Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Davos jak na jare () Davos () Re: P. Pesciora () P. Pesciora ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Grigri 2 ho zachránilo
ze dne 27.06.2011, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 27.06.2011 09:54:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek:
Petře, ta první story se mi nějak nezdá. Proč by tam strkal nějaké jistítko, když může udělat daleko jednodušší a bezpečnější uzel? Ten druhý jsem schopen zkousnost, ale je s přilbou a celotělovým úvazkem velmi nepravděpodobný. Možná dokonce nepravděpodobnější, než že uděláš chybu s Grigri nebo se ti podělá Grigri 2.
0 0

Komentář ze dne: 27.06.2011 10:10:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
V tomhle článku ani tak nejde o ty story. Daly by se vymyslet i další a jiné. Jde to o ta jistidla.Ta druhá story se mi skoro stala na Vrabinci, akorát se Honzovi podařilo uhnout tak, že ho ten šutr jen líznul po boku. Kdyby ho to vzalo do ruky nebo hlavy, mohlo to dopadnout hůř, hlavně pro mne, protože měl kýbl nebo osmu. Kdyby to pustil, proletěl bych se až na zem a ještě dál. Vrabinec má dost vysokou údolní stěnu.Viz Tajemný Vrabinec
0 0

Komentář ze dne: 27.06.2011 11:18:12     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kuba Turek (jakub.turek@horydoly.cz)
Titulek: Vrabinec
Taky píšu, že ten druhý případ bych zkousnul. Ohledně Údolky na Vrabinci - já myslel, že takový magor, kdo do té zarostlé lámačky plné suti vlezl, byl jen autor cesty, autor průvodčíku a já. Vidím, že jsme čtyři :-)
0 0

Komentář ze dne: 27.06.2011 11:43:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Vrabinec
Já jsem nelezl údolku, ale hranu, jak je ve článku napsáno. Někam do údolky bych býval mohl spadnout, kdybych neměl štěstí a Honza se těm šutrům nevyhnul.

Ještě k tomu Grigri. Pokud někdo udělá chybu při používání čehokoliv, je to chyba jeho a ne té věci. Vjede-li řidič na dálnici v protisměru, je to chyba řidiče a ne automobilky, co to auto vyrobila.
0 0

Komentář ze dne: 27.06.2011 21:39:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Franta (@)
Titulek: padovy faktor
Zajimave a poucne.
Jen par poznamek k videu:
Pytel na klokockach 80kg vetsinou nema.
Pro jistotu (z videa neni patrny vypocet) - padovy faktor je pomer delky padu a cinne delky lana, ktera pad zachytila. Tj. 10 m pad / 15m lana = 0,67.
Co se tyka zachyceni padu poloautomaty, tak bych nezduraznoval, ze funguji samy, ale naopak zduraznil ze ne vzdy museji fungovat samy.
0 0

Komentář ze dne: 27.06.2011 22:12:00     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: padovy faktor
Kolik má pytel na Klokočkách opravdu přesně nevím, váhu jsme s sebou neměli. Těch 80 Kg je odhad podle toho, jak vysoko a daleko při chytání létala 50Kg vážící děvčata. Protože v některých případech pytel doletěl až na zem, odhaduju ten faktor na 0,8, ale může to být i jinak. Chytalo se ze země.

Pokud se poloautomatů týká, myslím, že článek říká, že poloautomaty MOHOU fugovat samy, ale že výrobci pro jistotu vyžadují jejich pojištění držením lana. Zeptám se: Je znám nějaký případ, kdy by nepoškozené Grigri selhalo, nezachytilo pád a nebylo to chybou obsluhy?

0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 09:47:36     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Š (@)
Titulek: Re: Re: padovy faktor
Zajímavá a poučná akce. Já bych si Grigri dávno pořídil protože vím,že osma - s kterou leta jistím, byla vyvinuta na slanění a ne na jištění ale tak nějak se mi nechce tahat do skal ještě Grigri,nedá se na něm jaksi slanit na dvojitém laně... To je asi problém více lidí..
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 11:04:46     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: padovy faktor
Určitě. Pak je otázka, zda nejít do TRE Sirius, na tom se dá lézt i slaňovat, ale komfort toho slanění není až tak úplně úžasný.

Grigri je myšleno hlavně na sportovní cesty, kde se hodně padá, pokusuje, sedí a podobně.

Vyzkoušel jsem taky jumarování - jeden jumar a Grigri na sedáku a jde to překvapivě dobře, líp než se dvěma jumary a pokud pak potřebuju zase sjet, ušetřím si přesedání do slaňovadla. Škoda, že tohle použití Petzl nepodporuje
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 11:33:11     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lenka K. (Lenka_Kolarova@hotmail.com)
Titulek: GriGri a pisek
Ahoj Petre,

vitam Te ve fanklubu GriGri! ;)

Jen s tim piskem a GriGri bych byla opatrnejsi ... GriGri je vynikajici na sportovni cesty s dobrym fixnim jistenim, ale vzhledem k tomu, ze pady s nim se zachycuji hodne natvrdo, to asi neni optimalni jistidlo na pisek, takovy zalozeny uzel asi bezne neunese 2200kg, ze.

I my zavili uzivatele GriGri pri nasich ridkych vyletech na pisek proto radeji pouzivame kyblik, s tim dojde pri zachyceni padu vzdy alespon k malemu prokluzu a tudiz nizsi razove sile ...

To, ze se s GriGri neda (dobre) slanovat, nevidim jako problem, stejne je lezec ze zeme jisten jednim jistitkem=GriGri a ke slaneni potrebuje mit u slanaku s sebou druhe=kyblik, osma ci co.

A na vicedelky se GriGri vubec nehodi, rychle s nim povolovat, kdyz Ti lano visi nekam dolu, je takrka nemozne.

Hore zdar,

Lenka K.
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 14:36:10     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Lukas B. (@)
Titulek: Re: GriGri a pisek
nakonec po ozkoušení skoro všeho jsem skončil u HMS karabiny jako naprostého univerzálu (jištění prvolezce kdekoli jinde než voka po metru, jištění druholezce do traverzů), doplněného reverzem či jiným samofixujícím dobírákem a kyblíkem v jednom (svačení, focení, dobírání dvou najednou, snaňování s možností regulace rychlosti přidáváním karabin). jo a taky jištění přes rameno pro dobírání v lehkém.
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 11:43:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - TomasK (@)
Titulek: Statické a dynamické jištění
Co mě trochu mrzí, že článek neobsahuje další rozvinutí, že myšlenky moc nepokračují dále.
Protože první co se musí při hodnocení těchto jistících pomůcek využívajících poloautomatické blokování posunu lana brát v potaz, je fakt, že se jedná o statické jištění. A z toho všechny další plynoucí problémy (jistě si řada lidí vzpomene na graf už v Procházkovi), především vlivu na silnější zatížení postupového jištění.
A jsme zpět u pískovců - uzlové smyčky ve spárách, provázané pofiderní hodinky... jít na tohle s Grigri nebo Siriusem (etc.) vůbec nepovažuji za moudré, ani náhodou.
Článek podle mě až moc akcentuje a straší kvůli selhání jističe, aniž by na druhou stranu kriticky rozebral jiná nebezpečí, která doporvázejí nabídnuté řešení jistit poloautomaty.
Rozhodně bych se tu chtěl zastat dynamického jištění (půloďák HMS, kyblíky), správné volby umístění jistícího stanoviště a zodpovědně prováděné práce jističe. Dobré lidské schopnosti žádný polo-automat nenahradí.
Jakmile se na věc přestane hledět "zúženým průzorem", a začne se to rozebírat komplexně, zvažovat všechna "pro a proti", nakonec se dojde vždy k jedinému - je potřeba dobrý člověk. Ostatně jako všude jinde...
1 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 13:06:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Statické a dynamické jištění
Máš Tome pravdu, že tenhle článek je jen jeden kamínek z mozaiky a spíš reakce na výkřiky, že je Grigri životu nebezpečná pomůcka. Pochopitelně mají poloautomaty obecně svoje klady a zápory jako všechno a tenhle článek poukazuje jedním testem na jednu okolnost, nic víc a nic míň.
Dynamické jištění s Grigri a Siriem je možné opravdu jen částečně, a to vyskočením jističe. Pochopitelně se to nehodí tam, kde je slabé mezijištění, typu uzlů na písku, nebo šroubů v tenkém ledu.
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 18:14:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Statické a dynamické jištění
Nic proti dobrému člověku, nic proti dynamickému jištění, HMS, kyblíkům, ale pokud na to nehledíš průzorem, jak říkáš, musíš také vzít v úvahu, co když dobrý člověk nebude, nebo nebude schopen. Pak je to pojato opravdu komplexně.
0 0

Komentář ze dne: 28.06.2011 13:42:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Poučení
Pro mě z toho plyne jednoznačné poučení: Nejlepší je používat kýbl v kombinaci se starým lanem...Není lepší lízt než házet pytlem? :-)
0 0

Komentář ze dne: 30.06.2011 12:38:08     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jx zero (@)
Titulek: Re: Poučení
Asi tak. Nejlepsi je nepadat.

Docela by me zajimala statistika nebo pravdepodobnost, ze se zabiju nebo vazne zranim, protoze:

a) nemam helmu
b) nemam prsak
c) jistic nema grigri
d) jistic nedava pozor
e) jistice trefi sutr letici dolu
f) jiny lidsky faktor
g) ...

Ani nevim, jak bych predchozi seradil podle toho, co je obecne nejcastejsi. Z mych trech zajimavejsich padu by dvakrat nejspis zlepsil situaci prsak a trochu by pomohla prilba, treti pad byl vylozene moje blbost. Ani jednou jsem nemel problem s jisticem nebo jeho jistici pomuckou. Ale je to dost maly staticky vzorek. Co na tohle tema vypracovat nejakou anketu?
0 0

Komentář ze dne: 30.06.2011 16:03:16     Reagovat
Autor: neregistrovaný - TomasK (@)
Titulek: Re: Re: Poučení
Obecněji zde http://www.horosvaz.cz/res/data/052/006060.pdf
To co se ptáš, jsou konkréntnější přičiny. Není to vždy tak jednoznačné. Nehoda je v drtivé většině případů souhra vícero přičin, řetězených za sebou.
Ale mám-li to aspoň od boku po paměti zhodnotit, tak pokud vezmu čistě lidský faktor se zaměřením na jištěné pády, tak se tam poměrně často objevuje a) chybějící přilba, b) jistič předčasně zruší jištění (špatná komunikace).
Velmi zjednodušeně...
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty

Neexistuji vhodna data!

komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Kterou rukou držíte při listování průvoce?

Pravou a listuju levou (542 hl.)
 
Levou a listuju pravou (154 hl.)
 
Nepoužívám průvodce (156 hl.)
 

Celkem hlasovalo: 852