Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesRetrovíkend v Tatrách


Kouzelná mlhaJak padla teorie pozdního nástupu

Je to trapné, ale zřejmě nevyhnutelné: po té šedesátce se mi chtě-nechtě nějak do myšlenek vkrádá děsivé co bude, a jak dlouho ještě. Ještě děsivější je to v konfrontaci s tím, co bylo (a už nebude), ovšem určité masochistické sklony mne nutí tyto konfrontace vyhledávat, místo toho, abych se v klidu uložila na gauč.


 

Skalnatá dolina
Skalnatá dolina, foto: Alena Čepelková

 

Na gauči to je ovšem ještě pochmurnější a pomalá zhouba jistá. Je třeba jednat. Letos žádné přezimování léta v horách, nějak nejsou spolulezci a z prohřátého písku se snad ani moc nechce, až konečně! Na druhý prodloužený zářijový víkend míříme s Janou do Tater. Na tom jistě není nic světoborného, ale když to pojmu konfrontačně, zajímavosti se najdou.


   

Kvíz o Lomnickém sedle
Kvíz o Lomnickém sedle, foto: Alena Čepelková

 

Tak třeba: Hokejka. Ráda bych si ji zase vylezla, naposledy je to už asi 20 let, a co jsem byla v západní Lomnici třináct – když jsme organizovaly jako Češky sraz RHM na Slovensku. Tehdy jsem protahovala famózní Angelu Arnoldovou variantou v plotně , a ta se dost tomu jištění divila. Další „holky“ z RHM nenašly na Hokejku nástup. To by se asi dneska nemohlo stát, protože podle toho, co jsem uzřela, je to snad jediná cesta, co se tu leze. Z nástupu pod stěnu mám trauma z nějakých devadesátých let, kdy jsem netrefila správnou cestu z Malé studené poté, co jsem se dostala do role nechtěného guida pro dvojici bloudivších horolezců. Zabloudili jsme tehdy všichni skoro až do Lomnického sedla a obávám se, že o mně ztratili iluze. Teď to bude snazší, míříme ze Skalnatého plesa pěšky do sedla - přece nepojedeme lanovkou, ta vyjíždí pozdě. No, rozjela se nám holka asi v polovině našeho funícího nástupu. Zařazujeme se do průvodu turistů mířících na Štít ferratou. Dřív to byla jednička se řetězy, teď je to ferrata, to je ostatně jedno, důležité je, že nově tu existuje další ferrata přímo pod stěnu, stačí k ní správně odbočit. Luxusní sestup pod nástupy, musím říci. Pokrok je pokrok.

 

Pohled do kříže Hokejky
Pohled do kříže Hokejky, foto: Alena Čepelková

 

Je úplně ukázkové počasí, a tak není divu, že je tu přelidněno. Bohužel, zástup lezců se soustředil do té jedné jediné cesty, jen kdesi vpravo a vlevo vidno po osamělé dvojce. Taktika pozdního nástupu nám nějak nevychází, protože v Hokejce se utvořil evidentní špunt. Těžko a nerada opouštím myšlenku, takže ještě klidně čekáme, až se vydovádí dvojka Poláků, poslední to zájemci na nástupu, protože je krásně a normálně by na cestu měly tři hodinky stačit, nicméně stejně nerada někde bezúčelně čekám, takže se nakonec vydáváme vzhůru podélným obchvatem. Přelézáme okolo Poláků zjišťujíce, že se sice dorozumívají vysílačkami, ale stejně jim to nějak s dobíráním trvá. Pohled vpravo do Kříže definitivně pohřbívá mé poslední naděje – bojuje tu hrozen lidí, nakupený na dalších štandech. Vypadá to na dlouho, taky díky tomu, že to asi moc lidí čistě neleze.

 

Pohled do malé Studené doliny
Pohled do malé Studené doliny, foto: Alena Čepelková

 

Jana už se nezastavuje a míří dále cestou, o které si myslíme, že je Stanislawski, vede prostě pěkně logicky někam šikmo zářezem doleva, užíváme si ji a za chvíli jsme na vrcholu mezi turisty lanovkáři. Retro mi vhání slzu do oka, vystoupala jsem sem ve svých sladkých 17 s kamarádkou po té jedničce se řetězy a ujali s nás zde laskaví pracovníci observatoře, nějak nejela lanovka dolů, až příští ráno zadarmo, a.t.d. Jistěže nečekám, že by se něco takového mohlo opakovat, nicméně Jana klepe na dveře observatoře, dychtiva posledních a zaručených zpráv o počasí. Mladý meteorolog je sice sympatický, ale, jak uvidíme později, možná ještě profesně nedozrál. Ujišťuje nás, že dnes je opravdu poslední den pěkně a zítra od rána prší. No, co se dá dělat, slezeme a budeme se s tím muset nějak popasovat.

 

Belianky
Belianky, foto: Alena Čepelková

 

Zatím se kocháme – je tak nějak k páté odpolední. Jelikož Lomničák je asi něco jako Václavák, není divu, že z horolezce vynořivšího se z dolezu Hokejky se klube jistý obří P. K., od kterého se dozvídáme zajímavou informaci o ideálním čase nástupu. Oni zde byli připraveni v 8.00. Jsem rozklížena. Teorie o pozdním nástupu mi nevyšla a jak je vidět, nevyšla by mi ani o včasném.

 

 

Pozdní odpoledne v Lomnickém sedle
Pozdní odpoledne v Lomnickém sedle, foto: Alena Čepelková

 

Konfrontace druhá: Orlowski / Stanislawski. Zamlada jsme si na rozcvičku v západní Lomnici dávali nějakého Orlováka v horní části stěny, za hodinu bylo vylezeno a šlo to krásně i bez lana. Teď jsem lezla Stanislawského, tu klasickou cestu vlevo od Hokejky. Taky to šlo krásně. Mohla jsem s tím v klidu dožít, kdyby mi zlý Vilo Jakubec dole v Popradu nevysvětlil, že to, co si myslím, že je Orlowski, je Puškáš a že to, co si myslím, že je Stanislawski, je sice Stanislawski, ale dříve to byl Orlowski. Živě listoval průvodci Andrášim, Kroutilem a nejnovějším výběrem tak dlouho, až se vše vysvětlilo až na to, proč jsme již v raných 80-tých letech nazývali horní kratší cestu Orlowskim, když tak nebyla uvedena ani v jednom průvodci. Že bychom byli geniální?

 

 

Ráno neprší, a mělo
Ráno neprší, a mělo, foto: Jana Končáková

 

Konfrontace třetí: předpověď počasí. Ó, jak to bylo dříve snadné. Ráno jsme se vzbudili a pohledem na oblohu zkusili odhadnout, jestli plánovanou cestu stihneme vylézt. Někdy to vyšlo, někdy nevyšlo, a když nevyšlo, holt se musela dolézt s deštěm protékajícím rukávy. S informací ze Štítu jsme ovšem začaly počítat ráno mráčky tetelející se na obloze (přece by nám ten sympatický meteorolog nelhal?) a malověrně se rozhodly pro ústup a turistiku.

 

 

Přibyly tu nové atrakce
Přibyly tu nové atrakce, foto: Jana Končáková

 


 

Svišťi
Svišťi, kteří neutečou, foto: Alena Čepelková

 

Konfrontace čtvrtá: Procházka dolinami. Jako malou holku mne a bráchu táta honil v pionýrkách tatranskými dolinami. Malou Studenou nahoru, přechod přes Priečné sedlo na Zbojnickou chatu a dolů do Smokovce, kde jsme byli ubytovaní. Upřímně jsem se těšila na zopakování (bez pionýrek). Vzhledem k tomu, že už jsem zletilá, to hodlám pojmout jako test „ponuk“ tatranských chat. Hned ta první je ale ještě zavřená a otevřená prý je málokdy, Laco Kulanga je svéráz. Místo aby nakrmil nás, krmíme na cestě jeho kočku (mačku).

 

Mačka
Mačka, foto: Alena Čepelková

 

Krysí batožiny ukrýváme na rozcestí dolin do porostu a nalehko se vracíme na destinaci Zamkowkého chata (nene, nebudu zmiňovat Nálepku). Tady otevřeno mají a čepují tu pivo. Na Teryně už se naštěstí opravdu rozpršelo a – čepují tu pivo.

 

Kouzelná obloha
Kouzelná obloha, foto: Alena Čepelková

 

Jana obléká jakési pončo za 99 Kč, v němž vypadá jako skokan zelený, já mám jen bundu s kapucí, ale nevadí. V povědomí máme zasutu informaci o tom, že se již turista na této trase nemůže pohybovat libovolně, ale pouze jednosměrně, čili pouze z Teryny přes Priečné sedlo na Zbojandu a nikoli naopak (doufáme). Navzdory psímu počasí se na řetězech nakupilo několik desítek (asi jedna a půl) turistů. Zde ovšem nemusíme čekat ve frontě, jelikož jsou tu kromě starých dobrých chytů DVĚ řady řetězů. Aniž jsme to tušily, nachomýtly jsme se ke zbrusu nové inovaci, cituji z otevřeného zdroje: „Vďaka novoinštalovaným reťaziam a kramliam sa tak turisti môžu navzájom predbiehať a vyhýbať bez toho, aby sa v náročnom skalnom teréne sedla vo výstupe či zostupe obmedzovali a ohrozovali pohybom mimo turistického chodníka“.

Priečne sedlo
Priečne sedlo, foto: Alena Čepelková

 

Zbojnická chata
Zbojnická chata, foto: Alena Čepelková

 

Cesta na Zbojnickou je sice delší, než si tak nějak pamatuji, ale …čepují tu pivo. A jsou milí. A dokonce přestává skoro pršet.  

 

Kouzelná mlha
Kouzelná mlha, foto: Alena Čepelková

 

Náš výlet končí nálezem neporušených batohů v pořádku na místě (ano, v čistém horském prostředí se nekrade) a sjezdem do Smokovce a Popradu, kde se hodláme usušit.

Konfrontace pátá: Zase se mi z těch Tater vůbec nechce.

 

Na nádraží ve Smokovci taky čepují...
Na nádraží ve Smokovci taky čepují...

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Alena Čepelková | Vydáno dne 16. 09. 2013 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Alena Čepelková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Hrátky s velikonočním zajíčkem (01.10.2021)
Jungfrau: Oat Flake Madness (10.08.2021)
Nesmrtelní blázni (24.12.2020)
Hodina mezi psem a vlkem (01.09.2020)
Půlnoční hlídka (15.08.2020)
Druhý český přelez Voie Petit (15.07.2020)
Francouzský prvovýstup ve Wadi Rum (06.03.2020)
Beyond Good and Evil (06.02.2020)
Geronimo! (22.08.2019)
Lucie Hrozová: Digital Crack (09.08.2019)
Bratříčku, zavírej vrátka (24.08.2018)
Smolo v Chamonix (06.08.2018)
CHAMONIX – BOTA (24.07.2018)
Na hřebeni III (16.01.2018)
Archa (08.08.2017)
Donnafugata 8a (22.05.2017)
Drlík-Orolín volně v zimě (20.02.2017)
Hra na hřebeni 2 (02.02.2017)
Po stopách Wildenauerových (22.08.2016)
48 hodin bez švestek (08.08.2016)
Bača na Ušbě (07.03.2016)
Žabí kůň (09.11.2015)
Jak jsme dobyli ráj | Conquest of Paradise (6a+) (25.08.2015)
Slunečný Briançon, aneb kam za lezením, když všude prší (13.05.2015)
Plán B (07.12.2014)
Expedice Mount Abi (06.11.2014)
KISHTWAR TRIO (23.10.2014)
Siesta s Marion (14.10.2014)
Siesta s Bonattim (02.10.2014)
Bez kouření umřeš taky (19.09.2014)
Matterhorn (14.08.2014)
Severní stěna Ortleru (22.07.2014)
Dračí let stěnou Les Droites (14.05.2014)
Deprese (24.04.2014)
Osmiletá Bára: Detonation Boulevard na OS (23.04.2014)
Le vol du dragon (17.03.2014)
Druhý volný přelez Královského převisu (M12) ve Vysokých Tatrách (27.02.2014)
Dodo Kopold: Přechod Tater za 72 hodin (20.01.2014)
Bílý rys na Rysy (06.01.2014)
Vrtík, Kratochvílová: Bílý Rys (25.12.2013)
O čem sní Stomatologové? (14.11.2013)
Prvovýstup na Uzum Brakk (10.10.2013)
Malé zprávy z velkých stěn … dějství druhé (08.08.2013)
Vícedélky s dětmi (02.07.2013)
Malá zpráva z velkých stěn (24.06.2013)
Čeští bandité v Peru (13.06.2013)
Komín návratů aneb rallye čtyř dolin (29.03.2013)
Hřeben Tater po 35 letech (18.03.2013)
El Cap v zimě (08.01.2013)
Tenkrát poprvé (07.01.2013)
Čtrnáct dní v za(u)jetí Mont Blancu! (05.09.2012)
Mountain Academy 2 (20.08.2012)
Gosaukamm (17.08.2012)
Lesueur na Dru volně (31.01.2012)
Vzpomínka na Eiger (13.12.2011)
Rychlovka mezi kapkami deště (23.08.2011)
Pou bros v Dolomitech (18.08.2011)
Cima Bos, Alvera (12.08.2011)
Obřím koutem na Kleiner Lafatscher (03.08.2011)
Život je krásný (08.07.2011)
Víkendové Chamonix (30.03.2011)Komentář ze dne: 16.09.2013 20:21:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ropak (@)
Titulek:
Ahoj, jak jsem rikal u stanice. Mela si to v sobotu, pod stenou bylo snad 50 lidi. Jeste v poledne se slanovalo ze sedla jedna radost. Hezka predpoved udelal sve. V pulce srpna jsme lezli 3 dny na Ternyne, posmourno, sem tam mela byt nejaka prehanka. Miro mel narvano a s lanem jsme potkali za 3 dny 4 dvojky. Nicmene to lepsi pocasi ma neco do sebe .-)
0 0

Komentář ze dne: 17.09.2013 14:36:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Alena (@)
Titulek: Re:
No ano, měli jsme smůlu na pěkné počasí :-) Při výběru cest hraje roli asi taky dojištění nýty. Dole v Popradu jsme o tom vedli řeč a vyšlo z toho, že řečený Vilo by byl moc rád, kdyby někdo jeho cesty dojistil, protože by je lezlo víc lidí a logicky by jich ubylo na cestách, které dojištěné nejsou :-)
0 0

Komentář ze dne: 17.09.2013 16:09:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Ropak (@)
Titulek:
Tak to je taky logicky. Diky tomu to muzou lizt i lamy jako jsme my ... teda ja a delat spunty .-) V Hokejce jsou standy vsechny a jeden nyt tusim, skob tam bylo docela hodne. Za ty standy je clovek dost rad to je jasny, bez nich by to byla jina prdel. I ty orientaci to dost pomuze. Ve Stanislawskem si pamatuju i nyty v prvnich 2 delkach, kde i me prislo, ze se dalo pekne zalozit (snad se nemylim). Btw na Teryho se nas ptali Polaci, jestli jsou tam cesty, kde staci jen expresky moc jsme nevedeli.
0 0

Komentář ze dne: 17.09.2013 17:23:07     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
ašli by se lidi, kterým by expresky asi mohly stačit :-) Ale to nejni každej.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
04.12.2021 - 04.12.2021
ICEC Brno Evropský pohár v ledolezení (Lead)
11.12.2021 - 11.12.2021
ICEC Utrecht Evropský pohár v ledolezení dospělých a mládeže
14.01.2022 - 16.01.2022
ICWC Cheongsong Světový pohár v ledolezení (L,S)

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Co budeš dělat na Vánoce?


Celkem hlasovalo: 101