Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců


Krátká, vyžádaná prohlídka naší knihovničky.
Další díl skialpinistických toulek je netradiční, nezavade nás do prašanu a strmých sjezdů i výstupů, ale jistě odpoví na četné dotazy, kde vlastně hledat informace.


Dlouho jsem přemýšlel jak uspořádat tento přehled, podle nakladatelství, podle autorů, podle oblíbenosti či povedenosti, až nakonec zvítězila myšlenka článek sestavit podle nakladatelství a oblastí, od jihovýchodu na jihozápad Alp.

Nakladatelství

Panico

Nakladatelství Panico je známé svou precizností a dokonalým fotografickým doprovodem. Všechny cesty jsou vyfoceny a trasy jsou do obrázků zakresleny. Což je bezvadnou pomůckou pro výběr túry, ale při hledání cesty příliš nepomůže. Dlužno podotknout, že popis cest je podrobný a cesta se velmi rychle najde v příslušné mapě. Bez mapy a za zhoršeného počasí však pouze fotografie nestačí. Vhodné spíše pro zkušenější. Obsahem výstupů většinou zahrnuje téměř vše, co se v dané oblasti nachází, včetně variant. Klasifikace přílíliš neladí s lavinovou: 1 = < 30°, 2  = 30-40°  a 3 = > 40°.

Rother

Spíše plezírový výběr výstupů v dané oblasti. Výhodou oproti Panicu jsou mapy se zakreslenými výstupy. Pečlivě sebrané informace o všem podstatnem (obtížnost, sklon, lavinovka, období atd.) a i něco víc. Vhodné i pro začátečníky. Nevýhodou je omezený počet výstupů, každý sešítek obsahuje právě 50 výstupů, což je pro normálního skialpinistu postačující. Klasifikace ladí s lavinovou: 1 = < 30°, 2  = 30-35°  a 3 = > 35°.

Schall

Pěkně udělané výběrové průvodce. Knihy hýří barvami, na což se dá zvyknout, ale středoevropan se lekne, že se mu ruce ocitla kniha z jižní Evropy. Pro skialpy najdete vše potřebné: popisy, obtížnosti, sklony a mapky. Oba atlasy se hodí pro ty, kteří nejezdí na skialpy často a chtějí jak pohodu, tak náročnější sjezdy (ty u Rothera nenajdete). Klasifikace je podrobněji dělená a vcelku ladí s lavinovou.

Steiger

Už neexistující nakladatelství, které jsme si oblíbili. Publikace se občas dají dostat v antikvariátu nebo na webu. Jejich zpracování je poplatné době vzniku, přetisky map jsou jen zřídka, nákresy cest však sedí. Kvalita je kolísavá podle jednotlivých oblastí a autorů, chybí přísná redaktorská ruka. Pan Weis je zarukou kvality. (viz níže). Klasifikace ladí s lavinovou: 1 = < 30°, 2  = 30-35°  a 3 = > 35°.

Schweizer Alpen-Club (SAC)

Vydáva souborné i výběrové průvodce na celé Švýcarsko, ca 15 různě jazyčných knih. Svým zpracováním se podobá Panicu, podrobné popisy s obtížnostmi a sklony a povětšině fotografie se zakreslenými výstupy, které poskytnou rychlou představu o túře. Ke všem dílčím oblastem je prezentována přehledná mapa se zakreslenými vrcholy pro rychlou orientaci. Zakoupení speciální skialpinistické mapy (SwisTopo Skitouren 1:50) pro plánování a na túru jsou nezbytností. Klasifikace ladí s lavinovou: L = < 30°, WS  = 30-35°, ZS = 35-40°, S  = 40-45°, SS = 45-50°, AS  = 50-55°,  a EX = > 55°

Olizane

Nakladatelství Olizane svou ediční řadou pokrývá celé frankofonní Alpy. Způsobem zpracování a kvalitou nasadil pan Labande laťku velmi vysoko a ve Francii ji hned tak někdo nepřeskočí. Výstupy jsou podrobně popsány, zaneseny do nákresů (nákresy přesně kopírují mapové podklady) a ohodnoceny. Mimo hlavních cest je uváděna spousta variant, čímž se počet popsaných výstupů zněkolikanásobí. Dále jsou popsány i některé historické milníky, či prvosjezdy. Co by se edici dalo vytknout, je absence mapiček, ta nám však nechyběla, neb nákresy jsou perfektní a mapy máme vždy také.
François Labande (1941), žijící legenda franzouzského skialpinismu 70. a 80. let, neúnavný autor průvodců a spolupracovník a přispěvatel mnoha časopisů, především rubriky AlpiRando v časopise Montagnes. Je jedním ze zakládajících členů Mountain Wilderness.


Oblasti

Východní Alpy (Kliknutím zvětšit), Zdroj WikiJulské Alpy, Karavanky, Greinische a Gaitaler Alpen


Schitouren in den Südalpen

Průvodce Schitouren in den Südalpen představuje 80 túr v Korutanech, Slovinsku a Italském Friaul. Popsány jsou divoké a strmé Julské Alpy, hraniční hřeben Karavanek a Karnischen Alpen a Steiner Alpen. K tomu je přidán klenot Kreuzeckgruppe. Většina posaných túr nejsou žádné oddechovky a především v Julkách se jedná o strmé jarní žlaby. Túry v Lesachtalu a v Kreuzeckgruppe se hodí i na zimu. Vše je detailně zpracováno (převýšení, lyžařská náročnost, doba výstupu, sklon a expozice svahu) včetně nákresu v mapovém výřezu. Lavinovku si však musíte odvodit sami. Mimo velké knihy s reprezentačními fotografiemi je vše potřebné pro túru popsáno v malém přiloženém sešitku.
Jazyk: Němčina


Schitouren in den Südalpen II

Skitouren in den Südalpen II je pokračováním předchozího dílu. Robert Zink a Martin Assam nás v popsaných 80 túrách zavedou na svahy mezi Laserzwand a Hochalmspitze, s akcentem na Hohen Tauern. Najdete zde klasiky jako Großglockner, Sonnblick nebo Hochalmspitz, ale také neznámé výstupy, či směry ve skupinách Glockner-, Schober- a Reißeckgruppe. Autoři nás následně zavedou více na západ, do Východních Tyrol a Salzburgu, do Gailtaler Alpen a Lienzkých Dolomit. Zpracování je jako v prvním dílu. Opět nechybí sešit túr, v kterém jsou přidány k popisům nákresy ve výřezech map.
Jazyk: Němčina

Východní Rakousko od Wienerwald po Dachstein


Schitourenatlas Oesterreich Ost

Výběr téměř 500 Túr a množství sjezdových variant pro oblasti: Wienerwald, Niederösterreichische a Steirische Voralpen, Rax/Schneeberg, Schneealpe, Mürztal, Fischbacher Alpen, Mürztaler Berge, Hochschwab, Eisenerzer Alpen, Ennstaler Alpen, Glein- u- Packalpe, Seetaler Alpen, Seckauer Tauern, Gaaler Tauern, Triebener Tauern, Rottenmanner Tauern, Wölzer Tauern, Schladminger Tauern, Radstädter Tauern, Oberösterreichische. Voralpen, Sengsengebirge, Totes Gebirge, Dachsteingebirge, Salzkammergut, Osterhorngruppe.
Obsahuje túry všech obtížností se zaměřením na pohodu. Vše je precizně popsáno a doplněno mapovými výřezy. Stěžejní dílko pro východní Alpy.
Jazyk: Němčina


Dachstein - Tauern

Průvodce na oblasti Osterhorngruppe, Salzkammergut a Dachstein pro zimu i jaro. Těžiště obtížnosti túr leží ve střední části. Popis túr je dostatečně podrobný, doplněný nákresem ve výřezech map (1:50).
Jazyk: NěmčinaJižní Rakousko a Jižní Tyrolsko


Genuss Schitourenatlas Südtirol & Oesterreich Süd

Genuß-Schitourenatlas SüdTirol & Österreich Süd
Obsahuje túry v oblastech: Koralpe, Karawanken, Steiner Alpen, Nockberge, Hafnergruppe, Ankogelgruppe, Reißeck- a Kreuzeckgruppe, Karnische Alpen, Gailtaler Alpen, Lienzer Dolomiten, Goldberggruppe, Glocknergruppe, Schobergruppe, Deferegger Alpen, Rieserfernergruppe, Lasörlinggruppe, Venedigergruppe, Glocknergruppe, Granatspitzgruppe, Villgrater Berge, jih Zillertaler Alpen, jih Stubaier Alpen, jih Ötztaler Alpen, Sarntaler Alpen, Sesvennagruppe, Ortler a Dolomity. Celkem 400 vrcholů a 600 túr.
Túry jsou všech obtížností se zaměřením na pohodu. Vše je precizně popsáno  a doplněno mapovými výřezy. Pěkné sebrané dílko pro jižní Rakousko, idealní pro občasného návštěvníka Alp.
Jazyk: NěmčinaDolomity


Freeride in Dolomiti

Výběr zajímavých freeride sjezdů v Dolomititech od Marmolady přes Sellu a Falzarego až do Cortinu d’Ampezzo. Mimo jednoduchého freeridu jsou zde představeny i túry, kde není žádná lanovka a je třeba pěkně dupat. Vše je podrobně popsáno  a doplněno nákresy, dobrá mapa je témeř vždy potřebná. Před výletem je nutné prozkoumat aktuální podmínky a nezapomenout na potřebnou výbavu, aby nebylo adrenalinu víc než je třeba.
Jazyk: Italština a Angličtina


Schitouren Dolomiten

Starší výběrový průvodce na celé Dolomity od pana Weisse, pokud jej najdete na internetu, tak neváhejte a kupte. Obsahuje vše potřebné a v některých (Fanes, Drei Zinnen) oblastech se spíše zaměřuje na krajinově zajímavé túry. Zpracování perfektní - Weissova klasika.
Jazyk: Němčina


Scialpinismo nelle Dolomiti

Relativně ucházející průvodce, velmi podrobný, s italskou (ne) klasifikací lyžařské náročnosti. Túry jsou zakresleny pouze ve schématech a tak je nezbytné dohledávat v mapách. Hodnocení lavinového nebezpečí je ponecháno na čtenáři. Pro začátečníky bude obtížné číst mezi řádky.
Jazyk: ItalštinaSalzburg a okolí


Meine Spur

Výběrový průvodce na Salzburg a přilehlé části. Mimo standardních túr jsou uvedeny i bláznoviny à la Precht a množství extrémních sjezdů (více jak 50 stupňů). Kniha představí ca. 125 túr s množstvím variant. Vše je vcelku přehledně zpracováno, nákresy v mapkach jsou menší a spíše informativní. Většina túr se hodí spíše na jaro. Průvodce se hodí pro vyspělé skialpinisty, kteří hledají něco nového. Její publikace a prodej v Německu rozvířily diskuzi, zda je vhodné publikovat vrahoviny a zda by neměla proběhnout autocenzura.
Jazyk: NěmčinaKitzbühelské Alpy


Kitzbühler Alpen

Co dodat k Panicu a ke Kitzbühelkám, v prosinci a v lednu bezkonkurečně nejlepší prašanové túry v širokém okolí a navíc za humny. Průvodce Panica oproti Steigrovu staršímu průvodci uvádí i pěkné varianty a moderní strmější sjezdy. Zpracováno ve vynikajícím standardu Panica.
Jazyk: Němčina


Skitouren Kitzbühler Alpen

Starší, historií provoněný průvodce od pana Weisse na klasické túry v Kitzbühelkách. Pokud jej někde v zapadlém regalu najdete, tak vám velmi dobře poslouží. Pozor: některé túry v blízkosti lyžařských středisek se za 15 let od doby vydání staly díky novým lanovkám off-piste.
Jazyk: NěmčinaVysoké Taury


Hohe Tauern

Co dodat k jménům Großvenediger, Großglockner nebo Hocharn či Kürsinger Hütte nebo Rudolfshütte, kdo by z Čechů neznal. Tento průvodce popisuje výběr túr od hranic s Zillertalskými Alpami přes Rauriser, Fuscher, Kapruner a Felber Tal, masivy Venedigeru, Granatspitz-, Glockner- a Goldberggruppe. Najdete zde zábavu jak na zimu (Rauris a Fuscher Tal), tak na jaro, kde dlouhá údolí prověří fyzickou připravenost. Túry jsou všech obtížností, s dobrým popisem, klasifikací včetně nakresů v mapových výřezech. 
Jazyk: NěmčinaBavorské Alpy


Berchtesgadener und Chiemgauer Alpen mit Kaisergebirge und Steinbergen

Výběrový průvodce na hory v trojúhelníku mezi Bavorskem, Salzburgem a Tyrolskem, zahrnuje nejenom Berchtesgaden, ale i Chiemgauer Alpen, Dientner Berge, Kaiser, Loferer a Leoganger Steinberge a Steinernes Meer. Poskytne túry jak na zimu tak na jaro ve všech obtížnostech.
Jazyk: Němčina


Bayerische Alpen Zwischen Inn und Lech

Bavorské Alpy jsou ohraničeny na západě Lechem a východě Innem. Mají výhodu rychlé dosažitelnosti z Mnichova. Na zimu se hodí kulatější Ammergau a Wendelstein, na jaro pak kary Wettersteinu a Karwendelu. Pro pohodáře je tu Rofan. Průvodce popisuje výstupy všech obtížností. Oblast spíše regionálního významu.
Jazyk: Němčina


Schitourenführer Bayerische Alpen

Další pěkné dílko z dílny Panica, spousta travnatých kopců, ale i firnové jarní túry na jih od Mnichova, od Tegernsee po Berchtesgaden (včetně). Popisuje oblasti: Tegernsee, Schliersee-Spitzingsee, Sudelfeld-Wendelstein, Kaisergebirge, Chiemgau, Berchtesgaden a Reiteralm-Lofer-Hochkönig.
Opět vítězí kvalitou nad průvodcem Rothera, přínaší více výstupů (ca. 100) a ostřejší sjezdy. Chybějící mapky nám nevadí, fotografie s nákresy jsou pro rychlou orientaci a výběr cesty lepší.
Magnetem bude jistě "Großen Reibn" v Berchtesgadenerských Alpách
Jazyk: NěmčinaKarwendel, Rofan a Wetterstein


Skiführer Karwendel-Wetterstein-Rofan

Popis túr od Ammergau po Bavorské předalpí. Najdete zde především jarní firnové túry dlouhými údolími Karwendelu a Wettersteinu, často pro znalce. Rofan nabídne i lehčí túry. Opět vítězí kvalitou nad průvodcem Rothera, přínaší více výstupů (ca. 100) a ostřejší sjezdy. Chybějící mapky nám nevadí, fotografie s nákresy jsou pro rychlou orientaci a výběr cesty lepší.
Jazyk: NěmčinaTuxské Alpy, Zillertal a Brenner


Skitouren Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen

Opět klasika z dílny Weissů, vše podáno přehledně a vkusně, vše co je túře nutné vědět, je kompaktně zpracováno. Pro zvýšení chuti jsou předložena lákavá dobová fota. Škoda, že již není na pultech. Jedná se o výběr z následujícího průvodce.
Jazyk: Němčina


Skitouren Zillertaler Alpen, Tuxer Alpen

Jedno z raných děl p. Weisse, sparťansky podané bez vekého rozepisovaní, ale vše důležité je ve zkratce obsaženo. Vyčerpavající průvodce na Zillertalske a Tuxké Alpy. Dnes byl tento původní průvodce rozkouskován Rotherem na přibližně 4-5 dílů. Škoda, že již není na pultech
Jazyk: Němčina
"Kliknutím zvětšit


Brenner-Region

Brennerský region zahrnuje především severní (Matrei am Brenner) a jižní (Sterzing) část Wipptalu a jeho přilehlá údolí, dále je zde uvedena i část Stubaiských Alp. Průvodce pochází z dílny manželů Weissových, čímž je zaručena kvalita zpracování i výběru túr. Obsahuje túry všech obtížností a pro všechna období. Vše je precizně popsáno  a doplněno mapovými výřezy
Jazyk: NěmčinaStubai, Ötztal, Silvretta


Skitouren Stubaier Alpen

Steigrův výběrový průvodce na celou oblast Stubaier Alpen (včetně jižní) od pana Seiberta. Bohužel popis nedosahuje kvalit Rhothera a ani Panica, výstupy jsou sice na první pohled dostatečně popsány ale nesedí vždy se skutečností. Chybí přehledná mapa, a tak je jen obtížné 95 túr správně zařadit k údolím. Vybaven je pouze nákresy cest, mapové výřezy chybí. Přesto není žádný jiný kompletní průvodce na Stubaiské Alpy
Jazyk: Němčina


Sellrain – Kühtai Skitouren für Einsteiger und Genießer

Sellraintal a Kühtai patří rozhodně do těch nejhvězdičkovějších oblastí a pakliže vám průvodce dělá autorský pár Rudolf a Siegrun Weissovi, není třeba váhat. Klasiky jako Zischgeles, Schöntalspitze, Lüsenser Fernerkogel, Rietzer Grießkogel či Zwieselbacher Roßkogel jel snad každý. V průvodci najdete túry všech obtížností, jak na zimu tak na jaro. Vše je kvalitně zpracováno a nechybí nákresy cest v mapových výřezech.
Jazyk: Němčina


Ötztal – Silvretta Pitztal – Kaunertal – Oberinntal – Paznaun

Výběrový průvodce na oblast západního Tyrolska od východní části Stubaier Alpen přes Ötztaler Alpen k Silvrettě. Zárukou kvality zpracování a výběru túr je autorský pár Rudolf a Siegrun Weiss, kteří připravili výstupy všech obtížností jak na pozdní zimu, tak i na jaro. Vše je kvalitně zpracováno a nechybí nákresy cest v mapových výřezech.
Jazyk: Němčina


Skitouren Vinschgau

Opět klasika z dílny Rudolfa a Siegrun Weissových, dnes je podobný průvodce k dostání u Rothera. Průvodce na zavede do údolí Etsche/Adige mezi Reschenpassem a Meranem na jižní svahy Ötztalských Alp (Langtauferer Tal, Planeiltal, Matschertal, Schnalstal a Passeiertal) a do Ortleru (Ultental, Martelltal, Suldental, Trafoi). Oblasti v sousedství Reschenpass nejsou vynechány: Müstertal, Schlinig a Rojen a doplní výběr túr především pro zimu. V Ötztalských Alpach najdete známé jarní klasiky Weissseespitze, Weisskugel, Mitterlochspitze, Bärenbartkogel atd. O Ortleru není třeba se rozepisovat, Cevedale či Königspitze jsou dostatečně profláknuté. Průvodce obsahuje ca. 170 výstupů, kvalitně zpracovaných s nákresy cest v mapových výřezech.
Jazyk: NěmčinaAllgäu, Bregenzerwald a Lechtal


Skitourenführer Allgäu

Túry na celou sezónu, často hodně sněhu na počátku sezóny, v okolí Obersdorfu, západně od Reutte a východně od Oberstaufen. Najdete jak zimní prašanové túry (Baad) tak, a to především, jarní strmé sjezdy. Obsahuje 160 vrcholů
Je vidět že autoři jsou v Allgäu doma, průvodcec je lépe zpacovaný, obsahuje více túr než Rotherův průvodce. Vše zpracováno v Panico kvalitě s bohatou fotodokumentací.
Jazyk: Němčina


Allgäuer Alpen und Lechtal

Výběrový průvodce na Allgäu a částečně Lechtalské Alpy, obsahuje túry všech obtížností na jaru a zimu. Vše přehledně zpracováno včetně nákresů v mapových výřezech. Vhodné pro ty, kteří chtějí do Allgäu zavítat pouze ojediněle. Oblast spíše regionálního významu.
Jazyk: Němčina


Skitourenführer Bregenzerwald

Lahůdky především na zimu do prašanu (často panují velmi dobré sněhové podmínky) od Panica, při výběru túr jsme doplňovali informace z Steigerova Vorarlbergu, který zahrnuje větší rozlohu. Bregenzerwald poskytne plné spektrum možností od prašanových lahůdek po strmé jarní firnové svahy. Najdete zde jak túry odlehlé od civilizace (Bratschenkopf), tak ty v těsné blízkosti vleků (Lech - Zug - Zürs - Warth). Kvalita zpracování je Panico standard, podrobné popisy doplněné četnou fotodokumentatcí.
Jazyk: Němčina

Skitourenführer Lechtaler Alpen

Opět klasické zpracování od Panica. Lechtalské Alpy nabízejí především jarní povyražení, v zimě se zde najde jen několik bezpečných túr. Výhodou Lechtálek je, že mají často hodně sněhu na počátku sezóny. Posané oblasti leží nalevo nebo napravo od údolí Lechu, od jeho pramenů u Warth po Reutte. Pro úplnost jsou zařazeny oblasti Tannheimer Berge, Fernpass a jižní strana Lechtálek v okolí Imstu a Landecku. Kvalita zpracování je Panico standard, podrobné popisy doplněné četnou fotodokumentatcí.
Jazyk: Němčina


Vorarlberg Bregenzerwald – Rätikon – Silvretta

Výběrový průvodce na Vorarlberg od Bregenzerwald  po Rätikon a západní část Silvretty. Nabízí pěkný výběr túr pro zimní (Bregenzerwald , Montafon, Großes Walsertal) i jarní (Rätikon  a Silvretta) období. Vše přehledně zpracováno všetně nákresů v mapových výřezech. Vhodné pro ty, kteří chtěji do Vorarlbergu zavítat pouze občas.
Jazyk: NěmčinaGraubünden a Engadin


Rund um Davos

Oblasti Davosu a Klosters jsou vyhlášené svými prašanovými túrami, bohužel jsou často vrcholy zadrátovány lanovkami a velmi pěkné svahy rozbrázděny off-pisťáky. Na druhou stranu řada pohodářu nepohrdne lanovkami, které zkrátí zdlouhavé šlapání. Popisovanou oblast tvoří: Davos, Prättigau, Schanfigg, Albulatal, Oberhalbstein až k Julierpass. Zárukou kvality zpracování a výběru túr je autorský pár Rudolf a Siegrun Weiss, kteří připravili na 50 výstupů všech obtížností především na pozdní zimu a jaro. Vše je kvalitně zpracováno a nechybí nákresy cest v mapových výřezech.
Jazyk: Němčina


Graubünden Nord

Sever kantonu Graubünden je v průvodci rozdělen do třech oblastí. První oblast zahrnuje Prättigau, Schanfigg a Davos, tedy oblast na východ od Churu a na západ od Davosu resp. Klostersu. Přitahovat bude jak jižní strana Rätikonu s Drusentürme, tak třítisícovky v okolí Arosy - Rothorn. Druhou oblastí je Surselva - údolí Vorderrheinu od Oberalppassu k Bonaduz. Magnetem je Tödi, Oberalpstock či Medel. Třetí oblastí je Safien, Rheinwald a Misox, zahrnující údolí Valsertal a Hinterrhein táhnoucí se od Bonaduz na jih po sedlo Bernardino. Lákadlem jsou Rheinwaldhorn, Zapporthorn či Tambo. Průvodce obsahuje přibližně 275 vrcholů s průměrně čtyři túrami ve všech obtížnostech včetně extrémních na všechna období, popisy jsou přehledné.
Jazyk: Němčina


Graubünden Süd

Jih Graubündenu je v průvodci rozdělen do čtyř oblastí. První je Avers a Oberhalbstein, okolí Bivia. Nejzajímavější vrcholy jsou Piz Platta, Lagrev a Err v okolí chaty Jenatsch. Druhou oblastí je Albula a Davos - východní část, kde vévodí Piz Kesch a v okolí Flüelapassu Rothorn či Piz Campatsch. Třetí oblastí je Unterengadin a Val Müstair s centrem v Scuol, cílem zde jsou vrcholy Piz Buin, Tasna, Muttler, či Sesvenna. Čtvrtou oblastí je Oberengadin - Val Poschiavo - Val Bregaglia ležící jižně od St. Moritz. Magnetem jsou vrcholy Piz Palü, Morteratsch, Bernina, Varuna či Scalino. Průvodce obsahuje přibližně 400 vrcholů s více jak 750 túrami ve všech obtížnostech včetně extrémních na všechna období, popisy jsou přehledné.
Jazyk: Němčina


Engadin Skitouren für Einsteiger und Genießer

Výběrový průvodce na Engadin od Rothera, především pro pohodáře.  Zárukou kvality zpracování a výběru túr je autorský pár Rudolf a Siegrun Weiss, kteří připravili výstupy všech obtížností především na pozdní zimu a jaro. Přitahovat budou Piz Palü a Piz Bernina Vše je kvalitně zpracováno a nechybí nákresy cest v mapových výřezech v mřítku 1:50.
Jazyk: NěmčinaZápadní Alpy

01 Ligurian Alps
02 Maritime Alps
03 Provence Prealps
04 Cottian Alps
05 Aiguille des Arves - Mont Thabor
06 Belledonne
07 Pelvoux - Ecrins
08 Northern Dauphiné Alps
09 Southern Dauphiné Alps
10 Grajian Alps
11 Vanoise
12 Mont - Blanc Group
13 Chablais
14 Aravis - Bornes
15 Bauges
16 Chartreuse
17 Valais Alps
18 Ticino (Lepontine) Alps
19 Urnian Alps
20 Emmental Alps
21 Bern Alps
22 Freiburg Alps
23 Glarus Alps
24 Schwyz Alps
25 Appenzell Alps
26 Adula Alps
27 Lugano Alps


Švýcarsko


Ski de Randonnée: Ouest-Suisse

Západní část Švýcarska v podání Olizane, zahrnuje frankofonní, vápencové předalpí, oblasti západně od Bernu, Vaudské Alpy a Fribourgské předalpí. Popsané túry jsou vybrány na všechna roční období, v různých obtížnostech. Oproti průvodcům SAC se jedná o výběr, který však přináší to nejlepší.
Jazyk: Francouzština


Ski de Randonnée: Haut Valais

Horní Valis, popsaná oblast je ohraničena Furkou na východě, údolím Rhôny na severu a Zinal na západě. Popisuje mnoho čtyřtisícovek a několik pěkných přechodů. Nejpřitažlivější je oblast Saas Fee, za návštěvu však stojí i Binntal a sedlo Simplon. Svým zpracováním se jedná o klasické, kvalitní dílo pana Labandea, najdete túry především na jaro ve všech obtížnostech. Obsahuje celkem 121 túr s mnoha variantami na 23 vrcholů. Oproti průvodcům SAC se jedná o výběr, který však přináší to nejlepší.
Jazyk: Francouzština


Ski de Randonnée: Valais Central

Centrální Valis, s klasikou skialpinismu Haute Route: Chamonix - Zermatt, to vše v průvodci od pana Labandea. Túry od Mont Dolent po údolí Zinal. Spousta čtyřtisícovek, strmých sjezdů i šlapaček na přechodech. Většina popsaných cest je na jaro ve všech obtížnostech. Oproti průvodcům SAC se jedná o výběr, který však přináší to nejlepší.
Jazyk: FrancouzštinaFrancie


Ski de Randonnée: Haute-Savoie • Mont-Blanc

Horní Savojsko a Mont Blanc. O oblasti Mont Blancu se není třeba dlouze rozepisovat, průvodce popisuje mimo samotný masiv Mont Blancu i přilehlé masivy Aiguilles Rouges, Chablais a plateau des Glières. Tím je zaručeno, že zde najdete vyžití na celou zimou ve všech obtížnostech. Těžištěm je přirozeně masiv Mont Blancu s jarními túrami střední až etrémní obtížnosti. Průvodce obsahuje 170 cest a jejich varianty.
Ten, kdo hledá extremní sjezdy, však raděj zvolí průvodce od Anselme Bauda: Mont Blanc.
Jazyk: Francouzština


Mont Blanc and the Aiguilles Rouges

Masiv Mont Blancu a Aiguilles Rouges si vzal na mušku Anselme Baud (horský vůdce ENSA z Chamonix) a ve svém dílku presentuje téměř vše, co se dá v Mont Blancu sjed na lyžích: Mont Blanc/Ostruha Brenvy, Aiguille Verte/Couturier Couloir, Mont Blanc Du Tacul/Gervasutti Couloir jen namátkou výběr túr pro extrémisty. Průvodce obsahuje ca 400 túr s mnoha sjezdovými variantami ve všech obtížnostech nevyjímaje extrémů, především na konec zimy a jaro. Vše je zpracováno do nejmenšího detailu a zakresleno do fotodokumentace a výstupového plánku. Někdy je obtížnost zavádějící.
Jazyk: Francouzština nebo Angličtina


Ski de Randonnée: Savoie

Průvodce na Savojsko od Emmanuela Cabau, popisuje oblasti jižně od Mont Blancu až k Isère, masivy Bauges, Aravis, Lauzière, Belledonne, Beaufortin, Arves, Cerces, Ambin, Maurienne, Tarentaise a Vanoise. Vzhledem k rozsahu oblasti jsou popsány zimní i jarní firnové výstupy ve všech obtížnostech. Průvodce popisuje 134 túr s 250 variantami, dále zahrnuje i několikadenní přechody ve Vanoise. Zárukou kvality je nakladatelství Olizane.
Jazyk: Francouzština


Ski de Randonnée: Isère

Isère: opět klasické Olizane zpracování oblastí v okolí Grenoble, masivy Chartreuse, Vercors, Dévoluy, Beaumont, Taillefer, Belledonne, Grandes Rousses a Ecrins od Emmanuel Cabau a Hervé Galley. Průvodce popisuje 500 túr (140 detailně, ostatní jako varianty) jak na zimu, tak na jaro, ve všech obtížnostech. Magnetem jsou masivy Belledonne a Ecrins.
Jazyk: Francouzština


Ski de Randonnée: Hautes Alpes

Průvodce na Hautes-Alpes od Emmanuela Cabau a Hervé Galleyho obsahuje 140 výstupů a mnoho variant (380) v okolí Gap a Briançon v masívech Ecrins, Queyras, Cerces, části Dévoluy, Parpaillon a Arves. Publikované túry jsou na celou zimu, ve všech obtížnostech, s možnostmi i několikadenních přechodů (Ecrins). Lákadlem jistě budou čtyřtisícovky: Dôme de Neige des Ecrins, Pelvoux a Meije.
Jazyk: Francouzština.


Ski de Randonnée: Alpes du Sud

Alpes du Sud jsou pro české skialpinisty většinou neznámé. Škoda, Ubaye a italské Val Stura rozhodně stojí za návštěvu. Průvodci od Emmanuela Cabau a Hervé Galleyho opět nelze nic vytknout, poskytne 136 túr a 376 variant, jak na zimu, tak jaro, ve všech obtížnostech. Popsané oblasti leží mezi Středozemním mořem, severně od Nice a na východ od Gap, v okolí Barcelonnette, col de Larche a col de Tende.
Jazyk: FrancouzštinaZápadní Itálie


Skitourenführer Aostatal

Aosta. Opět platí to, co již bylo o Panicu řečeno výše. Na Aostu není mnoho průvodců a tak Panico vyplnilo tuto mezeru. Oproti jiným průvodcům Panico se nám Aosta jeví trochu nedotažená, nebo narychlo nahozená, například neuvádí informace o heliskiingu, což zamrzí pokud si přivstanete na kopec, abyste byli první a najednou nejste. Přesto na Aostu nenajdete lepší, obsahuje 350 túr mezi Aostou a Courmayeurem na celou zimu ve všech obtížnostech. Lákadlem bude čtyřtisícové Paradiso.
Jazyk: Němčina


Orizzonti Bianchi

Průvodce Orizzonti Bianchi popisuje oblast Aosty, nabídne 300 túr a jejich varianty od Valle di Gressoney po Val Ferret a od Val Veny po Cogne. Vše pečlivě popsané v detailu a s fotografií výstupové trasy, včetně uvedení míst heliskiingu. Přitahovat bude zejména jižní strana Valisu se čtyřtisícovkami a ostrými sjezdy na italskou stranu, severní strana Vanoise, čtyřtisícévé Paradiso. Uvedeny jsou i přechody ve Valisských Alpách a okolo Paradisa. 
Jazyk: ItalštinaSpecialní výběry


Dioe schönsten Touren der Schweiz

Výběrový průvodce na Švýcarsko je jeden z nejkrásnějších děl co je v knihovně, je radost si v něm jen tak listovat a kout plány na přiští výlety. Popisuje výstupy v okolí 450 chat, které jsou dokumentovány na 113 fotografiích. Výčet jen několika cílů: Finsteraarhorn a Monte Rosa, Dammastock a Tödi, Piz Bernina a Rheinwaldhorn a k tomu mnoho námětů na přechody. Vše provedeno v kvalitě SAC průvodců, podrobné popisy a klasifikace. Mapy je nutno dokoupit.
Jazyk: Němčina

Skidurchquerungen in den Alpen

Skvělá publikace, která by neměla chybět v knihovně těch, kteří rádi vandrují několik dní po horách, od chaty k chatě. Vše rozepsáno do nejmenšího detailu: klasifikace náročnost lyžařská i kondiční, roční období, lavinové nebezpečí atd. Z 30 přechodů si každý vybere, jen namátkou některé přechody: Dauphiné - Karakoramem Evropy, Východní Grajiské Alpy - okolo Gran Paradisa, Penniniské Alpy - vykřičená "Haute Route Valdôtaine" (jižní Valis), Bernské Alpy - přechod nejvyšší části Oberlandu, Glarner Alpen - na lyžích od Tödi k Oberalpstocku, Bernina - na lyžích okolo Festsaalu, Ötztalské Alpy - Sedm dní na velkém ledu, Ortlergruppe - panstvím krále Ortleru, Severní Dolomity - šest dní mezi Gröden a Sexten, Kaiserexpress - Extremní túry pro víkend atd.
Pozor: navzdory velmi podrobnému zpracování nejsou údaje vždy spolehlivé, nebo aktualizované. Například již není možný přechod z Château des Dames, objevil se skalnatý odtátý práh. Podobně slanění z Tiefensattel na ledovec Rhôny vyžaduje delší lano. Před túrou je nutno aktulaní stav trasy ověřit (internet, chataři ap.), aby nedošlo k nepříjemným překvapením.
Jazyk: Němčina


 


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 2] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 03. 01. 2011 | Počet komentářů: 14 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)Komentář ze dne: 03.01.2011 10:15:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - palic (palic@ho-vsetin.com)
Titulek:
Vynikající přehled, jenom mi v něm trochu chybí starší průvodce od Bergverlag Rother (vydali jich spoustu) jako například tento:
http://palic.ho-vsetin.com/skialp/vyborny-skialpovy-pruv odce-oetztaler-alpen-skifuehrer
a další od Schall-Verlag: http://schall-verlag.at/index.php?option=com_content&view=ca tegory&layout=blog&id=45&Itemid=65
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 12:19:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka (@)
Titulek: Re:
Titulek zni pohled do nasi knihovny, nikoli prurez toho, co je na trhu.
Komentuji jen to co mam v ruce, podle ceho vybiram a jezdim.

Hodne stare kusy jsem take jiz neuvadel
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 12:34:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - palic (palic@ho-vsetin.com)
Titulek: Re: Re:
Aha, jasne :-) Ony ty pruvodce od Bergverlag Rother jsou sice casto starsiho vydani, ale velmi dobre dodnes dostupne v normalnich obchodech.
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 13:05:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Re: Re:
No, v "normalnich" obchodech se prave stare Rothery uz vubec neprodavaji, nahradila je modra "Genuss" rada.

On totiz neni v podstate zadny rozdil mezi tim, jestli se podivas do stareho Rothera, nebo do mapy 1:25k.

Howgh,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 22:48:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - havran (havran@horoknihy.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Souhlasím s Paličem. Velká většina knih od Rotheru je staršího datumu vydaní, ale i přesto až překvapivě dobře dostupných.
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 23:01:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
Jestli to není tak, že Rother staré zásoby, které by už v Německu neprodal, uplatní za akční cenu na Východě?
Furt lepší prodat nach Ost, než vyhodit.
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 23:19:03     Reagovat
Autor: neregistrovaný - palic (palic@ho-vsetin.com)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
To nevim, vetsinou je kupuji v Nemecku ci Rakousku... u nas jsem koupil jenom jeden...
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 23:31:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Vzhledem k tomu, že Lenka s Jirkou bydlí u Mnichova, řekl bych, že tamní trh zná asi líp, než my co se tam octneme jen občas.
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 23:32:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jirka (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Podle toho co jsem videl na webu Horo-knih tak jsem si nevsiml zadneho lezaku.
Starsi veci se vsak daji najit na webu
0 0

Komentář ze dne: 03.01.2011 23:34:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
No ale hovořilo sse o "normálních" obchodech.
0 0

Komentář ze dne: 04.01.2011 09:51:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - havran (havran@horoknihy.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re:
Tak to urcite neni, protoze konkretne Rother bereme primo ze Zapadu.
0 0

Komentář ze dne: 05.01.2011 13:35:22     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Vždyť to se nevylučuje. Do obchodů v Mníšku to nedostanou, ale vám to rádi dodají.
0 0

Komentář ze dne: 07.01.2011 09:43:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - havran (havran@horoknihy.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:
Tak to můžu vyloučit. Na nás tam určitě s těma knížkama na skladě nečekají :-)
0 0

Komentář ze dne: 07.01.2011 11:50:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Absurdita ...
Diskuse se dostala opravdu do absurdnich koncin ...

Proc se stare Rothery v Nemecku uz neprodovaji, jsem napsala hned v prvnim komentari.

Ad potrefena husa: Petr trefil nejspis hrebicek na hlavicku ... coz doklada mimo jine i to, ze v katalogu Rothera (http://www.rother.de/index.htm) se tyhle stare veci uz vubec neobjevuji.

Osobne bych horokupectvi ci jak se to jmenuje doporucovala, aby misto breceni na spatnem hrobe zakupoval kvalitni pruvodce treba od Panica, prip. od Rothera vyzadoval novou, modrou "Genuss" radu, na obcasny vylet do oblasti jsou tyto vybery naprosto postacujici.

Ostatne, kdo nechce utracet xkrat 13E za Rothery necht zakoupi 3xvyber od Schalla (ÖOst, ÖWest, ÖSüd) a ma to tam v podstate take vsechno.

Howgh,

Lenka K.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci