Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSherpafest po deseti letechJak bylo v Aeru

Letošní minifestival horolezeckých filmů a přednášek v žižkovském Aeru se zase docela vydařil. Osvědčená kombinace přednášek a filmů je formát osvědčený už deset let, kam rád chodím, protože tam není vata z toho, co mne tolik nezajímá.


Kdybych očesal ostatní festivaly od pro mne nezáživných věcí, zbylo by toho možná míň, než kolik toho je na SherpaFestu. A tak jsem se opět vydal k polednímu do Aera. Dělat festival dá dost práce a chce to zabřednout do všech možných profesí. Zde mne přivítali dva z pachatelů té věci jako prodejci letošních triček, které letos doplnily kalhotky s logem které jistě přispějí k propagaci festivalu před vypuknutím intimní chvilky v domácnosti.

 

 Návštěvníky vítá ředitel v roli prodejce triček
Návštěvníky vítá ředitel v roli prodejce triček, foto: Petr Jandík

 

Blok 1

První blok zahájila půlka Beton Ski teamu. Karel Svoboda je vtipný řečník, měl tolik skvostných historek, že by mohl povídat klidně dvojnásobnou dobu, než jakou mu dovolil program. 

 

Přednáška Beton Ski teamu
Přednáška Beton Ski teamu, foto: Petr Jandík
 

Povídání lezecko-skialpovém putování podél Hedvábné stezky, zakončeném výstupem na Manaslu a pokusem o jeho sjezd na lyžích bylo skvělé a bude se těžko překonávat. 

Karel Svoboda
Karel Svoboda, foto: Petr Jandík

 

Druhá půlka Beton ski teamu Martin Štourač, který měl původně přednášet, zůstal ve střední Asii v domácím vězení. Koupil si totiž jakousi kudlu, která vzbudila pozornost místních úřadů a místo odletu domů zůstal trčet v domácím vězení. Nakonec se zúčastnil alespoň přes Skype - dobrej krym s internetem, ne?

 

 

Rozhovor s vězněm přes Skype
Rozhovor s vězněm přes Skype, foto: Petr Jandík

 

 Na závěr se na pódium vetřel ještě Tráva a vyprávěl historii o tom, jak kvůli o záchrance dvou postižených výškovou nemocí přišli o vrchol, ale získali dobrý pocit. Chce z toho případu udělat morální apel, tak uvidíme jak se nu to podaří.  

 

Tráva
Tráva, foto: Petr Jandík

 

Následující film z Aljašky o jednom pokusu a jednom prvovýstupu na horu Citadel byl natočený ve 4K. Podívaná skvělá, muselo to stát majlant. Hodně leteckých záběrů a na Aljašce nevystačíte s dronem, potřebujete regulérní vrtulník. Pořádnej film prostě potřebuje prachy. Snad se tvůrcům vyplatí a budou někdy dělat další.

 

Blok 2

Vyhnán ze sálu po Citadele bloumám chodbou a hele, trenér Vašek a jeho prapůvodně svěřenkyně, posléze taky trenérka Alena. Byl jsem tehdá na tom kurzu taky, tak si je dám do albíčka ke spolužákům. Dneska tu ale jsou z jiných důvodů. Alena má přednášku o tom, jak to maj holky těžší. Ona to ale má těžší, protože od té doby, co je online k vidění její přednáška v Crossu, která patří k nejoblíbenějším, se musí pokaždé snažit, aby přinesla publiku něco jiného. No a Venca se na to přišel podívat.

 

Vašek Širl a Alena Čepelková
Vašek Širl a Alena Čepelková, foto: Petr Jandík
 

Ještě je přestávka a tak kvetou obchody. Můj oddílový kolega Ondra Vacek je sice šikovný filmař a střihač, taky ale dělá prodavače na stánku Hanibalu na dvoře 

Ondra Vacek když zrovna nestříhá filmy
Ondra Vacek když zrovna nestříhá filmy, foto: Petr Jandík
 

Přestávky je konec a jsem zvědavý, jak se Aleně podařilo vykutat něco nového, co ještě neznám.

Tak nevím, jestli má větší bicepsy přednášející, nebo moderátorka
Tak nevím, jestli má větší bicepsy přednášející babička, nebo moderátorka, foto: Petr Jandík
 
 
Alena Čepelková se noří do historie
Alena Čepelková se noří do historie, foto: Petr Jandík
 

Musím uznat, že tak třetina fotek je nových, hodilo se i moje schémátko Talungu vytažené z temnoty harddisku. Tahle fotka s Renatou Rossi je taky nová. Znáte cestu Renata Rossi na Monte Colodri v Arcu? Tak to je právě od té baby napravo. 

Alena s Renatou Rossi
Alena s Renatou Rossi, foto: Petr Jandík
 
Zástupkyně Kuchtovy mládeže na vrcholu Kapelníka jsou nalevo dcera Radana Kuchaře Jiřina Dienstbierová s Alenou.
 
nadějné členky Kuchařovy mládeže

nadějné členky Kuchtovy mládeže, foto: Petr Jandík

 

Filmová část druhého bloku byly české lezecké filmy. Původně slibovaný Neuropatolog se nepromítal, ale dá se vidět zde. Další film byl z expedice do Brazílie, kde dělali Ústečáci a spol prvovýstup na jeden z místních žulových kopců. Asi nejlepší hláška z filmu Obrigado Amigos, který byl k vidění už na fesťáku v Teplicích, je "Humus, humus, kaktus", jak popisuje stěnu Ondra Beneš při pozorování dalekohledem. Největší dojem na mne z téhle série udělal dokument o Frantovi Čepelkovi, o kterém jeho bývalá jednou prohlásila, že František je boží člověk, ale žít se s ním nedá. Protože měla předtím přednášku, dostalo se jí toho potěšení film uvést. Podívejte se na to sami. Kdo Frantu zná, potvrdí vám, že je dokument velice přesný a výstižný a zalituje, že na tom kdysi superšpičkový borec je teď ne úplně dobře. Na film zařazený do Hanibalovské série Onsajt se můžete podívat tady.

 

Blok 3

Pavel Vrtík zvaný Bača je na tom v jednom ohledu podobně, jako Alena Čepelková. I on má na Slideslive nahranou přednášku z Crossu a  s tou Aleninou soutěží o špičku popularity. Také Bača se snaží dělat každou přednášku jinou, ale má to jednodušší, protože jeho horolezecká kariéra je v nejlepším rozletu a má pořád co přidávat.

 

asi tak....
asi tak...., foto: Petr Jandík
 

Letošní Výstup roku mu sice vyfoukl jeho častý spolulezec Stoupa, ale Bača má pořád o čem povídat. Jeho oči se vždy rozzáří...

Bačův nadšený výraz vysvětluje další slajd....
Bačův nadšený výraz vysvětluje další slajd...., foto: Petr Jandík
 

.... když uvidí nějakou vyvýšeninu. 

 

 

Má totiž rád kopce a nemusejí mít ani kolmé stěny
Má totiž rád kopce a nemusejí mít ani kolmé stěny, foto: Petr Jandík
 

Jedním z jeho koníčků jsou prvovýstupy se ženami. Významnější z  témat přednášky na Sherpafestu byly Rysy s Martinou a na příštím možná bude report z dalšího přelomového výstupu, který si už tam začal plánovat s čerstvou babičkou Alenou. Na to se teda těším. 

Neočekávej nic, předpokládej všechno
Neočekávej nic,buď vděčný za všechno, foto: Petr Jandík
 

Bača nezklamal, přednáška super jako vždycky a na filmovou část třetího bloku jsem se těšil snad ještě víc, než na Baču. Line across the sky o přelomovém traverzu masivu Fitz Roy jedním skalním lezcem a jedním horským začátečníkem, který má navíc blbý mačky. Nojo, jenže když je tím skalním lezcem Tomy Caldwell a tím začátečníkem Alex Honnold, který dostal kameru... Skvost okořeněný Alexovým humorem a jeho brumlavými hláškami ukazuje že při velkém výkonu může jít zároveň taky o legraci.

Šestiminutové připomenutí nedávno tragicky zahynulého Deana Pottera mi připomněl jeho výbornou přednášku na SmíchOFFě, ve které se objevily některé závěry použité i v tomhle filmu. Trochu vizionář, trochu anarchista, tím byl blízký mnoha lezcům. Jako příklad k následování asi ne pro každého. Při tom co a jak dělal byla pravděpodobnost dožití do penze malá.

 

Blok 4

Na Péťu Čermáka alias Bobuláče jsem se dost těšil. Legenda osmdesátých let, bývalý judista, potom horolezec, tedy spíš Pan horolezec. V Sasku jsme spolu proseděli v bivacích u ohně hodně času a na společném zájezdu na Sardínii patřilo jeho večerní povídání u vínka k velmi příjemným chvílím.

 

Petr Čermák alias Bobuláč
Petr Čermák alias Bobuláč, foto: Petr Jandík
 

Petr promítl spoustu slavných fotek od Standy Vaňka i jiných, které tehdy zdobily titulní stránky Montany. 

Petr s Vítkem Walzelem
Petr s Vítkem Walzelem, foto: Petr Jandík
 
Připomněl dva zájezdy do USA, které tehdy zařídil Bigo jako předseda HO Přírodní vědy. Viděli jsme tehdy přelomové přelezy v Buoux, Yosemitech i na saských píscích. Nevím jestli to způsobila tréma před plným sálem, ale Péťa se nerozpovídal tak, jako u toho vínka na Sardošce, škoda.
 
Čtvrtý blok zakončily tři filmy. Daniel Woods na highballech, Showdown at Horseshoe Hell o lezecké čtyřiadvacetihodinovce a jakási předverze filmu o cestě Dawn Wall na El Capitana. Festival zakončil přehled všech deseti festivalových triček navlečených zprvu na modelky, mezi kterými nechyběla třeba boulderistka Dominika Dupalová.
 
 První modelka s trikem Sherpafestu 
První modelka s trikem Sherpafestu, foto: Petr Jandík
 

Když pak modelky došly, došlo na travesti show. Třeba takový Ondra Smrž je docela pěkná baba, co říkáte?  

Když došly modelky zaskočil i ředitel Ondra 
Když došly modelky zaskočil i ředitel Ondra, foto: Petr Jandík

 

No a to je konec. Tak festivalu zdar a zase napřesrok. 

Další fotky a galerie: Lisák, FB Sherpafest

 

 


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 18. 11. 2015 | Počet komentářů: 4 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 18.11.2015 08:34:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Vladik (@)
Titulek:
ten preklad "Expect nothing, appreciate everything" mi uplne nesedi. Rekl bych, ze by to melo byt neco ve smyslu: "neocekavej nic, bud vdecny za vsechno"
0 0

Komentář ze dne: 18.11.2015 19:27:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (-''-) (o@o.cz)
Titulek: foto_chyba
Neni nahodou na druhe fotografii s Bobulacem Libor Stejskal (a nikoli V. Walzel)? Foto je mimochodem z Udolni cesty na Kapelnika.
0 0

Komentář ze dne: 18.11.2015 23:51:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: foto_chyba
Je to Viktor.
0 0

Komentář ze dne: 20.11.2015 14:44:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek:
Koukam, ze morbus Palic se po ceske kotline uspesne siri ... ;).

Hore zdar,

Lenka K.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (715 hl.)
 
letní (585 hl.)
 
je mi to jedno (490 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1790