Montana 5/2008

Autor: Petr Jandík <redakce (zavináč) horyinfo.cz>, Zdroj: Petr Jandík, Vydáno dne: 16. 10. 2008

Montana 5/2008, repro HoryinfoS Petzlovským DVD

Nová Montana sice nemá na obálce nějak extrovní fotku, ale její vnitřek je o to lepší a hlavně, obsahuje dárek od firmy Petzl - DVD s kolekcí nejlepších horo i lezeckých videí.

Po otevření čísla jsem se dost nasmál úvodníku Aleny Čepelkové a oceňuju ho o to víc, že vím v jakém stresu a presu vznikal. Je docela ironií, že se hned pod ním usmívá člověk, který k těm jejím i jiným stresům tvůrčím způsobem přispívá. Také vzhledem k posledním problémům kolem Dodo Kopolda na Slovensku si myslím, jestli není čas se zamyslet nad změnou respondentů v anketě, aby se Montana nespojovala s osobami, které ztrácejí renomé. Taky u komixů týpků ve stěně mám skoro dojem, že metrosexuál už jednou byl...

Tak to byly dva zápory a teď k velkým a výrazným kladům. Od teďka, když mi někdo řekne, že fotím jako kokot, budu to považovat za výraznou pochvalu, protože fotky Adama Kokota ve článku Nejtěžší výstupy v polských Tatrách jsou opravdu špica. Jen označení klasifikací cest ve článku římskými číslicemi trochu mate, protože u nás se římsky píše pískovcová klasifikace a ne UIAA, ale v Tatrách si to snad nikdo nesplete. Eiger Nordwand na dalších čtyřech stranách je zajímavá reportáž z průstupu klasickou cestou a adeptům tohoto výstupu určitě přinese zajímavé informace. Pro čtenáře Horyinfa i ostatních lezeckých webů nebude překvapením článek Kapura o prvovýstupu v Pákistánu, ale určitě se rádi podíváte na fotky v tiskové kvalitě. Přes třístránkový rozhovor s Tomášem Mrázkem a Helčou Lipenskou, kteří se tak trochu vyslovují pro větší oddělení závodníků od zbytku ČHS docházíme k další perle čísla - pokračování článku o Saských pískovcích v podobě rozhovoru Mike Jägera se špičkovými místními lezci Janem Stillerem a Stefanem Gerberem ozdobeném opravdu krásnými fotkami Mike Jägera.

Huascarán je celkem klasický expediční článek Dušana Fúsky. Sportovně lezeckou část otevírá portrét vítězky Lasportiva Award Maji Vidmar, pokračuje reportem z akce Petzl Rock trip v Zillertalské žule. Trochu do toho moc nezapadá výlet týmu Salewa na Mönch a máme tu další ze série návodů na Ádr - Starou cestu na Krasavici a Po flámu na Marinu od Davida Golla se zajímavými fotkami Terezy Švecové. Seriál horolezeckých příběhů Bytosti v mém srdci od Vládi Šoltýse je už tradiční součástí Montany. Mučírna vás naučí, jak dýchat, dozvíte se něco nového o dění v ČHS. Jožo Gurnik se zabývá cestami na Snehový hrb v dolině Piatich spišských plies (so šiestym smetiskovým), nekonečný seriál Jirky Nováka popisuje Hoher Göll.

Montana 5/2008, repro Horyinfo
Montana 5/2008, repro Horyinfo


Portréty historických osobností od Martina Krejsy jsou známkou kvality, tentokrát je to profil Olgy Zibrínové. Ohlédnutí za fetivalem (v Teplicích) je spíš taková udržovací výplňovka co do textu i fotek, od Pepeho jsem už viděl spoustu lepších. Sympatický pohled na bouře kolem ankety o nejlepšího horolezce přináší krátký rozhovor s Radkem Váňou. Jako článek Lezecké Oskary se uplatnily mírně přepracované odpovědi Tomáše Roubala z rozhovoru, který poskytl našemu portálu Horyinfo. Samozřejmě, když už to jednou napsal, přece to nezahodí :-)

Velmi povedené číslo doplňuje ještě dáreček navíc - DVD s výběrem nejlepších lezeckých videí vydané firmou Petzl. Samozřejmě, o tom, co je nejlepší se dá dlouho diskutovat, ale prostě ta videa jsou dobrá - z hor, skialpinismu, bigwallového lezení, ledolezení, sportovního lezení i boulderingu, takže si každý vybere.

Doporučení našich analytiků tedy je: KOUPIT a DRŽET