Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal


S italskými kamarády v severní Italii - jižních Tyrolích.Königspitze, foto: Jirka V.

Je to paráda mít známé téměř v každé alpské zemi, vše je jednodušší, lehce proniknete do místní společnosti, poznáte lehčeji zvyky, společenské i kuchyňské, obohatíte se o tipy na túry, které nejsou v průvodcích, můžete si zavolat a zjistit jaké jsou podmínky a kam vyrazit, má to zkrátka mnohé výhody. A tak i my občas zavoláme, či pošleme e-mail třeba do Verony  ... Come stai ... condicioni buoni ... a ... Ortler  ... fantastico ... a dopo, Ciao.  A tak se setkáváme po delší době s přáteli, na túře a v pohodě u stolu. Někdy zařídíme ubytováni my, jindy náš kamarád, a pak se již těšíme na společné večery.

Cevedale, foto: Jirka V.

Někdy to má však háček. Třeba před pár lety, kdy jsme vše pěkně zařídili a sjíždíme se z koutů Evropy na sever Itálie do zamluvených privátních pokojů u nějakých staříků, Lenka vše vyjednala z NL já dorážím z Mnichova na sraz v Memmingenu a pak drandíme společně dále na jih. Vše klape, když tu zavolá kamarád, hlasem zcela rozechvělým a vystrašeným nám oznamuje, že nemáme ubytování, že volal do penzionu a že mají plno a nás nečekají, respektivě žádné z našich jmen není nahlášeno. Nevěříme mobilce a myslíme si, že se jedná o aprílový žertík. A tak Lenka volá staříkům. Grüß Gott ... sind die Zimmer reserviert ... ah  ja ... alles in Ordung, Danke ... bis später.  Jindy zařídí kamarád ubytování ve Vila Otone někde u Brunecku. Radostně nám volá, my jsme někde na Brenneru, že je to skvostné a že se s partou sejdem na večeři, podle času bychom to měli vše stihnou právě ke stolu. Vysvětlí nám cestu: Dobbiaco a pak doleva na Ottone. Bezva, nakonec máme ještě čas se stavit na kávě v Brunecku a jedem dál, stále na Toblach. Oči přišpendlené na cedulích a mozek v pohotovosti rozeznat nápis Ottone. Dorazíme do Toblachu, pak kousek za Toblach, voláme, dozvídáme se, že za Toblach ne, tedy zpět. Kamarádi právě večeří a my jsme v Toblachu v turistických informacích. Oči vykoukané z cesty poulíme přes pult a po zeptání se na Vila Ottone na nás asistentka vyvalí oči. Cože? Jak? Nikdy jsem neslyšela!

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

Není nad to být cizincem ve vlastní zemi, a všude se domluvit, například v penzionu se stařečky, kteří plyně hovoří německy a italštinu ovládají jen chatrně, a náš kamarád, po jménu Němec, nerozumí slovo německy a místní název Ottone rodilí nikdy neslyšeli, zato vědí, kde je Uttenheim. Po letech se starým historkám usmíváme, jen to italské macho se nesmí příliš škádlit, zvláště, když se děvčata smějí z plného hrdla.

Schildspitze, foto: Jirka V.

V Martelltalu jsme byli již několikrát, jak s kamarády, tak sami, či je náhodou potkali na túře. V údolí je dost cílů jak na jarní firn - jižní svahy, tak na severní prašan. Výhodou je, že parkoviště je hodně vysoko a tak jen zřídka je nutné chodit pěšky. Ze severních túr se nám asi nejvíce líbila Nonnenspitze, z jižních Laaser Spitze a Plattenspitze. Zufallspitzen jsou dlouhé běžkování a táhlý sjezd s množstvím motajících se turistů.

Túry

1.  Kölkkuppe (3 350)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 350 m.n.m
1 350 m
1 350 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jižním směrem. Posléze jěště více stočíme k jihovýchodu a vystoupíme na ledovec Hohenferner. Po něm až na vrchol.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Kölkkuppe, foto: Jirka V.

2. Madritschspitze (3 265)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 265 m.n.m
1 270  m
1 270  m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště směrem Zufallhütte, ale před ní již do údolí  Madritschtal. Levou rozdvojkou údolí až pod vrchol a po hřebeni na něj. Méně zajímavá túra, avšak krásné vyhlídky na Cevedale, Zufallspitzen, Königspitze a Ortler.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo na jih údolím Butzental.

Madritschspitze, foto: Jirka V.

3. Schildspitze (3 461)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 461 m.n.m
1 460 m
1 460 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, zde na sever do bočního údolí až pod vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikající firn.

Třetí Veneziaspitze z cesty na Schildspitze, foto: Jirka V.

4. Laaser Spitze (3 305)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
1 931 m.n.m.
3 305 m.n.m
1 410 m
1 410 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
Jausenstation Stallwies

Popis:
Příjezd: V Gand odobočit doprava na Martell, Thai, Greit a až nakonečnou u hostince.
Od parkoviště vzhůru, skrz řídký les, až na jeho horní hranici, dále na vršek muldy, z které je již vidět vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem. Túra není tak často navštěvovaná.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo údolím Schludertal až k Schluderalmu (2 000) a následně traversovat příkré svahy a žlaby k parkovišti, nebo dále až na hlavní silnici (jeden však musí pro auto).

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

5. Plattenspitze (3 422)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 422 m.n.m
1 440 m
1 440 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, dále údolím, západním směrem, až do jeho konce, odkud již uvidíme vrchol s jeho příkrým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikajícími firnovými svahy.
Tip pro kondičně zdatné, kteří pohrdnou jarním firnem, nebo uvidí prašan na druhé straně, je možné sjezd na sever údolím Rosimtal do Sulden a lanovkou zpět na Madritschjoch a údolím Madritschtal zpět na parkoviště.

Plattenspitze, foto: Jirka V.

6. Hintere Nonnenspitze (3 175)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 175 m.n.m
1 385 m
1 385 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
místy 40° jinak 30-35°
4,5 h
parkoviště hostince Zum See

Popis:
Od hostince širokou cestou podél nádrže, přes most. Cestu opustíme na široké louce a začneme stoupat údolím podél potoka Zufrittbach. Nejprve je údolí strmé, ale následně se položí a otevře se panoráma Zufrittspitze. Za mostkem odbočíme doprava do příkrých severních svahů Nonnenspitze. Vrchol dosáhneme západním hřebenem.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo zkratkou přímo z vrcholu (lavinézní).

Hintere Nonnenspitze, foto: Jirka V.

7. Zufallspitzen (3 757)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 757 m.n.m
1 702 m
1 702 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° varianta 35°
6,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jihovýchodním směrem po ledovci Fürkeleferner. Ledovec nás vyvede k východnímu hřebenu Zufallspitzen, po něm podle podmínek na lyžích nebo bez ca. 100 výškových metrů. Dále travers a následně vzhůru do sedla na západním hřebení. Po něm na vrchol.
Alternativa: Nikoli na východní hřeben ale přímo nebo lehce doprava na severní hranu a tou na vrchol. Depo na hraně. Tato varianta má lepší sjezd.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Zufallspitzen, foto: Jirka V.

8. Dritte Veneziaspitze (3 356)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 356 m.n.m
1 301 m
1 301 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° - 35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště přes most k bývalému hotelu Paradiso. Dále po značce 31 lesem, dále holinou a následně podél potoku do karu východně od Schranspitze. Skalní práh obejdeme esíčkem a dostaneme se na ledovec Schranferner. Po něm stále jižním směrem. Na vrchol vystoupíme zleva.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Davy na Zufallspitzen, foto: Jirka V.

Výbava

  • Standardní skialpinistická výbava: lyže, pásy, sonda, pípák, lopata
  • pro zmrzlý firn se hodí mačky

Období

Podle aktuálního vývinu počasí a sněhových podmínek, březen - duben. V březnu bývá na jihy ještě brzo, proto optimální na prašan v severu. V dubnu budete jen stěží hledat prašan, ale na jižních svazích bude firn.

Fotogenetika Madritschspitze, foto: Jirka V.

Ubytování

V privátech v údolí nebo přímo u parkoviště, jinak Martellhütte nebo Zufallhütte pro milovníky přeplněných, chrápavých chat.

Zufallhütte, foto: Jirka V.

Martellhütte, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Průvodce:
    Skitouren Vinschgau, Rudolf a Siegrun Weiss, Steiger (rozebráno).
    Výběr ve Vinschgau, Rudolf Weiss, Rother
    Genuß-Schitourenatlas Südtirol & Österreich Süd, Rudolf a Siegrun Weiss, Kurt Schall, Schall


Zobrazit místo Skialpinistické toulky XXVII - Martelltal na větší mapě

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 28. 03. 2011 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci