Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSentiero attrezzato Gerardo Sega


Lehčí ferrata v oblasti Arca

O Velikonocích jsem navštívil dosti odlehlou oblast, patřící do skupiny Monte Baldo. Rozhodli jsme se podívat na poměrně lehkou ferratu Gerardo Sega. Tuto cestu popisuje průvodce Dolomity jih (vydal Kompass-Alpy), pod číslem 51. Z celého popisu bych souhlasil jen s jedinou pasáží: "Tato zajištěná cesta se nachází v opuštěné, krajinově velkolepé oblasti, je obklopena žlutými stěnami a převisy údolí Valle dei Molini." Podle popisu se máte trmácet asi 4 hodiny k nástupu a to pořád do kopce.


Já mám jiný návrh: Pravděpodobně se bude každý v této oblasti pohybovat autem a pravděpodobně bude kempovat někde v oblasti Gardy. V tom případě to od Gardy vezměte směrem na Mori a Rovereto. Před Mori je v provozu nový tunel. Tím projedete a hned za tunelem na první křižovatce uhnete doprava směrem na Avio. Je to asi 15 km. Po průjezdu Aviem téměř na konci je značená odbočka vpravo na Monte Baldo. Zařaďte tedy nižší převodový stupeň a pohodlně se usaďte. Cesta bude stoupat a stoupat, jedna vracečka střídá druhou. Na první možné křižovatce zahněte vlevo. Na ukazateli je napsáno Madona della Neve. Asi po dalších 5 km přijedete na další křižovatku. Zde se dáte opět vlevo na Madonnu della Neve. Zabloudit byste neměli je to vždycky vlevo. Po příjezdu do Madonny zaparkujte na křižovatce, nebo u kostelíčka. Zde naleznete ukazatel, který vás navádí na ferratu. Od křižovatky je to 50 minut ostré chůze pořád dolů k odbočce na ferratu. U odbočky je krásný vodopád Preafessa, který stojí za podívání. Odtud se pochoduje po úpatí stěny ještě asi dalších 30 minut k vlastnímu nástupu, který nelze přehlédnout.

Sentiero attrezzato Gerardo Sega
Sentiero attrezzato Gerardo Sega, foto: Vladimír Holeček
Začátek ferraty s metodickou cedulí a deskou Gerardo Segy

Je to žebřík v koutě pod obrovskými žlutými převisy, které, alespoň u mne, nebudily přílišnou důvěru co se týče jejich pevnosti. Po zdolání žebříku na vás budou čekat dva dlouhé traverzy po lávkách, jdoucích přímo nad nástupem pod mohutnými žlutými stropy. Cesta končí asi po hodině a půl docela zajímavými lezeckými pasážemi.

Sentiero attrezzato Gerardo Sega
Sentiero attrezzato Gerardo Sega, foto: Vladimír Holeček
Přepínání karabin na prvním žebříku

Z vrcholu stěny to máte ještě asi hodinku po polní cestě ke kostelíku v Madona della Neve. Osobně bych spíše doporučoval tuto variantu, než pochodové cvičení podle průvodce. Pak se z "dlouhé a osamělé horské túry" stane vycházka, jež se dá pohodlně sfouknout za 4-5 hodin. Co se týče náročnosti, bych tuto cestu hodnotil spíše jako lehčí ferratu, tak obtížnosti B. Dá se podniknout i s maminou a dětmi, pro které bych však sebou vzal aspoň 5-7 m lana. Část lávek i když jsou dosti široké, je velmi exponovaná a nejištěná. Jeden u těch prcků nikdy neví co je napadne. Výškový rozdíl je asi 700 m. A to jak dolů tak i nahoru. Cestu bych doporučil hlavně pro její krajinové scenérie.

Sentiero attrezzato Gerardo Sega
Sentiero attrezzato Gerardo Sega, foto: Vladimír Holeček
Exponované lávky


Poprvé vyšlo 10. 5. 2006

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Horálek | Vydáno dne 18. 04. 2013 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Horálek

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci