Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland

Ideální oblast na jarní lyžování, v jihách firn a v severech prašan, dlouhé túry a žádné placky.


Kotel Gaulihütte

Dlouho jsme plánovali výlet do prašanového ráje okolo Gaulihütte s přechodem Grimsell - Rosenlaui, buď bylo špatné počasí, čí podmínky, a nebo jiné cíle. Minulý rok to však klaplo a v centrálním Švajcu byla předpověď na týden plech. Vyrazili jsme ještě za sněžení, abychom využili maximálně času, s tím však bylo spojeno šlapání stopy již od Handeggu, neb lanovka nejezdila. Čekalo nás  pět dní prašanové pohádky, nohy, které se vzpouzely povelům hlavy, modré nebe a grandiózní sjezd do Resenlaui. Jako bonus byl šestý den, kdy jsme si vyběhli od Handeggu na Golegghorn.

Pohled na pilíř Handeggu

1. Den Handegg-Bächlitalhütte + Brünberg

Po šouravé jízdě Švýcarskem jsme přespali v Tourist hotel v Meiringen, abychom ráno rychle vyrazili na lanovku Gerstenegg, k našemu překvapení nejela a nám se nechtělo čekat den. Nezbylo, než jít z Handeggu a razit si stopu sami. Auto jsme nechali v zatáčce před závorou, nahodili svině a vyrazili tichým majestátními stěnami, jejichž zimní kouzlo bylo nesrovnatelné s tím letním. Lyže klouzaly v čerstvém sněhu, ze stromů se občas sesypal sníh, nad mraky probleskovalo stále více modro, krásná meditativní hodina. U stanice lanovky byl konec meditace, ode dveří mířily do svahu čerstvé stopy. Později jsme se dozvěděli, že horští vůdci se skupinou se mohou nechat k horní stanici lanovky vyvézt provozním tunelem.

Nad prahem

Aby cesta na chatu nebyla jen do kopce, udělali jsme malou odbočku na severní svahy pod Brünbergem, poté, co jsme zanechali batohy na plese pod chatou. Odměnou byl prašanový sjezd.
Na Bächlitalhütte jsme byli téměř sami a mohli si vychutnat dlouhý upovídaný večer s chatařem a dvěma dalšími dvojicemi.

Pohled na cestu přes práh

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 328 m.n.m.
1 320 m.n.m
1 500 m
500 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS/PD/S3
30-35°
5-6 h
Handegg -  Bächlitalhütte

Popis:
Zaparkujeme u závory nad elektrárnou KWO pod Handeggem, po silnici až k přehradě a k horní stanici lanovky. Ke žlabu, či rokli, nad přehradní hrází, zprvu žlabem a pak nevýraznou rampou doprava nad plotny (laviny). U hrany prahu doleva na bouli (ne do rokle) a přes muldu do údolí. K plesu trochu sestoupíme. Buď rovnou na chatu, nebo z plesa doleva pod Brünberg a zpět k plesu.

Ve svazích Brünbergu

2. Den Bächlitalhütte-Obri Bächlilicken - Hiendertellti - Hubelhorn-Gaulihütte

Po hvězdné noci sjezd zmrzlým jihem důkladně probudil, následný táhlý výstup do sedla zpestřily žebříky a trocha lezení do Bächlilicken a následný sestup na Gröengletscher. Již jsme se těšili na sjezd, abychom záhy zjistili, že vítr občas obnažil staré stopy. Jelikož bylo dost času a chuť na lepší sjezd vyrazili jsme na Hubelhorn. Z vrcholu jsme obhlédli další cíle Ewigschneehorn, Ankebälli, Rosenhorn a Ränfenhorn. Sjezd byl lahůdkou, i když nohy měly již dost.

Směr Obri Bächlilicken

Díry na ledovci
Díry na ledovci, foto: Jirka V.

Cestou do štrbiny
Cestou do štrbiny, foto: Jirka V.

Na druhé straně
Na druhé straně, foto: Jirka V.

 

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 328 m.n.m.
2 205 m.n.m
2 000 m
2 000 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS/AD/S4
30-40°
7-8 h
Bächlitalhütte - Gaulihütte

Popis:
Z Bächlitalhütte dlouhým údolím po ledovci (trhliny) k Obri Bächlilicken 3 074 m. Pod sedlo se dostaneme obloukem od jihovýchodu. Do sedla vedou částečně žebříky a řetězy, na druhé straně je nutné trochu slézat. Lano není potřeba.

První sjezd
První sjezd, foto: Jirka V.

Ze sedla sjedeme do spodní části údolí (ca. 2 500), nalepíme pásy a vystoupíme pravou částí údolí do Hiendertellti 2 435 m. Za sedlem, dlouhým traverzem na Hubelhorn 3 244 m. Sjezd zprvu přímo na sever až do ca. 2 600, zde doleva, na západ a následně opět na sever na pleso 2 140 m. Zde nalepit pásy. Přes pleso na jeho severovýchodní okraj, zprvu na sever do žlabu a poté doprava do sedla 2 200 m a sjezd strží do asi 2 050 m, zde na sever příkrými svahy cik-cak ke Gaulihütte 2 205 m.

Pohled na cíle z Hiendertellti

Hubelhorn

Finsteraarhorn
Finsteraarhorn, foto: Jirka V.

 

3. Den Ewigschneehorn

V milé a útulné chatě skončila samota, dobrá předpověď poslala mnoho vůdců s cepry na Haute-Route, což bylo poznat hlavně následující dny, kdy se chata zcela zaplnila. Potěšující bylo, že většina šla klasiku a Ewigschneehorn či Ankebälli byl cílem jen menšiny. Jinak nuda: plech, slehlý prašan a panorama Bernských čtyřtisícovek.

Ewigschneehorn

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 329 m.n.m.
2 205 m.n.m
1 560 m
1 560 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS+/PD+/S3
30-35°
4-5 h
Gaulihütte

Popis:
Z Gaulihütte na západ přes Chammliegg 2 477 m. Pak sjezd na ledovec, který traverzujeme na jeho jižní okraj. Zde opět nalepíme pásy a traverzujeme na Grienbärgligletscher. Po ledovci stále vzhůru na vrchol.
Sjezd
Podle výstupové trasy, závěrečný sjezd k chalupě perfektním firnem.

Sjezd z Ewigschneehorn

Dakota

4. Den Ankebälli

Denní rytmus je již zcela zautomatizován, pěkně se dospat a nechat odejít tlupy a pak zlehoučka do sluncem zalité krajiny. A jelikož máme dost času, tak můžeme zevlovat u památníku spadlé Dakoty a ohledávat její trosky. Z vrcholu máme Näsihorn, Schreckhorn a Lauteraarhorn jak na dlani a můžeme obhlédnout příští cíle. Vítr se opět dostavuje a uplácává stále více prašan. Večer meditujeme, jak se dostaneme k autu, zda máme volat taxi, či ne, nakonec vše necháme osudu, aby se o nás postaral.

Ankebälli v pozadí Schreckhorn a Eiger

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 600 m.n.m.
2 205  m.n.m
1 560 m
1 710 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
WS+/PD+/S3
30-35°
5-6 h
Gaulihütte

Popis:
Z Gaulihütte na západ přes Chammliegg 2 477 m. Pak sjezd na ledovec, který traverzujeme na protější stranu. Po ledovci stále vzhůru na vrchol, nejprve na jihozápad, poté na západ na žebro a následně na vrchol.
Sjezd
Podle výstupové trasy.

Dakota

5. Den Gaulihütte - Ränfenhorn - Rosenlaui

Loučení s Gauli a Fränzi bylo rozpačité, zůstat ještě jeden den nebo jít, je tu hezky, počasí snad vydrží, prašan je obstojný, Fernet je dopit, a tak nahodit batohy a ťapat. Vítr je každým dnem silnější, a tak ani není cítit pálivé slunce, ze západu pomalu přicházejí mraky, a tak volíme pohodu Ränfenhorn a Rosenhorn necháváme na příště. Sjezd přes Rosenlauigletcher pod Wellhornen je jedinečný, jeden z nejdivočejších koutů Alp. Strmý ledopád a kolmé, či převislé stěny. Podmínky jsou skvělé a načasovanost přesná, nahoře prašan a dole firn. Sněhu akorát na promotání se lesem a dojezd k silnici. Je brzké odpoledne, a tak zkoumáme jak se dostat dolů do civilizace, občas projede auto, ale na palec nahoru nereaguje nebo jsou zcela plná. Náhoda nám přeje a pro skupinu šesti přijíždí minibus pro dvanáct a za 20 SFR nás odveze až pod Handegg.

Dlouhá cesta do sedla

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
1 358 m.n.m.
3 600 m.n.m
1 560 m
1 710 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
ZS+/AD/S4
35-45°
5-6 h
Gaulihütte

Popis:
Z Gaulihütte na západ přes Chammliegg 2 477 m. Pak sjezd na ledovec. Na ledovci na severozápad stále vzhůru, v 2 880 m doprava na východ, přes strmý výšvih. Dále na sever k vrcholu.
Sjezd
Nejprve na sever až ke hraně stěny, zde doleva do severozápadních svahů na Rosenlauigletcher, pokud je málo sněhu navázat na lano. Zde buď stále na sever a přes strmou ledovcovou bouli, nebo na západ a pak přes práh a následně na sever. Pravou částí ledovce, mířit stále doprava k východnímu okraji prahu. Zde je příkrá soutěska, kterou se dostaneme na morénu a následně pod práh. Odtud stále pravou částí údolí na letní značenou cestu. Po ní traverz svahy a následně serpentinami na most přes soutěsku. Po již široké cestě k silnici.

Rosenhorn

Pohled zpět na Rosenlauigletscher

Jaro v údolí

6. Den Golegghorn

U auta v šortkách s chutí na sprchu a nějakého slaďoura či chmelovinu, je rozhodnuto: nahážeme věci do auta a jedeme do hospody v Guttannen. Na terase hotelu Bären si užíváme slunce a pamlsků a vůbec se nám nechce domů, předpověď je změněna a má být další hezký den. A tak je paní domácí ráda, že má hosty, a nám nevadí, že večeře musí být již v šest a jen to co je hotovo, neb bude večer kulturní s kabaretem, kdy je hospoda vyhrazena návštěvníkům. To nám nevadí a lezeme do postelí abychom ráno vyběhli na prudký kuloár a korunovali tím tak celý týden. Z vrcholu máme na rozloučenou pohled na celou kotlinu Gaulihütte.

Dammastock and Galenstock

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 077 m.n.m.
1 325 m.n.m
1 775 m
1 775 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
S-/D/S5
40-45°
6-7 h
Handegg

Popis:
Z Handeggu přímo pod letní lanovkou příkrými svahy k její horní stanici, ráno zmrzlé a příkré, mačky se mohou hodit. Od lanovky údolím na západ až jihozápad, ve výšce asi 2 000 m doprava výrazným žlabem v skalnatém prahu, příkré, pokud zmrzlé tak na mačkách. Nad prahem lehce doprava na sever, obejít skalní ostroh zprava. Za skalní ostroh na sedélko, 2 650 m, a traverz západními svahy na Golegg-Gletscher. Po něm stále na sever k výraznému kuloáru, nejprve na lyžích a posléze pěšky do sedla a dále na vrchol.

Kuloar s firnem

Sjezd
Podle výstupové trasy a od 2 800 m přímo přes práh (nutno prohlédnou při výstupu), dále k výstupové stopě, příkrým kuloárem do údolí a následně finálním svahem do Handeggu. Horní část do 2 800 prašan a pak skvělý firn.

Poznámka
Přes sedlo Gollegghornu se dá sjet na Gaulihütte.

Gauligletcher

Daší zajímavé túry

Rosenhorn 3 689 m.n.m., JV svahy, 1640 m, PD/S: impozantní kopec, možný sjezd do Rosenlaui. Pozor je zde přistávací místo vrtulníků, tak abyste nebyli zklamaní, že za hezkých dnů zde budou létat jak o život.
Mittelhorn 3 704 .n.m., JV svahy, 1680 m, PD/S: možný sjezd do Rosenlaui
Wetterhorn 3 692 .n.m., JV svahy, 1680 m, PD/S: impozantní kopec, možný sjezd do Rosenlaui, lépe však z údolí
Hangendgletscherhorn 3 291 .n.m., J svahy,1 401 m, PD, lehká túra u chaty s brzkým firnem


Hubelhorn, Ewigschneehorn a Ankebälli, foto: Jirka V.

Výbava

Standardní skialpinistická výbava: lyže, pásy, sonda, pípák, lopata
Plus ledovcová: sedák, cepín, mačky, lano - 40 m, vývrtka a prusíky.

Pilíře Handeggu z jiné perspektivy

Chaty

    Gaulihütte 2 205 m, SAC, v zimě otevřena od března do května,
    Bächlitalhütte 2 328m, SAC, v zimě otevřena od března do května

Gaulihütte

Průvodce a mapy

Průvodce:
    Skitouren Berner Alpen Ost; Martin Maier, SAC-Verlag 2016
    Die schönsten Skitouren der Schweiz; Scanavino/Gansser/Auf der Maur, SAC-Verlag-2003

Mapy:
    Měřítko 1: 50 000 Landeskarte der Schweiz mit Skirouten: 255 S Susten , 254 S Interlaken
    Měřítko 1:25 000: Landeskarten - Bundesamt für Landestopographie: 1229 Grindelwald, 1230 Guttannen

Bächlital


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 31. 03. 2020 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci