23. Pelikánův seminář na konci října 2012
Organizátorka Jana Kubalová pár dní před seminářem rozeslala email s programem semináře, a v závěru emailu správně všechny upozornila: „Předpověď počasí není ideální. V sobotu má sněžit. Nezapomeňte na zimní výbavou pro svou tělesnou schránku i pro vaše auto!“. To se v průběhu soboty a noci ze soboty na neděli dokonale potvrdilo. Na programu Pelikánova semináře bylo 24 přednášek a tři praktické workshopy, a díky velkému množství přednášek byl seminář poprvé rozdělen do dvou dnů, kdy se končilo v neděli před obědem. Dovolil bych si shrnout subjektivní dojem z průběhu soboty, neboť nedělní části jsem se už nemohl zúčastnit.
9.20–10.10 Blok věnovaný omrzlinám
K. Höschlová a R. Jaroš, Omrzliny z Annapurny Radka Jaroše – vývoj poranění a následná péče, nejednotný pohled na chirurgické řešení – velmi dobrý rozbor aktuálních zkušeností Radka Jaroše z výstupu na Annapurnu na jaře 2012, kdy došlo k omrznutí prstů na nohou. Podrobně byl rozebrán způsob léčby, na nějž se v diskuzi objevilo několik částečně protichůdných názorů. Radek Jaroš komentoval vše s nadhledem a ve stylovém tričku s „logem“ nekompletních chodidel.
J. Říhová, Léčba omrzlin – obohacení o alternativní způsoby léčby a použití X-Dermy – zhodnocení případů omrzlin v loňském a letošním roce, jejich léčení. MUDr. Říhová kladně ohodnotila podrobný článek s fotodokumentací od Davida Šímy, kterému v dubnu 2012 omrzly prsty na nohou v oblasti sopky Klučevskaja (4750 m) – Skialpinistické omrzliny z Kamčatky a praktické zkušenosti s nimi
P. Veselý, Xe-Derma – praktické použití pro hojení ran – možnosti použití unikátního českého výrobku Xe-Dermy při omrzlinách a popáleninách
10:30 – 12:30 Výšková nemoc
K. Höschlová, Destrukce mozkové tkáně ve vysokých nadmořských výškách – výsledky praktického výzkumu prováděného v tomto roce, kdy se pokusných objektem stal Radek Jaroš při přípravě na Annapurnu, během výstupu a po návratu do nížin. Před a po expedici byla provedena MRI mozku a Radek Jaroš dělal řadu testů na paměť a logické myšlení.
Získané výsledky částečně vyvrátily dosud platné axiomy o automatickém úbytku mozkové tkáně s každou „návštěvou“ ve velkých nadmořských výškách a o zhoršení paměti a logického úsudku.
Radek Jaroš vše toto vyvrátil, kdy ve velké nadmořské výšce dosáhl lepších výsledků než on sám v nížině nebo kontrolní skupina umístěná také v nížině.
P. Nyč, Vysokohorská nemoc – krátký výzkum – autor představil výsledky své absolventské práce, v níž na základě dotazníkového šetření ve skupině 40 respondentů zhodnotil základní aspekty příprava a samotného pobytu ve vysokých nadmořských výškách.
Výsledky byly zajímavé, nicméně jako problematické bych viděl zahrnutí všech tří výškových stupňů do jednoho výzkumu. Z toho následně pramenily i paradoxní závěry ohledně procentuálního zastoupení problémů s nadmořskou výškou pro různě trénované a různě se připravující/nepřipravující se jedince. Je podstatný rozdíl, když se člověk pohybuje pod 3000 m nad mořem nebo nad 5300 metrů, kdy i přes trénovanost a aklimatizaci může být problémů více než v „nížině“ pod 3000 metrů.
Výsledky byly částečně paradoxní hlavně kvůli zastoupení všech nadmořských výšek a malému počtu respondentů.
A. Dobeš, Everest 2012… praktické skúsenosti s vysokou nadmorskou výškou – aneb co vše se stalo letos na jaře v oblasti Everestu. Problémy s výškovou nemocí, organizace komerčních výstupů s velkým důrazem na lahvovaný kyslík a s tím plynoucí problémy, „klapky na očích“ těsně pod vrcholem s nutností dosáhnout vrcholu za každou cenu. A nejsmutnější – okradení zahynulých těsně pod vrcholem osmitisícovky.
J. Kubalová, Jak se bojuje v řídkém vzduchu? – výborný historický přehled pohybu armád ve velkých nadmořských výškách, jeho následky a postupný vývoji až do dnešních dnů. V současné době probíhá řada vojenských operací ve výškách od 3000 m do více než 5000 m (Kašmír).
V letošním roce proběhla médii zpráva o smrti velké skupiny vojáků ve velké nadmořské výšce v Pákistánu, kdy na jejích tábor spadla velká lavina, která je kompletně pohřbila. Na odstranění lavinového nánosu byla použita narychlo dopravená těžká technika včetně bagrů.
Skialpinistu mohlo potěšit, že autorka zařadila jako ilustrační snímek z výškového výcvikového střediska americké armády fotku skupiny vojáků při výstupu na skialpech.
K. Höschlová, 4. frankofonní kongres horské medicíny, Švýcarsko, Gemmi 2012 – shrnující přehled nejzajímavějších novinek a doporučení v horské medicíně od problematiky pohybu těhotných žen v různých trimestrech až po úpravu doporučení ICAR.
I. Rotman, Novinky v horské medicíně a záchraně v horách – zpráva o 22. kongresu lékařů horských záchranných služeb – stejně jako v předchozí přednášce MUDr. Höschlové představil MUDr. Rotman řadu zajímavých přednášek z posledního kongresu.
13:15 – 14:00 Valná hromada SHM
I. Rotman, 20 let Společnosti horské medicíny: předpoklady vzniku, založení Společnosti, současný stav a perspektivy – historický přehled od vzniku Společnosti horské medicíny až po současnost včetně všech uskutečněných seminářů a publikační činnosti. Následně proběhla Valná hromada SHM a volby do devítičlenného vedení SHM.
14:00 – 17:00 Workshopy – Milovská restaurace a její okolí
Tři souběžně pořádané praktické workshopy – jako vždy na vysoké úrovni. Bohužel jsem se mohl zúčastnit pouze jednoho, takže průběh dalších dvou znám jen z vyprávění
M. Honzík, Záchrana při nehodě v lezeckém terénu – místo na Drátník jsme zašli do nedalekého malého lesa, kde Martin Honzík představil základní způsoby záchrany v lezeckém terénu od různých variant spouštění až po různé způsoby vytahování zraněného. Bylo to výborné, jen byla trochu zima na prsty rukou.
J. Kubalová, Improvizovaná fixace stehenní kosti a pánve v terénu – proběhl v přednáškové místnosti, takže ti, kterým se nechtělo ven na sníh, mohli zůstat uvnitř
J. Smolek, L. Sieger, Základy lezení vertikal tzv. jednolanovou technikou (SRT) – přímo před přednáškovou místností na pěkném vzrostlém stromu. Malým problémem se ukázaly namrznuté lano a karabiny.
Kolegové ze Slovenska přivezli malou pozornost pro vedení Společnosti horské medicíny – bylo potřeba to hned vyzkoušet
17:00 – 18:10 Úrazy při lezení a skialpinismu, vrtulníková záchrana
L. Bloudková, Úrazy v horolezectví v letech 2011 a 2012 – přehled a statistiky z pouhých šesti (!!!) nahlášených úrazů v rámci ČHS. Lucie Bloudková zároveň uvedla vývojový trend v úrazovosti na základě úrazové statistiky DAV s členskou základnou přesahující 900 000 lidí
J. Pala, Úrazy při skialpinismu a jejich prevence – co a jak se může stát při skialpinistických aktivitách
J. Rokfalusy, Vrtuľníková záchana v slovenských horách – podrobný přehled vrtulníkové záchrany na Slovensku včetně všech dosud používaných typů vrtulníků
J. Kořínek, LZS na Slovensku – pěkná videa ze zásahů LZS ve Vysokých Tatrách
19:30 – 23:00 Večerní promítání
V. Vinduška, Výstup na Kilimandžáro – podrobný rozbor výstupu na nejvyšší vrchol Afriky
I. Herrmann, USA Yosemity, Grand Canyon – aneb výlet cestovní kanceláře Hermann-Říhová do USA bez řidičského průkazu a se spoustou veselých příhod
J. Pala, Možnosti skialpinismu v Makedonii a činnost makedonské HS – JERKY SNOW CAMP 2012 Macedonia – slunečný skialp a základové laviny
J. Pala, Možnosti skialpinismu v Libanonu – svépomoc při záchraně – Ski the Mountains of Lebanon 2012 – přehled výsledků
NEDĚLE 28. 10. 2012
9:00 – 11:00 Hypotermie
Už jsem se bohužel nezúčastnil
J. Kubalová, Těžká hypotermie – kdo má šanci na přežití?
M. Honzík, Akcidentální hypotermie – 5× jinak
L. Sieger, M. Mašek, Možnosti dýchání pod sněhovou lavinou
Zuzana Sedláčková, Hypotermie 5× jinak
Těžká hypotermie 1
Těžká hypotermie 2
Těžká hypotermie 3
Těžká hypotermie 4
Co říct závěrem?
23. Pelikánův seminář SHM byl vynikající stejně jako ty předchozí – je to ideální zdroj pro přehled aktuálního vývoje v oblasti horské medicíny. Jak v loňském roce, tak i letos přijela velká skupina kolegů ze Slovenska. Potvrdilo se, že tato „mezinárodní“ spolupráce má velkou perspektivu. Je tak možné, že příští Pelikánův seminář se uskuteční ve Vysokých Tatrách. Zdůraznit je potřeba velmi dobré každoroční sladké doplnění kalorií v podání Pravých hořických trubiček dovezených nezištně Mírou Ouzkým.
Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat