Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Výstupy roku 2006-výzva
ze dne 22.11.2006, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 24.11.2006 15:23:45     Reagovat
Autor: [ctenar] - David Peterka (@)
Titulek: Dotaz na Jandíka
Ahoj Petře
omlouvám se že tě oslovuji přes web.Ale chci vědět nebo znát tvůj názor jako člena vedení ČHS a taky střední generace :).
Nepřipadá ti trochu schizofrenní dát do reprezentace třeba Beneše a Tomajdu nebo Holečka -chlubit se tím co vylezli a pak jim nedat výstup roku na písku,nejen z důvodu že jsou cesty dělány s MG ale i vzdálenosti nýtů nebo ukončení cesty uprostřed stěny nebo natloukání shora což vše je proti dost archaickým pravidlům ?
David Peterka
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 15:25:41     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Dotaz na Jandíka
Ahoj Davide.
Nejprve bych opravil jednu nepřesnost. Nejsem člen vedení ČHS, pouze pisálek v jeho službách (pokud se týká článků do Motany) a člen komise alpinismu.
Tím pádem mohu ovlivňovat výstupy roku pouze vahou svého hlasu, nic víc. Samozřejmě rád si přečtu nejrůznější názory včetně toho tvého, abych si mohl udělat obrázek.
Pokud se MG na písku týká, pokud sleduješ dění, tak jistě víš o dvou případech protestů ze sfér ochrany přírody, proti používání magnézia na pískovcích. Ten druhý byl oficiální a dokonce jej následovala žádost o zjištění zda jsou provinilci členové ČHS a o dodání jejich nacionále, celkem bohatě doložená fotografiemi.

Co asi mohlo vedení ČHS, tedy jeho výkonný výbor, dělat za této situace méně, než alespoň v zájmu zachování lezení pro všechny přestat oceňovat ty, kdo porušují sjednané dohody s ochranou přírody? Když si přečteš diskusi u článku "Správa CHKO se zlobí", zjistíš například u příspěvku Kuby Turka, že by ČHS mohl ještě daleko víc, pokud by byl důsledný. Ten článek je na tom serveru, co končí na info a jehož jméno tu není žádoucí, takže ho nepíšu. Na tomtéž serveru je i anketa, z níž vyplývá, že většina hlasujících - 62% si myslí, že se výstupy, při nichž jsou porušena platná pravidla nebo podmínky povolení horolezecké činnosti, se nemají oceňovat. (Nalezení této ankety je test inteligence.)

Samozřejmě vím, že všichni nejlepší lezci, až na pár zanedbatelných výjimek, lezou na písku s práškem, vím i proč a že k tomu mají své pádné, svým vlastním výkonem podmíněné důvody.
Jenže pokud ochranáři MG nechtějí, je to důvod pádnější než jakékoliv nejšpičkovější výkony kohokoliv, protože pro ČHS, který zastupuje okolo 13000 lezců nejrůznější výkonnosti a zájmů, mus
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 16:13:16     Reagovat
Autor: [ctenar] - David Peterka (Redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Dík za odpověď
ale ...
Není náhodou minimálně morální povinností jednat s těmi CHKO a NP a třeba se zeptat
1.Proč je MG v CHKO zakázáno a chtít vědět reálnej argument ?
Pro mně je docela dost reál že na písku v USA,Austrálii,Africe a Evropě(Lucembursko,Itálie,Francie,Španělsko záp.Německa Morava)a já nevím kde všude z vyjímkou DDR a Sudet se s MG leze !!Jsou tam snad jiní ochranáři nebo na to kašlou a nechrání si své ? To se mně nechce věřit
Nechci ale furt jen o Mg
Co vzdálenosti kruhů v pravidlech ?
nebo opět z pravidel Umístění pouze nezbytně nutného počtu kruhů ?? Kolik to je?
Když jsem dobrej tak žádnej a když ne tak 10 ?
Tak můžu rušit cestu za cestou .
Nebo shora -zdola Věříš že se dneska Xa a víc dělají podle pravidel ? Minimálně opět MG a vzdálenosti.
Proč se ty cesty tedy nevytlučou když jsou mimo pravidla ?
Z mého pohledu by se minimálně měla vyvolat diskuze k aktualizaci pravidel
a doptat se co CHKO vadí
Estetika pro mně jaksi není argument jelikož někdo rád holky a jinej zas vdolky.Včera jsem zrovna byl v labáku a víc mě vadily stopy na turistické cestě od traktoru než MG na skále.
david Peterka
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 16:40:30     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Dobrá, proberme to ale:
1) myslíš morální povinnost vedení ČHS? Vedení ČHS má za povinnost jednat v tom smyslu, v jakém ho zaúkoluje Valná hromada. Nebudu tady opakovat, jako to hlasování před dvěma lety dopadlo, to je v diskusích na Lezci. Vedení ČHS, tedy personálně Jindra Pražák jako tajemník, který to má pracovně na triku, a Alena Čepelkováý - Ottová jako předsedkyně a v rámci své funkce také příslušní členové vrcholových komisí s ochranou přírody jednají a snaží se získat pro nás, co jde.

Pokud se reálného důvodu nechtění MG týká, tak je celkem jasně napsán v dopise Správy CHKO Labské pískovce, který si můžeš stáhnout zde:
na horosvazu
a jeho obsah je zhruba zde v článku "Správa CHKO se zlobí"
Tím, že jinde se na písku s MG lze lze v diskusích s ochránci operovat, ale nevím jaká ochota k téhle diskusi by u nich mohla být, když druhá strana svévolně porušuje dohodnuté a jimi povolené podmínky.

Pokud se USA týká, jde o podstatně větší zemi a doporučil bych ti jednu odpověď z diskuse pod článkem o Red River Gorge na Lezci:
========
No, CZ je take demokraticka zeme, po peti letech v USA mam pocit, ze v rade veci mnohem demokratictejsi.... Co se tyka dohadovani se: nekonecne jsou spory napriklad v Karoline kvuli nytovani na Table Rock nebo Looking Glass Rock, nebo diskuse ohledne Black Hills (Needles) v Dakote. O pokracujicim a zrejme nezastavitelnem uzavirani dalsich a dalsich sportovnich oblasti v USA an
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 16:45:35     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka - 2
Kvůli omezené délce komentáře pokračuju dalším dílem:
Ceskosaske piskovce jsou tradicni oblast, kde plati jista psana i nepsana pravidla, ktera by se mela dodrzovat; pokud by takova pravidla platila nekde v USA, dodrzovala by se a nikdo by neremcal, nebot by mu hrozila stavnata pokuta. Cili nejde o nejakou demokraticnost, ale o respekt k pravidlum a zakonum a ta casti ceske lezecke verejnosti chybi. Ovsem, v USA se s timto jevem setkate take - viz nedavne "pokoreni" Delicate Arch v The Arches, ktere patrne opet zvysi nevrazivost vuci lezcum a nedivil bych se, kdyby neprimo zapricinilo definitivni uzavreni napr. Indian Creek.
===========
ostatně je to myslím odpověď na tvůj komentář.

Vzdálenost kruhů: Umístění kruhů určuje autor cesty podle svého mínění s tím, že Pravidla jen dávají mantinely. Je-li nějaká cesta udělaná v rozporu s pravidly, může nastat zrušení - vytlučení, nebo neuznání autorství. O tom rozhoduje vrcholová komise a je jen věcí místní špičky, jestli se bude ve vrcholové komisi angažovat, nebo ne. myslím, že se žádné K neuzavírají lidem, kteří mají zájem v nich fungovat. Ono to ale znamená i dost práce, a tak se málokomu chce.
0 0

Komentář ze dne: 24.11.2006 16:59:28     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka-3
Shora - zdola, proč to nevytlučou atd:

Na posuzování cest má ČHS vrcholové komise. V nich by měli být lidé, kteří znají dotyčnou oblast a jsou v obraze. Ti by měli kvalifikovaně rozhodnout. Z pozice komise alpinismu a výstupů roku bych jen řekl, že bychom si před schválením výstupu roku vyžádat stanovisko VK a pokud řekne, že výstup odporuje pravidlům, je automaticky z ocenění vyřazen.

"Estetika pro mně jaksi není argument jelikož někdo rád holky a jinej zas vdolky.Včera jsem zrovna byl v labáku a víc mě vadily stopy na turistické cestě od traktoru než MG na skále."

Tak tak. každej preferuje něco jiného a aby to šlo vůbec nějak v tom státě dělat, existujou volby, kde většina zvolí někoho, kdo nám pak dělá zákony a nutí nás s větším, či menším úspěchem, abychom je dodržovali. A protože je sposta lidí ochotná se podřídit jen těm pravidlům, která jim vyhovují, není to lehké.

Tak pro dnešek konec grafománie. Adios.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2006 19:00:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tenis (michal_nehasil@email.cz)
Titulek: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Petre jak se jemnuje server co konci na info a jehoz jmeno tu neni zadouci? Je to snad detske-porno.info nebo neco podobneho?
Je opravdu revnivost mezi "outdoorovymi" weby tak silna? Ze ani editor jednoho nesmi napsat jmeno jineho? Pripada mi to dost priblble...

m.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2006 19:39:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@naseznamu)
Titulek: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
On to sem Petr překopíroval ze serveru, kde je na něj embargo. Proč, no asi boj.
On už tam měl před tím embargo Turek, aby si nedělal raklamu. Přitom ty dva jsou, pokud vím, tedy Lezec a Horydoly, spojeni finančně (ale to nevím určitě a nezajímá mi to tolik).
Kuba na Horydoly dává klíďo odkazy na komkurenci. Takový Ash na http://www.tomash.net/anahoru/ přímo dělá sbírku odkazů.
Jak je tomu tady? No schválně, napíšu http://www.lezec.cz/ nic? A co http://www.horydoly.cz/ ? Pokud se zobrazil tenhle příspěvek, tak přímo tady to není s bojem nijak divoké :-)
P.S. nejen lezecké, turistické servery...
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2006 20:19:15     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Díky Dagu za vysvětlení situace. Na Horyinfo není žádná cenzura, odkazy kamkoliv může psát kdo chce. I já sám dávám odkazy na Lezce či jinam, pokud to považuji za přínosné pro čtenáře. Lezec je nejčtenější server v této kategorii a jeho editoři umožňují dávat odkazy na své stránky jen někomu, u jiného mají pocit, že na nich chce parazitovat. Koneckonců, je to jejich server a nemají povinnost nechat na něm to, co se jim nelíbí. Samozřejmě by to měli vědět i čtenáři a počítat s tím, že tam filtr existuje. Mně osobně připadá trochu paranoidní, když mně editoři Lezce oficiálně požádali abych přestal k popisům cest u nich dávat odkazy na podrobnější popisy zde na Horyinfu. Těch pár odkazů, jestli jich bylo do deseti, mezi 27000 cestami evidovanými v Lezcově databázi považovali za nekalou konkurenci a podvratnou reklamu. Respektuji jejich přání a odkazy na Lezce už nedávám. V tomto případě, kdy jde o diskusi k mému článku, který byl vydán na obou serverech, jsem považoval za vhodnější diskutovat zde než na Lezci a k oznámení jsm zvolil tuto formu.
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 21:20:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tenis (michal_nehasil@email.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Diky za vysvetleni, uklidnilo me :-)
Nemyslim si, ze by lezec, nebo kdokoliv podobny mel povinosti zverejnovat linky na cizi servery. Jen mi pripada hloupe, ze se tomu brani. To pak ten hypertext neni tolik hyper...
Jsem rad, ze to horyinfo nedela.
0 0

Komentář ze dne: 25.11.2006 22:56:36     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: odkazy
Ještě pokud se Turka týká - musím před ním smeknout klobouk, protože poté, co sem Hlína napsal kritiku jeho recenze na Hudyho infosešitek, doplnil do svého kritizovaného článku link na tu kritiku a pěkně hned nahoru.

Pak taky musím uznat, že na Lezci jsem chtěl po Ondrovi Benešovi aby doplnil do svého článku o Madagaskaru na Lezci link na Tomajdův článek zde na Horyinfo a na jeho přání to editoři Lezce udělali. Ne, že by to mělo nějaký převratný vliv na návštěvnost Horyinfa, ale přece jen mi to přišlo jako jistý návrat k normálu.
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 00:42:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
To není nic tajného. Firma Turek Media s.r.o, která vydává Horydoly a jejíž jsem spolumajitelem, provozuje také Outdoornet.cz. To je reklamní síť, která zastupuje servery v tomto odvětví, shání a administruje jim reklamu. Do redakčního obsahu nijak nezasahuje ani ho neovlivňuje a dokonce ani nekoordinuje. Jedním z členů této sítě je i Lezec. Síť není uzavřená, omezena je pouze tématem outdoorových aktivit.
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 08:23:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (janpus@na seznamu)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Psal jsem sice , že mi to nezajímá, ale už to pomalu není pravda. :-)
Je to, že neovlivňuješ dané novinářskou profesionalitou, kdy považuješ za nepřípustné ovlivňoval kolegy, nedostatkem možností ovlivňovat a nebo dokonce rafinovaný reklamní trik (být na Lezci přítomný ve formě tajemného neznámého). :-)?
No kecám, že bych z těch otázek nemohl spát, to sotva.

Tvou ochotu upozorňovat i na nelichotivé reakce na HoryDoly i přímo tebe lze sice paranoidně chápat také jako reklamní trik, ale já to oceňuji velmi kladně.
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 14:56:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
Paranoia je to tedy už silně rozvinutá, ale na každém šprochu bývá pravdy trochu :-)
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 16:08:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - dag (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Dotaz na Jandíka
"To že máš paranoiu, neznamená, že po tobě nejdou!" :-)

Já bych to označil za silně, až klinicky paranoidní percepci... zakládající se na pravdě. :-)
Néééé! Je mi to ostatně fuk, hlavě že to tam je. :-)

P.S. Horší je ta elektronka co mám v hlavě, kterou mě dálkově řídí z Cukráku! (myšlenka vypůjčená od J.K. který na to dostal "modrou") :-)
0 0

Komentář ze dne: 26.11.2006 10:59:45     Reagovat
Autor: [ctenar] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Názor Jardy Maršíka
Kopírujji sem zajímavý názor Jardy Maršíka jako odpověď na návrhy zrušit kategorii výstupů roku na písku. Původně napsáno jako komentář k tomuto mému článku: http://www.lezec. cz/clanky.php?key=5367
======================
Nevím, co letos vylezl Špek, Kuba nebo někdo další, ale je docela dobře možné, že s dvěma Xc jsem letos vylezl nejtěžší cesty na písku bez maglajzu já. Nechci se znovu hádat, jestli to Xc jsou nebo nejsou. V každém případě vím sám nejlépe, že na ostatní kluky, kteří sice s maglajzem, ale na písku lezou jedenáctky, zdaleka nemám. Ať už kvůli síle, věku, schopnostem, chuti nebo možnostem. Měl bych snad být ohodnocen? Určitě ne. Bylo by pouhou ironií vyhlašovat někoho, kdo nepatří mezi nejlepší, a to navíc za cesty, které sice nejsou lehké, ale zdaleka nedosahují současných hranic.
Důvody, pro které svaz jako oficiální zástupce lezecké obce přistoupil na neodměňování výstupů na písku s magnéziem, plně chápu. Jejich oprávněnost vidím výhradně v nutnosti vybudování silného vyjednávacího postavení vůči státní správě.
Nemyslím, že je nutné kategorii písku bez magnezia rušit. Nic však nebrání tomu nevyhlásit žádný výstup, protože se nenašel žádný dostatečně hodnotný. Abych předešel argumentu, kdože bude určovat tu dostatečnou hodnotnost, sám za sebe říkám, že XIa RP bez magnézia už bych za oceněníschopný výkon považoval. Jde o můj subjektivní pohled, v němž je jedenáctka magické číslo. Ve světě současného sportovního lezení ale vždy musí podobná kategorie zůstat pouhou kuriozitou, byť se i v ní bude nepochybně skrývat poctivý výkon.
Jarda Maršík
=========================
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
nejbližsí akce
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Jaké lano na lezení je podle vás nejlepší?

Beal (733 hl.)
 
Blue Water (359 hl.)
 
Edelrid (373 hl.)
 
Edelweiss (458 hl.)
 
Mammut (465 hl.)
 
Maxim (323 hl.)
 
Metolius (395 hl.)
 
Millet (472 hl.)
 
Petzl (199 hl.)
 
PMI (344 hl.)
 
Sterling (2602 hl.)
 
Tendon (498 hl.)
 
Jiné (233 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 7454