Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
Re: rada () Re: rada () Re: Třídí se zrno ... () Re: rada ()
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
inzerce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najděte nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Proč praskla karabina?
ze dne 11.06.2012, autor článku: Těšitel

Komentář ze dne: 06.06.2012 13:58:45     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Skvělá práce
Je třeba Ťéšu pochválit za precizní detektivní práci v situaci, kdy si ani majitel zlomené karabiny nevybavil potřebné podrobnosti. Tenhle způsob cvaknutí není sice obvyklý, ale není nemožný a je třeba si při cvakání na to dávat pozor.
1 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 18:36:21     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlar (@)
Titulek: Re: Skvělá práce
Souhlasím - skvělá práce. Při této síle lomu v zobáčku sedí i to, že do toho jen prudce lezec odsedl.
Osobně bych tento problém zaseknutého zobáčku očekával spíše u nýtů s plaketami, tam se zobáček může zachytnout dobře a i se mi to stalo. U borháku to trochu překvapí, ale není to nemožné.
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 14:00:48     Reagovat
Autor: neregistrovaný - PrAngl (@)
Titulek:
Bravo
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 16:04:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Kóďa (kodytek.petr@seznam.cz)
Titulek:
Předně vyslovuji Ťéšovi opravdu velké díky za super precizní práci. Je to skvěle zpracováno.

Hlavou mi vrtá pouze jedna věc. Na prvotní fotce poslané postiženým lezcem (viz předchozí článek - expreska na kameni) je prasklá karabina v popruhové smyčce otočená o 180°. Pokud by tomu tak bylo i v případě pádu, tak karabina v borháku byla umístěna jinak než v testu. Pokud jde o zlomení vlivem zaháknutého zobáčku (což nejrozporuju) by tuhle situaci asi musela způsobit spojovací popruhová smyčka mezi karáblema, která by se posunula směrem k zobáku. Otázkou je, zda je to vůbec možné. Zlomena karabina byla navlečena v užším oko smyčky, kde se pohybuje dost obtížně. Neumím si představit ani situaci při které se dostala to tak divné polohy. Posunutí k zámku by dle mne bylo možné jedině při pokusu chytit tu expresku při odsednutí.

Bohužel majitel karabiny a ani jistič si nevybavují, zda byla ta karabina ve vyfotografované pozici hned po pádu nebo pak naštelována pro lepší foto... (to se asi nedozvíme). Nicméně pro klid duše by mne zajimalo, zda může dojít ke zlomení výše popsaným případem. Tedy karáble v nýtu o 180° a tah za spojovací smyčku umístěnou blízko zobáku ve stejném místě jako je to na té fotce na trhačce (3 obr. zde)
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 16:17:41     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
Podle Ťéšových výsledků je stejné místo a tvar lomu jen v případě, kdy je karabina cvaklá za zobáček a s otevřeným zámkem a to je myslím bez ohledu na to jestli byla na expresce tak nebo onak.

Pokud by byl zámek zavřený, praskl by zobáček.
0 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 23:07:09     Reagovat
Autor: neregistrovaný - r0bin (@)
Titulek:
Super prace! Verim na 95%, ze to bylo tak, jak naznacuje expediment. Ale napadaji mne dalsi otazky, na ktere v clanku chybi odpoved. 1) Uz si to nevybavuji, mozna budu chytrejsi za 14 dni, opravdu jsou v Prepadlem piliri borhaky a ne nyty s plaketama? 2) Neni mozne podobny zlom zpusobit "sprajcnutim" karabiny v prilis malem oku plakety? Imho sprajcnuti muze byt zpusobeno i opacnym cvaknutim presky, tj. cvaknuti do nytu karabiny, s tesneji prositym okem v popruhu (nebo s gumickou), do ktere pritom patri lano a ne zelezo. Mimochodem toto chybne cvaknuti je, predpokladam z duvodu rekonstrukce, i na obrazcich vyse. V clanku mi chybi varovani, ze takto radeji ne... No a pokud v ceste nejsou nyty, ale opravdu, pak priste radeji, pokud mate dost presek cvaknete radeji presky proti sobe. Presky si po cvaknuti ziji vlastnim zivotem a krom pripadu vyse hrozi i vycvaknuti presky o oko borhaku, nebo vycvaknuti lana. Obojimu se da predchazet spravnou orientaci presky, spravnym cvaknutim lana atd. Ale i tak mne dve presky vzdycky vice pridaji na moralu...
1 0

Komentář ze dne: 06.06.2012 23:31:51     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
1) Ohledně borháků se podívej na původní článek o nehodě, tam jsou podrobné fotky cesty. Odkaz je na začátku tohoto článku

2) ne, protože se zavřeným zámkem se karabina láme jinak

Vzhledem k tomu, že článek je o důvodu prasknutí karabiny tak snad není třeba zvlášť psát, že takto ne. To je myslím zcela zřejmé.
0 0

Komentář ze dne: 08.06.2012 16:52:55     Reagovat
Autor: neregistrovaný - r0bin (@)
Titulek: Re: Re:
Aha, diky. V dobe, kdy jsem clanek cetl, v nem jeste fotka s borhakem nebyla. Jeste mne k tomu napadlo, zda opacne cvaknuti presky nemohla byt i pricina, proc se dostala / vycvakla, do onoho patologickeho stavu, kdy byl borhak cvakly do presky, misto aby tomu bylo naopak. Tezko si dokazu predstavit, ze takhle cvaknu borhak a nevsimnu si toho. Tedy jeslti se nejedna o variantu zname veci, ze preska, ktera ma gumicku na karabine cvakle do borhaku se z nej muze sama vycvaknout. V tomto pripade by se pri samovycvaknuti jeste chytla zamkem za borhak. A k cele srande mohlo dojit primo pri padu, tj. pozice presky pred padem by byla vzhuru nohama karabina zamkem oprena o borhak.
0 0

Komentář ze dne: 08.06.2012 19:37:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Fotky cesty se dodávaly později, když je Láďa Vörös o týden později pořídil.
0 0

Komentář ze dne: 09.06.2012 01:30:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlar (@)
Titulek: Re: Re: Re:
Primárně se dělal rozbor kvůli prasklé karabině. Premisa, která se experimentálně potvrdila, byl otevřený zámek a zatížení zobáčku. Jde tedy o to, že může vklidu spát, protože výrobce nevyrobil zmetek.
Další hypotézy a případné experimenty by to, co píšeš, mohli odhalit. Ale není to zbytečné? Ať už zobáček byl na nýtu nebo textilním popruhu?

Mimochodem, nedalo mi to, zkoušel sem jestli je možné špatně cvaknout zobáčkem borhák a potom do druhé karabiny presky zavěsit lano. Taky sem si myslel, že musí pod lehkým tahem se "docvaknout" do borháku. Jaké však překvapení - zobáček se perfektně do borháku dobře "zahryzne", vychýlí karabinu trochu do strany a při cvakání lana do druhé karabiny s tím lehce nepohneš! (zkus si to)
Možné řešení je tedy karabina bez zobáčku (keylock).

Přetočení karabiny z jedné strany na druhou a nalehnutí zámku na borhák je známá věc (P. Schubert, I. díl, str. 191 a II. díl, str 126), ale to by se karabina při pádu vycvakla, nikoliv zatížila za zobáček. (zkus si to)
Pokud by karabina byla přetočená vzhůru nohama, tak by nemohlo dojít k nalehnutí zobáčku na borhák, ale zobáček by musel být zatížen textilním popruhem, který by uvíznul mezi zobáčkem a zámkem.

Oboustraně zagumičkované sety presek mají nevýhodu v možném vycvaknutí z borháku, ale zase není možné příčné zatížení karabiny.
Volné oko na straně karabiny v borháku zase znemožní vycvaknutí z borháku, ale je tam (snad) možné příčné zatížení. I když to bych spíše viděl jako problém u polotěsných, nežli u volných ok.

Napadla mě ještě varianta, že lezec si nejdřív cvakne preso do lana a potom s již založeným lanem cvaká borhák. Už sem to i viděl a sám spekuluji, jestli by to nebylo efektivnější. Tím by se dalo také vysvětlit správně založené lano v karabině a borhák cvaknutý špatně.
0 0

Komentář ze dne: 07.06.2012 15:15:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - miki (@)
Titulek:
gratulujem, pekne otestovane a vysvetlene. a hlavne gratulujem lezcovi ze to prezil bez zlomenej nohy :)
0 0

Komentář ze dne: 11.06.2012 21:12:42     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jx zero (@)
Titulek: dekuji
Dekuji za rozbor.
0 0

Komentář ze dne: 01.07.2012 18:33:57     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Jara (@)
Titulek:
jediné a asi i skutečné vysvětlení...
hezká práce...
a k expresce - normální karabina, je normální karabina :)
0 0

Komentář ze dne: 11.07.2012 22:40:39     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Uzlar (@)
Titulek: Podobný případ v Anglii
Sice už článek trochu zapadnul, ale podařilo se mi najít podobný případ z Anglie, kde se tím zabýval British Mountaineering Council. Jednalo se o karabinu DMM prasklou na úplně stejném místě po cca 1,6m pádu.
Dospěli také ke stejnému závěru - zatížení na zobáčku karabiny při otevřeném zámku.
Tady je odkaz:
http://www.thebmc.co.uk/bmcNews/media/u_content/File/equ ipment_advice/Technical_reports/TCM08.03.pdf
0 0

Komentář ze dne: 11.07.2012 23:35:30     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Podobný případ v Anglii
Ahioj, díky za odkaz. Mně se stalo o svátcích, že jsem lezl cestu po kamarádovi, který si prodloužil borhák dyneemou, už používáním trochu srolovanou do kulata. Stáhli jsme lano a šel jsem to na PP a když jsem dolezl k té prodlužce, ve které byla samotstaná karabina, byla taky zavěšená za zobáček přesně stejně. Takže se to může stát i ve více případech.
0 0

Komentář ze dne: 11.08.2012 23:25:24     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Geo (jiri@luznicky.cz)
Titulek: Re: Podobný případ v Anglii
Stale stejna chyba. Loni hned dvakrat. Jednou zaklinena karable o sroub nytu, podruhe, podobne jako na Borni, plaketka nytu v zamku. Vice v Bergundsteigen 2/12 (placene): http://www.bergundsteigen.at/?module=abo/anmeldung&continue= file.php/archiv/2012/2/52-55%20%28karabinerbruch%20x2%29.pdf

U te plaketky v zamku stejne vysledky. Lame se to pri 2kN.
0 0

Komentář ze dne: 10.07.2017 08:06:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Martin (mvashut@gmail.com)
Titulek: prasklá karabina CAMP
Dobrý den,

8.7.2017 mi praskla tato karabina zn. CAMP ve straně, kde procházelo lano. Nadlezeno nad jištěním jsem měl méně než 1 metr. Šlo o druhé postupové jištění, které selhalo a pro mě to byla zem. Lano bylo správně cvaklé jak karabině expresky tak i karabina v nýtu. Podotýkám, že praskla strana u lana a pokud by bylo lano cvaklé v háčku tak bych nemohl postupovat dál... Rád pošlu fotky, dejte mi vědět na komu je můžu zaslat.

Martin
0 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci
anketa
Líbí se ti nové sportovní lezecké oblasti, jako je třeba Tetín a lom Kobyla?


Celkem hlasovalo: 756