Vyhledávání
Google
poslední komentáře

nové v diskusi
praktické odkazy
nejčtenější články
horyinfo
HORYINFO.CZ
ISSN 1802-1093
grafika (c) Eva Jandíková
text a foto (c) autoři článků a fotografií
Vydává:
Ing. Petr Jandík - computer design studio vydavatel a šéfredaktor,
Pivovarnická 6, Praha 8,
IČ 10192182


Inzerce:
redakce@horyinfo.cz

Postaveno na systému phpRS
Programování modulů Petr Suchý
Nové články: RSS kanál
Nové cesty: RSS kanál

HORYINFO je součástí ARCHIVU ČESKÉHO WEBU Národní knihovny ČR
WebArchiv - archiv českého webu
Najdete nás na Facebooku


Zásady zpracování osobních údajů a používání Cookies

Komentáře

ke článku: Zápis "Města" č. 4 z roku 1978
ze dne 26.09.2013, autor článku: Petr Jandík

Komentář ze dne: 26.09.2013 21:52:17     Reagovat
Autor: neregistrovaný - jx zero (@)
Titulek: VHS MV CSTV
My mladsi ze zkratek "VHS MV CSTV" zname pouze "CSTV". Co je prosim to pred tim?

Ten bod o Eigeru a mistrech sportu je fakt mazec. Jaky to melo duvod psat takovahle prohlaseni? Abyste pred nejakymi soudruhy z vedeni vypadali dostatecne uvedomele (a mrtvemu to nevadi, tak proc ne) a dostali male kladne body?
0 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 09:02:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Zkratky
VHS MV ČSTV= Výbor horolezeckého svazu Městského výboru ČSTV Praha. Prostě Pražský horolezecký svaz.

Proč to psali zrovna takhle, jen tuším. Doba byla taková. Kdo chtěl s vlky žíti, musel s nimi výti. Někdo vyl víc než musel, někdo byl i vlkem. Kdo nevyl, dopadl jako Prachtel. Kdo vyl, mohl si dovolit objet všechny severní stěny a počkat si na počasí, protože prodloužení výjezdní doložky nebyl problém.

Správný výklad slova MUSEL je individuální věc. U soudruha Pechouše mne to trochu po létech překvapilo, proto jsem tento dokument vybral.

Taky budou volby.....

Viz kniha P.R.A.C.H.T.E.L.
0 0

Komentář ze dne: 28.09.2013 10:11:37     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Zkratky
Ono není všechno tak jak to na první pohled vypadá. Všechno co Sam dělal, tak dělal kulivá Eigeru. Všechno! Rozhodně ale nevyl více než bylo nezbytně nutné. Perspektivně ale měl v úmyslu emigraci s celou rodinou. Byl to lezec, který si zasluhuje úctu dodnes.
0 0

Komentář ze dne: 28.09.2013 11:11:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Zkratky
Tehdejší ČSTV fungovalo podle vzoru neomylného SSSR, jako ostatně všechno té doby. Na všech úrovních tělovýchovy byla spousta komisí, které ovšem fungovaly jen formálně a které nikdo, ani jejich členové, nebral vážně. Až na některé ambiciozní jedince typu soudruha (a milicionáře) Skandery o kterém bych ale rozhodně nenapsal to co o Jiřím Samovi Pechoušovi. Členství v něčem a "aktivita" většinou neznamenaly nic, jen to, že je to pozice, která musí být obsazena. To prosím stále mluvím o tehdejší tělovýchově se zvláštním zřetelem na horolezectví, aby náhodou nevznikl nějaký mylný dojem.
V jiných sférách společnosti to bylo jinak a jakékoliv členství bývalo odrazovým můstkem pro cokoliv.
V SSSR bylo lezení považováno za kolektivní sport a byla hrůza na to koukat. Pro klasické lezce té doby u nás to ani tak moc sport nebyl. Spíše něco mezi smyslem života a světovým názorem. A nebylo nic jednoduchého si ten kousek prostoru vydobýt a hlavně uhájit.
0 0

Komentář ze dne: 29.09.2013 15:37:44     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Zkratky
Ahoj Milane,
dík za doplnění historie. Sama jsem osobně neznal, v době, kdy zahynul jsem byl jen lehcew pokročilý začátečník, adept kurzu cvičitelů čtyřky.
Píšeš, že to Sam dělal jen naoko, kvůli Eigeru. zato Jirka Skandera byl v milicích. Každý, kdo s vlky vyl, to dělal kvůli něčemu. Někdo chtěl na Eiger, někdo dělat vědeckou práci, někdo dělat kariéru, někdo se bál a chtěl mít klid, někdo zase aby se tam nedostal někdo horší. Těžko hodnotit, který důvod byl oprávněnější, ale všchny vedly ke stejnému, upevňování moci uzákoněné vedoucí síly.
Máš nějaké poznatky o tom, že to Skandera nedělal naoko, ale že byl aktivní škodič? Neberme teď v úvahu aféru krach Alpenservis, to nastalo až v nových pomínkách.
Já jsem o žádném Skanderou zabitém lezeckém talentu nebo ničem podobném neslyšel, ale to může být jen moje nevedomost, protože jsem lezl, o svazovou politiku se nstaral a pohyboval se tehdy jen na úrovni oddílu.
0 0

Komentář ze dne: 29.09.2013 22:43:18     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Zkratky
Dokud byl Skandera předseda "města" tak jsem si myslel, stejně jako většina ostatních, že je príma. Nebyl problém od něj dostat podpůrný dopis pro zaměstnavatele, Pasy a víza, Banku a pod. A předposraní bolševici na to většinou reagovali pozitivně, hlavičkový papír města byl impozantní. Dost se změnil na postu předsedy Českého svazu. Velmi toužil stát se předsedou federálním (po Gálfym), ale naštěstí to dopadlo jinak. Nevím o případu, že by aktivně zabil nějaký lezecký talent, na to byli jiní. Ale pokud se to za jeho působení stalo, tak o tom určitě věděl. On spíš tomu lezení škodil ekonomicky. Když odešel z Mikrotechny n.p. tak se stal tajemníkem TJ Alpin Praha, to byla placená funkce. Já jsem byl předseda HO Alpin. Byla to monotématická jednota, která vznikla proto, aby lezcům nebrali peníze jiné, významnější sporty, jak tehdy bývalo zvykem. Jenže on s penězi, které jsme vydělávali na lezení, zacházel jako kdyby byly jeho. Pronajal (a ne jednou) parník na Vltavě, hudba, švédský stůl, tanec a hosté byli lidé, kteří alespoň hypoteticky mohli posílit jeho pozici. Věděl, že s tím nemůžeme nic dělat, protože právní subjekt byla TJ a nikoliv oddíl. Choval se jako politik, jenže svazové peníze na to použít nemohl, tak používal naše. Vrchol všeho byl když přivedl do TJ bandu elitních policajtů (těch samých co se později proslavili 17.11.89 na Národní třídě) a chtěl ode mě, abych jim poskytl výcvik. Oni totiž viděli americký film, kde Paul Newman slaňuje po fasádě mrakodrapu a chtěli to umět taky. Když jsem to rezolutně odmítl, tak měl potíže celý oddíl. Šikana jak vyšitá. Když jsme nepovolili, tak to posléze to vyřešil tak, že založil další oddíl v rámci TJ a tam je umístil (Alpin IV). A našli se i tací, kteří tam radostně působili jako cvičitelé. Tu a tam je svezli vrtulníkem a oni mysleli, že jsou slavní. Časem nabyl mylného dojmu, že podnikání je dětská hra (když nám to tak hladce šlo) a založil vlastní firmu, nechvalně známý Alpenservis. Když mu to přestalo vycházet, tak vymyslel termín "plovoucí ekonomika". V principu to znamenalo, že mezi Svazem a jeho firmou bylo spojení podobné hadicové vodováze a peníze se přelévaly tam kde zrovna byly akutně zapotřebí. Pravděpodobné je, že to bylo většinou jedním směrem. Jak to dopadlo je notoricky známé, mimo jiné je Bořeň a Tisá ztracena. Nicméně mu výjimečné schopnosti nelze upřít. Většině lidí by nic takového neprošlo. Kromě jiného byl skvělý řečník, na libovolné téma libovolně dlouho a při tom nic závazného neříct. Když to v r. 89 ruplo, tak mu ale řeč došla a trvalo několik týdnů, než jsme ho řesvědčili, je potřeba vyslovit Havlovi podporu. Sam to byl úplně jiný formát. Milan
2 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 01:55:25     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Díky za obsáhlý exkurz. Matně si vzpomínám na naštvaný Vaňousův článek kvůli Minihorám a Horám, taky šlo o prachy a Skanderu.

Pro přesnost, přišli jsme o dva baráky v Ostrově a ne o Tisou, to na podstatě věci nic nemění.
1 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 10:05:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Omlouvám se za tu Tisou, už je to dlouho a mně tyhle oblasti vždycky trochu splývaly. Na té Bořeni ale trvám. Tu Alpin (rozuměj Skandera) koupil, v rámci rekonstrukce zboural a nechal vybudovat nadpovrchový olbřímí septik. Krásný betonový kvádr, jako čtyři řadové garáže. Radost pohledět. Řadové členy nutil, aby tam jezdili na brigády. Jenže já jsem nebyl jediný stavař v HO a záhy nám bylo jasné, že je to naprosto logisticky nezvládnuté a takhle že se to nikdy nepostaví. Ani kdyby tam utopil peníze celého ČSTV. Některé oddíly odmítly brigády a bylo zle. Některé se tvářily, že na ně jezdí, ale jezdily lézt, přesně v duchu doby. Že se to takhle nepostaví, časem pochopil i Skandera a nechal si na výboru schválit prodej. Jenže on to zbořeniště nikdo nechtěl (než na to sáhnul, tak tam teklo pivo, spali a každý víkend se veselili lezci). Tak se nabídková cena stále snižovala, naposledy asi 300 000,- Pak se to přece jen prodalo a kdosi tam postavil hodinový hotel. Co lepšího si našinec může přát, že? Hlavně že máme slevu na všech chatách Alpenvereinu, ale reciprocita je kdesi za obzorem. Nebo že by tam byly Zářné Zítřky, teď nějak nevím . . .
1 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 11:07:33     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Zářné zítřky asi těžko. Svaz se neumí starat o nemovitosti. Do Ostrova jsem jezdil a vím, jak tam jinak sympatický pan správce hospodařil. Nezapisovalo se, nevedl pořádně úřad a po správcovi zbyly jen nevymahatelný dluhy. Paradoxně je lepší, když ČHS žádné objekty nemá.
0 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 12:55:49     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Tak to máš na 100% pravdu. Péče o nemovitost a ani její kontrola nemůže fungovat na bázi zájmové činnosti. Nejhorší snad je, když se kombinuje varianta profi a dobrovolné práce. Snad, kdyby se toho zmocnil nějaký osvícený monarcha . . .
0 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 16:50:28     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Osvícený supr, neosvícený horší, než blbá demokracie. Dyk se tu bavíme o Skandym a ten se toho taky ujal....

S tou profesionalitou... Ryba hnije od Valné hromady, která má představu, že za stále stejné příspěvky, bez ohledu na stále snižování jejich hodnoty inflací, bude členstvo dostávat stále lepší profesionální služby poskytované nadšenými amatéry.
0 0

Komentář ze dne: 30.09.2013 17:25:06     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
No to je formulováno výstižně, ale co s tím chceš dělat? To je to oč tu běží.
0 0

Komentář ze dne: 01.10.2013 20:16:53     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Nějak mně to nedalo a ještě jednou jsem si ten zápis z "Města" přečetl. Končí to poznámkou zapsal:Skandera.
Takhle končily i zápisy z předsednictva Alpinu. V praxi to probíhalo tak, že sekretářka si činila poznámky. Schůze se často protáhla do velmi pozdních hodin. Nejproblematičtější rozhodování nechával Skandera na ten čas, když už všichni chtěli jít domů a byli tudíž povolní něco odsouhlasit, aby už od toho byl pokoj. Sekretářka si činila poznámky ale zápis nedělala, ten jí nadiktoval Skandera až druhý den, takže to ve skutečnosti nebyl zápis, ale záznam. Nicméně se to jmenovalo "Zápis" a že si tam napsal co chtěl, snad ani nemusím dodávat. Během týdne to členům jednotlivě rozdal a jednotlivě bylo ovšem marné protestovat, že něco mělo být jinak. Na příštím předsednictvu jednak nebyl čas a druhak si to už ne každý pamatoval.

Tohle všechno připomínám proto, abych závěrem řekl, že zápis který končí slovy zapsal: Skandera, je už tímto faktem zpochybněn.

Tohle a řada okolností dříve zmíněných, vedlo k tomu, že mnoho lidí po ztrátě iluzí přestal Alpin bavit a tato TJ zvolna přestávala fungovat. Takže se dá říci, že se nejdříve zasloužil o krach Alpinu a teprve potom přišel na řadu Alpenservis. Milan
0 0

Komentář ze dne: 01.10.2013 21:14:38     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Ještě jednou díky za doplnění historie. jen poznámku, že tyto manipulační metody zápisů nejsou bolševický vynález.
Za mého působení ve VV se zápis posílal před publikací odsouhlasit všem členům a pokud byl nějaký rozpor, řešil se předtím. Kvůli tomu se ale zápisy opožďovaly a bylo nám nadáváno, že nepublikujeme zápisy. Všechno má své nevýhody.
0 0

Komentář ze dne: 02.10.2013 10:54:05     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Milan Doubner (doubner@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Zkratky
Děkuji za kladné hodnocení. Ono by se toho o manipulačních metodách, používaných dotyčným pánem a zejména o tom, jak to jeho samého posléze semlelo, když mu to přerostlo přes hlavu, dalo napsat mnohem víc, ale dneska už to nemá význam.
0 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 16:27:14     Reagovat
Autor: neregistrovaný - LRH (@)
Titulek:
Dnešní politici zase udělují místa v dozorčích radách, kde si "odměněni" nahrabou miliony. Nějak se ztrácím v tom co je horší. Být u komoušů nebo rozkrádat stát v rámci zákona přes dozorčí radu.
....kdo vyl, mohl si jezdit do Himalájí dvakrát za rok.... tak to třeba budou psát za pár let naši následovníci...
0 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 19:32:58     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re:
I když tu jisté paralely jsoiu, přece jen vidím rozdíl

1) ve svobodě slova, že se může o všivárnách psát. To se tehdy nemohlo

2) V tom, že můžeš jet kdy chceš a kam chceš. Je to polovina problému než tehdy. Tehdy jsi musel řešit jak povolení, tak peníze. Dnes už jsou to "jen" ty peníze.

3) Můžeš odjet někam jinam a tam si vydělat, bez problémů se vrátit, když chceš vidět kamarády.

Když Vítek a spol osolili Prachtla, nemohl nic. Dneska jsou v podobné situaci už jen závodníci, kteří musí mít glejt od CHS, pokud se nepohodnou. Ale i disciplinární řízení jsou dnes maximálně poctivá a podle stanov.
1 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 22:27:43     Reagovat
Autor: neregistrovaný - LRH (@)
Titulek: Re: Re:
To máš samozřejmě pravdu. Ale já nenarážel na problém systému, ale na to, jak se v daných systémech chovají jedinci. Vždy se najdou ti co umějí výt tak, aby se jim v daném systému dařilo víc než druhým. A možná se to, že vyli, ukáže až po létech. A o tom jsi asi psal v souvislosti s Pechoušem. Vždyť i za komančů byli jedinci, kteří bez problémů jezdili na západ, studovali tam, pracovali a mohli se v klidu vrátit do Česka. Ale museli umět výt tím správným směrem :-).
0 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 23:02:56     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Petr Jandík (redakce@horyinfo.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Oni jsou i jedinc, kteří dovedou vždycky výt tím momentálně správným směrem :-)

0 0

Komentář ze dne: 27.09.2013 23:28:19     Reagovat
Autor: neregistrovaný - (@)
Titulek: Re: Re: Re: Re:
A pak ještě jedinci, kteří vyjí vždycky na špatnou stranu.
0 0

Komentář ze dne: 28.09.2013 08:42:32     Reagovat
Autor: neregistrovaný - Sysel (michalsylla@seznam.cz)
Titulek: Re: Re: Re:
Ne, že by to sem patřilo, ale nemůžu si to odpustit: podstatný rozdíl je v tom, že teď si ty individua volíme sami a svobodně. Kdyby nebylo státních společností, nebyly by dozorčí rady...
1 0

Vložení nového komentáře

Nový komentář nemá souvislost s jinými komentáři. Chcete-li odpovědět na existující komentář, najeďte si na něj a klikněte v jeho hlavičce na slovo Reagovat

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 

    

V rámci komentářů nelze používat tagy HTML.

Pro vložení tučného textu, odkazu nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [url]http://www.domeny.cz[/url], [email]jmeno@domena.cz[/email]


horyinfo.cz je mediální partner Českého horolezeckého svazu
hledej
Horoškola
HI shop
nové cesty
komentáře cest
nejčtenější cesty
nejkomentovanější
Oznámení o akcích posílejte redakci