Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesTest: Optrix XD5GoPro z iPhonu?

Kamera Go Pro je známá svým použitím při natáčení adrenalinových sportů v outdooru. Vodotěsné pouzdro na iPhone Optrix se širokoúhlou předsádkovou čočkou slibuje majitelům iPhonů poskytnout podobné služby. Americké weby ho vychválily do nebes, a tak mne zajímalo, jaká je skutečnost. Jak dalece se to daří se dozvíte v této recenzi. Aktualizace: Dnes vyšla nová, fungující a vylepšená verze bezplatné aplikace Optrix Videosport.


Pouzdro Optrix XD5 pro iPhone 5 je přepracovaný model XD4 pro iPhone 4 se zvýšenou odolností proti nárazu i vodotěsností. Přetvářejí iPhone v něco podobného kamerám GoPro, určeným k natáčení akčních sportů. Pouzdro je vodotěsné do 10 metrů, telefon v něm vydrží bez poškození pád z 9 metrů. Videa výrobce ukazují přejíždění pouzdra náklaďákem a má na stránkách dopis uživatele o tom, jak mu iPhone spadl do řeky v tomto pouzdře a fungoval, když ho po třech měsících někdo jiný našel na dně a vytáhl.
Pouzdro je dvoudílné, vnitřek tvoří běžný obal, chránící zadní část telefonu a boky, použitelný samostatně. Ten přesně pasuje do vnějšího pouzdra z průhledného polykarbonátu, které má dvoje vodotěsná dvířka, odšroubovatelnou třívrstvou širokoúhlou předsádkovou čočku s plastovým krytem víčkem a kolejničky, na které se připevňuje montovací příslušenství.

 

Balení v papíru
Balení v papíru, foto: Petr Jandík

 

Na straně, pod kterou je displej telefonu, je fólie umožňující jeho ovládání, na opačné straně připevňovací kolejničky. Z ovládacích tlačítek je zvenku přístupné ovládání hlasitosti a uspávací tlačítko. Na straně reproduktorů je další vodotěsné víčko, které po otevření zpřístupní konektor sluchátek, napájecí a komunikační konektor Lightning a otevře cestu zvuku k vestavěnému mikrofonu, který má při otevřených dvířkách přirozenější zvuk. Dvířka bohužel nejde v otevřené poloze zaaretovat.

 

Balení bez papíru
Balení bez papíru, foto: Petr Jandík

 

Obsah balení

V krabici Optrix XD5 najdete pouzdro, plastový násuvný díl na kolejničky, který lze pomocí až zbytněle masivního a těžkého šroubu s vratovou hlavou a plastovou maticí připevnit k jedné ze dvou plastových vidlic. Obě mají naspodu oboustrannou samolepicí hmotu 3M pro přilepení na rovnou nebo zakřivenou plochu. Ve vidlicích jsou také otvory na přišroubování k podložce a otvory na protažení stahovacích pásků na kabely. Kolem otvoru pro šroub mají kruhové vroubkování, které umožňuje aretaci v úhlech náklonu cca plus 60 mínus 90 stupňů. Poslední součást příslušenství je dvoudílná pojistná smyčka z tenkého tuhého materiálu se zacvakávací přezkou spojující obě části.
 

 

Tohle je hůvnitř
Tohle je hůvnitř, foto: Petr Jandík

 

Nabídka dalšího příslušenství se postupně rozšiřuje. V současnosti se dá dokoupit hrudní nosič, přísavný adaptér Sucker na hladký povrch, třeba na loď, vozík po hladký pojezd Dolly, teleskopická tyčka Monopod, třínohý stativ se zkroutitelnými nožičkami typu Gorilla a stabilizační držák Chase Rig, kterým je možno natáčet neroztřesený obraz při paralelní jízdě na lyžích, nebo skateboardu, když kameraman drží kameru jednou rukou. Nabídku připevňovacího příslušenství doplňuje Roll Bar pro kulatinu, jako jsou třeba řídítka na kole. Součástí všech těchto adaptérů je adaptér na fotografický stativ, který lze pravděpodobně použít samostatně.

 

Futrál s čočkou na držáku
Futrál s čočkou na držáku, foto: Petr Jandík

 

 

Prohnutá vidlice , přilepení na helmu
Prohnutá vidlice k přilepení na helmu, foto: Petr Jandík

 

Samodělaný fotozávit přilepený na vidličce
Samodělaný fotozávit přilepený na vidličce, foto: Petr Jandík

 

Držák s vidlicí a šroubem se nasazuje do kolejniček na pouzdru
Ručka s vidlicí a šroubem se nasazuje do kolejniček na pouzdru, foto: Petr Jandík

 

Aplikace

K pouzdru Optrix jsou k dispozici specializované aplikace. Bezplatná Videosport má za úkol zamknutí ohniska, aby při rychlém pohybu nedocházelo ke stálému přeostřování. Dále poskytuje možnost volby rozlišení od 192x144 po 1080p a snímkové frekvence 15 až 30 FPS. Nahraná videa si aplikace ukládá do svého sandboxu, kde je lze smazat, přehrát, nebo uložit do obrázkové databáze fotoaparátu, dále jsou tu funkce pro přímé sdílení na Facebooku. 

Optrix VideoPro je placená aplikace za 9 EUR. Může do videa přidávat informační vrstvy s údajem o momentálním přetížení, rychlosti, mapou okruhu a časem na jedno kolo. Umí exportovat trasu do Google Earth a jsou tu i funkce obsažené v bezplatné aplikaci Video sport.

 

Praktické zkušenosti

Natáčel jsem s pouzdrem Optrix na veletrhu ForOutdoor dva dny, poté venku na metodickém dni našeho oddílu, na kole a na umělé stěně Mammut. Přitom došlo na různé praktické poznatky.

Kryt čočky

První, co po rozbalení člověka překvapí, je nevhodný kryt čočky. Jeho okraje jsou tlustší, než mezera mezi zavírací páčkou a čočkou, takže bez sundání krytu pouzdro nezavřete ani neotevřete. Kryt na čočce navíc nedrží nijak dobře, už při malém dotyku s okolím, například v kapse, padá, a taky jsem ho hned při prvním natáčení venku ztratil. Tenhle lapsus si při jinak dokonale precizním provedení lze vysvětlit snad jedině tím, že bylo pouzdro konstruováno na jiné provedení krytu, než s jakým se nyní dodává. Každopádně s takto realizovaným krytem nelze pouzdro používat mimo natáčení jako bytelné ochranné pouzdro, jak inzeruje výrobce, prostě proto, že je širokoúhlá čočka vypouklá a bez čepičky by se brzy poškrábala.

Připevnění

Základní dodávka připevňovacího příslušenství obsahuje ručku pro nasunutí na kolejničky pouzdra a našroubování do jedné ze dvou vidlic. Jedna vidlice je na rovnou a jedna na zakřivenou plochu. Lze je připevnit přilepením dodanou oboustrannou lepicí hmotou 3M, přišroubovat, nebo připevnit stahovacími pásky. Na rovnou vidlici jsem si přilepil samodomo adaptér na fotostativ. S vidlicí na přilepení na univerzální helmu jsem zpočátku moc štěstí neudělal, kvůli jinému zakřivení nejde přilepit ani na Petzl Meteor III, ani na Kong Scarab. Nicméně s jistou dávkou kreativity se dá vidlice připevnit stahovacími pásky na kabely skoro k čemukoliv, co má díry.

Přehřátí

Podobně jako u jiných vodotěsných pouzder, může při aktivitách na prudkém slunci v bezvětří, kdy není telefon v pouzdře fungujícím jako skleník, ochlazován proudícím vzduchem nebo vodou, dojít k přehřátí a samovolnému vypnutí. To je ještě podpořeno černou barvou vnitřního pouzdra. Máte-li přitom telefon mimo vizuální kontrolu - na helmě nebo tyči na batohu - nemusíte na to ani přijít.

Natáčení videa

Širokoúhlá čočka s úhlem 175 stupňů dovoluje poměrně úspěšně natáčet naslepo. I když nevidíte na displej, dá se poměrně dobře trefit natáčený objekt. Při natáčení je třeba dát pozor na pojišťovací poutko. Je tuhé a má snahu trčet do záběru, pokud mu to nezatrhnete, zejména když na pouzdru necháte viset jen jeho stále připevněnou půlku.
Při natáčení kontinuálního rychlého pohybu, zvláště pokud se telefon třese, jako je jízda na kole, lyžích a podobně, je vhodnější použít pro natáčení aplikaci s možností zamknout ostření, což umí i vestavěný fotoaparát, bezplatný VideoSport, nebo lze doporučit dobře vybavenou aplikaci FILMiC PRO za 5 EUR, která také umí nastavit rozlišení a snímkovou frekvenci a zamknout fokus, má navíc 4x zoom a další možnosti. Pokud toužíte po vložení údajů o rychlosti a přetížení do svého záznamu, nezbude vám než Optrix Video Pro za 9 EUR.

Natáčení videa a focení s telefonem v pouzdře je omezeno na dobré světelné podmínky. Přisvětlovací LEDka je zakrytá a svítí jen trochu do objektivu. Za tmy to použitelné není.
Po několikerém použití, zejména po připevnění na helmu se původně tuhé pouzdro poněkud "rozvolnilo" a v rozích obrazu se začal občas objevovat okraj širokoúhlé čočkové předsádky. Zatím není jasné, je-li to projev vady konkrétního kusu, nebo obecná vlastnost. Lze to korigovat ořezem při následném zpracování videa.

 

Vnější futrál otevřený 
Vnější futrál otevřený, foto: Petr Jandík

 

Záznam zvuku

Trošku problém. Pokud používáme vestavěný mikrofon, nelze se vyhnout rušivým zvukům produkovaných pouzdrem a jeho upevněním. Každý dotyk je dobře slyšet. Pokud je pouzdro zcela zavřené, je zvuk logicky jako z bedny a je hodně slabý s výjimkou zmíněných ruchů.
Poněkud se to dá vylepšit otevřením dvířek pro reproduktory a napájení, které si můžeme dovolit, je-li pouzdro v klidu a nehrozí-li voda. Pokud je pouzdro s telefonem v pohybu, zvýšilo by se množství ruchových zvuků o klepání otevřených dvířek. Relativně dobrým řešením je použít s telefonem dodávaná sluchátka s mikrofonem a dálkovým ovládáním. V tom případě se zvuk bere ze sluchátek a harašení pouzdra není slyšet. Je to možné opět jen při otevřených dvířkách.
Pokud natáčíme vestavěnou aplikací Fotoaparát, nebo aplikací VideoSport, můžeme startovat a ukončovat záznam tlačítkem pro zesílení zvuku, což funguje i se sluchátky s ovládáním. To se hodí, když máme telefon s pouzdrem nepřístupný, třeba na tyči na batohu, což je osvědčený způsob natáčení horolezectví. Aplikace FILMiC PRO tuto možnost bohužel nemá.

 

Nahradí GoPro Hero 3?

GoPro Hero je řada několika akčních kamer s různými parametry. Všechny modely mají 1080p/30 FPS, stejně jako Optrix/iPhpone, navíc mají ale i jiné režimy, které iPhone nemá. GoPro Hero3 má širokoúhlý objektiv s pevným ohniskem, u iPhone lze navíc volit místo zaostření i expozice a zámek ostření.
Problémy se zvukem má GoPro podobné, jako Optrix. GoPro má rozáhlejší ekosystém a výběr příslušenství, je poněkud lehčí, než kombinace iPhone/Optrix. Stereoskopickou kombinaci dvou iPhonů na jedné hlavě asi nesestavíte.
Bez dalšího příslušenství nelze vidět, co GoPro právě snímá, ani přehrát nasnímaný materiál. Musíte k tomu mít samostatný monitor za 100 EUR, za dálkové ovládání přes WiFi dáte dalších 100 EUR, oba tyto přístroje ale můžete nahradit bezplatnou aplikací pro iPhone :-).

iPhone/Optrix má bohatší optické možnosti. Lze snímat přes čočku našroubovanou v pouzdře, Optrix dal nyní na trh dokonce čtyři různé objektivy od superširokého po teleobjektiv. Navíc lze (pokud točíme z ruky a v prostředí, které to dovoluje) pozdro jednoduše otevřít, čočku odklipit a točit nebo fotit ještě původním objektivem iPhonu.
iPhone/Optrix ukazuje snímaný děj na displeji. Netaháte s sebou žádnou etxtra zátěž, telefon nosíte tak jako tak a pouzdro mnoho navíc neváží. WiFi má iPhone také, navíc Bluetooth. Pouzdro vám ochrání telefon proti vodě a nárazům i když nic netočíte.
Co do výdrže baterií je na tom iPhone a GoPro podobně, cca dvě hodiny natáčení. U GoPro však na rozdíl od iPhonu můžete vyměnit baterii za nabitou a jet hned dál. U iPhonu je nutné připojit externí baterii a dobíjet. Ne vždy je to možné během natáčení a musíte k tomu otevřít příslušná dvířka, takže bez vody. navíc si musíte dát pozor, aby se vám při horském podniku telefon nevybil úplně, protože byste si pak nezavolali Horskou v případě průšvihu, ani se nepodíváte na GPSku nebo mapu.
iPhone je telefonující počítač a má samozřejmě navíc veškerou výbavu včetně GPS a editačních aplikací iMovie, Pinnacle a dalších, to GoPro nemá anžto je to "jen" kamera. Ve srovnání obrazu z obou řešení má GoPro lepší podání v rozích obrazu i když nepočítáme s problémem viditelnosti okraje čočky. Cenové srovnání vychází tak, že za pouzdro Optrix v základním příslušenství dáte kolem 2800 Kč. To není málo, ale GoPro vyjde podle modelu od 6500 do 11000 Kč, takže máte-li již iPhone, lze o pouzdru Optrix uvažovat, zvláště není-li natáčení vaše profese.

Vnější a vnitřní pouzdo 
Vnější a vnitřní pouzdo, foto: Petr Jandík

 

 

 

Do Česka se Optrix XD5, pokud vím, zatím nedováží. V Evropě lze základní pouzdro koupit za 119 eur na Amazon.de, nebo v e-shopu xeniahd.com za 90 liber, kde vedou navíc alespoň výběr z existujícího příslušenství a dají se koupit výhodnější sady pouzdra s příslušenstvím. Nákup přímo u Optrixu v USA se nevyplatí kvůli komplikacím s proclením, ale některé příslušenství lze bohužel koupit jen tam.

 

Výhody:

+ Skvělá mechanická ochrana
+ Vodotěsnost
+ Sada výměnných objektivů
+ Lze používat i jen jako pouzdro
+ Rychlé vsunutí a vyndání telefonu
+ Vnitřní pouzdro lze používat samostatně.

Nevýhody:

- Nedržící kryt čočky
- Okraj čočky leze občas do záběru
- Ovládání jde poněkud ztuha
- Riziko přehřátí 

Video ukázky

Souhrnná ukázka s pouzdrem starým dva měsíce. Po čase se začal telefon uvnitř pohybovat a do obrazu lezou dost často červené okraje čočky. To se dá spravit ořezem, ale pro tuhle ukázku jsem to nedělal, aby bylo vidět jak to je. 

 

Tohle bylo natáčena na veletrhu For Bike. optrix byl fungl nový, tuhý a okraj čočky se objevuje miniálně

 

Prague open Bouldering jsem natáčel s telefonem na teleskopickém monopodu o takové výšce, že můžete vidět v jednom okamžiku Kubu Hlaváčka tak, jak on obvykle vidí vás :-)


[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 16. 08. 2013 | Počet komentářů: 1 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme

Související články:
Omega Pacific končí (22.01.2020)
Anketa Hanibal Czech Outdoor Awards (24.09.2019)
Odsedky včera a dnes (06.05.2019)
Varování před špatně zalepenými borháky (02.04.2019)
Grivel Vlad (30.10.2018)
Prasklá karabina Camp (10.07.2017)
Edelrid OHM (08.01.2017)
Horolezecká přilba SALEWA PIUMA PRO (21.12.2016)
Textilní smyčky při dynamickém zatížení (11.12.2016)
Scutumwear - uživatelský test (05.10.2016)
Kong Gipsy (08.09.2016)
Grigri+ vylepšené pro začátečníky (19.07.2016)
Test sedáku Petzl Sitta (20.06.2016)
Mammut Neon Gear 45L (11.04.2016)
BeUp - první dojmy (17.03.2016)
Borháky a kruhy za milion (29.12.2015)
Co měl Tomáš Petreček na Gasherbrumu? (10.12.2015)
Hanibal Czech Outdoor Awards 2015 (07.10.2015)
Kontrola karabin DMM (18.09.2015)
Patagonia Super Alpine Jacket (30.07.2015)
Horolezecké novinky 2015 (28.04.2015)
Náplast na puchýře (19.04.2015)
GRIVEL TWIN GATE MEGA K6G (13.03.2015)
Patagonia Ascensionist 45l (23.02.2015)
Zajímavosti z veletrhu ISPO (18.02.2015)
Link Cams (27.01.2015)
ROCK EXOTICA / DOUBLE MICROCENDER (21.11.2013)
Novinky Beal (20.10.2013)
Aktuální slevy (04.10.2013)
Zajímavý matroš: Rock Exotica ROCK STAR (30.09.2013)
ROCK EXOTICA HMS Pirate (03.09.2013)
Via ferratové sety (30.04.2013)
Test lana Singing Rock Icon 9,3 (04.04.2013)
Další průšvih ferratových setů (05.03.2013)
CHKO Český Ráj schválila použití UFO (04.03.2013)
Wild Country stahuje karabiny Helium (12.12.2012)
Podložka Therm-A-Rest Neoair Trekker (11.11.2012)
Testy kruhů a borháků (02.10.2012)
Čeští výrobci kritizují Alpenverein (17.09.2012)
Ocún stahuje na výměnu feratové sety (13.09.2012)
Ferratové sety OCÚN jdou do zkušebny (11.09.2012)
Elastická časovaná bomba ve ferratových setech (04.09.2012)
Testování probroušených karabin (30.08.2012)
Singing Rock preventivně stahuje ferratové sety (28.08.2012)
Salewa vyměňuje úvazy (23.08.2012)
Výstraha: Vada ferratových setů Edelrid (17.08.2012)
Proč praskla karabina? (11.06.2012)
Jak se jistí s jistítkem Alpine-UP? (29.03.2012)
Tre Sirius (28.03.2012)
Petzl 2012 (28.02.2012)
ROCK EXOTICA (24.01.2012)
HMS karabiny se zvýšenou bezpečností (17.01.2012)
Joss Rock Climbing cams se stahují z trhu (10.01.2012)
Zajímavosti z veletrhu Sport Life v Brně (14.11.2011)
Šajn jak halogen: LED LENSER H7 (20.10.2011)
V Dolním Žlebu se trhaly borháky a kruhy (02.08.2011)
Petzl stahuje některé série Grigri 2 (20.06.2011)
Singing Rock stahuje úvazky (06.06.2011)
Nebezpečí s Grigri 2 (02.06.2011)
iPhone v outdooru: pouzdro s baterií Energizer AP1201 (02.06.2011)
Výrobní vada ferratových setů Petzl SCORPIO - výzva ke kontrole (23.05.2011)
Grigri 2 - uživatelský test (05.05.2011)
DMM stahuje Dragon Cams (01.03.2011)
Nebezpečné kopie (14.02.2011)
Výrobní vada u nýtů Red Point Arco (27.10.2010)
Technická ... měnit, či neměnit spadlé karáble? (17.09.2010)
Nejlepší lano je Beal (02.09.2010)
Co si beru na Hohe Wand (07.05.2010)
Rozhovor s vynálezcem lavinového airbagu (17.02.2010)
Eider myslí na ženy (03.08.2009)
Test vlněného prádla Devold Multisport (19.12.2008)
Test bundy Salewa Plaisir GTX M (13.12.2008)
Outdoor awards (16.06.2008)
Reverso 3 (29.05.2008)
Spuštěn nový portál o vybavení - OutdoorInfo.cz (02.11.2006)
Osazování kruhů (07.04.2006)
Vyhynulé zvíře expanduje (22.03.2006)
Akrobacie mixolezení (09.03.2006)
Grivel X- monster (18.02.2006)
Nový katalog Petzl (09.02.2006)Komentář ze dne: 13.04.2014 20:21:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Po roce....
Nosit telefon dlouhodobě ve vnitřním pouzdře není moc dobré. Není moc pevné a časem se rozláme.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (247 hl.)
 
Ne (265 hl.)
 
je mi to jedno (319 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 831