Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesZugspitze


Nejvyšší hora Německa

Naším cílem byly Stubaiské Alpy. Ale počasí nám přálo a Zugspitze byla při cestě, takže rozhodování nebylo zase tak těžké. Každý den nevylezete na nejvyšší horu svých sousedů.Podle průvodce jsme usoudili, že zvolíme lehčí cestu na vrchol, tedy cestu z Rakouska. Projeli jsme malebným a známým Garmischem, překročili hranice a v první vesničce na rakouské straně (Ehrwald) našli bez problémů kemp, který je přímo u stanice lanovky, která za 40 Euro vozí méně zdatné turisty na vrchol. Z obou stran, ( z Německa i z Rakouska) je masiv Zugspitze velmi impozantní. Cesta z Německa je náročnější, nejen časově, ale i ferrata, která vede na vrchol je těžší. Proč se tedy ničit hned první den naší odpočinkové dovolené. Westwände, jak se cesta z Rakouska jmenuje, není ale také žádná procházka.

Západní stěna Zugspitze
Západní stěna Zugspitze, foto: Jakub Thůma

Cesta vede od dolní stanice lanovky (cca. 1250 m.n.m.) až na samotný vrchol, který je ve výšce 2962 metrů. Převýšení velmi slušné. Průvodce nám radil vyrazit, co možná nejdříve. Nelenili jsme a v osm hodin jsme s batůžky sledovali červenou značku. Po chvíli jsme se dostali až nad hranici kleče a čekal nás pochod tolik oblíbenou sutí. Při myšlence, že tudy půjdeme dolů nás trochu zamrazilo, ale nás trempy jen tak něco nerozhází. Suťovisko bylo za námi a cestička se pomalu začala klikatit příkrým svahem. Metry přibývaly, síly ubývaly. Podle mapičky, kterou jsem si půjčil u lanovky, jsme brzy měli podejít lano lanovky a pak narazit na Wiener-Neustädter-Hütte.

Wiener-Neustädter-Hütte
Wiener-Neustädter-Hütte, foto: Pavla Šúleková

Mapička nelhala a tak jsme u chaty konečně shodili batohy a začali zkoumat jejich obsahy. Nějaká ta sušenka, jablko, banán, pití a hurá dál. Po krátkém sněhovém poli nás čekalo další suťovisko. Cestička nás dovedla až pod samotnou stěnu, kde začínala ferrata. Podle průvodců měla být obtížnosti A, max A/B. Dole na mapě u lanovky jsme se dokonce dočetli, že tato ferrata je SCHWIERIG. Spodní část cesty je velmi pěkná. Relativné strmé úseky s kramlemi, průlez jeskyní…

Dolní část ferraty
Dolní část ferraty, foto: Jakub Thůma


Průlez "jeskyní"
Průlez "jeskyní", foto: Jakub Thůma


Obtížnější místo dolní části ferraty
Obtížnější místo dolní části ferraty, foto: Pavla Šúleková

Střední část je stále odjištěna ocelovým lanem, ale lehčí úseky jsou již bez lana.

Střední část zajištěné cesty
Střední část zajištěné cesty, foto: Jakub Thůma

Vrchní část cesty vede po bezpečné cestičce. Posledních pár metrů po hřebínku je opět zajištěno ocelovým lanem. Obtížnost tedy odpovídala průvodci, kterého jsme měli s sebou. Rozhodně se nenechte vystrašit informacemi na mapě u stanice lanovky.

Vrchní část zajištěné cesty
Vrchní část zajištěné cesty, foto: Pavla Šúleková

Na vrcholu nás přivítalo tak na pět set horalů, kteří popíjeli pivečko, jedli polívku a spokojeně se dívali na hodinky, aby jim neujela jejich kabinka dolů do údolí. Bohužel byla neděle, slušné počasí a tak by se atmosféra na vrcholu Zugspitze dala přirovnat ke Staroměstskému náměstí (někdy odpoledne) těsně před odbíjením Orloje. Zaplať pán Bůh, nebyli jsme na vrcholu sami v sedákách a s blembáky v ruce. Proběhlo focení, svačinka a hurá pryč. Málem bych zapomněl napsat, že výhledy z vrcholu rozhodně stály za tu námahu.

Vrchol
Vrchol, foto: Pavla Šúleková

Sestup dolů byl dlouhý a suťovisko dalo všem zabrat. Ale v pořádku jsme došli zpět do kempu. Ve čtyři hodiny odpoledne jsme byli v kempu. Kemp sice nebyl z nejlevnějších, ale krytý bazén, sauna, luxusní sprchy za to rozhodně stály. V průvodci jsme se také dočetli, že se tato túra dá jít i za horšího nebo nejistého počasí. Osobně bych to tedy nedoporučoval a až napíši svého prvního průvodce, rozhodně to tam bude napsáno. Túra není technicky náročná, ale je dlouhá. Převýšení 1800 metrů také není zrovna nejméně. Pokud Vás překvapí špatné počasí, myslím si, že se dá bezpečně sestoupit. Nezapomínejme, že jsme už relativně ve velké výšce. Výlet na Zugspitze rozhodně stojí za to a všem ho doporučuji.

Cesta je velmi jednoduchá a nedá se skoro zabloudit. Rozvadov, Mnichov, Garmisch a jste tam. Je dobré mít nějakého průvodce. Mapička, jak jsem jen to již psal, se dá pořídit na stanici lanovky a bez problémů se podle ní dá dojít až na vrchol. Stačí jen chytit dobré počasí a užívat si nádherné výhledy nejen ze samotného vrcholu, ale i z výstupu na něj.

[Akt. bodový průměr: 0 / Počet hlasů: 0] 1 2 3 4 5

| Autor: Jakub Thůma | Vydáno dne 08. 08. 2007 | Počet komentářů: 3 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jakub Thůma

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
Komentář ze dne: 03.09.2009 13:53:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Robur (@)
Titulek: suťovisko
Trochu mě zaráží ta stížnost na suťovisko cestou dolů. Jít (nebo spíš běžet) dolů suťoviskem je ta nejlepší část setupu, co krok to ujedeš aspoň metr, šetříš kolena, a jediné, co se ti může stát, je, že si sedneš na prdel.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
03.12.2022 - 03.12.2022
Sherpafest 2022

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (840 hl.)
 
Blue Water (544 hl.)
 
Edelrid (556 hl.)
 
Edelweiss (538 hl.)
 
Mammut (578 hl.)
 
Maxim (405 hl.)
 
Metolius (498 hl.)
 
Millet (589 hl.)
 
Petzl (258 hl.)
 
PMI (436 hl.)
 
Sterling (2670 hl.)
 
Tendon (576 hl.)
 
Jiné (359 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8847