Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesToulky Wilder Kaiserem IV.


Vrcholový kříž na Ellmauer Haltu Tentokrát na Ellmauer Halt.

Každý kdo chodí po horách ví, že je dobré na fotografiích mít alespoň sem tam vyfocené nějaké lidi. Dodá to záběrům zajímavosti, lidé oživí krajinu a může tak i lépe vyniknout velkolepost okolních hor. No jo? Ale co dělat, když se uprostřed té nádhery ocitnete sami? Naštěstí má většina moderních fotoaparátů samospoušť….
Pokud se, stejně jako já, rozhodujete u chaty Grieseneralm kudy na vrchol Ellmauer Halt, (2 344m) máte v podstatě dvě možnosti. První z nich je vystoupat roklí Steinerne Rinne, přes Ellmauer Tor, sejít na Gruttenhütte a odtud vystoupat na nejvyšší vrchol Wilder Kaiseru zajištěnou cestou v jeho jižních srázech.

Druhou možností je přejít přes sedlo Stripsenjoch do doliny Kaisertal k chatě Hans-Berger-Haus, tady zapomenout na vystoupaných a následně opět sklesaných 600 výškových metrů a vrhnout se zase na cestu vzhůru. Je to pohoda! K vrcholu zbývá již pouhých 1400 metrů, když nepočítáme odbočky ve výstupu na Kleine Halt (2 116m) a Gamshalt (2 291m). Sečteno a podtrženo, nějakých 2 000 výškových metrů.

Lesem k chatě Hans-Berger-Haus
Lesem k chatě Hans-Berger-Haus, foto: Jan Polák


Abych byl upřímný, zase tak moc neváhám. Steinerne Rinne znám jako své boty a i podle informací, které mám k dispozici je výstup od chaty Hans-Berger-Haus mnohem zajímavější, než varianta první. Navíc se chystám na chatě Gruttenhütte přenocovat a druhý den pokračovat směrem k západním oblastem Wilder Kaiseru, tak je jasné, že tato varianta vítězí.

Hans-Berger-Haus
Hans-Berger-Haus, foto: Jan Polák


Výstup k Stripsenjochhausu mám s lehkým batůžkem rychle za sebou a sbíhám do hlubokého zalesněného údolí Kaisertal. Vrchol Ellmauer Haltu je čím dál tím výš nade mnou, ale nakonec jsem přece jen u chaty a zase začínám opět stoupat. Snad proto, že se po dlouhém období skutečně nevlídného počasí udělalo zase hezky a nebo proto, že začínám s výstupem poměrně pozdě, jsem tu úplně sám a mohu si vychutnat strmý svah, kterým se vine cestička ke stěnám masivu Ellmauer Haltu i divokou dolinu bez davů turistů. Konečně směrová tabulka s nápisem Kaiserschützensteig ukončuje utrpení monotónního stoupání a pěšinka odbočuje ke stěnám.

Pod JZ srázy Ellmauer Halt
Pod JZ srázy Ellmauer Halt, foto: Jan Polák


Na začátku ferraty Kaiserschützensteig
Na začátku ferraty Kaiserschützensteig, foto: Jan Polák


Úvodní část klettersteigu není zajištěna fixními prostředky a je dobré v plotnách dávat pozor na uklouznutí. O bezpečnou orientaci v tomto terénu se stará husté značení standardními červenými fleky na skalách. Rychle to vyfotit! Znamená to najít šikovný kámen, na který je možno položit foťák bez nebezpečí, že se zřítí do doliny, nastavit expozici, zmáčknout spoušť a rychle ale bezpečně utíkat za hlasitého pípání samospouště na vyhlédnuté místo. Stihnout zaujmout „inteligentní“ pózu a čekat jak to dopadne. Cvak! Výborně, stihnul jsem to! Zpátky k foťáku a zkontrolovat výsledek. Vyhovuje? Pokud ano, můžeme pokračovat v krasojízdě.

Kaiserschützensteig
Kaiserschützensteig, foto: Jan Polák


Radost na ocelovém laně se mění v namahavý výstup
Radost na ocelovém laně se mění v namahavý výstup, foto: Jan Polák
Pohled zpět na trasu výstupu.


Cožpak tady, tady je to pohoda! Skutečné fotografické orgie nastanou teprve v místech, kde je nutno použít pro postup ocelová lana či jiné umělé vychytávky. Najít stabilní místo, kde je možno položit fotoaparát a aby navíc v záběru bylo to co chceme není jen tak a taky pohyb mezi místem kde budu vypadat na fotce „akčně“ a místem odkud fotím vyžaduje určitou míru zručnosti, jistoty pohybu v horském terénu a v neposlední řadě i fyzičku. Připravte se na to, že mnohokrát nedoběhnete a budete mít spoustu fotek svých zad, případně vám v záběru budou chybět části končetin a nebo hlavy. Situace skutečně k pos.... nastane v okamžiku, kdy už po několikáté pelášíte po laně dolů na vyhlédnuté místo, doběhnete včas, stihnete se otočit a dokonce se vám podaří zkrotit dech a bušící srdce dostat pod kontrolu natolik, že nevypadáte jako těsně před smrtí a příjemně se usmíváte a v tom…!!! Fotoaparát přimotaný ke kramlím popruhem, smyčkou či jiným „spolehlivým“ prostředkem se z nějakého nevyzpytatelného důvodu rozhodne (a taky to učiní), že se poroučí do doliny. Startujete znovu nahoru ve snaze zachytit jej ještě před tím, než sklo objektivu, případně některá jiná jeho část, narazí na skálu a definitivně ukončí vaše fotografické ambice. Tygřím skokem se po něm vrháte a s vědomím, že porušujete všechny bezpečnostní poučky a pravidla pro pohyb na zajištěných cestách se snažíte zachránit svůj majetek.

Na vrcholu Kleine Halt, v pozadí Zahmer Kaiser
Na vrcholu Kleine Halt, v pozadí Zahmer Kaiser, foto: Jan Polák


Kaiserschützensteig, přibližná trasa výstupu
Kaiserschützensteig, přibližná trasa výstupu, foto: Jan Polák


Uf! Naštěstí to skončilo jen malou odřeninou na těle fotoaparátu a všechno, včetně vašeho organismu, který právě prodělal stav blízký infarktu, funguje tak jak má. Dobrá tedy. Vydýchat, znovu to všechno nastavit, připevnit a zkontrolovat, ještě jednou se podívat jak a kam je třeba popoběhnout a pozor!! Úsměv! Vyletí ptáček!!

A zase do lanoví...
A zase do lanoví..., foto: Jan Polák


Když to takhle několikrát zopakuji, říkám si: „Ještě, že mne tu nikdo nevidí, jak pobíhám nahoru a dolů několikrát na jednom místě. Co by si asi pomyslel?“ Inu, co by! „Nějaký magor na výletě!“ A měl by pravdu…

.... ale i to jednou končí a nezbývá než šlapat suť.
.... ale i to jednou končí a nezbývá než šlapat suť., foto: Jan Polák
Napravo vrchol Ellmauer Halt.


Fotografické vsuvky zpestřují zajištěné části výstupu a nudný výstup sutí je vlastně vítaným psychickým odpočinkem. Škoda jen, že z vrcholu Kleine Haltu je třeba opět sestoupat těžce vydobyté metry hluboko do výstupové rokle až do míst, kde jištění odbočuje směrem k hlavnímu vrcholu.

Závěrečný hřebínek
Závěrečný hřebínek, foto: Jan Polák


Následující pasáž výstupu je asi tím nejatraktivnějším co nás může při výstupu potkat a tak si užívám radost z výstupu zajištěnými plotnami. Všechno ale jednou končí a pomalu se ocitám na skalnato suťovém svahu, kterým stoupá cestička do sedla mezi hlavním vrcholem a vrcholem Gamshalt. Nejsem „měkejš“ a tak ani ten dnes nevynechám a po skalnatém hřebínku bez zajištění fixními prostředky postupuji k jeho vrcholu.

Vrcholový kříž na Ellmauer Haltu
Vrcholový kříž na Ellmauer Haltu, foto: Jan Polák


Zbývá dorazit závěrečný hřeben na vrchol Ellmauer Halt. Naštěstí to jen vypadá dál, než ve skutečnosti je, protože se den pomalu chýlí ke svému závěru a já bych opravdu velice nerad zatměl na sestupu. Přece jen nejsem při svých fotohrátkách tak rychlý při postupu a taky už pomalu začínám cítit ty nastoupané metry.

Bivaková bouda
Bivaková bouda, foto: Jan Polák


Ve večerním tichu sedím u vrcholového kříže a rozhlížím se kolem dokola po té nádheře. Ani se mi nechce dolů a tak na okamžik zvažuji možnost přespat v bivakové chatce umístěné těsně pod vrcholem, ale nakonec přece jen volím sestup dolů. Pokud vydrží počasí, chtěl bych pokračovat dál do západní části Wilder Kaiseru a taky bez spacáku by byla asi pěkná kosa.

Na sestupu je pár nepříjemných míst
Na sestupu je pár nepříjemných míst, foto: Jan Polák


Podvečerní pohled na hlavní hřeben Wilder Kaiseru
Podvečerní pohled na hlavní hřeben Wilder Kaiseru, foto: Jan Polák


Sestup obtěžuje jako vždy. Navíc je tady hodně strmý a terén je dost rozbitý a tak se každou chvíli uvolní pod nohou nějaký kámen. Jsem rád, že jsem tu sám a nikdo nebombarduje mne a ani já nikoho kamením. Tady je opravdu těžké něco neuvolnit. Ještě několik nepříjemných míst a pak se cestička zlepšuje. Sestupuje šikmo jižními srázy Ellmauer Haltu aby posléze vyústila do kotle Hochgrubach. Odtud je již chata Gruttenhütte co by kamenem dohodil a tak nemusím pospíchat a mohu si vychutnat večerní náladu v podhůří Wilder Kaiseru, než se setměním odevzdám do její přátelské náruče.

V údolí se již stmívá
V údolí se již stmívá, foto: Jan Polák


Gruttenhütte
Gruttenhütte, foto: Jan Polák[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 4] 1 2 3 4 5

| Autor: Jan Polák | Vydáno dne 18. 03. 2008 | Počet komentářů: 12 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jan Polák

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 18.03.2008 10:32:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: fotky
Teda Honzo,
tyhle fotky jsou opravdu hodné obdivu, zvlášť když si přečtu, jaký způsobem vznikly. Teď už chápu tvůj soustředěný pohled do objektivu. Už vím, že to je výraz pozorování a obavy, jestli ta potvora foťák zase někam nespadne :-) Supr.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 10:39:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - starej Širl (vsirl@centrum.cz)
Titulek: Polák má holý ruce!
Jendo, už si konečně pořiď ferátový rukavice! Nazdar! V. Š.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 10:40:26     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: nejlepčí toulky
Zatim snad nejlepší "toulky" vůbec, určitě co do fotek a text má taky svoje kouzlo. To se povedlo Johny.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 11:46:54     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (@)
Titulek:
Na takové fotohrátky se může hodit nějaký stativ:
http://www.megapix el.cz/stativy?joby=1
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 12:03:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Zajímavý tip
To je zajímavý tip, ale pro tenhle účel by to možná ještě chtělo navíc nějakou šroubovací svírku.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 13:16:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (@)
Titulek: Feratovy set
Koukam, ze o bezpecnosti pohybu po feratach toho moc nevite...viz. ta smyce na sedaku a karabina. Aspon ze ta helma.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 13:18:15     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Feratovy set
Cheche.... on to Honza říkal už když ten článek nahrával, že za to dostane vynadáno :-). Otázka byla jen kdy a kolikrát.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 13:23:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Honza (@)
Titulek: Re: Re: Feratovy set
Petre a divis se? A proc ten clanek neda na lezce? Tam by byla teprve zajimava diskuze. Komentare k clankum o feratach se tam tesi velike oblibe :-) Jinak fotky samozrejme supr.
0 0

Komentář ze dne: 18.03.2008 13:30:13     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Feratovy set
Nedivím se. Prostě s sebou neměl feratový set a nepovažoval to za důvod zůstávat v dolině. Koneckonců kolikrát lezeme těžší terén sólo bez lana a tak pro zkušeného horolezce není feráta byť i bez setu zase až tak nebezpečná, jako třeba pro začátečníka třeba i se setem. Nicméně ano, máš pravdu měl by se nosit feratový set.
0 0

Komentář ze dne: 19.03.2008 08:02:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Feratovy set
ano, na stránce nějakého bohulibého spolku ku propagaci bezpečného ferátění (ne! kletrštajgování!) by to bylo špatně. nepleťme si však horyinfo s magistrátem. mimoto by tento chlapík mohl, jak jsem si všiml tuhle když hledal na mařence lezečku, bez problémů kletrštajgovat navázanej za nohu nebo krk.
0 0

Komentář ze dne: 01.10.2010 11:48:43     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Feratovy set
Ačkoliv bych s tebou do konce minulého týdne naprosto souhlasil, příklad Kurta Alberta nyní říká, že opatrnosti nikdy nezbývá.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (985 hl.)
 
Levou a listuju pravou (426 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (395 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 1806