Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesProjekt Rock StarsHlavní stránka serveru Rock Stars Mezi internetové servery, které se zabývají lezci a lezením, se v poslední době zařadil zajímavý projekt s názvem Rock Stars.Jeho název je možná inspirován knihou Heinze Zaka, obsahující portréty a myšlenky špičkových světových skalních lezců. Protagonistou projektu je známý organizátor bouderingových závodů a zakladatel Boulder Baru - Jirka Oliva, zvaný Oliváč.Hlavní stránka serveru Rock Stars
Hlavní stránka serveru Rock StarsNa rozdíl od Heinze Zaka se ale nechce soustředit jen na současnou špičku boulderingu, sportovního lezení a závodníků, ale pojímá tento projekt podstatně šířeji. Sám o tom říká: "Snaha je o zmapování české lezecké scény a nejedná se jen o profíky, ale i o úplné začátečníky ze kterých se později můžou vyklubat i profíci :)". Takto pojatý projekt je velmi široký a náročný, zvláště když by ještě rádi zároveň zmapovali lezce, co do lezení promlouvali dříve. Hlavní doménou Rock Stars by měly být rozhovory s jednotlivými lezci a ty může dělat kdokoliv - nejen admini serveru. Součástí informací o jednotlivých lezcích jsou také přehledy jejich výstupů, které využívají propojení s databází cest a deníčky na Lezci.cz. Na Rock Stars najdete kromě profilů lezců také diskusní fórum, převodní tabulky klasifikací, definice lezeckých stylů, kalendář závodů a další doplňující informace.Návštěvníci mohou napsat do seznamu lezce, jehož profil by chtěli na Rock Stars mít.
Návštěvníci mohou napsat do seznamu lezce, jehož profil by chtěli na Rock Stars mít.Je pravdou, že v současné době u nách chybí nějaké dílo, ať už knižní, nebo na internetu, které by zmapovalo lezeckou scénu. Od vydání Encyklopedie horolezectví Diešky a Širla již uplynulo hodně času a je již těžko k dostání. Navíc je výběr osobností a jejich hodnocení poznamenán totalitní dobou, na jejímž konci encyklopedie vznikla. Z tohoto důvodu by mohl být projekt Rock Stars pro lezeckou veřejnost určitě zajímavý, i když jsou v jeho podstatě skryty jisté problémy, se kterými se patrně bude potýkat.

Prvním potenciálním problémem je jeho samoobslužnost. Ta vede přirozeně k preferenci jedinců s vyšší touhou po prezentaci a pokud nebude projekt odpovědně redigován, neubrání se zamozvaným mistrům světa typu MČ a podobně, což je problém trápící i jiné servery, jako je třeba 8a.nu. Na druhou stranu bude z mnoha mistrů skal a hor, zejména z těch starších, problémem náplň pro server vypáčit. Naplňování dat samobsluhou asi automaticky nesplní záměr kompletního zmapování lezecké scény. K tomu bude třeba i aktivní přístup redakce projektu.

Hlavní stránka profilu lezce. Přes menu se dá dostat na rozhovor, <br>otázky a odpovědi, nejlepší cesty a další údaje.
Hlavní stránka profilu lezce. Přes menu se dá dostat na rozhovor, <br>otázky a odpovědi, nejlepší cesty a další údaje.

Dalším potenciálním problémem je nutně velmi různorodá kvalita uveřejněných informací, rozhovorů a dalších materiálů. I toto nebezpečí by se dalo eliminovat kvalifikovanou redakční prací a uvidíme, jak se s ním projekt Rock Stars vypořádá. Třetí problém je propojení s lezeckými deníčky na Lezci. Velkou rozsáhlost některých deníčků eliminuje Rock Stars výběrem nejtěžších cest. Co však eliminovat nemůže, je fakt, že deníčky na Lezci i jeho databáze cest jsou konstruované především pro sportovní skalní lezení a se zanesením horských výstupů mohou být problémy, stejně jako s klasifikací horských cest, zejména mixů a ledů. Mnozí špičkoví lezci, zejména v horách, si výstupy na Lezci nezapisují, čímž je automaticky převzatý přehled výstupů u těchto lidí degradován.

I přes výše uvedené potenciální problémy je Rock Stars slibným projektem a nelze mu než přát, aby se s nimi úspěšně vypořádal. Ostatně, chcete-li se nazývat skalní hvězdou, musíte si tam i vy založit profil, protože kdo není na Rock Stars, jakoby ani nebyl :-).


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 28. 06. 2006 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Lavinová mapa Slovenska (09.01.2013)
Švýcarsko jako na dlani (23.11.2010)
Rakousko jako na dlani (21.01.2010)
Horyinfo přechází na NetMonitor (31.10.2009)
První rok Horyinfo (04.01.2007)
Přírodou Českosaského Švýcarska (01.08.2006)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
23.01.2020 - 25.01.2020
SP v ledolezeníSAAS-FEE, SWITZERLAND

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa