře., foto: Jan Polák


I dnes tu žijí lidé ve skalách
I dnes tu žijí lidé ve skalách, foto: Jan Polák


Ve známé totalitní písni uhání partyzán vpřed skalisky, stepí a divočinou a náramně si to užívá. My se brodíme blátem, komplikovaně obcházíme zatopenou cestu vedoucí údolím a užíváme si to taky. Značení neexistuje a tak si na každém rozvětvení doliny pomyslně házíme korunou kudy dál. Držíme se stále víceméně doprava a překonáváme jednu překážku za druhou. Šipka s nápisem „Church“ určuje směr dalšího postupu a pozvolna vycházíme z údolí na náhorní planinu. V jednom z těch nenápadných jehlanů je skutečně vytesán malý prostor s původní freskovou výzdobou. Další z mnoha kostelů tady v okolí.

Cesta vede občas pod zemí...
Cesta vede občas pod zemí..., foto: Jan Polák


... a někdy zase vzduchem.
... a někdy zase vzduchem., foto: Jan Polák


Jeho návštěva je spojena s drobnou lezeckou vsuvkou, protože je třeba povylézt několik metrů do okna, kterým se vstupuje dovnitř. Klouže to, drobí se to a nedrží vůbec nic. Navíc je to úplně prochcané! Ještě že je to jen kousek!
Materiál věží skutečně není vhodný pro lezení. Cosi mezi hlínou, pískem a struskou, co opravdu nedrží a lézt se po tom fakt nedá. Teda alespoň my dospíváme k tomuto názoru.
Asi jsme pěkný sra..y, protože majitel půjčovny mopedů nás později ubezpečuje, že ON už jako malý kluk bez problémů na věže lezl. A samo sebou, že jako nic.

V suchu kostela
V suchu kostela , foto: Jan Polák


Tak nevím. Buď je to Supermann a nebo baron Prášil. Ale vhledem k tomu, že všechno o čem jsme s ním mluvili, tak samozřejmě ovládal (alespoň u teple u kamen a šálku čaje), tak bych se spíš přikláněl k té druhé možnosti…

Skalní věže v Zemi Valley
Skalní věže v Zemi Valley, foto: Jan Polák


V relativním teple místnosti vytesané v tufové věži je nám dobře a nechce se ven do deště. Ale není zbytí. Musíme se vrátit zpět do našeho BC v kempu Berlin.

Cestou zpět do Göreme
Cestou zpět do Göreme, foto: Jan Polák


Čvachtání bláta pod nohama nám dělá zvukovou kulisu při návratu dalším z mnoha údolí, vytvořeném erozí v nánosech tufu. Je plné osamocených věží a tak je nepřízeň počasí alespoň částečně vykoupena pohledem na jejich bizarní tvary a usedlosti, jejichž místnosti provrtaly věže skrz naskrz. Při pohledu na ně se už taky těšíme do sucha našeho dočasného domova a doufáme, že další výlety se obejdou bez promáčených bot i oděvu.

Statek v Kapadocii
Statek v Kapadocii, foto: Jan Polák[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Polák | Vydáno dne 16. 09. 2009 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Polák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (306 hl.)
 
Ne (347 hl.)
 
je mi to jedno (430 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1083