Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechodGran Paradiso, čtyřtisícovka s dlouhým parádním sjezdem do údolí, určitě patří na seznam každého skialpinisty, a když se k tomu přidá ještě italská pohoda na chatách a pěkné počasí, stanou se sny skutečností.Gran Serra, Herbetet, Becca di Montandayné, Gran Paradiso, foto Jirka V.

Trochu mi připadá, že si Italové na Paradisu nechávají obzvlášť záležet a ukazují svou národní hrdost na své prestižní čtyřtisícovce. Chaty jsou pohostinné, čtyřchodová menu předčí Švajc, ale ceny jsou italské, a ve sklepě je skvělý výběr vín jak ve vinotéce.

 
Zimní Cogne, foto Lenka K.

My jsme sem vyrazili na začátku dubna a vybrali nástup z Cogne, proslaveného lezením v ledu. Na internetu jsme našli B&B Hostellerie de L'atelier, které bylo zvyklé na skialpinisty, na parkovišti jsme mohli nechat auto celý týden. Trasu jsme zvolili tak, abychom si dobře zalyžovali, nebyla ale nejkratší, ani nejlehčí. Na začátku nás čekaly prašanové severní sjezdy, na závěr pak firn.

1. den: Cogne, Valnontey - Rif. Vittorio Sella - Col du Touf - Rif. Vittorio Sella (2 579)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 255 m.n.m.
1 660 m.n.m
1 640 m
   670 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD- / S4
35°
4-5 h
 


Outdooractive.com

Turistickým autobusken jsme se dovezli na konečnou (1 660) do Valnontey a po cestě okolo zelených luk se vydali stoupat k rifugio Vittorio Sella (2 579). Přibližně hodinu jsme museli nést vše na zádech, než jsme mohli mrchám odlehčit a začít šoupat nohama po zledovatělé cestě. Teprve nad prahem (2 000) začalo být dost sněhu. Na chalupu jsme došli brzo, a tak jsme na zápraží zevlovali, upíjeli čaj a přemýšleli, zda ma cenu jít někam dál, když je vcelku zataženo. Předpověď však tvrdila vylepšování počasí a svah Col du Touf vypadal na mapě dobře. Odhodili jsme vše nepotřebné do košů na chatě a vydali se bloudit do sedla. Stoupání vzhůru nevěštilo nic zajímavého, až pohled ze sedla přímo dolů na severo-východ naznačil výskyt prašanu.


Jižní svahy Valnontey, foto Jirka V.


Sjezd z Col du Touf, foto Jirka V.

2. den: Rif. Vittorio Sella - Gran Serz - Biv. Sberna - Rif. Chabod (2 710)

 

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 553 m.n.m.
2 579 m.n.m
1 510 m
1 370 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD+ / S4
35-40°
5-6 h
 


Outdooractive.com

Část trasy s alpinistickou vložkou: přechod a výstup na Gran Serz (Serra) a následné slanění na ledovec. My jsme měli skvělé podmínky a lano mohlo zůstat v batohu, s povzdechem, kdyby jsme to věděli, mohli jsme nechat naši padesátku v autě a vzít si jen kratké, tenké a lehké skialp lano. No nic, pár kilo v batohu přidá na kondičce. Severní sjezd byl na ledovci Timoron zase prašanový a závěrečný sjezd od bivaku Sberna k chatě firnový. Svah na severovýchodní hřeben Gran Serz je lavinézní a vyžaduje dobré podmínky.


Gran Serz, na východním hřebeni, foto Jirka V.


Výstup na hřeben, foto Jirka V.


Sjezd od vrcholu v pěkném prašanu, foto Jirka V.


Pohled na sedlo bivaku Sberna, foto Jirka V.


Výstup na hřeben k bivaku Sberna, foto Jirka V.

 
Firnový dojezd k Chabod, foto Jirka V.

3. den: Rif. Chabod - Gran Paradiso - Rif. Vittorio Emmanuelle - Pont (1 420)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
4 061 m.n.m.
2 710 m.n.m
1 420 m
2 096 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD+ / S4
35°
5-6 h
 


Outdooractive.com

Třetí den byl korunován výstupem na Gran Paradiso, večer jsme se ještě těšili na prašan, avšak noční tlukot okenic naznačil, že ráno bude vše jinak. Vše bylo vyfoukáno na led, nebo přeměněno do sastrug. Slunce svítilo a my doufali, že odpoledne bude sjezd ve firnu. Vítr však neustával, byla zima a teplo nenavodil ani horký čaj. Na vrcholu jsme se sešli s hordami přicházejícími z Vittorio Emmanuelle a bylo nám alespoň útěchou, že Chabod byla poloprázdná a příjemná. Na lelkování na vrcholu nebyla nálada, marně jsme čekali na oteplení a tak raděj vyrazili na ofoukaný led a půlmetrové sastrugy, připadně vypreparované staré stopy. Teprve od 2 400 nastal firn, ktery však skočil u prahu, takže strmý sjezd do údolí byl opět adrenalinový zážitek, když nám hrdost nedovolila nasadit mačky a jít z kopce dolů pěšky. Odměnou byla veranda hotýlku v Pont a skvělá večeře a sprcha.


Panorama od Grivoly až po Ciarforon, foto Jirka V.

    
Výstupová trasa a sjezd z Gran Paradisa, foto Jirka V.


Ofoukaný ledovec, kde nedržely ani nože, foto Jirka V.


Katolický vrchol, foto Jirka V.


Fronta na madonku, foto Jirka V.


Firnový sjezd, v pozadí Ciarforon, kde odtál sjezd, Becca di Monciair a Cima di Breuil, foto Jirka V.


Zmrzlý, prudký a částečně exponovaný dojezd do údolí, foto Jirka V.

 

4. den: Pont - Cime d'Entrelor Est - Rhêmes-Notre-Dame (1 723)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 391 m.n.m.
1 965 m.n.m
1 470 m
1 426 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD+ / S4
35-40°
5-6 h
 


Outdooractive.com


Outdooractive.com

Ráno putovaly lyže zase na batoh, neb na jihovýchodních svazích bylo sucho, na silnici s několika tunely jsme se hned ráno potili na slunci. Výstupová stopa za třetím tunelem k Meyes Di Mezzo byla však zmrzlá a na konvexním svahu nepříjemná. Cesta údolím neměla v pražícím slunci konce a vrchol byl dosažen jen silou vůle. Odměnou byl skvělý severní sjezd, kde horní část měla utažený prašan a níže, ve vhodných severovýchodních expozicích byl firn, témeř 1800 metrů sjezdu. Závěrečný úsek lesem vyžaduje rychlé reakce, aby jste prokličkovali mezi kameny a stromy v ne zrovna optimálním sněhu: ve stínu zmrzlý, na slunci břečka. Výstup k Meyes a horní část sjezdu potřebují stabilní podmínky. Závěr túry opět končil na posledním sněhu před terasou restaurace.


Výstupová trasa na Cime d'Entrelor, pohled ze Serz, foto Jirka V.


Zledovatělé tunely, foto Jirka V.


Cime d'Entrelor Est, foto Jirka V.


Prašanový sjezd, později firn a příkrý les, foto Jirka V.

5. den: Thumel - Rif. Benevolo (2 285) - Gran Vaudala Sud

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 250 m.n.m.
1 723 m.n.m
1 470 m
1 000 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD- / S4
35°
5-6 h
 


Outdooractive.com

Předpověď počasí byla stále dobrá, a tak se nám nechtělo spěchat na chalupu Bezzi přes Traversière na jeden zátah, ale vložili jsme výstup na Gran Vaudala s přespáním na chatě Benevolo. K našemu překvapení nebyla túra odpočinková. Odměnou byl skvělý firn a krásné výhledy na Paradiso a Vanoise. Z Bruil do Thumel jsme v pohodě dostopovali.


Prašanový sjezd, foto Jirka V.

6. den: Rif. Benevolo - Grande Traversière - Rif. Bezzi (2 284)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 496 m.n.m.
2 285 m.n.m
1 350 m
1 211 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
AD+ / S4
35-45°
4-5 h
 


Outdooractive.com

Trochu alpinistická túra, kde jsou potřebné mačky: ráno zmrzlý a strmý svah nad chalupou. Do sedla Traversière je třeba vystupovat včas, svah je příkrý a otočený na jih. Na vrchol je trochu škrábaní přes bloky. Sjezd na sever podle podmínek, buď levým kuloárem, na konci traverzu, vhodné pokud je zde prašan, nebo po hřbetu, kde slunce vytvoří firn. Sjezd ve firnu byl lahůdkou a ani jsem si nevšiml, že mi na zZero uletěl kloub, při vyzouvání na chalupě jsem byl rád, že jsme nezvolili přímý sjezd. Chata Bezzi byla asi tou nejlepší na celém pobytu. Výtečné jídlo a pití a k tomu zadarmo oprava s precizním utěsněním proti vodě a zalepením šroubu protí povolení (šroub drží dodnes, lepší boty nejsou)


Zmrzlými svahy vpravo nahoru, foto Jirka V.


Pohled na Gran Vaudala, foto Jirka V.


V sedle pod Grande Traversière, foto Jirka V.


Grande Traversière, foto Jirka V.


Sjezd z Grande Traversière, foto Jirka V.

7. den: Rif. Bezzi - Becca di Giasson - Chapuy - Valgrisenche/Mondanges (1 661)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 125 m.n.m.
2 284 m.n.m
   970 m
1 600 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
 
PD+ / S4
30-35°
5 h
 


Outdooractive.com

Původně jsme plánovali Pointe du Nant Cruet, ale obloha se zatáhla, a tak jsme raděj voli lehkou variantu přes Giasson do Valgrisenche. Dlužno podotknout, že nás nemile překvapil rachot vrtule při ranní snídani. Kdy se tuční nocležníci vykulili na pláň před chatou, nechali se sezobnout a odvést na Becca La Traversière a pak ... a pak do údolí. Tím byla zodpovězena otázka večera: Kde se tu vzali tihle nesympatičtí ..... ? K našemu překvapení byl sjezd z Giasson ucházející, nahoře prašan a od 1600 firn a bez problému jsme se dostali k přehradě. Zvolili jsme cestu vedoucí stinným, pravým úbočím, kde ležel ještě sníh. Doběžkovali jsme ke hrázi, a po zasněžené silnici sjeli až do Mondanges. Došli do hospody, abychom zjistili, že nejezdí žádný busík do údolí, zahasili žízeň a jali se stopovat. Stop se ukázal jako bezproblémový, neboť se z hor vracelo hodně skialpinistů do Aosty, kteří zde byli jen na jeden den. Vysazeni jsme byli v Aymavilles a čekali na autobus 620 do Cogne. Jaro za týden značně pokročilo, vše kvetlo, včely bzučely a my se chladili olizováním ochuceného ledu z plných kornoutů.


Doprava vepřů, foto Lenka K.


Cíl, který zbyl na příště, foto Jirka V.


Sjezd z Grande Traversière, foto Jirka V.

Chaty a ubytování

Rifugio Vittorio Sella:  +39 0165 74310

Rifugio Chabod: +39 0165 95574; +39 349 8411976

Rifugio Benevolo: +39 0165 936143;  +39 345 4238692 Mathieu;  +39 349 7817040  Micol 

Rifugio Bezzi: +39 0165 97129;  +39 348 2641927

(Rifugio Vittorio Emanuele: +39 0165 95920)

Hotel Gran Paradiso, Pont, Valsavarenche:  +39 0165 95454; +39 0165 95318

Hotel Chez Lidia, Bruil, Rhêmes-Notre-dame; +39 0165 936103

Bruil-Hotely

Hostellerie de L'atelier, Cogne

Výbava

Standardní skialpinistická výbava: lyže, pásy, sonda, pípák, lopata
Plus cepín, mačky, lano - 40 m, vývrtka a prusíky.


Jaro v Cogne, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Web

http://www.gulliver.it

http://camptocamp.org

Průvodce

Panico: Skitourenführer Aostatal

Orizzonti Bianchi - Itinerari scelti di scialpinismo in Valle d'Aosta 

Mapy

Carta scialpinistica 1:25 000: Valgrisenche Val di Rhêmes, L'Escursionista editore

Carta dei sentieri 1:25 000: Valle di Cogne Gran Paradiso, L'Escursionista editore


Panorama Monte Rosy z výstupu na Serz, foto Jirka V.


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 27. 03. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci