Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Margalef () Re: Dárek pro kamar ... () Dibona () Furka ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesTatranskou magistrálou na vlak do Popradu


Sestup na Vyšné HágyVzpomínka na loňskou zimu

.... konečně je ráno, konečně vstáváme. Tahle poslední noc na Popradském byla za trest. Zdenda upadl do nikým nerušeného spánku a chrápal tak hlasitě, že jsem vzteky sbalila peřinu a odkráčela se vyspat do chladné a tiché chodby hotelu.I přesto jsem se vůbec nevyspala. Vrtalo mi hlavou, kdo z nás je víc na zabití? Je to chrápající kamarád, který nenechá nikoho v klidu usnout? Nebo jsme to naopak my, kteří mlaskáme ve snaze umlčet chrápajícího? K nevalnému spánku přispěla i šíleně tvrdá podlaha. Snažila jsem se postupně vybavit všechny nerosty dle Mohsovy stupnice tvdosti a přirovnat tuto podlahovou krytinu k jednomu z nich. Nejpřijatelnější se mi zdál fluorit, respektive kazivec! Výborně totiž vystihoval celou tu noční peripetii. V ten moment se totiž zdálo zkažené naprosto vše!

Po kolena ve sněhu stoupáme na Ostrvu
Po kolena ve sněhu stoupáme na Ostrvu, foto: Veronika Dušánková


V den odjezdu se nedá nic moc velkého plánovat. Člověka neustále pronásleduje myšlenka: "Hlavně stihnout ten večerní vlak". Nechce se nám ještě slézat mezi lidi, takže jediná přípustná trasa je přes Ostrvu. Vybíháme před chatu a hledíme do mlhy. "Támhle tím směrem po červené to je ono. To je Ostrva". Ten, kdo tuší, co nás čeká, mlčí. Kdo však neví, co je Ostrva, ten se raduje a těší na nový zážitek.

Ztěžka prošlapáváme cestu
Ztěžka prošlapáváme cestu, foto: Veronika Dušánková


Vstupujeme do mlhy. Brzy zapomínám na noční útrapy a soustředím se na prošlapávání cesty. "Uff, to byl zase nápad!" Naštestí se v čele střídáme s Martinem. Po hodině nekončících serpentýn se začínáme vsázet, která zatáčka bude ta poslední.

V sedle pod Ostrvou
V sedle pod Ostrvou, foto: Veronika Dušánková


Radost, že jsme poměrně brzy vyšlápli do sedla nám nemůže zkazit ani silný ledový vítr, kterým se musíme probojovávat. Rychle se posilňujeme čajem a vyrážíme proti větru do husté mlhy. Občas se točíme zády, abychom se pořádně nadechli.

Po tatranské magistrále
Po tatranské magistrále, foto: Veronika Dušánková


Ještě štěstí, že je tahle Tatranská magistrála tak dobře značená a ani v zimě tady člověk nemá problém s orientací. Zrovna v tomhle počasí bych se v horách nechtěla ztratit.

Krásné mrazivé počasí
Krásné mrazivé počasí, foto: Veronika Dušánková


U rozcestníku před Batizovským plesem lehce svačíme a dohadujeme se kudy pokračovat. Počasí se kazí stále víc a proto se rozhodujeme pro sestup do nížiny.

Rozcestí u Batizovského plesa
Rozcestí u Batizovského plesa, foto: Veronika Dušánková


Po žluté směřujeme na Vyšné Hágy. Co Vám budu povídat? Závěrečný sestup je vždy bolestný a příšerně dlouhý. Opět se divím, že jsem tenhle krpál vůbec vyšla.

Sestup na Vyšné Hágy
Sestup na Vyšné Hágy, foto: Veronika Dušánková


Psychika pomalu polevuje a tělo si začíná uvědomovat, čím v posledních dnech prošlo. Začíná závěrečný nelítostný souboj těla a duše. Nohy si stýskají po domácích trepkách, kolena se únavou podlamují jako na prvním rande, paže by rády objímaly svět, ale únava a popruhy batohu jim to nedovolují, žaludek hlasitě vykřikuje po nějaké pořádné baště.... a doušku piva.

Vlaková stanice Vyšné Hágy
Vlaková stanice Vyšné Hágy, foto: Veronika Dušánková


Do Vyšných Hágů přicházíme chvilku před příjezdem vlaku. Přepravujeme se do Popradu, kde trávíme několik hodin v blízkém restauraci a do haléře utrácíme poslední slovenské koruny. Vždyť za pár dní už nám tady za tuto měnu nikdo nenalije.

... a takhle čekáme na vlak
... a takhle čekáme na vlak, foto: Martin Belda


Ve vlaku je příjemně přetopeno. Šplhám se na horní lehátko a okamžitě usínám. Tuto noc jsem to já, která se jako jediná bez jakéhokoliv vzruchu, nerušeně prospí až do Prahy.


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Veronika Dušánková | Vydáno dne 18. 02. 2009 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Veronika Dušánková

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 18.02.2009 10:08:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Chrápání
Z chrápání je řada vděčných historek, které s odstupem pobaví, i když v době, kdy jsou živé asi zrovna nepotěší.
Jako velmi výživnou si pamatuju, když nám do oddílového zájezdu na Slezan vnutil Skandera jejich oddílového borce Kloudu. Rachot, který tenhle hošík v noci vyluzoval neměl konkurenci a je zajímavé, že po první noci se kolem jeho postele válela všechna kladiva a skoby z celého pokoje. Druhou noc už spal sám, jeho spolunocležníci se raději nacpali do spacáků na jiné pokoje. Ale i za několika zdmi se hotelem táhl v noci rachot, připomínající zemětřesení.

Přeborníkem v nočním rachotu byl rovněž Borek zvaný Skromný. Když v Sasku přišla banda do bivaku, měl každý pod hlavou lano a boty. Ráno ležela všechna lana kolem Borka a boty zrovna tak.
Zajímavé bylo, když jsme s Borkem lezli ze severu v zimě Ganek přes Dělovou rouru. Bivak nám vyšel do jeskyňky pod vrcholovou hlavou. Zima jak v řiti polárního medvěda. Kdykoli už se mi konečně podařilo usnout, Borek spustil svoje "Chrrrrrr--Grrrrrrrr.plufplufpúluf" na plný pecky. Tak jsem se alespoň zahříval třením ramen a nohou, protože kilovej útočnej spacák.... Ráno jsme na sebe hleděli oba nevraživým krhavým okem a nejspíš to bylo 1:1.

Na většinu těchto problémů je ale jednoduchý lék: Za dvacku v lékárně koupit špunty do uší. Levné a účinné :-) Zase ale není co vyprávět.
0 0

Komentář ze dne: 20.02.2009 09:47:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (roduson@seznam.cz)
Titulek:
Bezva,mha přede mnou,mha za mnou, hlavně že sníh drží formu a Vaše skupina formaci. Dobro došli.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (1072 hl.)
 
Levou a listuju pravou (457 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (420 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1949