Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesTisková konference ČHS


<!-- logo ČHS Český horolezecký svaz-->Prezentace v Namche

Na tiskovce v Namche v Praze se Český horolezecký svaz prezentoval v silné sestavě. Kromě předsedkyně Aleny Čepelkové a tajemníka Jindry Pražáka přijeli všichni nejlepší lezci, horolezci a skialpinisté kromě těch, kteří jsou zrovna rozvěšeni po kopcích na druhém konci světa.


Předsedkyně Alena Čepelková se nenechala odradit nedostatkem virtuální paměti svazového notebooku a v krátkém úvodu se zmínila o šíři sportů, kterou Český horolezecký svaz zastřešuje, od závodního skialpinismu, přes tradiční skialpinismus, alpinismus až po lezení a závody na umělých stěnách a bouldering. Hovořila o změnách v UIAA, od které se oddělilo sportovní závodní lezení a vytvořilo si vlastní asociaci s cílem dostat se na olympiádu. Největší šance, dostat se na olympiádu, má ale nikoliv závodní lezení, ale skialpinismus.

Alena Čepelková, předsedkyně ČHS
Alena Čepelková, předsedkyně ČHS, foto: Petr Jandík


Poté přišel prezentovat 100 let vzniku LKP - Lezeckého kroužku Prachov Josef Šimůnek. Počátek lezeckého sportu se datuje na začátek 20. století akcí jičínských studentů, kteří r. 1907 založili Lezecký kroužek Prachov. Tehdejší škola nepřála sportům, proto nebyl tento spolek oficiálně zaregistrován. Vyvíjel svou činnost tak, že se jeho členové usilovně cvičili ve skalách a 4. října 1907 vylezli Josef Hendrych a Josef Kubín na Mnicha. Zpráva o výstupu je v dochované vrcholové knížce. Zajímavostí byl sestup, jehož poslední část probíhala podle slov účastníků volným pádem, asi sedmimetrovým.

Josef Šimůnek zvaný Šimon
Josef Šimůnek zvaný Šimon, foto: Petr Jandík


Tím se datuje u nás začátek pískovcového lezení, jehož stoleté výročí bude připomínat mimo jiné i poutač na nové kruhové křižovatce v Jičíně a bude se slavit současně se stodesetiletým výročím českého horolezectví, datovaného od založení Českého planinského družstva ve Slovinsku. Připomenutí prvního výstupu na Mnicha bude 22. září 2007, vyjde nový průvodce na Prachovské skály, bude výstava fotografií, promítání historických filmů a další akce.

Doktorka Jana Kubalová
Doktorka Jana Kubalová, foto: Petr Jandík


Lékařskou komisi a její činnost představila šarmantní MUDr. Jana Kubalová. Lékařská komise organizuje kurzy první pomoci pro instruktory a členy ČHS a spolupracuje s Metodickou komisí na kurzech skalní záchrany. Na vlastní kůži jsem jejich kurs vyzkoušel a nutno říci, že byl velmi intenzivní a Jana Kubalová nás při simulovaných zásazích v roli figurantky dost doběhla přestíráním mimoděložního těhotenství.

Kurz skalní záchrany
Kurz skalní záchrany, foto: LK ČHS


Ale zpátky ke komisi. Jako další náplň činnosti má tvorbu doporučení pro různé situace a tvorbu výukových materiálů. V poslední době vydala doporučení na obsah lékárničky horolezce, gudelines (česky bych řekl zásady) pro resuscitaci a před dokončením jsou materiály k omrzlinám a předepisování léků laikům. V rámci této činnosti bylo vydáno několik informačních kartiček s postupy záchrany a oranžový šátek s potiskem návodů k použití (tedy jen v rámci první pomoci - ostatní způsoby použití jdou ještě daleko dále).

Víceúčelový šátek
Víceúčelový šátek, foto: LK ČHS


Lékařská komise má i publikační činnost. Její členové se podílají na článcích do laického tisku (Montana - určitě znáte články Tomáše Obtuloviče, Info@hudy) i do odborného tisku - časopisy Urgentní medicína a Medicina sportiva.

Postup léčení omrzlin
Postup léčení omrzlin, foto: Petr Jandík


Lékařská komise se podílí na klinických studiích a statistickém sledování. Za zmínku stojí dlouhodobé sledování a léčba omrzlin, které provádí MUDr. Říhová, ze kterého rezultuje publikace nejčastějších omylů a chyb při léčení a doporučení pro laiky i lékaře. Statistika úrazů se dělá ve spolupráci s bezpečnostní komisí. Lékařská komise organizuje Pelikánův seminář horské medicíny a účastní se na práci UIAA i mezinárodních sympozií.

Graf úrazů
Graf úrazů, foto: LK a BK ČHS
Zpracovaná statistika úrazů


Následoval blok prezentace úspěšných reprezentantů českého horolezeckého svazu, počínaje závodními skialpinisty, kde získali několik slibných výsledků sourozenci Grohovi v kadetech a junioři Jadamus a Hepnar. Jak uvedl Štěpán Pleskač, Karolína a Radek Grohovi získali stříbrnou a bronzovou medaili na Evropském poháru v Pyrenejích. Komise závodního skialpinismu organizuje Český pohár, s Polskem a Slovenskem Středoevropský pohár, Mistrovství republiky a zajišťuje účast závodníků na závodech Světového a Evropského poháru.

MS Cuneo
MS Cuneo, foto: prezentace komise


Pleskač se zmínil i o Mistrovství světa v italském Cuneu, kde na závodníky spadla lavina. Jedním z postižených byl i kadet Radek Groh, ale vyhrabal se sám a bylo mu ošetřeno menší zranění. Jak napovídají poslední výsledky, je již zcela v pořádku. Jak ukazuje následující fotka, jezdí se i noční závody.

Noční závod Janské lázně
Noční závod Janské lázně, foto: prezentace komise


Za komisi tradičního skialpinismu vystoupil reprezentant v této disciplíně, Pavel Pospíšil. Tradiční skialpinisté se řídí zásadou, že co vystoupí, to také sjedou. Při výstupu se udělá zároveň průzkum trasy, případné označení nebezpečných míst, jako jsou ledové plotny vyšlapáním kříže do sněhu a pak sjezd.

Výstup ostruhou Brenvy, Mont Blanc
Výstup ostruhou Brenvy, Mont Blanc, foto: prezentace komise


Na dotaz Máry Holečka, co v případě chyby, odpověděl, že nic, chyba se udělat nesmí. Tradiční skialpinisté se nesnaží sjiždět stěny a žlaby skákáním, ale plynulými oblouky. Z úspěchů tradičních skialpinistů v minulé sezóně jsou nejvýraznější sjezdy Les Courtes a Ostruhy Brenvy.

Ostruha Brenvy
Ostruha Brenvy, foto: prezentace komise


Ostruha Brenvy
Ostruha Brenvy, foto: prezentace komise


Při výběru túr na výstup a sjezd se snaží vybírat cesty, které mají i jako výstup ještě nejakou hodnotu. Bohužel jsou podmínky pro sjezdy stále horší, na stále více stěnách je holý led, který se sjíždět nedá.

Mára Holeček s nezbytnými brýlemi na čele prezentuje Meru, za ním Jindra Pražák.
Mára Holeček s nezbytnými brýlemi na čele prezentuje Meru, za ním Jindra Pražák., foto: Petr Jandík


Klasické horolezectví, které je vlastně tou nejtradičnější disciplínou Českého horolezeckého svazu představoval Mára Holeček, čerstvý držitel Výstupu roku za prvovýstup na Mount Meru. Pustil nejzajímavější části filmu z tohoto výstupu, zmínil se i o japonské expedici a ukázal, kde se našly jejich abalakovovy hodiny a že jim pomohly na jedné délce sestupu.

Adam Ondra prezentuje své výstupy
Adam Ondra prezentuje své výstupy, foto: Petr Jandík


Sportovní lezení zahájil svou prezentací Adam Ondra, kterému už je třináct a svou prezentaci si poprvé na svazové tiskovce uvedl sám. Obrázky z jeho výstupů jsou celkem obecně známy. Projel svá 8c+ -ka a samozřejmě nechyběly obrázky z jeho nejtěžší cesty, Martina Krpana a krátký film z tohoto výstupu.

Tomáš Mrázek čte závodní výsledky
Tomáš Mrázek čte závodní výsledky, foto: Petr Jandík


Po něm přečetl Tomáš Mrázek výsledky závodníků ve sportovním lezení a tiskovka skončila neformální diskusí u oběda v čínské restauraci, za účasti předsedkyně Aleny Čepelkové, mistra světa Tomáše Mrázka, mistra hrobaříka Tomáše Franka, ekonomického místopředsedy Jindry Pražáka a mne. Koncentraci známých osobností zvyšoval u sousedního stolu Zdeněk Yzer, kterého jsem se při odchodu pokusil zlikvidovat pokácením věšáku, ale byl rychlejší, uhnul a televize Prima tak nepřišla o jednu ze svých stěžejních osobností.

Na závěr ještě pár momentek:

Jindra Pražák připravuje před tiskovskou prezentace

Tajemník a ekonomický místopředseda Jindra Pražák
Tajemník a ekonomický místopředseda Jindra Pražák, foto: Petr Jandík


Představitelé dvou opačných konců spektra horolezectví: Tomáš Mrázek a Marek Holeček.

Tomáš Mrázek a Marek Holeček studují výstupy roku
Tomáš Mrázek a Marek Holeček studují výstupy roku, foto: Petr Jandík


Adam Ondra a Eva Ondrová

Adam Ondra s mamkou
Adam Ondra s mamkou, foto: Petr Jandík
Štěpán Pleskač, komise závodního skialpinismu
Štěpán Pleskač, komise závodního skialpinismu, foto: Petr Jandík
Sourozenci Grohovi, úspěšní skialpinisté, rámovaní vpravo i vlevo Tomášem Frankem
Sourozenci Grohovi, úspěšní skialpinisté, rámovaní vpravo i vlevo Tomášem Frankem, foto: Petr Jandík
Tradiční skialpinista Pavel Pospíšil
Tradiční skialpinista Pavel Pospíšil, foto: Petr Jandík


Na závěr si můžete zahlasovat v anketě o Českém horolezeckém svazu a pěkně od plic ho....
.... pochválit, aniž by vás za to mohl někdo popotahovat. :-)

Pokud jste dočetli až sem, děkuju vám za vytrvalost.

Petr Jandík

A kdyby vám to nestačilo, stáhněte si všechny kompletní materiály tady.
Co si myslíte o Českém horolezeckém svazu:
  
Nepostradatelná organizace sloužící všem horolezcům (Počet hlasů: 236)
(19.55 %)
Stará se o jištění a výjimky, ale šlo by to dělat líp (Počet hlasů: 260)
(21.54 %)
Je sice užitečný, ale neefektivní a nehospodaří dobře (Počet hlasů: 331)
(27.42 %)
Zkostnatělá organizace pomocí níž zapšklí klasici brzdí výkonné lezce (Počet hlasů: 186)
(15.41 %)
Zcela zbytečná organizace, nejlépe ho zrušit (Počet hlasů: 194)
(16.07 %)Celkem hlasovalo: 1207


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 5] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 31. 01. 2007 | Počet komentářů: 10 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 03.02.2007 08:12:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (janpus@na seznamu)
Titulek: No dobrý
No pěkná prazentačka. Fakt jo.
Souvisela prezentace nějak s nadcházejícíma volbama? Což mi připomíná, že jsem letos ještě neviděl nějaké volební agitky.
P.S. (K.T. tam za media tam nebyl? :-) )
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 13:12:34     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: No dobrý
Dík, ne, budou, nebyl.

Petr
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 15:08:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: No dobrý
Výslech na kriminálce byl příliš dlouhý, a tak jsem se do Namche nedostal. Za to ale už tuším, jak to bylo s účetnictvím Kammsportu. Jen co naskenuju protokoly, budeš si to moci přečíst taky :-)
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 17:24:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: No dobrý
Díky, ale o rochnění se v tomhle blátě zájem ani moc nemám a Kemrlichovo účetnictví mne nezajímá. Samozřejmě je na každém vydavateli, koho a čím se je snaží zaujmout.
0 0

Komentář ze dne: 04.02.2007 15:21:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: No dobrý
To bylo upřesnění na Dagovu otázku.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 21:30:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: No dobrý
Neni zac, a proc by ne, uz se tesim, nevadi.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 21:46:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: No dobrý
A proč by jo? To byla tiskovka pro novináře s cílem propagace ČHS a jeho sportovních výsledků na veřejnosti. Tam neměly volební agitky co dělat.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 22:47:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: No dobrý
Šmarjá! Petře, já nic proti agitkám nemám a navíc jsem tam nebyl.
Pěkná reportáž z pěkné akce, tak na to koukám a říkám si: Je ta aktivita v souvislosti s volbama a nebo je to změna k lepšímu (dobrá prezentace) trvalého rázu.
Už jsme přeci docela velký kluci :-) a víme, že lidé a organizice před uzávěrkou vyvíjejí větší aktivitu a jsou vstřícnější a "pro lidi" nežli po odklepnutí. Koneckonců je to normální a svým způsobem v ažůru, jen je s tím třeba počítat.
0 0

Komentář ze dne: 03.02.2007 23:44:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: No dobrý
:-) neber to jako flame :-) Honzo, ČHS dělá už nějakou dobu celkem pravidelně tiskovky každý rok koncem ledna, kdy jsou vyhlášené výstupy roku a jsou nějaké výsledky k prezentování. Odkaz na reportáž z loňské tiskovky najdeš na konci tohohle článku v souvisejících článcích. Starší referáty o tiskovkách jsou na Horosvazu. To jsem tam ještě nechodil a nepsal o tom :-). Myslím, že tahle tiskovka opravdu nemá žádnou souvislost s "uzávěrkou". Konec konců tam ani není žádné publikum, které by bylo možné v souvislosti s volbama oslovit a ovlivnit.
Nebo myslíš na tu moji reportáž, že je to agitka? Já jsem to tak tedy nemyslel :-)
0 0

Komentář ze dne: 04.02.2007 18:12:29     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: No dobrý
Že by to byla od Tebe agitace? No to mi tedy fakt nenapadlo. :-) Já si na paranoika většinou jen hraju. :-)
Alespoň doufám, sebe samého diagnostikovat nejde.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chceš mít trvale zimní, nebo letní čas?

zimní (697 hl.)
 
letní (578 hl.)
 
je mi to jedno (480 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1755