Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Re: rada () Re: rada () Re: Třídí se zrno ... () Re: rada ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Reverso 3
ze dne 29.05.2008, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 30.05.2008 09:03:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - tata_FIDO (@)
Titulek: diky
tomu rikam vycerpavajici popis.

Jeste by stalo za uvahu vice porovnani s konkurenci napr. od Raveltiku vecicka se jmenem Reflex
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 11:14:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: diky
Raveltik Reflex jsem v ruce neměl, ale recenze od JK je zde: http://www.horyinfo.cz/view.php?ci sloclanku=2008050001&nazevclanku=raveltik-reflex. Jejím výsledkem je, že Reflex může za určitých okolností zcela ztratit schopnost brzdit.
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 09:36:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michael (@)
Titulek: Porovnání
Mě by zajímalo jaké jsou rozdíly mezi Reverem 3 a ATC Guide? Mám na mysli funkce, ne výrobní rozdíly ty vidím. Zda je třeba natočení druhého oka lepší nebo není, samozřjemě, že použití karabiny na spouštění je asi lepší než smyčka u ATC.
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 11:02:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Porovnání
Jedný rozdíl ve funkci je uvolnění a spouštění visícího druholezce. V natočení díry jsem při praktickém používání žádný rozdíl nepociťoval. ATC má díru pouze hrubě provrtanou s hranami, které asi mohou poněkud rýpat karabinu. Reverzo má díru na zavěšení pěkně zaoblenou a hladkou. Ostatní rozdíly jsou vypsané ve článku.

Smyčka u ATC na spouštění je dost nebezpečná, protože při zatížení smyčky svou vahou (přes další karabinu) nemůžeš dost dobře kontrolovat rychlost spouštění a pokud ztratíš rovnovánu a sedneš do toho naplno, padá druholezec prakticky volným pádem (tedy pokud sis na brzdicím konci lana neudělal bezpečnostní pololoďák). Naopak karabina na páčení je bezpečnější a umožňuje lepší kontrolu rychlosti spouštění a když všechno pustíš, druholezec se zase automaticky zabrzdí.
0 0

Komentář ze dne: 23.05.2010 19:32:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Roman (rh@atlas.cz)
Titulek: Re: Re: Porovnání
Čtu tento již starší článek a zajímalo by mě, jestli nejde náhodou použít uvolnění karabinou stejně tak i u ATC Guide, přece jen ty jistítka na obrázku vypadají hodně podobně ? Sám nemám možnost vyzkoušel, leda až půjdu někde kolem HUDY ...
Do dneška jako sváteční lezec používám jen osmu a půlloďák, od nějakýho kyblíku bych si sliboval menší kroucení lana. Ale zas jak se tu píše, že lano se víc placatí a ohýbá a tření o ty drážky mu na životnosti taky nepřidá ... nejsou ohledně životnosti lana také nějaké novější poznatky ?
díky.
0 0

Komentář ze dne: 23.05.2010 19:54:09     Reagovat
Autor: [pjandik] - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Porovnání
U ATC Guide je to očko o něco menší a jde do něj dát jen opravdu malá karabina. Pokud se týká placatění lana, není zase tak hrozné. Možná, že osma kroutí o něco víc, než reverso placatí.
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 10:49:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Radas (@)
Titulek: ad karabina v očku
Ta smyčka by byla lepsi protoze se da protahnout tim jistenim a zatahnou za ni smerem dolu a kybl se "otevre" s tou karabli mi to pripada nejak neohrabany....
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 11:03:27     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: ad karabina v očku
Viz komentář výše. S tou karáblí to funguje podobně, jako páka u Tre Sirius.
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 13:58:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Spouštění druhého
Ještě k tomuhle tématu: Komu se zdá spouštění pomocí karabiny neohrabané, doporučuji se podívat na video od Petzla. V závěru je ukázána i tahle věc a je to delako jednodušší, než instalování smyček na odlehčení.
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 12:43:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - bambus (tomasbardas@seznam.cz)
Titulek:
zdravim,reverzo sem v ruce neměl,ale tak mne napada nebude přece jenom natočení díry u ATC lepší? když cvaknem karabinu do kruhu a do něj GUIDA tak je ke skale pěkně bokem anásledná manipulace je lepší.jistě se todá vyřešit karabinou navíc,ale...
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 13:31:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Ahoj,

máš pravdu, že v kruhu bude ATC o něco vhodnější (samozřejmě jen pro druholezce, jistit prvního přímo v kruhu by bylo poněkud nezdravé).
0 0

Komentář ze dne: 30.05.2008 14:17:35     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Michael (@)
Titulek: Re: Re:
U kruhu možná jo, ale myslím, že u kruhu se jistí minimálně. Na písku, ale i na ostatních skalách jistíš ze slaňáku nebo borháku a myslím, že natočení oka ATC není ve správném směru i když vždy záleží na tom kde je slaňák, jak u něj jistič jistí atd. S použitím karabiny u Reverza si myslím, že nevydáš takovou sílu při visu druholezce, abys to jen karabinou uvolnil a pak stejně musíš udělat kladu, to říkám jen teoreticky, v ruce jsem ho neměl.
0 0

Komentář ze dne: 01.06.2008 11:58:20     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Belial (@)
Titulek: Co všichni blázní
Připadá mně jako by všichni po příchodu Guida od BD a Reverza 3 objevili Ameriku. přitom docela dobrou vychytávku měl Simond na svém Toucanu už dávno před nima. Navíc mám nyní všechny tři věci a myslím, že Simond je z nich pořád nejlepší. Popravdě se mi moc nezamlouvá dílenské zpracování, které mohlo být preciznější, ale vzhledem k funkčnosti - nepotřebuju smyčku ani karabinu.
0 0

Komentář ze dne: 01.06.2008 16:33:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Co všichni blázní
Ahoj, možná, že máš pravdu. Koukal jsem se na obrázky a mám dotaz: Nepřekáží tam taková ta páčka? Je skládací? Konec konců, pokud bys bal ochoten napsat recenzi, rádi ji publikujeme.

0 0

Komentář ze dne: 01.06.2008 22:48:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Belial (@)
Titulek: Re: Re: Co všichni blázní
Recenze se chystá. Páčka je samozřejmě skládací, ale při prvním setkání budí onu popisovanou nedůvěru v dílenské zpracování. Každopádně je na ní vyraženo 0kN a neslouží jako hlavní část při jištění.
0 0

Komentář ze dne: 13.10.2008 12:58:59     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Belial (@)
Titulek: Re: Re: Re: Co všichni blázní
Tak jsem se něco pokusil sepsat a je to zde - http://quill-outdoor.cz/simond-toucan-vs-reverso-3-vs-atc-guide. Jsou tam i odkazy rencezí na těchto stránkách. Nejsem žádný spisovatel a popis je určen spíše pro lidi, kteří s těmito jistítky už mají nějakou zkušenost.
0 0

Komentář ze dne: 13.10.2008 14:59:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Co všichni blázní
Ahoj Beliale,
díky za odkaz, celkem pěkně napsáno, jen nemohu potvrdit tvůj názor, že staré tlusté a ztvrdlé lano se do ATC Guide strká hůř, než do Reverza 3. Mám jedno takové lano, chodím s ním na stěnu a moje osobní zkušenost je opačná - do ATC Guide mi šlo líp, než do Reverza 3.

Pak mám dotaz ke srovnávacímu obrázku na začátku článku - mají všechny obrázky stejné měřítko? Viděl jsem plzeňáky s Toucanem na Polínku a zdál se mi trochu větší. Opravdu v něm tenká lana neprokluzují příliš?

Nakonec jen drobnost - dovolil jsem si z moci admina opravit chybný odkaz na tvůj článek ve tvém komentáři - mezera navíc.

Měl bych zájem tento článek uveřejnit i na Horyinfo, pokud bys s tím souhlasil.
0 0

Komentář ze dne: 10.11.2008 22:44:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Belial (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Co všichni blázní
Článek se může uveřejnit libovolně kamkoliv, stejně tak fotky. Měřítko je stejné u všech mých fotek (nejsou zmenšované ani zvětšované (jen ořezy). Titulní foto jistítek je stáhnuté z katalogů jednotlivých výrobců, které mám jakož to prodejce k dispozici (krom BD). Se starým lanem souhlasím, trochu jsem poopravil v článku slovní obraty, aby to šlo lépe pochopit. Jinak právě od plzeňáků jsem na Toucana dostal tip :o)
0 0

Komentář ze dne: 01.06.2008 20:23:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - bambus (tomasbardas@seznam.cz)
Titulek:
musim souhlasit s předchozím příspěvkem, jde o vymakané jistítko.ta páčka slouží místo smyček a karabin u jistítek předchozích ke spouštění druholezce.a takové to pérko na páčce je tam aby se nekousalolano při povolování lana.z praxe musím říct že to fachčí supr
0 0

Komentář ze dne: 04.06.2008 10:15:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Robert (robert.nagyATtul.cz)
Titulek:
Pokud to má menší díry než Guide, tak pro sebe bych si to nepořídil. Už i u Guida se mi občas s nějakým starším/chlupatějším/špinavějším lanem manipulovalo dost blbě, a pamatuju si i, že jednu starou špinavou jedenáctku jsem tam radši nerval vůbec... Samozřejmě, s půlkama nebo dvojčatama je to něco jiného.
Ten Toucan vypadá fakt dobře, zatím jsem si ho nějak nikdy nevšiml, ani jsem nepotkal nikoho, kdo by ho používal (ale to je náhoda, přirozeně) - budu se dívat :)
0 0

Komentář ze dne: 05.06.2008 12:55:04     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Reverzo sice má menší díry (jen o chlup), ale díky geometrii se do něj dají dát i ta stará a tlustá lana o něco líp, než by člověk čekal. Nicméně s ATC Guide to jde opravdu líp.
0 0

Komentář ze dne: 04.06.2008 11:56:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: půlky,dvojčata a ATC
Já mám ATC od BD a nemůžu si ho vynachválit. Chytil jsem s nim už mnoho letů ze země i ze štandu a vše dopadlo dobře. Zásadní nedostatek spatřuju ovšem ve slaňování. Užší jednoduchý lana a dvojčata resp. půlky jedou jako čert. Držení obouma rukama je podmínkou a prusík téměř absolutní nutností. Vývoj jistítek/slaňovátek doufám půjde v tom směru, že vzniknou univerzální na všechny šířky lan.
0 0

Komentář ze dne: 04.06.2008 12:21:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: půlky,dvojčata a ATC
Hele. neděláš něco špatně? Já občas slaňuju na ATC s dvojčatama Mammut 7,5 a žádnou super jízdu jsem nenaznamenal. Máš to tak, že lano ze slaňáku jde do utvoru u zavěšovací díry a pak vychází do těch véčkových žlábků? Pokud bys to měl obráceně, pak by to opravdu brzdilo málo.
0 0

Komentář ze dne: 04.06.2008 16:53:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (@)
Titulek: Re: Re: půlky,dvojčata a ATC
Nemám ATC guide, takže nemám zavěšovací očko, ale mám to v těch žlábcích správně. Jediný co mě napadá je, že už mám ATC delší dobu a možná jsou ty vroubky ojetý víc než je zdrávo. Naposledy jsem měl půjčený jednoduchý lano (9,1) od Beala a jelo to běsně.
0 0

Komentář ze dne: 04.06.2008 22:26:02     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: půlky,dvojčata a ATC
Hmm, tak to mne napadá už jenom, že máš buď ty žlábky projetý, nebo má to starý ATC ty žlábky možná tlustší.
0 0

Komentář ze dne: 05.06.2008 00:34:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Robert (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re: půlky,dvojčata a ATC
Je dost možný, že (b) bude správně - anebo by se to tedy fakt *dost* ojíždělo. Matně si vzpomínám, že jedno lano se kterým jsem v Guide (pravda fungl novým) dost zápasil (děsně dřelo) bylo před tím v klasickém XP kamarádky a bez problému ...
0 0

Komentář ze dne: 09.06.2008 16:54:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kapo (mvkapo@gmail.com)
Titulek: Brzdne sily
Zdravim.
Mna by skor zaujimali hodnoty brzdnej sily (aspon orientacne) u tohoto istitka pri roznych priemeroch lana.
Je to pre mna jeden z najdolezitejsich parametrov pri vybere istitka a nikde na nete sa k tym hodnotam nemozem dopatrat, ani pre ATC GUIDE. Vie mi niekto s tym pomoct, poradit nejaky link?
Viem, ze existuje test DAV, kde je zavazim simulovana aj isticova ruka, ale nejako sa k tomu nemozem dopatrat...
Artur Rössler: preklad Z DAV č. 3 a 4/97 - Bežne používané istiace prostriedky a ich účinnosť
R3 tam samozrejme nebude, je to novinka, ale ATC GUIDE by tam mohol byt.
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti nové sportovní lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 810