Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání CookiesPrestižní ceny pro Adama Ondru a Maju Vidmar


Rozhovor s Tomášem Roubalem o zákulisí volby vítězů

V Mekce skalního sportovního a také závodního lezení, italském Arcu ležícím u Lago di Garda v Šárčině údolí, se od roku 2006 udělují prestižní ceny nejlepšímu skalnímu lezci a nejlepšímu závodníkovi. Poté, co Adamu Ondrovi vloni vítězství uniklo, dočkal se letos zaslouženého triumfu v anketě SALEWA Rock Award, zatímco LaSportiva Competition Award získala Maja Vidmar, jak už médii proběhlo. Nás zajímalo zákulisí téhle volby a požádali jsme proto o rozhovor šéfredaktora časopisu Montana Tomáše Roubala, který byl jedním z porotců.
Nejprve samozřejmě veliká gratulace Adamu Ondrovi, který je historicky prvním lezcem v dějinách českého horolezectví, kterému se takovéto pocty světového významu dostalo.

Adam Ondra přijímá gratulaci od šéfa firmy SALEWA Heinera Oberraucha
Adam Ondra přijímá gratulaci od šéfa firmy SALEWA Heinera Oberraucha, foto: SALEWA


SALEWA ROCK AWARD je cena pro lezce nebo lezkyni, která, nebo který podal na skalách v uplynulé sezóně nejlepší, nebo nejpozoruhodnější výkon.
LA SPORTIVA COMPETITION AWARD je cena za mimořádný výkon v závodním lezení v uplynulé soutěžní sezóně.
Vítěze určuje mezinárodní porota složená ze zástupců nejvýznamnějších světových lezeckých časopisů:
 • Climber, KOR, Im Duck Yong
 • Climax, AUT, Florian Scheimpflug
 • Desnivel, ESP, Dario Rodriguez
 • Gory, POL, Piotr Drozdz
 • Grimper, FRA, Jean-Marc Chenevier
 • Klettern, GER, Ralph Stöhr
 • Montana, CZE, Tomas Roubal
 • Vertikalnyj Mir, RUS, Nadia Levina
 • Rock&Ice, USA, Niall Grimes
 • Summit, GBR, Alex Messenger
 • Jamesak, SLK, Igor Koller
 • SA Mountain Mag, SA, Tony Lourens
 • ALP, ITA, Lorenzo Scandroglio
 • Rivista del CAI, ITA, Rolando Canuti/Agusto Angriman
 • UP Climbing, ITA, Roberto Capucciati
 • www.8a.nu, INT, Jens Larssen
Sestava úctyhodná a tak jsme se začali ptát:

Montana je jedním z časopisů, které nominují kandidáty na prestižní ceny Salewa Rock Award a LaSportiva Competition Award. Jaké kandidáty jste nominovali letos?

Salewa Award:

Charlotte Durif
Gabriele Moroni
Adam Ondra
Patxi Usobiaga
Alexandra Taistra

La Sportiva Award:

Kilian Fischuber
Maja Vidmar
Tomáš Mrázek

Nominace jsou ryze subjektivní, někdo hledí na výkon, někdo více na množství oblastí, ve kterých ten který lezec lezl, jiný preferuje etiku či tendenci ke zlepšování se. Při velkém počtu porotců (a nominací) je tak zaručeno, že vybrána budou pouze opakující se jména - tedy ti, kteří zaujali nejvíce porotců.Kdo a jak vytváří užší seznam ze všech nominovaných?

Redaktoři vybraných lezeckých časopisů pošlou své nominace, pět pro jednu, tři pro druhou cenu, ze kterých je udělán výběr nejčastěji se opakujících jmen. O nich se potom hlasuje.Jak se vybírá vítěz? Kdo a podle čeho ho vybírá?

Porota se sejde v pátek ráno... celá debata zabere zpravidla několik hodin, pak se hlasuje. Každý řekne jedno jméno. Zvláštností jsou poměrně volná pravidla. Prostě delší debata, ve které každý řekne, co a proč si myslí... i to přispěje k možnému korigování názorů před vlastní volbou. Myslím, že málokdo odjíždí do Arca s tím, že dá stůj co stůj hlas tomu a tomu.

Vítězové roku 2008 - Maja Vidmarová a Adam Ondra
Vítězové roku 2008 - Maja Vidmarová a Adam Ondra, foto: SALEWA


S jakým odstupem byl vítězem letos vybrán Adam Ondra? Bylo to jasné, nebo těsné?

Nevím, co všechno říci, nicméně Adam vyhrál přesvědčivě (vloni těsně prohrál s Patxim). Vítězství Maji Vidmar bylo těsné (o dva hlasy). Pro mě osobně byl zajímavý moment, když jsem potkal odpoledne Adama v Massone a nesměl mu nic říci... :-)Co si myslíš o hodnocení takhle špičkových výkonů lidmi, kteří jim vlastně ani nemohou rozumět, protože mají zenit své výkonnosti většinou dávno za sebou a možná ani v době svého sportovního vrcholu nedosahovali výkonů, které mají nyní posuzovat?

Proč těm výkonům nemohou rozumět? Jak se pozná ten, kdo jim rozumí? Myslím si (a vůbec to nesouvisí s tím, že jsme při tom), že nápad oslovit redakce lezeckých časopisů je skutečně dobrý. Ti, kdož (spolu)vytvářejí obraz lezeckých hvězd, ví o nich celkem dost, řekl bych. Třeba jednou vznikne anketa, kde budou hlasovat ti, kdož přelezli, řekněme, 8b... proč ne?
Lezení je v zásadě svobodný sport, kde si mnohá pravdila vytváří aktéři takříkajíc "za chodu" a bez zásahů z vnějšku. Leckdy je nemožné něco přesně definovat. Někomu, kdo nikdy nelezl, těžko vysvětlím, co obnáší třeba stupeň 7 UIAA. Nejde jej vymezit. Je to těžší jak "šestka" a lehčí než "osmička"... a už se na to musí trénovat :-), co k tomu říct víc? Jak jinak než subjektivě potom mohu hodnotit lezecký výkon?

Vloni i letos jsem hlasoval pro Adama Ondru, i když nikdy nepolezu cesty jako on. Našim kandidátem (zastupoval jsem tam redakci Montany) byl hlavně proto, že leze v různých oblastech, výrazně se zlepšuje, je sám k sobě přísný, i na těžké přelezy potřebuje pouze několik pokusů, atd. Někdo jiný si mohl říct, že mu dá hlas kvůli Action Directe, jiný dal zase z jiných důvodů hlas někomu jinému. A v tom je to kouzlo a zároveň význam celé volby. Kdyby to měla být sóloakce nějaké redakce či skupinky samozvaných, chápu námitky. Takhle musím říct, že poslouchat poznámky třeba Jense Larssena z 8a.nu je skutečně zážitek. Ten chlápek je chodící encyklopedií, protože... je to jeho práce. :-)Neměli by vítěze takovýchto anket volit spíš sami lezci mezi sebou?

Ať se domluví a klidně si volí lezci mezi sebou. Ostatně, u nás takovou příležitost (při MHFF v Teplicích) mají...

Adam Ondra, vitěz ankety SALEWA Rock Award
Adam Ondra, vitěz ankety SALEWA Rock Award, foto: SALEWA


Letos asi problém nebyl, protože Adam skutečně výrazně zazářil, ale myslím, že hned tak někdo nemůže porovnávat třeba význam bouldrové dirkové cesty v Juře s vytrvalostními cestami ve Španělsku. Pokud se Adam k tomu vyjadřoval, sám to nijak přesně nerozhodl. Jak by to pak mohli v těsném případě rozhodnout redaktoři? Několik let jsem se účastnil v Komisi Alpinismu hodnocení Výstupů roku a občas jsem měl pochybnosti, jestli je moje hlasování správné a měl pocit, že jsme se i ve skupině devíti hodnotitelů někam odchýlili. Jak ty prožíváš takového chvíle, kdy vlastně svým hlasem spolutvoříš historii horolezectví?

Myslíš jako tíhu zodpovědnosti? Nemám s tím problém... Navíc, nemohu se ubránit dojmu, že pořád směřuješ k tomu, zda umím posoudit která cesta kde je těžší. To neumím, a neumí to asi nikdo. Ale to snad není jediné kritérium. Ba naopak. V lezení jde i o něco víc. Svůj pohled na věc jsem napsal výše. Osobně si myslím, že je pro lezce poctou už dostat se mezi vybrané kandidáty. To oni svými výkony píší historii lezení. Porota rozhodla, kdo ji zaujal nejvíc. V oficiálním zdůvodnění (které je mimochodem rovněž kolektivním dílem) se píše:

"Porota dává Salewa Rock Award Adamu Ondrovi, extrémně mladému lezci, který (v sobě) spojuje atraktivnost, silnou sportovní etiku, a zájem o lezení v různých oblastech světa. Adam je dnešní jasný vítěz a zítřejší sen."

Na cenu pro nejlepšího závodníka jsme měli jiného kandidáta, ovšem asi ne dostatečné argumenty :-) Navíc, nevím, jak to chodí v komisi Alpinismu ČHS, ale tady nejsou rozhodně žádné tlaky... a... myslím si, že Adam měl dostat cenu už vloni - chyběl k tomu jediný hlas. Ale takový je život.

Hodnocení skalních výstupů je asi jednodušší, než výstupů v horách. Tady nemusíš vážit, je-li významnější bigwallový prvovýstup za 7c, nebo sedmý přelez profláknuté horské cesty za 8b+. Je ale fakt, že Adam svými výkony v loňském a zejména letošním roce takováhle rozhodnutí porotcům výrazně ulehčil.

Díky Tome za odpovědi a za rozhovor.


Více si budete moci přečíst v příští Montaně.

[Akt. bodový průměr: 0,00 / Počet hlasů: 1] 1 2 3 4 5

| Autor: Petr Jandík | Vydáno dne 11. 09. 2008 | Počet komentářů: 0 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek
| Zdroj: Tomáš Roubal, ptal se Petr Jandík

Našli jste ve článku chybu, nebo překlep? Budeme vděční za upozornění. Napište nám. Děkujeme
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]

horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
03.12.2022 - 03.12.2022
Sherpafest 2022

Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (837 hl.)
 
Blue Water (542 hl.)
 
Edelrid (552 hl.)
 
Edelweiss (537 hl.)
 
Mammut (572 hl.)
 
Maxim (404 hl.)
 
Metolius (491 hl.)
 
Millet (587 hl.)
 
Petzl (257 hl.)
 
PMI (431 hl.)
 
Sterling (2669 hl.)
 
Tendon (550 hl.)
 
Jiné (359 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 8788