Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XXXI. – KleinwalsertalIdeální oblast na počátek sezony, kdy západní proudění uštědří sněhovou nadílku západně vystrčenému Allgäu. Aktualizovány túry.


Počátek sezony je vždy nejistý, někdy přijdou poruchy od jihu a středomořská níže nadělí prašánek Korutanům a Východnímu Tyrolsku, jindy vše přijde od západu a vystaráno je ve Voralrbergu a Allgäu. K tomu často chybí solidní podklad a sněhu není dostatek na přikrytí velkých balvanů. Vhod pak přijdou travnaté kopce v Allgäu, v Kleinwalsertalu.

Pohled ze Sonnenkopf na Grünten, foto: Jirka V.

Dalo by se říct, že do tohoto koutu jezdíme pravidelně na počátku sezony, kdy v údolí jsou zavřeny penziony a mnoho hotelů má ještě dovolenou a na parkovištích se najde místo. Další výhodou mrtvé sezony jsou ceny, a tak peněženka nezapláče nad nocí ve Wellness hotýlku. Ostatně, po túře chutnají dortíčky výborně, přebytečné kalorie se dají vyplavat a túrou zkřečovatělé svaly se nejlépe rozpustí v sauně.

Výstup na Güntlespitze, severní svahy, foto: Jirka V.

A teď již k túrám, Allgäu se dá rozdělit do dvou oblastí: travnaté předhůří, která nejsou tak vysoká a hodí se spíše na počátek sezony (prosinec a leden) a hlavní hřeben s vyššími kopci, s ostrými vápencovými svahy, kde najdete i túry na jaro (únor, březen). Dlužno podotknout, že na jaro jsme zatím volili jiné oblasti a Allgäu musí ještě počkat. Průvodce na Allgäu popisuje celkem 130 túr, z toho je polovina vhodných na počátek sezony, kdy lavinovka je všelijaká (svahy do 30). Pro túry jsou vhodná dvě východiska: Tannheimertal (o něm někdy příště) a oblast mezi německým Sannthofenem a rakouským Baad - Kleinwalsertal.

Vrchol Güntlespitze, foto: Jirka V.

Túry

1. Güntlespitze (2 092), Wannenberg (1 830)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 090 m.n.m.
1 220 m.n.m
1 150 m
1 150 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
30-35°
4-5 h
Baad

 Popis:
Zaparkujeme v Gaadu, lépe si přivstat, aby byla ještě volná místa, nebo volit přiblížení skibusem. Parkování mimo parkoviště odměňuje rakouská policie peněžní poukázkou, kterou lze po východním způsobu ignorovat, ale kdo ví .... Z parkoviště JZ směrem, přes dva mosty do údolí Derratal. Po cestě až na její konec, zde přes potok a příkrými svahy (pozor jižní expozice a možný pád lavin) k Spitalalpe (1 550). Od almů na protilehlý hřeben vhodně volenou stopou - příkré a lavinézní. Za hřbetem muldami na severní hřeben Güntlespitze. Po něm pod severní svahy a traverzem na východní hřbet. Po něm na vrchol.
Sjezd:
Podél výstupové trasy, nebo lépe na východ až ke svahům Wannenbergu (1 600), zde nalepit pásy a severními svahy vystoupat na Wannenberg. Z vrcholu nejprve na SZ a následně severním žlabem na přístupovou cestu a po ní k parkovišti. 

Güntlespitze z Wannenbergu, foto: Jirka V. (kliknutím zvětšit)

Sjezd z Wannenbergu, pohled z výstupové trasy na Güntlespitze, foto: Jirka V.

2. Ochsenloch-NE Schafalpkopf (2 240)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 240 m.n.m.
1 200 m.n.m
1 130 m
1 130 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
4-5 h
Wildental - Bergheim Möser

 Popis:
Zaparkujeme v ústí údolí Wildental u Bergheim Mösern, oblast Schwendle. (Alternativou je skibus s nástupem přímo z vesnice Mittelberg) Údolím po cestě k Fluchtalpe, stále rovně k Vorderewildenalpe, zde lehce doprava. Po 200 m doleva přímo do prostředního sedla.
Sjezd:
Podél výstupové trasy nebo pokud tomu lavinové podmínky dovolí přímo do údolí.

Ochsenloch a Schafalpkopf, foto: Jirka V.

3. Karlstor W (2 100)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 100 m.n.m.
1 220 m.n.m
   900 m
   900 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
35-40°
4-5 h
Gaad

 Popis:
Zaparkujeme v Gaad, lépe si přivstat, aby byla ještě volná místa, nebo volit přiblížení skibusem. Parkování mimo parkoviště odměňuje rakouská policie peněžní poukázkou. Z parkoviště již ním směrem do údolí Bärgunttal. Po ca. 1,5 km odbočíme doleva okolo Widdersteinalpe na východ (pozor na laviny z jižních svahů), po ca. 1 km přejdeme přes potok a stoupáme pod severní stěny Großer Widderstein a následně do levého sedélka mezi Kleiner a Großer Widderstein.
Sjezd:
Podél výstupové trasy.

Karlstor, západní svahy, foto: Jirka V.

4. Karlstor W<->E. (2 100)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 100 m.n.m.
1 220 m.n.m
1 620 m
1 620    m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
4-5 h
Gaad

Popis:
Zaparkujeme v Gaad, lépe si přivstat, aby byla ještě volná místa, nebo volit přiblížení skibusem. Parkování mimo parkoviště odměňuje rakouská policie peněžní poukázkou. Z parkoviště jižním směrem do údolí Bärgunttal. Po ca. 1,5 km odbočíme doleva okolo Widdersteinalpe na východ (pozor na laviny z jižních svahů), po ca. 1 km přejdeme přes potok a stoupáme pod severní stěny Großer Widderstein a následně do levého sedélka mezi Kleiner a Großer Widderstein.
Sjezd:
Ze sedla přímo na východ do údolí Gemsteltal, nádherných 800 m perfektního prašanu. Od  místa spojení s hlavním údolím, buď zpět do sedla a podle výstupové trasy na parkoviště (vhodné když nejezdí skibusy), nebo dále údolím do Bödmen a skibusem do Gaad.

Karlstor, východní sjezd, foto: Jirka V.

5. Sonnenkopf (1 712)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
 
1 712 m.n.m.
  800 m.n.m
1 120 m
1 120 m
 
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
 
PD / S3
30°
4-5 h
Hinang - Feuerwehrhaus
event. hostinec Sonnenklause

 Popis:
Z parkoviště u odbočky na Hinang, za mostem u požární zbrojnice, přes louky k hostinci Sonnenklause. Po loukách JV směrem stále vzhůru až na hřeben. Po něm na vrchol.
Sjezd:
Pokud lavinové podmínky dovolí je pěkný sjezd na jih, ca. 300 výškových metrů. Jinak sjezd podle výstupové trasy, pokud je již hodně rozježděná, je vhodné na horní pasece uhnout doprava na paralelní mýtinu a přímo dolů až k hostinci Sonnenklause, dále podél výstupové trasy na parkoviště.
Pozor! v průvodci popisovaná varianta ještě více vpravo je zakázaná neb prochází zónou klidu.

Poslední metry na Sonnenkopf, foto: Jirka V.

6. Kuhgehrenspitze (1 910)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
1 910 m.n.m.
1 060 m.n.m
1 000 m
1 000 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
30°
3-4 h
Hirschegg

Parádní túra do špatného, zimního a sněživého počasí. Slušný sklon svahů zajistí prašanové radovánky, při vhodných podnínkách je přímý sjezd lahůdkou. Po té, co je prošlápnutá stopa je na bílední druhé kolo. Široká prkna jsou podmínkou extáze.


Cestou na Kuhgehrenspitze, foto Lenka K.

Popis:
Od autobusové stanice Hirschegg po silnici (Dürenbodenstraße) do Nebenwasser, případně ze zastávky Schlössleweg přes louky do Nebenwasser. Za mostem doprava přes louky k horním chalupám, dál loukami na východ. Po pěšině skrz les a dále mírně doprava k Brand-Alm (1306 m), do pravého rohu paseky na cestu. Za ostrou zatáčkou doleva, loukami na východ a dále na severovýchod směr vrchol.
Sjezd:
Pokud lavinové podmínky dovolí je možno volít přímý sjezd z vrcholu na západ. Jinak sjezd podle výstupové trasy.


Radost z prašanu je nutno si užít, foto Lenka K.

7. Gamsfuss (1 990)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
1 990 m.n.m.
1 240 m.n.m
   750 m
   750 m 
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD - / S2
20-30°
3-4 h
Baad

Túra do hnusného počasí a špatné lavinovky, za normálních podmínek se nevyplatí.

Popis:
Z parkoviště v Baad do Bärguntbach k Bärguntalp (1400 m).  Přes paseku a řídkým lesem k Gamsfuß.
Sjezd:
Podél výstupové trasy na parkoviště.
Pozor! cesta k Bärguntalp múže být posypaná štěrkem aby turisté neklouzali.


Sněhu nad kolena, sjezd nezachrání ani vodní lyže, foto Lenka K.

8. Hammerspitze (2 180)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 180 m.n.m.
1 130 m.n.m
1 050 m
1 050 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
30-35°
4-5 h
Höfle, konečná linky 4

Výborná túra na zimu, kdy slunce ještě nemá sílu (jižní svahy) a kdy je hodně sněhu, aby zapadala kosovka. Oproti Kuhgehrenspitze zde budete zaručeně osamoceni. Řídký les a paseky jsou jako stvořené pro dlouhé oblouky. Jednou prošlápnutá stopa pobízí k rychlému, opětovnému výstupu.
Při zpáteční cestě se člověk ohřeje ve vyhřátém almu Wiesalpe, kde se peče a vaří postaru a na ničem se nešetří (hodně másla, ořechů a mandlí, šlehačky kýbl) a na zapití Erdinger Weißbier, na cestu domů si můžete přibalit sýr nebo klobásu.


Vlnovky z prvního kola, foto Lenka K.

Popis:
Z konečné autobusu č. 4, v Höfle, vpravo od vleku pod les na cestu, po cestě doprava k Wiesalpe. Po louce na jih  a prostřední mýtinou svahem vzhůru, na východ. Občas řídkým lesem až na pěšinu vedoucí k Wannenalpe (1750 m). Po pěšině skrz kosovku do bočního údolí. Zde buď po hřebenu na vrchol, nebo svahy do sedla mezi Hammerspitze a Hochgehrenspitze, dále na jeden z vrcholů.
Sjezd:
Podle výstupové trasy.Pro dnes již stačí, foto Jirka V.

9. Litzescharte (1 890)

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
1 890 m.n.m.
1 270 m.n.m
   850 m
   850 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
30°
3-4 h
Lanovky Ifen Bergbahn

Túra do hnusného počasí, relativně dlouhé úseky po rovině, za normálních podmínek se nevyplatí, neb se jezdí jako off-piste.


Pohled na sjezd ze sedla s pěknými shvahy, foto Jirka V.

Popis:
Od lanovky Ifen Bergbahn kousek po sjezdovce, po asi 500 m odbočit dolevava přes paseku směr Melköde a Schwarzwasser. Před mýtinou Schwarzwasser doleva po lesní cestě.  U chalupy, přes louky doleva na sever a pasekou směr hřeben, Po asi 500 m opustíme les a bude vidět sedlo. Přes několik muld do sedla. Pozor na možnost lavin při výstupu do sedla.
Alternativa: Lanovkou Walmendingerhornbahn na vrchol a po spojovací cestě k Muttelbergkopf. Dále podél hřebene do sedla. Z sedla na sever k Galtochsenhofalpe a po cestě k údolní stanici lanovek Ifen Bergbahn.
Sjezd:
Podle výstupové trasy.


Pohled na přímý sjezd z Kuhgehrenspitze, foto Lenka K.

Tip

Mimo sezonu je příjemné a cenově dostupné bydlení v hotelu Alpenhof Wildental, cena polopenze je 70-80 € za noc a osobu. Mlsaly zvláště potěší odpolední dortíčkový bar a pro ztuhlé svaly se hodí bazének a sauna.
V sezoně je v údolí dostatečný výběr apartmánů.

Výstup na Güntlespitze v pozadí Hoher Ifen, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Skiführer Allgäu, Panico
Allgäuer Alpen und Lechtal Rother

Krátké video zde.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 23. 01. 2017 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Skialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine (16.01.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci