Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesSkialpinistické toulky XXXX. – masiv Mont Blanc - Vallorcine

Neodolatelný svým šarmem, mesmerisující svými legendami, kouzelný svými jehlami a strmými kuloáry, ale i nebezpečný a vzdorujicí je masiv Mont Blancu.


Kolikrát jsme zde byli ani nepočítáme, lákání je silné, a tak sledujeme podmínky celý rok, abychom rychle zabalili auto a vyrazili na pár dní lezení nebo skialpu. Blanc okukujeme ze všech jeho stran a stále nalézáme nové kouty, kde jsme nebyli a které leží stranou světel ramp Chamonix.
Vallorcine bylo dlouho jen místem, kterým jsme projížděli, nebo vyrazili za špatného počasí na skalky. Když se v lednu 2013 roztrhla peřina nad Blancem, bylo třeba hledat kam vyrazit, někam, kde bychom mohli holdovat prašanu při ne zcela optimální lavinovce, kde se dá vyrazit z údolí, či někam snadno popojet.


Grands Montets, pohled na ledovec Argentière, Aiguille du Chardonnet,
Aiguille d'Argentière, Tour Noir a Mont Dolent, foto: Jirka V. (kliknutím zvětšit)

Vallorcine má výhodnou polohu pro zimu, dá se vyrazit přímo z domu na Aiguilles Rouges, nebo z Argentière na vyšší kopečky, nebo zajet do Trientu na dlouhé túry, nebo k přehradě Emmoson do Massif du Chablais za prašanem, nebo za blbého počasí vyběhnout ze sedla Forclaz a pro lenochy je zde lanovka, která je napojena na Argentière.


Cestou na Bel Oiseau épaule, foto: Jirka V.

Dlužno podotknout, že výběr túr a místa ovlivnila publikace "Les Plus Belles Traces: Mont Blanc", která popisuje nejen proflaknuté túry Mont Blancu a Aiguilles Rouges, ale i méně známé vrcholy ležící ve Švýcarsku. Nejedná se o klasického průvodce s popisem túr, ale do popředí vystupuje umělecká stránka, kde fotografie pana Hagenmullera hrají hlavní roli. Kdo si knihu pořídí, bude jako my netrpělivě čekat na ten pravý okamžik, kdy bude možno vstoupit do reálu fotografií a zažít bezprostřední atmosféru knihy.


Kousek pod vrcholem Le Buet, foto: Jirka V.

Pro ten správný prožitek je nutné zabalit řádně široké lyže a dobrou kondici, túry mají nezřídka okolo dvou tisíc metrů převýšení a ražení stopy bylo na denním pořádku, a objednat si počasí.


Cestou na Le Génépi, foto: Jirka V.

Túry

Bel Oiseau épaule / Col de Fenestral

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 535 / 2 451 m.n.m.
1 320 m.n.m
1 800 m
1 800 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S3
30-35°(40°)
4-5 h
Finhaut: Les Fontaines

Velmi pěkná túra, kde je mnoho alternativ ke sjezdu: výstupovou trasou nebo východním kuloáren, na jih anebo na západ k přehradě. Vše podle sněhu a nálady. Pokud jeden kopec (Bel Oiseau) nestačí, je možné pripojit druhý s možností sjezdu na východ.


Bel Oiseau épaule, foto: Jirka V.

Popis:
Projedeme Finhaut směrem k přehradě a zaparkujeme v Les Fontaines, kde končí protahovaná cesta u posledních domů. Kousek po cestě, ale záhy pasekou vzůru. Stále pasekou až k salaším Fenestral. Zde traverzujeme doleva pod vrcholem Bel Oiseau a svahy do sedla na severním hřebeni. Po něm jižním směrem na vrchol.
Pokud je nálada, tak u Fenestral nalepit pásy a vyběhnout západními svahy do sedla. Západní svahy bývají odpoledne natáté, či zkrustovatělé, a tak je lépe volit sjezd na východ.
Sjezd:
Podél výstupové trasy; nebo jednou z alternativ.


Mont Blanc, Le Buet, Le Cheval Blanc a Pointe de la Finive, foto: Jirka V.

Tête de la Chevrette / Col de la Terrasse

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 039 / 2 640 m.n.m.
1 300 m.n.m
750 / 1 350 m
750 / 1 350 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
3-4 h
Vallorcine, Les Montets

Pěkná prašanová túra i do špatného počasí a mizerné viditelnosti. Za dobrého počasí je možno protáhnout až na Col de la Terrasse.


Cestou na Col de Fenestral, pozadí Gr. Combin, Croix des Prélayes,
Pointe Ronde, Pointe d'Orny a Aiguille du Tour, foto: Jirka V.

Popis:
Parkujeme v Vallorcine, Les Montets (nebo vyrazíme přímo z domu), loukami, nebo po lesní cestě směr Côte du Nant, Chalets de Loriaz. Posledních pár serpentýn po cestě. Když skončí les (1 900 m) a otevře se náhorní planina ostře doleva za žebrem. Po žebru na jeho nejvyšší bod.
Sjezd:
Podél výstupové trasy, nebo přímo na jih prudkými svahy, nikoli přes žebro, zde jsou skalky. Níže vhodně lesními průseky.


Z cesty na Bel Oiseau épaule, pohled na Col de Fenestral, foto: Jirka V.

Pointe Ronde

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 700 m.n.m.
1 528 m.n.m
1 570 m
1 570 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
4-5 h
Col de la Forclaz, La Caffe

Pěkná prašanová túra i do špatného počasí. Pro závěrečnou část je nutná slušná viditelnosti. Za dobré lavinovky parádní sjezd přímo na sever.


Chalet de La Giète, foto: Jirka V.

Popis:
Zaparkujeme buď na sedle nebo v La Caffe (omezená možnost parkování). Cestou vedoucí v severních svazích Pointe Ronde směrem na chalet de La Giète (1 884 m). Odtud na jih, žlabem do nevýrazného sedla (2 259 m). Za sedlem doprava na jihozápad mezi muldami podél hřebene na vrchol.
Sjezd:
Podél výstupové trasy, nebo žlabem na sever z předvrcholu.


Kousek pod vrcholem za chvilkového vyjasnění, které prozradilo, kudy na vrchol, foto: Jirka V.

Le Buet

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 096 m.n.m.
1 310 m.n.m
1 830 m
1 830 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD / S3
30-35°
5-6 h
Le Buet

Túra, na kterou se musí, dlouhá a majestátní a když nebude stopa, tak si ji užijete naplno. Odměnu jsou výhledy a závěrečný sjezd.


Cestou na Le Buet, pohled na Aiguilles Rouges: Aiguille de la Tête Plate, foto: Jirka V.

Popis:
Zaparkujeme na parkovišti u hotelu Le Buet a vydáme se přes louky na severozápad do údolí Eau de Bérard. Údolím témeř na jeho závěr k refuge de la Pierre à Bérard. Zde stočíme doprava na sever nad soutěsky potoků a traversujeme ve výšce asi 2 150 m pod sedlo Col de Salenton. Dále traversujeme směr předvrchol na kterém stojí vysílač. Odtud vhodně na hlavní vrchol (pozor na nafoukaný sníh a možné laviny, viz 2014, kopie zde a zde). 
Sjezd:
Podél výstupové trasy, nebo přímo na jih a vhodně mezi průrvami jednotlivých potoků, eventuelně na jihovýchod přes Creux aux Vaches (strmé).


Na vrcholu, pohled na Tête à l'Âne, na obzoru Beldonne a Écrins , foto: Jirka V.

Pointe des Grands

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 101 m.n.m.
1 326 m.n.m
1 800 m
1 800 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD- / S4
35-40°
6-7 h
Trient, le Peuty

Velmi pěkná túra divokým a odlehlým koutem masivu Mont Blanc.  Jen za dobrých podmínek, údolí, kterým stoupáme, je sběrný trychtýř lavin!


Na konci strmého údolí pod Bérons la Croix, který obcházíme zprava, foto: Lenka K.

Popis:
Od parkoviště po lesní cestě. Ve výšce asi 1 650 m odbočuje doprava údolí vedoucí k ledovci Bérons. Ostře zařízlým údolím stále vzhůru, když se otevře lehce doprava směr Chaux des Grands. Po vystoupání nad práh doleva, jižním směrem do sedélka na jih od Bérons la Croix (2 902 m), pozor na nafoukané desky. Ze sedla na jihozápad, podel hřebene na vrchol.
Sjezd:
Podél výstupové trasy, s možnostmi napřímení, nebo po ledovci Grands.


Ražení stopy na ledovec Bérons, v pozadí Croix des Prélayes a Pointe Ronde, foto: Jirka V.

Croix des Prélayes

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 454 m.n.m.
1 526 m.n.m
  850 m
  850 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
PD+ / S4
30-35°
3-4 h
Col de la Forclaz

Lehká, krátká túra do špatného počasí, nebo půlden před nebo po cestování. Vhodná na okouknutí podmínek na Pointe des Grands.


Cestou na Le Génépi, foto: Jirka V.

Popis:
Z parkoviště na sedle Forclaz vyrazíme na jih po cestě, která začne rychle stoupat k chatám Pro du Sex. Pokračujeme cestou k chatám Prélayes (2 017 m). Zde na západní hřeben a podél něj na vrchol.
Sjezd:
Podél výstupové trasy. Za dobrých podmínek přímo severozápadními žlaby.


Není každý den slunečno, zato bude prašánek, foto: Jirka V.

Le Génépi

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
2 830 m.n.m.
1 275 m.n.m
1 585 m
1 585 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
D / S5
40-45°
5-6 h
Champex, La Poya

Jedna z nejhezčích túr v této části masívu. Pokud zbyde dost sil je možno slyžovat všechny tři kuloáry. Výhodou je odlehlost a tudíž relativní samota, což má nedostatky po velkém sněžení.


Závěrečný kuloár, foto: Jirka V.

Popis:
Zaparkujeme v La Poya, za levotočivou zatáčkou je možno odstavit 3-4 auta. Ze zatáčky po cestě k usedlosti Plan de l'Au, dále cestou do údolí Barmay, my jsme postupovalí údolím přímo nahoru, což se ukázalo při ražení stopy trochu zdlouhavé a byli jsme předejiti skupinkou jdoucí okolo, kde bylo sněhu méně a sklon pozvolnější, proto dopuručujeme dále po cestě překřížit údolí a vhodně volenou stopou příkrými svahy k Chalovet a dále doleva na jih pod severní hřeben Génépi a do sedla.
Sjezd:
Ze sedla před vrcholem strmým žlabem přímo na severovýchod, po 300 m perfektního sjezdu je vhodné nalepit pásy a povozit se v jednom ze sousedních kuloárů (Col 2800, nebo couloir N, nebo Col Six Carro).


Konečně na slunci, foto: Jirka V.

Col du Passon

Cíl:
Start:
Stoupání:
Klesání:
3 028 m.n.m.
1 240 m.n.m
   710 m
3 233 m
Obtížnost:
Max. Sklon:
Čas:
Místo:
AD / S4
35-40°
2-3 h
Argentière / Le Tour

Pohodová túra na půlden před odjezdem, kde se nevyhnete davu ňoumů s vůdci a frajírkům off-pisťákům, kteří nebudou zvládat strmý závěr kuloáru a padat v lepším případě mimo stopu. I když si přivstanete, aby jste byli na lanovce první, vůdci s klienty mají přednost a předběhnou, ještě, že klienti nemají často kondičku a odpadnou po půlhodině stoupání. Na sedle se postarají o další zážitek fiflenky typu "udělej mi ..., sundej mi ..., vem mi ...". Přesto je sjezd do Le Tour parádní a volného prostoru na strmějších svazích se najde dost.


Na ledovci Argentière, pohled na Aiguilles Rouges, foto: Jirka V.

Popis:
Z horní stanice lanovky Grands Montets sjedeme na ledovec Rognons, na ledovec Argentière. Ten přetraverzujeme ve směru na Aiguille du Chardonnet (možnost trhlin).  Zde nalepíme pásy a stoupáme směr sedlo. Podle podmínek kuloárem na lyžích, nebo pěšky, případně se na jaře hodí mačky.
Sjezd:
Ze sedla na severozápad paralelně s hřebenem přímo do Le Tour. Za dobrých podmínek přímo do Argentière přes Bec de Lachat. Z Le Tour ski-busem do Argentière k lanovce.


Dálnice na sedlo, foto: Jirka V.

Tip

Příjemná hospoda a hotýlek "Le Buet" v Le Buet, kde chutná výtečně svařák po túře.


Col du Passon, foto: Jirka V.

Průvodce a mapy

Les Plus Belles Traces: Mont Blanc, Hagenmuller
Ski de Randonnée : Haute-Savoie Mont-Blanc, François Labande
Ski de Randonnée - Valais Central, François Labande
Mont Blanc à ski, Anselme Baud

1:25 000
IGN 3630OT Chamonix - Massif du Mont Blanc
Swisstopo 1324 Barberine

 

 

Krátké video:

 


U soutěsky cestou na Le Buet, foto: Jirka V.


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 16. 01. 2015 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V.

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Velké lavinové nebezpečí (20.01.2023)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Covidové (23.12.2022)
Skialpinistické toulky XLVII. – Les Aravis - Le Reposoir (29.12.2021)
Skialpinistické toulky XLVI. – Vinschgau (29.11.2021)
Skialpinistické toulky II. – Tödi (02.03.2021)
Skialpinistické toulky XLV. – Berner Oberland (31.03.2020)
Skialpinistické toulky XLIX. – Silvretta (04.02.2019)
Skialpinistické toulky XLVIII. – Verwall (27.11.2018)
Skialpinistické toulky XLVII. – Kanada (16.03.2018)
New Age (05.04.2017)
Skialpinistické toulky XLVI. – Gran Paradiso, přechod (27.03.2017)
Skialpinistické toulky XXXI. – Kleinwalsertal (23.01.2017)
Skialpinistické toulky XLV. – Valle Maira (09.01.2017)
Skialpfest 2004 (05.11.2016)
Skialpinistické toulky XLIV. – Capanna Forno (26.04.2016)
Skialpinistické toulky XXXXIII. – Lechtal (10.03.2016)
Skialpinistické toulky XXXXII. – to nej z Kitzbühelu (09.12.2015)
Skialpinistické toulky XVII. – Vanoise (14.04.2015)
Skialpinistické toulky XXXXI. – Valle Stura (30.03.2015)
Metodický den ČHS: Laviny a pohyb v lavinovém terénu (10.02.2015)
Laviny a pohyb v lavinovém terénu (14.01.2015)
ABS stahuje všechny ocelové aktivační jednotky a vyzývá ke kontrole lavinových batohů ABS TwinBag Systém (24.12.2014)
Skialpinistické toulky XXXIX. – Bernardino (01.12.2014)
Pirinski Too Heavy (20.05.2014)
Skialpinistické toulky XXXVII. – Écrins (02.05.2014)
Když to padlo ... (02.04.2014)
Skialpinistické toulky XXXVI. – Saoseo (01.04.2014)
Světový pohár ve skialpinismu Les Diablerets - Švýcarsko 1.-2.3.2014 (13.03.2014)
Co a jak jsme dělaly na KST Female Ski-Mountaineering Camp 2014 (22.02.2014)
Mistroství Evropy ve skialpinismu (18.02.2014)
Mistrovství Evropy ve skialpinismu: Sádlo bronzový (15.02.2014)
SP ve skialpinismu La Pitturina - Val Comelico (09.02.2014)
Dominik Sádlo bronzový v Courchevelu (28.01.2014)
Dominik Sádlo stříbrný v Courchevelu (26.01.2014)
Skialpinistické toulky XXXV. – Lesachtal a Tiroler Gailtal (23.01.2014)
Světový pohár ve skialpinismu (21.01.2014)
Žluté autobusy budou od prosince vozit lyžaře do rakouských a italských Alp (01.11.2013)
Bylo nás pět: Haute Route srdcem ženy (15.05.2013)
Skialpinistické toulky XXXIV. – Zillertal (08.04.2013)
Skialpinistické toulky XXXIII. – Haute Route Valdôtaine (22.03.2013)
Čeští skialpinisté bojovali na mistrovství světa ve Francii (20.02.2013)
Prášili (12.02.2013)
SKAT XXXII. – Průvodce (novinky) (22.01.2013)
Promítání v Cross clubu: Freeride na Kamčatce (15.11.2012)
V potu tváře (23.04.2012)
Dominik Sádlo pokořil Pierra Mentu 2012 (10.04.2012)
Mistrovství České Republiky ve skialpinismu 17. 3. 2012 (30.03.2012)
Paštikáři v Raxu (23.03.2012)
Pět skialpinistů uvězněno (13.03.2012)
Skialpinistické toulky XXX. – Sulden - Ortler (07.03.2012)
Puchar Pilska pro dvojici Groh - Štantejský (25.02.2012)
Vydřené stříbro z mistrovství Evropy ve skialpinismu (16.02.2012)
Skialpinistické toulky XXIX. – Davos (30.01.2012)
Třetí místo pro Dominika Sádla (27.01.2012)
Noc tuleních pásů ski trab (26.01.2012)
TEST LAVINOVÝCH PŘÍSTROJŮ (09.12.2011)
Skialpinistické toulky XXVIII. – Ubaye (06.12.2011)
Záhraby (16.11.2011)
Krkonoše 2011 (29.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVII. – Ortler - Martelltal (28.03.2011)
Skialpinistické toulky XXVI. – Matschertal (17.03.2011)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE (11.03.2011)
MS ve skialpinismu Claut (28.02.2011)
VERTICAL RACE LUČNÍ BOUDA (22.02.2011)
AMINOSTAR VERTICAL RACE (16.02.2011)
Skialpinistické toulky XXV. – Za kuloáry Dolomit (08.02.2011)
Alpin sport Ski tour race (18.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIV. - Bernina - Piz Palü (11.01.2011)
Testy skialpovych lyží (03.01.2011)
Skialpinistické toulky XXIII. – Přehled průvodců (03.01.2011)
Instantní skialpinismus v Krkonoších bez pokuty (04.12.2010)
Ženy v mužském světě (27.04.2010)
Skialpinistické toulky XXII. – Čtyřtisícovky Saas-Fee (05.04.2010)
Krkonoše 2010, Mistrovství republiky ve skialpinismu (29.03.2010)
O DŘEVĚNÉHO KRAKONOŠE 2010 – Rokytnice nad Jizerou (19.03.2010)
Mistry světa v hlavních kategoriích Florent Troillet a Laetitia Roux (10.03.2010)
Skialpinistické toulky XXI. – Lagorai (06.03.2010)
SKI MOUNTAINEERING WORLD CHAMIONSHIPS (02.03.2010)
Luční bouda vertical - skialpinismus (24.02.2010)
Skialpinistické toulky XX. – Valsertal (19.02.2010)
Noc tuleních pásů (04.02.2010)
Lavinová pomůcka Avalanche Ball (24.01.2010)
Pásy Colltex CT40 (12.01.2010)
Skialpinistické toulky XIX. – Briançon (21.12.2009)
Skialpinistické toulky XVIII. – Kazbek (27.11.2009)
S Krysou na Lofoty (09.07.2009)
Expedice Kazbek (23.04.2009)
Takový menší odtrh (15.04.2009)
Skialpinistické toulky XVI. – Franz-Senn-Hütte (29.03.2009)
Noc tuleních pásů ALPINE PRO 2009 (04.03.2009)
Skialpinistické toulky XV. – Val Ferret (19.02.2009)
Světový pohár ve skialpinismu (27.01.2009)
Skialpinistické toulky XIV. – La Clusaz - Aravis - příkré kuloáry (26.01.2009)
Skialpinistické toulky XIII. – Bregenzerwald (22.12.2008)
PodZIMNÍ Dachstein (10.10.2008)
Skialpinistické toulky XII. – Adelboden & Kandersteg (29.04.2008)
Karolína Grohová vítězkou Evropského poháru (17.04.2008)
Skialpinistické toulky XI. – Sellrain (12.02.2008)
Karolína Grohová zlatá v Evropském poháru (29.01.2008)
NOC TULENÍCH PÁSŮ ALPINE PRO 2008 (07.01.2008)
Skialpinistické toulky X. – La Clusaz - Aravis (08.12.2007)
Skialpinismus (09.08.2007)
Skialpinistické toulky IX. – Dammastock, Sustenhorn (21.05.2007)
Jasná Vertical Race - SEP ve skialpinismu (14.04.2007)
Dachstein extreme (07.04.2007)
Mistrovství evropy ve skialpinismu (07.04.2007)
Skialpinistické toulky VIII. – Dolomity Toblach (06.04.2007)
Mistrovství ČR ve skialpinismu 2007 (19.03.2007)
Skialpinistické toulky VII. – Jenatsch a Bivio (05.03.2007)
Noc tuleních pásů 2007 (26.02.2007)
Noc tuleních pásů startuje v sobotu večer (21.02.2007)
Úspěch na Středoevropském poháru (16.02.2007)
Skialpinistické toulky VI. – Innervillgraten (30.01.2007)
Komentář k „Základům skialpinismu“ od INFO HUDY (23.01.2007)
Skialpinistické toulky V. – Sterzing (19.01.2007)
Skialpinistické toulky IV. – Samoëns (02.12.2006)
Lavina na MS ve skialpinismu (06.03.2004)Komentář ze dne: 16.01.2015 16:38:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek:
hmmm, kvalitka jako vždy.
0 0

Komentář ze dne: 17.01.2015 17:54:23     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Aldo (@)
Titulek: Provokace
Provokace :)
0 0

Komentář ze dne: 18.01.2015 21:50:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (@)
Titulek: Re: Provokace
Kdyz uz nemame prasan doma (tedy momentalne zase mame, ale jak dlouho??), muzeme alespon se slzou v oku vzpominat na prasany minule :).

Hore zdar,

Lenka K.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
16.12.2023 - 16.12.2023
EP Utrecht ledolezení
12.01.2024 - 14.01.2024
SP Cheongsong ledolezení
18.01.2024 - 20.01.2024
MS mládeže Champany, ledolezení

Oznámení o akcích posílejte redakci