Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesŽula - LeschauxPěkné lezení přes údolí od odvrácené strany jehel, sice ne tak monumentální, ale s minimem lidí, komorní náladou malé chaty a kulisou, která se tak rychle nezapomíná.Pohled z verandy i ložnice, foto: Lenka K.

Na verandě Refuge de l'Envers jsme koukali na západní svahy přes údolí, kde se to také pěkně špičatí a čekali na dávno ohlášeného průvodce M. Pioly, třetí díl. Roky ubíhaly a průvodce nikde, až ve Verticalu vyšel malý sešitek s cestami. Vše podpořil o několik let později Topoguide, když vychválil chatu Leschaux a lezení v okolí. Nezbylo, než počkat až bude hezky a čas, a vyrazit na skvostnou žulu.


Petites Jorasses, foto: Lenka K.

Poslední léta neoplývají zrovna stabilním počasím, a tak se musí trochu pospíchat, zvláště když intervaly hezkého počasí jsou pouze 2-3 dny. V Cham nám pěkně prší, ale v noci se má vylepšit a dopoledne má být sucho. Kupodivu to rosničkářům vychází a ráno vylézáme do slunečných paprsků. Z vyhřátých pelíšků se nechce a oči pálí po dlouhé jízdě z jižních Alp. Balení při zívání nebere konce a k lanovce se dostáváme až v deset. Ledovec trpí vedrem a je nahlodáván říčkami, které se ne vždy dají přeskočit, to jsem zde ještě neviděl. Kupodivu předpověď se naplňuje a pršet začíná ve dvanáct pod Envers.


Dark Crystal, devátá délka 5b, foto: Lenka K.

Zbytek cesty je klasický, studené kapky na hlavě, v zátylku, podél páteře a mezi ... aby se spojily s mokrem nad koleny. Nevím, zda byla lepší doba předgoretexová, nebo ta nynější, rozdíl je jen hodina. Žebříky k chalupě jsou částečně ve vodopádech, ale je to jedno, zda voda teče kolem krku, či rukávy.


Dark Crystal, pod vrcholem, foto: Lenka K.

Večer je však teplý a občasné slunce nám vysuší věci, večer přicházejí tří Katalánci a baví nás, Denise a Naceru. Odehrává se neuvěřitelné absurdní divadlo ala Anděl na horách či Jára Cimrman leze Walker. Denis studuje bedlivě stěnu a klábosíme o cestách v pánské společnosti, ta dámská rozebírá výhody jednodenních cest v okolí. Přidávají se k nám dva Němčíci, kteří nerozhodně listují v průvodci a zvažují, zda je Contamine dobrá volba, nebo raději jít nad chalupu. A Katalánci, ti balí fotí, posilňují se a přebalují.


Chamonixské jehly nad Envers, foto: Jirka V.

Ráno je jak vymetené, nemusíme spěchat a čekáme na verandě, než slunce ozlatí věže nad chatou a trochu rozehřeje a osuší skálu. Volba padá na Dark Crystal, který si vychutnáváme se sluncem v zádech. Večer jsme na chatě téměř sami, a tak se vyvalujeme jak svišti na teplých kamenech, pozorujeme postup na Walkeru, Denis měl v plánu doběhnout až na vrchol, ale bivakuje ve dvou třetinách a Katalánci jsou podle očekávání v první třetině a teprve v noci dolézají do bivaku.


Cham taxi v akci, foto: Jirka V.

Další modré ráno čekáme na verandě, fotíme Envers a pozorujeme Cham taxi (viz Pět zastavení). Poté, co slunce olízne špičky nad chalupou, nahodíme kletráčky a mažeme na Crystal Palace. Odpoledne jsme zase na verandě, povídáme s Němčíky jak bloudili v klasice, oni utíkají do civilizace a my se rozhoduje zůstat ještě jednu noc v nádherném koutě obklopeném stěnami a ledovci, sledovat zapadající slunce a obrysy pilířů a meditovat pod kropenatou klenbou.

Na další den je ohlášena změna počasí, sbíháme po ledovci a těšíme se z úchvatných pohledů. Jsme přesvědčeni, že se sem zase za pár let podíváme.


Dark Crystal, nástup, foto: Jirka V.

Cesty

Z cest na Pierre Joseph jsme podle nás vylezli to nejhezčí, Dark Crystal je o stupeň těžší než Crystal Palace, a je homogennější. V obou cestách se střídají plotnové pasáže se stěnovým lezením a spárami. Spáry je nutné si sám odjistit, některé plotny jsou trochu morálovější. Vyplatí se sem zajít v případě, že na Envers nejsou podmínky (jako na konci letošního léta, velké odtrhovky a padání bloků), nebo když předpověď počasí nepřeje dlouhým cestám.

Petites Jorasses

Anouk: 6b, 17-18 délek, 885 m, (4, 5, 6b+ A0, 6a, 6a+, 6a, 6a+, 6a+, 6b, 6b+, 6a, 6a+, 6a, 6a+, 4, 5, 5+), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup

Contamine: IV-V+, 880 m, slanění cestou Anouk, 14 expresek, kompletní sada friendů a stoperů, cepín a mačky na nástup

Aiguille Pierre Joseph - Pointe 2940m


Dark Crystal, foto: Lenka K.

Tonton Daniel:6b, 7 délek, 230 m, (5, 6a+, 6b, 6b, 5c, 6b, 3), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů

Dark Crystal: 6c, 10 délek, 360 m, (5c, 6b, 6c, 6b, 5c, 3, 6a, 6a, 5b, 6a), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů
Velmi pěkná stěnka ve třetí a čtvrté délce.

Dame marmotte fait des siennes: 5+, 5 délek

Crystal Palace: 8 délek, 230 m, (6a+, 6a, 6a, 6b+, 6b+, 6b, 6a, 5b), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů
Spáry ve druhé a třetí délce jsou lahůdkou.


Dark Crystal, vrchol, foto: Lenka K.

Aiguille Pierre Joseph - Pointe 2842

Trotte Marmotte: 6c, 5 délek, (6a+, 6a+, 6c, 6b, 6b+), slanění cestou, 16 expresek, kompletní sada friendů a stoperů


Dark Crystal, třetí délka, foto: Lenka K.

Praktické informace

Příjezd

Po dálnicích do Chamonix a vláčkem na Montenvers. Odtud po ledovci až pod chatu Envers, zde doleva k velkému červenému sudu u úpatí morény. Po moréně značenou cestou k žebříkům na Couvercle. Zde zpět na Glacier de Leschaux. Po ledovci k žebříkům pod chalupou.

Nocleh

Refuge Leschaux,  přespání 12,75 €, polopenze přibližně 25 €.


Leschaux, foto: Jirka V.

Období

Léto, stěny leží ve výšce 2500 - 3000 m.n.m..
Počasí bývá však velmi nestabilní a jen zřídka se vyskytne několikadenní období bez dešťů.

Výbava

Lano: 2 x 50 m, lépe 60 m
Materiál: 17 expresek, sada friendů a stoperů (případně hexy)

Průvodce

Kletterführer Alpen II Topoguide, možno zakoupit i po částech, po jednotlivých cestách a nákresech, cena ca. 2 € za cestu.
Nákresy cest též na chatě


Vertical


[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Jiří Vodsloň | Vydáno dne 24. 12. 2015 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Jirka V

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Chcete, aby bylo pojištění odpovědnosti za škody vzniklé při lezení součástí členského příspěvku ČHS?

Ano (87 hl.)
 
Ne (78 hl.)
 
je mi to jedno (85 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 250