Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies



Příručka ledolezce závodníka


UIAA radí a informuje

Na webu horolezecké federace UIAA je již od začátku roku ke stažení instruktážní materiál pro všechny, kdo se zajímají o závodní ledolezení, nebo ho přímo chtějí dělat.


Příručka se nazývá PRACTICE CLIMBING IN COMPETITION s vtipným akronymem z názvu, kde tučná písmena dělají ICE CLIMBING. Na 134 stránkách se rozbírá všechno, co se ledolezeckého závodění týká.

Předmluvy od presidenta UIAA Fritste Vrijlanda a předsedy ledolezecké komise Urse Stöckera jsou jistě vřelé, ale nejspíš je nikdo moc číst nebude, jak to u předmluv bývá. První kapitola je úvod vysvětlující co a proč je UIAA a pak se již zabývá závodním lezením, jeho definicí, současným stavem a v samostatné kapitole olympijskou ambicí ledolezení.

Hroty cepínů 
Hroty cepínů, foto: UIAA

Druhá sekce se věnuje ledolezení na obtížnost. Probírá se individuální vybavení závodníka, cepín, hrot cepínu, mačkolezečky, helma a rukavice. Dozvíme něco o ledolezeckých stěnách a strukturách, chytech a časoměrném systému. 

 

 

Jak dělat čtyřku 
Jak dělat čtyřku, foto: UIAA

 

Samostatná kapitola se věnuje technice lezení a speciálním postupům - čtyřce (paragán), devítce, spodním chytům a práci nohou. Nakonec je stručný sumář veškerých závodních pravidel ledolezení na obtížnost.

 

Nejstarší ledolezecká struktura v Kirově 
Nejstarší ledolezecká struktura v Kirově, foto: UIAA

 

Třetí sekce je o lezení na rychlost. Opět je popsáno individuální vybavení závodníka. Rychlostní ajsfi, mačky se dvěma předními hroty a vybavení závodní stěny. Tam, kde není led lze závodit na stěně s vodorovnými lištami, to je pohyb nejvíce podobný rychlolezení v ledu. Časomíra musí odolávat extrémnímu počasí, jako je sněžení a teploty pod -20°C a taky bouchání cepínem.

Další kapitoly třetí sekce přinášejí techniky práce rukou a nohou při vertikálním sprintu, ale taky zásady jištění lezce a kudy vést lano. Samostatná kapitola je věnována bezpečnosti, protože se běhá rychle a ajsfi jsou velmi ostré. Sám pamatuji jeden závod, kdy si někdo zapíchl ajsfi do stehna. Třetí sekce končí, stejně jako druhá, souhrnem pravidel závodního lezení na rychlost.

 

 

Lucka Hrozová buší cepínem do vypínače časomíry.
Lucka Hrozová buší cepínem do vypínače časomíry., foto: UIAA

 

 

 

Čtvrtá sekce obsahuje zásady tréninku a příklady tréninkových plánů. Přípravu definuje jako stanovení cíle, analýzu současného stavu, cílový stav, stanovení priorit. Samotný trénink je rozvržen na základní na 1-4 týdny 2-4krát týdně, posilovací 2-4x týdně, trénink maximální síly 3-5 týdnů 3x týdně a nakonec silové vytrvalosti 4-5 týdnů 2-3x týdně. Všechny tréninky jsou podrobně rozepsány.

Dále tu najdete doporučení, jak trénovat během závodní sezóny, což je jedna z nejtěžších věcí a vyžaduje mnoho intuice a jemného doladění. Hodnocení tréninkové zátěže, tipy pro odpočinek, periodizaci trénunku doplňují specifika pro trénink mládeže.

Pátá sekce se týká antidopingové politiky, šestá tvorby národních ledolezeckých týmů a dalších aspektů budování ledolezecké disciplíny, jako je organizování národního výběru, definování kritérií a hledání struktur k tréninku i závodění.  Najdete tu zásady budování dobrého týmu, kapitolu o rozhodčích a stavěčích cest, týmu organizujícím závody.

Sedmá sekce je o ledolezeckých událostech, jako jsou tréninkové kepy, regionální a národní soutěže, mezinárodní závody, Světový pohár. V osmé sekci se dozvíte kdo za to může a co je na obrázcích.

Je to takový kompletní manuál stručně popisující všechno, co se ledolezeckého závodění může týkat. Je v angličtině a bezplatně ke stažení zde.

 

PRACTICE CLIMBING COMPETITION 
PRACTICE CLIMBING COMPETITION, foto: UIAA

 

 






[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 28. 12. 2016 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme




K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
06.04.2024
Kamarád ze skal promítání v Turnově ve 20 hodin

Oznámení o akcích posílejte redakci