Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal


S italskými kamarády v severní Italii - jižních Tyrolích.Königspitze, foto: Jirka V.

Je to paráda mít známé téměř v každé alpské zemi, vše je jednodušší, lehce proniknete do místní společnosti, poznáte lehčeji zvyky, společenské i kuchyňské, obohatíte se o tipy na túry, které nejsou v průvodcích, můžete si zavolat a zjistit jaké jsou podmínky a kam vyrazit, má to zkrátka mnohé výhody. A tak i my občas zavoláme, či pošleme e-mail třeba do Verony  ... Come stai ... condicioni buoni ... a ... Ortler  ... fantastico ... a dopo, Ciao.  A tak se setkáváme po delší době s přáteli, na túře a v pohodě u stolu. Někdy zařídíme ubytováni my, jindy náš kamarád, a pak se již těšíme na společné večery.

Cevedale, foto: Jirka V.

Někdy to má však háček. Třeba před pár lety, kdy jsme vše pěkně zařídili a sjíždíme se z koutů Evropy na sever Itálie do zamluvených privátních pokojů u nějakých staříků, Lenka vše vyjednala z NL já dorážím z Mnichova na sraz v Memmingenu a pak drandíme společně dále na jih. Vše klape, když tu zavolá kamarád, hlasem zcela rozechvělým a vystrašeným nám oznamuje, že nemáme ubytování, že volal do penzionu a že mají plno a nás nečekají, respektivě žádné z našich jmen není nahlášeno. Nevěříme mobilce a myslíme si, že se jedná o aprílový žertík. A tak Lenka volá staříkům. Grüß Gott ... sind die Zimmer reserviert ... ah  ja ... alles in Ordung, Danke ... bis später.  Jindy zařídí kamarád ubytování ve Vila Otone někde u Brunecku. Radostně nám volá, my jsme někde na Brenneru, že je to skvostné a že se s partou sejdem na večeři, podle času bychom to měli vše stihnou právě ke stolu. Vysvětlí nám cestu: Dobbiaco a pak doleva na Ottone. Bezva, nakonec máme ještě čas se stavit na kávě v Brunecku a jedem dál, stále na Toblach. Oči přišpendlené na cedulích a mozek v pohotovosti rozeznat nápis Ottone. Dorazíme do Toblachu, pak kousek za Toblach, voláme, dozvídáme se, že za Toblach ne, tedy zpět. Kamarádi právě večeří a my jsme v Toblachu v turistických informacích. Oči vykoukané z cesty poulíme přes pult a po zeptání se na Vila Ottone na nás asistentka vyvalí oči. Cože? Jak? Nikdy jsem neslyšela!

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

Není nad to být cizincem ve vlastní zemi, a všude se domluvit, například v penzionu se stařečky, kteří plyně hovoří německy a italštinu ovládají jen chatrně, a náš kamarád, po jménu Němec, nerozumí slovo německy a místní název Ottone rodilí nikdy neslyšeli, zato vědí, kde je Uttenheim. Po letech se starým historkám usmíváme, jen to italské macho se nesmí příliš škádlit, zvláště, když se děvčata smějí z plného hrdla.

Schildspitze, foto: Jirka V.

V Martelltalu jsme byli již několikrát, jak s kamarády, tak sami, či je náhodou potkali na túře. V údolí je dost cílů jak na jarní firn - jižní svahy, tak na severní prašan. Výhodou je, že parkoviště je hodně vysoko a tak jen zřídka je nutné chodit pěšky. Ze severních túr se nám asi nejvíce líbila Nonnenspitze, z jižních Laaser Spitze a Plattenspitze. Zufallspitzen jsou dlouhé běžkování a táhlý sjezd s množstvím motajících se turistů.

Túry

1.  Kölkkuppe (3 350)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 350 m.n.m
1 350 m
1 350 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jižním směrem. Posléze jěště více stočíme k jihovýchodu a vystoupíme na ledovec Hohenferner. Po něm až na vrchol.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Kölkkuppe, foto: Jirka V.

2. Madritschspitze (3 265)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 265 m.n.m
1 270  m
1 270  m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
M
30-35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště směrem Zufallhütte, ale před ní již do údolí  Madritschtal. Levou rozdvojkou údolí až pod vrchol a po hřebeni na něj. Méně zajímavá túra, avšak krásné vyhlídky na Cevedale, Zufallspitzen, Königspitze a Ortler.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo na jih údolím Butzental.

Madritschspitze, foto: Jirka V.

3. Schildspitze (3 461)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 461 m.n.m
1 460 m
1 460 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, zde na sever do bočního údolí až pod vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikající firn.

Třetí Veneziaspitze z cesty na Schildspitze, foto: Jirka V.

4. Laaser Spitze (3 305)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
1 931 m.n.m.
3 305 m.n.m
1 410 m
1 410 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
Jausenstation Stallwies

Popis:
Příjezd: V Gand odobočit doprava na Martell, Thai, Greit a až nakonečnou u hostince.
Od parkoviště vzhůru, skrz řídký les, až na jeho horní hranici, dále na vršek muldy, z které je již vidět vrchol s jeho příkrým vrcholovým svahem. Túra není tak často navštěvovaná.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo údolím Schludertal až k Schluderalmu (2 000) a následně traversovat příkré svahy a žlaby k parkovišti, nebo dále až na hlavní silnici (jeden však musí pro auto).

Jihovýchodní svahy Martelltalu, foto: Jirka V.

5. Plattenspitze (3 422)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 422 m.n.m
1 440 m
1 440 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30-35°
5,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště kousek zpět po silnici na lesní cestu a tou do údolí Pedertal. Řídkým lesem až k Schildhütte, dále údolím, západním směrem, až do jeho konce, odkud již uvidíme vrchol s jeho příkrým svahem.
Sjezd: podél výstupové trasy, vynikajícími firnovými svahy.
Tip pro kondičně zdatné, kteří pohrdnou jarním firnem, nebo uvidí prašan na druhé straně, je možné sjezd na sever údolím Rosimtal do Sulden a lanovkou zpět na Madritschjoch a údolím Madritschtal zpět na parkoviště.

Plattenspitze, foto: Jirka V.

6. Hintere Nonnenspitze (3 175)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 175 m.n.m
1 385 m
1 385 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
místy 40° jinak 30-35°
4,5 h
parkoviště hostince Zum See

Popis:
Od hostince širokou cestou podél nádrže, přes most. Cestu opustíme na široké louce a začneme stoupat údolím podél potoka Zufrittbach. Nejprve je údolí strmé, ale následně se položí a otevře se panoráma Zufrittspitze. Za mostkem odbočíme doprava do příkrých severních svahů Nonnenspitze. Vrchol dosáhneme západním hřebenem.
Sjezd: podél výstupové trasy, nebo zkratkou přímo z vrcholu (lavinézní).

Hintere Nonnenspitze, foto: Jirka V.

7. Zufallspitzen (3 757)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 757 m.n.m
1 702 m
1 702 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° varianta 35°
6,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště k Zufallhütte, dále jihovýchodním směrem podél potoku Pimabach, směr Martellhütte. Pod chatou strmým svahem do horního patra bočního údolí. K chatě nejdeme, ale pokračujeme stále jihovýchodním směrem po ledovci Fürkeleferner. Ledovec nás vyvede k východnímu hřebenu Zufallspitzen, po něm podle podmínek na lyžích nebo bez ca. 100 výškových metrů. Dále travers a následně vzhůru do sedla na západním hřebení. Po něm na vrchol.
Alternativa: Nikoli na východní hřeben ale přímo nebo lehce doprava na severní hranu a tou na vrchol. Depo na hraně. Tato varianta má lepší sjezd.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Zufallspitzen, foto: Jirka V.

8. Dritte Veneziaspitze (3 356)

Start:
Vrchol:
Stoupání:
Klesání:
2 055 m.n.m.
3 356 m.n.m
1 301 m
1 301 m
Obtížnost:
Max. Sklon
:
Čas:
Místo:
S
30° - 35°
4,5 h
parkoviště Enzianhütte

Popis:
Od parkoviště přes most k bývalému hotelu Paradiso. Dále po značce 31 lesem, dále holinou a následně podél potoku do karu východně od Schranspitze. Skalní práh obejdeme esíčkem a dostaneme se na ledovec Schranferner. Po něm stále jižním směrem. Na vrchol vystoupíme zleva.
Sjezd: podél výstupové trasy.

Davy na Zufallspitzen, foto: Jirka V.

Výbava

  • Standardní skialpinistická výbava: lyže, pásy, sonda, pípák, lopata
  • pro zmrzlý firn se hodí mačky

Období

Podle aktuálního vývinu počasí a sněhových podmínek, březen - duben. V březnu bývá na jihy ještě brzo, proto optimální na prašan v severu. V dubnu budete jen stěží hledat prašan, ale na jižních svazích bude firn.

Fotogenetika Madritschspitze, foto: Jirka V.

Ubytování

V privátech v údolí nebo přímo u parkoviště, jinak Martellhütte nebo Zufallhütte pro milovníky přeplněných, chrápavých chat.

Zufallhütte, foto: Jirka V.

Martellhütte, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Průvodce:
    Skitouren Vinschgau, Rudolf a Siegrun Weiss, Steiger (rozebráno).
    Výběr ve Vinschgau, Rudolf Weiss, Rother
    Genuß-Schitourenatlas Südtirol & Österreich Süd, Rudolf a Siegrun Weiss, Kurt Schall, Schall


Zobrazit místo Skialpinistické toulky XXVII - Martelltal na větší mapě

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 28. 03. 2011 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka Vodsloň

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
13.01.2023 - 15.01.2023
SP v ledolezení Cheongsong
20.01.2023 - 22.01.2023
SP v ledolezení Champagny-en-Vanoise
26.01.2023 - 28.01.2023
SP v ledolezení Saas Fee

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jak se ti líbí film Adam Ondra: Posunout hranice? Kolik mu dáš procent?

100 (1086 hl.)
 
90 (1060 hl.)
 
80 (1020 hl.)
 
70 (998 hl.)
 
60 (1029 hl.)
 
50 (343 hl.)
 
40 (915 hl.)
 
30 (88 hl.)
 
20 (158 hl.)
 
10 (1116 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7813